Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Raportul dintre chiria pe un spatiu si cifra de afaceri.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Sunt curios cam care ar trebui sa fie valoarea optima a raportului dintre chirie si incasarile realizate de un spatiu comercial intr-o locatie sau sa-i zicem "vad comercial"?  10%? Mai mult?

Edited by tfmercedez, 10 May 2018 - 19:38.


#2
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Optima? 0.

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Atât cât să-ți permită să faci profit.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
despre ce activitate vorbim?
daca e vorba de comert, atunci 10% te baga rapid in faliment.
daca e vorba de servicii, 10% e destul de ok.
daca e vorba de productie, 10% e cam mult

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Trebuie sa te raportezi la profit. Poti avea icasari de miliarde si profitul zero sau pe minus.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Posttfmercedez, on 10 mai 2018 - 19:38, said:

Sunt curios cam care ar trebui sa fie valoarea optima a raportului dintre chirie si incasarile realizate de un spatiu comercial intr-o locatie sau sa-i zicem "vad comercial"?  10%? Mai mult?
Depinde foarte mult de activitate si de patron.Practic, trebuie sa permita realizarea de profit.Cat profit, aici depinde de patron si de tipul activitatii.in comert, se accepta si profituri mai mici, deoarece investitiile sint minime.In productie e alceva, investitii mari, trebuie profit mare.Pe de aplta parte, doar comertul si serviciile au nevoie de o locatie buna, productia se poate face si la periferie.Un patron poate tine un butic pentru 5000 lei pe luna profit net, altul poate zice ca e mult prea putin.

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am vrut sa deshid un magazin si cand am tras linie m-am lasat pagubas. trebuia sa ajung cu chiria undeva sub 5% din cifra de afaceri pe acel magazin doar ca sa ies pe zero cu un vanzator. Si aveam nevoie de 2 vanzatori deci trebuia sa vin cu bani de acasa. Asa ca nu am mai deschis nimic.

Edited by PoeOvidiu, 10 May 2018 - 20:18.


#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
La mall, o "insula" practic niste dulapuri in drum pe holuri, care vinde ceasuri, altul lacuri de unghii, altul cosmetice, portofele, am inteles ca platesc si pana la 2000 de euro/luna pentru cca 10mp. Mi se pare enorm!
Nu stiu cat plateste un magazin gen Douglas sau Sephora, dar am niste informatii ca au vanzari de 20000-  50000 lei zilnic, dar daca raportam la suprafata, daca platesc 10000 de euro pe chirie sau mai mult.. oricum un mall produce cateva milioane de euro din chirii.

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cine e gargarici și guțufan și cumpără de la magazine cu chirii din ăștia de Las Vegas are în preț și chiria lor, nu numai costul produsului.

Chiria trebuie să aibă legătură doar cu zona, traficul din zonă nu cu biznisul chiriașului...

Conform logicii tale, când are o perioadă mai proastă ar trebui să nu mai ceri chirie, nu ???

Edited by exceswater, 11 May 2018 - 10:15.


#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View Postexceswater, on 11 mai 2018 - 10:12, said:

Cine e gargarici și guțufan și cumpără de la magazine cu chirii din ăștia de Las Vegas are în preț și chiria lor, nu numai costul produsului.

Chiria trebuie să aibă legătură doar cu zona, traficul din zonă nu cu biznisul chiriașului...

Conform logicii tale, când are o perioadă mai proastă ar trebui să nu mai ceri chirie, nu ???
Cine are o perioada mai proasta, inchide taraba, neeext!  
In schimb, mi se pare anormal ce pretentii au unii, doar pentru ca "locatie" sau "priveliste" pe geam, sa ceara niste sume aberante pe niste maghernite,  in cladiri istorice, nerenovate de 60 de ani, te impiedici pe podeaua distrusa, ce mai dezastru. Cand aduci vorba de renovare, chestii, incep cu mutre. Bagi 10000 de euro in reamenajare, daca nu si 20000, si te trezesti ca peste 6 luni sau un an vrea sa vanda spatiul..

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Care e disputa de fapt ?
Că nu înțeleg.

Ce amenajare e la biznis aia de 10000 de euro ?
Faci contract cum trebuie și nu ai probleme...

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View Postexceswater, on 11 mai 2018 - 11:17, said:

Care e disputa de fapt ?
Că nu înțeleg.

Ce amenajare e la biznis aia de 10000 de euro ?
Faci contract cum trebuie și nu ai probleme...
Pai sa zicem, daca vrei sa deschizi o agentie de turism, ai nevoie de un spatiu decent,  in care sa primesti clinetii.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Așa. Și ce te ține să nu găsești? Și să faci un contract corect pentru ambele părți. Care să te protejeze în cazul în care bagi bani în spațiu...

#14
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postflorin71_skoda, on 10 mai 2018 - 20:08, said:

Trebuie sa te raportezi la profit. Poti avea icasari de miliarde si profitul zero sau pe minus.
Daca nu scazi si chiria inca ala nu e profit.

#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttfmercedez, on 11 mai 2018 - 10:43, said:

Cine are o perioada mai proasta, inchide taraba, neeext!  
In schimb, mi se pare anormal ce pretentii au unii, doar pentru ca "locatie" sau "priveliste" pe geam, sa ceara niste sume aberante pe niste maghernite,  in cladiri istorice, nerenovate de 60 de ani, te impiedici pe podeaua distrusa, ce mai dezastru. Cand aduci vorba de renovare, chestii, incep cu mutre. Bagi 10000 de euro in reamenajare, daca nu si 20000, si te trezesti ca peste 6 luni sau un an vrea sa vanda spatiul..

Tu chiar nu stii cum se face un contract de leasing?

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Chiar nu am incercat niciodata sa fac "leasing".  
Dar am incercat sa iau niste spatii in chirie , si am ramas foarte neplacut surprins de atitudinea refractara a proprietarilor.   In multe cazuri erau parintii unor persoane plecate in strainatate, sau persoane din strainatate care mostebisera spatiul si care nu stiau ce vor, sa inchirieze, sa vanda. Cel mai mult cred ca isi doreau doar sa le platesc chiria, si sa nici nu calc in spatiul lor.  
Camd ziceam ca aici ar trebui buda noua, schimbata faianta, parchetul inlocuit cu altceva,  schimbat sostemul de iluminare, parca voiam sa le demolez casa.  Ca vai, ca aia e superba ca nu, nu..  
A fost un caz, in care am vizionat spatiul in septembrie, am taraganat-o si apoi in martie am sunat iar. Spatiul gol evident, cat pe ce sa batem palma,  si in ultima clipa s-au sucit, ca nu.  


#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Contractele astea sint pe termen lung (10-15 ani) cu prelungire si interiorul ar trebui s avina curat si amenajat neutru (pereti albi etc). Ca daca vrei sa faci cabinet stomatologic nu o sa-ti bage ei tevile, daca vrei insa magazin e de obicei mai simplu.
Aia care au spatii d-astea d eobicei sint idioti si nu stiu ce-i cu ei.

#18
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Nu exista un raport, in general pretul il face piata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate