Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Credeti ca Ubuntu 18.04 LTS arata invechit? Ma refer la tema

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
MattDiamond05

MattDiamond05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.11.2017

View PostMembruAnonim, on 02 octombrie 2018 - 19:43, said:

Nu stiu dar mie personal familia buntu fie ea versiunea obisnuita, LTS sau server nu imi prezinta incredere. Fortat de imprejurari, client cu 3 servere, a fost necesar sa ii pus 16.04, la cerere. Totul bine si frumos pana azi cand m-am trezit cu mail de la om ca nu ii mai servea apache nici un rahat pe 443. Dupa ce m-am scarpinat in cap ca maimuta cea mai proasta de la circ am gasit "buba". mod_ssl disparut ca prin minune. Cum, unde si de ce nu sunt intrebari pe care sa le pui lui bubuntu ca el nu baga de seama mizerii de astea. Se poate intampla sub orice distributie. Se poate intampla oricui. E de vina apache care nu e egal cu bubuntu. Perfect de acord insa mie mi s-a intamplat in bubuntu nu in CentOS.

Iar ca sistem de operare pe calculatrorul propriu si personal nu l-as folosi nici daca s-ar instala. La cat sunt de prieten cu bubuntu nici de instalat nu merge.
Și eu care credeam că există doar oameni care urăsc Windows și iubesc mac sau Linux și viceversa.

Edited by MattDiamond05, 03 October 2018 - 13:04.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Off Topic: Sa nu confundam distributiile (Arch, Manjaro, CentOS, Fedora, PCLinuxOS, Debian, bubuntu, menta, etc) cu GNU/Linux (kernel). Am ceva cu unele distributii nu cu GNU/Linux. Nu imi place macOS si nu sufar winblows. Simplu.

#39
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postc_anicai, on 02 octombrie 2018 - 19:35, said:

eu am Kubuntu pe 3 pc-uri, e destul de stabil
Posibil, nu zic ca nu, anul trecut incercasem 16.04 parca. Poate ca acum e mai stabil. Oricum, nu prea imi place politica lor legata de softuri, trebuie sa adaug nspemii de ppa-uri ca sa am ceva mai nou.

View Postc_anicai, on 03 octombrie 2018 - 08:07, said:

kdenlive
Kdenlive este cat se poate de ok, pe windows foloseam Vegas, dar Kdenlive face cam acelasi lucru, doar ca e gratis :).

#40
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
am avut 16.04 dar nu mai retin sa fi avut probleme, l-am inlocuit ca am pus ssd.

@lucifer76
Am mai multe pc-uri pe linux si la nevoie pot da unele informatii, toate sunt stabile.
- un hp6300 cu i3 3240, 8GB ram, ssd si gt630 pe Kubuntu 18.04, asta il folosesc zilnic,
- un hp6300 cu i5 3470, 16GB ram, ssd si hd5770 pe kubuntu 18.04 si win7,
- un xw 4600 cu x3330, 8GB ram, ssd si hd5770 pe kubuntu 18.04 si win7,
- un dc 7900 cu q9400, 6GB ram, 2 hdd normale pe kubuntu 18.04, se misca mai greu,
si ultimul un dc 7800 cu e8500, 4GBram si 2 hdd normale in raid 0 pe Mint Mate 17,03*(instalat de cand a aparut aceasta versiune), folosit zilnic de sotie, se misca oarecum ok dar nu-mi place interfata.

Edited by c_anicai, 07 October 2018 - 12:43.


#41
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Ca tot are si versiune de Linux: https://www.blackmag...davinciresolve/

#42
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018

View Postlucifer76, on 03 octombrie 2018 - 16:25, said:

Posibil, nu zic ca nu, anul trecut incercasem 16.04 parca. Poate ca acum e mai stabil.
Concret, problemele de stabilitate fiind...? Ca vechi utilizator al acestei distribuții, eu nu prea am avut ocazia să le constat în utilizare curentă, de zi cu zi.
Ma refer strict la LTS-uri, aceasta fiind tema acestui topic.

View Postlucifer76, on 03 octombrie 2018 - 16:25, said:

Oricum, nu prea imi place politica lor legata de softuri, trebuie sa adaug nspemii de ppa-uri ca sa am ceva mai nou.
Oare?
Logica mea zice ca e mult mai simplu si mai eficient să scriu în terminal, cu copy-paste, trei comenzi și să am aplicația respectivă (gata compilată pentru versiunea respectivă a distribuției) instalată în 30 de secunde, sau să instalez un pachet .deb direct de pe site-ul dezvoltatorului (care nu se găsește în repositoriile oficiale sau ppa-uri) decât sa pierd un sfert de oră așteptând să se instaleze din AUR și, dupa trecerea acestei perioade de timp, să am surpriza sa constat că, din motive ce nu pot fi îndeplinite, compilarea a eșuat și aplicația nu se poate nicicum instala (și am pierdut și timpul de pomană!).
Da, afirmația ta este valabilă în cazul în care se dorește instalarea unor aplicații de acu' vreo 10 ani caz în care într-adevăr sub Ubuntu apar unele probleme. Dar cine mai dorește neaparat așa ceva când, în cele mai multe cazuri, deja există alternative mult mai moderne și performante?

Edited by mamaie12, 11 October 2018 - 11:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate