Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Primul meu acvariu

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#91
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 Supermax, on 17 mai 2018 - 20:25, said:

Spre rusinea mea nu m-am uitat pe youtube atunci , cum functioneaza filtrul recomandat de tine ! E simplu , foarte ieftin si beton ! Initiatorului nu ii mai transmit nimic , vad ca face numai cum vrea el !
In tinerete cand aveam multe acvarii...inclusiv unul de 400 de litri si sute de pesti faceam filtre dintr-un vas de plastic , 2 bureti si 2 tevi din PVC simple pe care le indoiam la flacara cu nisip in interior sa se pastreze forma + o pompa . Vremuri !!!
Oare exista filtre interne beton?oare numai propunerea ta era de luat in seama?daca n am luat filtru extern,nenorocire,suparare mare.
Am luat ceva care sa si faca treaba,ai propus,ai sfatuit,ai dat exemple,si nu am luat ce ai zis tu,asta e.
Nu mai transmiteti nimic,v ati suparat degeaba,asta e

#92
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007

 Miky80, on 17 mai 2018 - 21:50, said:

Oare exista filtre interne beton?
exista, cel pe care-l ai se incadreaza, numa' ca nu betonul este problema ci dimensiunea.
cind bagi intr-un "borcanel" un dispozitiv care ocupa o citime substantiala din volumul borcanelului, iar tu vrei sa ai un borcanel frumos nu un borcanel in care sa se vada si niste pesti, chestie de estetica (parca asa ii zice?!?!).

#93
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 r_murphy, on 18 mai 2018 - 09:16, said:

exista, cel pe care-l ai se incadreaza, numa' ca nu betonul este problema ci dimensiunea.
cind bagi intr-un "borcanel" un dispozitiv care ocupa o citime substantiala din volumul borcanelului, iar tu vrei sa ai un borcanel frumos nu un borcanel in care sa se vada si niste pesti, chestie de estetica (parca asa ii zice?!?!).
Nu am zis ca vreau sa arate fumos,si sa cer si aplauze,.Cred ca discutia e inutila,va legati de mine,ca nu am luat filtru extern asa cum ati zis voi.
Si ca n au loc pestii,si ca e un borcanel,credeam ca ne ajutati sA fie bine pestilor,nu sa ne dati cu firma in cap,ca uite cum arata.
Cand o sa iau un acvariu mai mare,nu o sa mai fie borcanel.Cati nu au acvarii mari cu filtru intern?poate 2 chiar.E urat si inghesuit,asta e.Nici nu mai au rost discutiile,N am dorit din prima sa arate specataculos,trebuia un filtru mai bun.
Ne vom descurca citind,bunul gust ramane la apreciarea fiecaruia.O zi frumoasa

#94
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Nu cred ca este nevoie de supărare.

O pasiune noua aduce si probleme, o perioada.
Apoi, cind pasionatul incepe sa stapineasca domeniul, totul se rezolva.
Cu rabdare, se intelege in timp, ce este bine si ce nu.

#95
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/emqAGQW6HEA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W0N-FiYdAaM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#96
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Nu sint urite, dar sint prea incarcate.
Ala cu lemnul, la ce a pus acolo, trebuia sa aiba un acvariu cu capacitate dubla.

Sper ca colega @Miky80, incepatoare, sa nu se apuce sa planteze cu penseta :lol:
Astea sint asa... aiureli.

#97
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007
lemnul este pus ca sa aiba planta pe ce sa se agate ;), ideea era sa vada cum pot arata niste acvarii mici cu inretinere si dotare minima, sa nu trebuiasca sa "scoata din buzunar", cind se poate si fara si o spune unul zgarcit rau de tot (eu adicatelea)
am cumparat si testat o gramada de filtre interne, bune, foarte bune, ieftine si scumpe, diferenta, doar dizainul si etichetele, pina m-am prins de ce conteaza cel mai mult la un filtru - SUPRAFATA DE FILTRARE !! suprafata nu masa/dimensiunea buretelui sau litrii de apa "plimbati" pe ora.

#98
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 crisstonne, on 18 mai 2018 - 15:34, said:

Nu cred ca este nevoie de supărare.

O pasiune noua aduce si probleme, o perioada.
Apoi, cind pasionatul incepe sa stapineasca domeniul, totul se rezolva.
Cu rabdare, se intelege in timp, ce este bine si ce nu.
Apar probleme si cand esti avansat sa zic asa
Intr o saptamana,se doreste sa arate acvariul ca cele expuse ,mie nici nu mi plac asa incarcate
Am luat pietris mare,schimba l,am luat mai fin,nu i bun,nu se vad neonii,am avut plante plastic,scoate o ,nu da bine,am reusit sa pun o amarata de planta,e urat acavriu.Unii au plante plastic ,vapoare ,si alte decoruri din plastic,treaba lor.Nu domne,uite sa vezi cum tre sa arate un acavriu,nu asa ca al tau.Nu ma deranjeaza ca spune cumva ca i urat,ci ca nu vorbim despre ce e important,sa nu moara pestii,sa nu se imbolnaveasca...Ciclarea,schimbatul apei,temp optima,filtru cum am avut eu nevoie.NU,estetica ne omoara,aia e important
O sa cumpar acavriu mare,si tot asa plantez,sa avem posturi,nu de alta.Toate cele bune

 r_murphy, on 18 mai 2018 - 16:17, said:

lemnul este pus ca sa aiba planta pe ce sa se agate Posted Image, ideea era sa vada cum pot arata niste acvarii mici cu inretinere si dotare minima, sa nu trebuiasca sa "scoata din buzunar", cind se poate si fara si o spune unul zgarcit rau de tot (eu adicatelea)
am cumparat si testat o gramada de filtre interne, bune, foarte bune, ieftine si scumpe, diferenta, doar dizainul si etichetele, pina m-am prins de ce conteaza cel mai mult la un filtru - SUPRAFATA DE FILTRARE !! suprafata nu masa/dimensiunea buretelui sau litrii de apa "plimbati" pe ora.
Sa stii ca m am uitat pe  net la acvarii mici,ma interesa sa invat ce fac cu apa,cum sa o intretin,lucruri esentiale,cu estetica ma descurcam pe parcurs.
Nu imi plac cele postate,sunt prea incarcate,daca tie iti plac,e suficient.Posted Image

#99
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Eu nu sint genul grandoman.
Cind ai nevoie de sfaturi, mai intreaba, iti raspund la obiect.

Conteaza si de tine, sa nu dai apa la moara, unor discuții inutile ;)
Am inteles, ai fost zapacita de cap, de catre unii colegi, nu trebuie sa mai repeti in fiecare postare, iarta si uita :D

#100
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 crisstonne, on 18 mai 2018 - 17:57, said:

Eu nu sint genul grandoman.
Cind ai nevoie de sfaturi, mai intreaba, iti raspund la obiect.

Conteaza si de tine, sa nu dai apa la moara, unor discuții inutile Posted Image
Am inteles, ai fost zapacita de cap, de catre unii colegi, nu trebuie sa mai repeti in fiecare postare, iarta si uita Posted Image
Credeam ca mi se pare doar mie :)))
Multumesc pt amabilitate
Daca este voie,tot in acest tpico sa spun ca racesc apa cu acumulatori de lada frigorifica,si de la aproape 30 grade am 27grade
Si cel mai deranjant lucru este cu neonii...nu suporta lumina de nici un fel.Lumina de pe capac in nici un caz nu o aprind,mai am o lampa cu leduri ,o pun sa bata cu spatele la ei sa zic asa,tot tepeni stau.Am doar lumina din camera,un bec normal.
Acum o ora am stins veioza,si tot nemistati stau...sper sa nu fi patit ceva.Vad ca s au potolit si guppy,ei,cei 2 adica ,care nu stateau o sec linistiti
Multumesc pt sustinere si raspunsuri

#101
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Nu este cazul sa iti bati capul cu racirea apei.
Adevarat, pestii sint din diverse zone ale planetei, cind studiezi, vezi diverse ,,specificatii " despre fiecare specie, ph, temperatura, etc.

Doar ca, ce gasesti la noi, sint nascuti/crescuti aici, acomodati cu clima de aici, de generatii.
Nu este ca la 1800, cind pestii erau importati, scosi din mediul lor, chiar din natura, si era nevoie sa fie respectate toate aspectele de mai sus, cu foarte mare strictete.

Nu te mai ingrijora cu neonii, cit timp nu stau cu burta in sus nu este problema.
Fiecare specie de pesti are un comportament anume, fiecare specie cu stilul ei.

Edited by crisstonne, 18 May 2018 - 18:54.


#102
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 crisstonne, on 18 mai 2018 - 18:53, said:

Nu este cazul sa iti bati capul cu racirea apei.
Adevarat, pestii sint din diverse zone ale planetei, cind studiezi, vezi diverse ,,specificatii " despre fiecare specie, ph, temperatura, etc.

Doar ca, ce gasesti la noi, sint nascuti/crescuti aici, acomodati cu clima de aici, de generatii.
Nu este ca la 1800, cind pestii erau importati, scosi din mediul lor, chiar din natura, si era nevoie sa fie respectate toate aspectele de mai sus, cu foarte mare strictete.

Nu te mai ingrijora cu neonii, cit timp nu stau cu burta in sus nu este problema.
Fiecare specie de pesti are un comportament anume, fiecare specie cu stilul ei.
Stiu ce spui,inteleg si banuiesc,ma ingrijora ca nefiind canicula,erau aproape 30 grade,citeam ca lumea se ingrijoreaza la 31,32 grade..Macar acum o o solutie cat de cat.
Acum dadusem drumul la lumina din capac,chiar ca se decolorasera,erau verzi :)Ma enerveaza cum stau asa,nemiscati,de fapt ,ei cam stau intr un loc,unu mai face cativa passi colo colo.M am uitat pe net si nu sunt chiar asa tepeni,umbla si eu ,se plimba chiar daca in grup.Cand o sa reusesc sa iau acvariu mai marre,o sa mai iau 3 neoni,ca asa e indicat.Dar spre deosebire de guppy,care te ametesc,astia sunt stauete:)Doar la culcare stau pe loc,dimineata se da stratul,sunt neobositi.
Cred ca din cauza ca nu pot tine lumina aprinsa,nici plantele nu mai cresc,parca se inaltau repede.Sa pun fertilizant cum am pus prima data?Sa pun putin de tot?sau sa le las asa?vad ca 2 dintre ele s au inclinat ,firesc,catre lumina.Inseamna ca ceva fac ele,sa zic asa.
Prea multe am spus,te am zapacit

#103
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Lasa lumina aprinsa, nu mor pestii de la lumina.
Nu fertiliza cu nimic.
Oricum, oricit se filtreaza apa, oricit cureti, o sa ai resturi de fecale , pe/prin pietriș, deci fertilizant natural.

Eu am avut mia de litrii, cumulați, sau mai mult, nu am pomenit asta cu ferilizarea.
Cu toate astea, trebuia periodic sa răresc plantele, mai dadeam din ele, asa de dese cresteau, era nebunie.

#104
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

 crisstonne, on 18 mai 2018 - 20:26, said:

Lasa lumina aprinsa, nu mor pestii de la lumina.
Nu fertiliza cu nimic.
Oricum, oricit se filtreaza apa, oricit cureti, o sa ai resturi de fecale , pe/prin pietriș, deci fertilizant natural.

Eu am avut mia de litrii, cumulați, sau mai mult, nu am pomenit asta cu ferilizarea.
Cu toate astea, trebuia periodic sa răresc plantele, mai dadeam din ele, asa de dese cresteau, era nebunie.
Nu mor,nu mor,dar parca nici bine nu le este.zici ca tremura,nu mi place sa i vad asa...da daca zici asa...sau sa pun o lumina mai mica?spunea cineva 2 w led sunt 15 w normali,scz,nu ma pricep.
Citisem undeva pe forumuri,ca daca o planta creste,dar are spatiu mare intre frunze inseamna ca are lipsa de nu stiu ce,imi pare rau ca am uitat,caci si la mine cam pare asa...
Ok,lasam asa,fara solutii de nici un fel,apa este mai limpede,mai clara astazi.

#105
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Apa este ok,limpede,nu miroase,dar geamul pe spate este alb,laptos,trece in timp?pun solutie?las asa?sau trebuie curatat ?Nu mi dau seama,pare ca se ia,nu am ajuns sa sterg sa vad ce este.
Cand o sa schimb din apa o sa incerc sa curat..e asa mic ca nici nu poti sa stergi sau sa faci curatenie prin el..

#106
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Gata,avem si noi acvariu 54 l Posted Image .
Nu o sa mai stea inghesuiti,abia astept sa i mutam ,o sa fie incamtati,vor obosi de la un capat la altul Posted Image

#107
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Mai bine, o sa vezi diferența.

#108
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Pestii sunt ok,guppy nu stau locului nici o clipa
Unul mai ciupe din frunze,sau de pe frunze
Neonii sunt 7 acum,si guppy 4+sanitarul
As dori sa mai cumpar niste plante easy,deocamdata am o singura planta,care creste,apar si frunze noi,doar ca ,trebuie sa mai invat,experimentezPosted Image

Edited by Miky80, 24 May 2018 - 11:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate