Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Credeti ca Ubuntu 18.04 LTS arata invechit? Ma refer la tema

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Eu nu am nicio problema cu actuala interfata originala de pe Ubuntu 18.04 LTE (Gnome). Unele aplicatii mai vechi nu se pupa cu interfata, au ramas in trecut, dar eu oricum folosesc putine. Sunt user casnic. Firefox, TeamViewer, GIMP, Spotify, VLC, Libre-Office, Firewall, EasyTag, Calendar, PDF-Viewer File Explorer, Gparted, Terminal si sanatate.
Aplicatii asemanatoare foloseam si pe Windows.
Nu duc lipsa de nimic.

Eu am mai vazut interfata de MacOS. Pot spune ca nu ma da peste cap. Cam cea mai moderna e pe Windows, dar multe balarii au deranjat o vreme din cauza structurii Metro. Si mai deranjeaza si acum. Inca e o struto-camila cand sapi mai adanc in setarile originale ale Windows-ului (ma refer la panoul de control vechi, de unde prefer interfata de Windows 7).

Edited by LeopardSurd, 13 May 2018 - 23:22.


#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Interfata MacOS e mult mai avansata (fata de ce gasesti pe Linux) cand vine vorba de interactiuni. Nu se observa totul dintr-o imagine, trebuie butonat o vreme.

#21
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014

View Postdani.user, on 14 mai 2018 - 17:10, said:

Interfata MacOS e mult mai avansata (fata de ce gasesti pe Linux) cand vine vorba de interactiuni. Nu se observa totul dintr-o imagine, trebuie butonat o vreme.
Momentan nu mã intereseazã. Atâta timp cât nu poți dezinstala chestiile bãgate pe gât de cãtre Apple, nu sunt foarte interesat sã am un Mac. Windows îl poți face destul de chel fãrã sã prea sufere la stabilitate (dezinstalare OneDrive și alte aplicații Metro).

Momentan stau liniștit pe Ubuntu. Eu fusesem mulțumit și cu Chromebook, pe care l-am folosit o vreme dar problema lui era performanța hardware-ului, care era foarte slabã pentru Chrome, și unele chestii de bun simț gen suportul pentru imprimantã Wi-Fi care lipsea cu desãvârșire. Din cauza asta nu mã întorc prea curând la Chromebook.

#22
MattDiamond05

MattDiamond05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.11.2017

View Postshogun1, on 10 mai 2018 - 17:33, said:

Gusturile nu se discută, mulți preferă un aspect minimalist. Dacă interfața Gnome ți se pare ”invechită” poți folosi alta, că ai de unde... La urma urmei Elementary și Solus sunt bazate pe Ubuntu, au alte interfețe, Pantheon pentru Elementary și Budgie pentru Solus.

Stiu ca gusturile nu se discuta. Totusi, si Apple si Windows au optat pentru o interfata plata(flat), care mi se pare, personal, mult mai moderna si minimalista. Stiu si ca poti folosi o tema mai ne"invechita", dar mie, personal, mi-ar place sa vina cu ceva simplu si flat de cand instalez Ubuntu, nu sa caut ore in sir o tema mai potrivita ca sa pot sa imi fac treaba. Parerea mea!

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cea mai proasta idee... tema flat. Regret inca acele vremuri cand KDE era la versiunea 3.5.10 si in care aveai teme din care sa alegi. In clipa de fata totul flat sau fad, fara gust, fara farmec. Flat != minimalist. Nu folosesc buntu si nici nu ma intereseaza gnome dar daca nu fac trecerea la o tema flat insipida atunci au macar o bila alba de la mine. Atat buntu cat si gnome.

#24
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostMattDiamond05, on 29 mai 2018 - 20:39, said:

o tema mai potrivita ca sa pot sa imi fac treaba
Ce treabă are tema cu treaba?

#25
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Atat timp cat poti schimba tema sau chiar interfata grafica e ok, avem de unde alege.

Edited by shogun1, 30 May 2018 - 08:49.
Typo


#26
MattDiamond05

MattDiamond05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.11.2017

View PostMembruAnonim, on 29 mai 2018 - 21:08, said:

Cea mai proasta idee... tema flat. Regret inca acele vremuri cand KDE era la versiunea 3.5.10 si in care aveai teme din care sa alegi. In clipa de fata totul flat sau fad, fara gust, fara farmec. Flat != minimalist. Nu folosesc buntu si nici nu ma intereseaza gnome dar daca nu fac trecerea la o tema flat insipida atunci au macar o bila alba de la mine. Atat buntu cat si gnome.
Ba cam da, flat = minimalist. Minimalist inseamna eliminarea a cat mai multe elemente, inclusiv culori. Temele sau interfatele plate, elimina in mare parte elemente inutile(butoane, text, checkbox-uri,iconite s.a.m.d ) si culori(gradienturi excesive si neinspirate). KDE 3.5.10 arata absolut penibil, o incercare nereusita de a copia Windows XP( sau macar asa vad din screenshot-uri).Oricat ai incerca tu sa ocolesti adevarul, plasma 5 nu arata nici ca windows si nici ca macos. Poate doar bara de jos pare similara, si culorile, dar in rest este complet diferit. Nu prea ai ce face, la marea majoritate ii place flat si asta e.

Edited by MattDiamond05, 02 October 2018 - 16:35.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMattDiamond05, on 02 octombrie 2018 - 16:35, said:

Ba cam da, flat = minimalist.
Din  contra. Flat = a ascunde gunoiul sub pres.

View PostMattDiamond05, on 02 octombrie 2018 - 16:35, said:

Minimalist inseamna eliminarea a cat mai multe elemente, inclusiv culori.
O culoare nu are forma deci e greu de crezut ca poti avea o culoare flat sau o culoare 3D.

View PostMattDiamond05, on 02 octombrie 2018 - 16:35, said:

Temele sau interfatele plate, elimina in mare parte elemente inutile(butoane, text, checkbox-uri,iconite s.a.m.d ) si culori(gradienturi excesive si neinspirate).
De fapt nu le elimina doar le ascunde, le aduce la acelasi nivel cu restul elementelor. Deci fad, fara gust, fara forma, useless. Minimalist = window manager. WM-urile arunca "gunoaiele" inutile si pastreaza fix ceea ce ai nevoie pentru a lucra intr-un mediu grafic intr-un mod cat mai simplu.

View PostMattDiamond05, on 02 octombrie 2018 - 16:35, said:

KDE 3.5.10 arata absolut penibil, o incercare nereusita de a copia Windows XP( sau macar asa vad din screenshot-uri).
Te contrazic din nou. O fi incercat sa arate a winblows insa avea teme diferite care l-au facut de neegalat in viata asta pana acum. Multitudinea de teme din care puteai alege astfel incat sa iti faci KDE-ul sa arate asa cum doresti nu are competitor in ziua de astazi. Din pacate doar XFCE si restul DE-urilor care au GTK in spate mai au unele teme interesante problema e la componentele grafice care  au acel ceva ce le fac neatragatoare ochiului meu obosit.

View PostMattDiamond05, on 02 octombrie 2018 - 16:35, said:

Oricat ai incerca tu sa ocolesti adevarul, plasma 5 nu arata nici ca windows si nici ca macos.
Iti dai cu stangul in dreptul, pleci de la premiza ca imi doresc o interfata care sa arate ca jegul de interfata winblows sau ca saracia de macOS. Nimic mai gresit de atat. Nu mi-am dorit niciodata ca DE-ul folosit, KDE in cazul meu, sa arate a winblows obosit. Deci eu ma bucur nu ocolesc adevarul. Ca si fapt divers in clipa de fata preferinta mea este i3-wm un tiling window manager genial. Adica cineva care foloseste o interfata minimala nu isi poatre dori un DE care sa arate gay.

View PostMattDiamond05, on 02 octombrie 2018 - 16:35, said:

Poate doar bara de jos pare similara, si culorile, dar in rest este complet diferit. Nu prea ai ce face, la marea majoritate ii place flat si asta e.
La fel cum majoritatea considera bubuntu a fi o distributie GNU/Linux pentru incepatori, asa cum majoritatea considera acelasi bubuntu a fi cea mai tare distributie existenta si o recomanda oricui asa si astia "majoritarii" cu tema flat sunt aia veniti cu ideile micromoale in cap si care nu isi doresc ceva diferit in totalitate. Vor ceva free, eventual sa le functioneze pe ragaliile din 1900 toamna, dar care sa fie cat mai winblows posibil. Si daca micromoale cu a lui winblows a venit cu tema plata toti cei de mai sus amintiti au  tras concluzia ca temele plate sunt viitorul si ca le place. Intreba un utilizator adevarat de GNU/Linux, vei afla tristul adevar, majoritatea nu suporta copia asta de rahat dupa micromoale ferestre.

#28
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Și Kde 4 era arătos, din fericire și Plasma 5 se poate aranja să arate normal. Și eu fac alergie la temele flat.

#29
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postlucifer76, on 11 mai 2018 - 09:38, said:


Anul trecut l-am instalat de doua ori. Prima data am cedat dupa doua zile, a doua oara am rezistat o saptamana. Era mult prea instabil fata de Ubuntu.
eu am Kubuntu pe 3 pc-uri, e destul de stabil

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu dar mie personal familia buntu fie ea versiunea obisnuita, LTS sau server nu imi prezinta incredere. Fortat de imprejurari, client cu 3 servere, a fost necesar sa ii pus 16.04, la cerere. Totul bine si frumos pana azi cand m-am trezit cu mail de la om ca nu ii mai servea apache nici un rahat pe 443. Dupa ce m-am scarpinat in cap ca maimuta cea mai proasta de la circ am gasit "buba". mod_ssl disparut ca prin minune. Cum, unde si de ce nu sunt intrebari pe care sa le pui lui bubuntu ca el nu baga de seama mizerii de astea. Se poate intampla sub orice distributie. Se poate intampla oricui. E de vina apache care nu e egal cu bubuntu. Perfect de acord insa mie mi s-a intamplat in bubuntu nu in CentOS.

Iar ca sistem de operare pe calculatrorul propriu si personal nu l-as folosi nici daca s-ar instala. La cat sunt de prieten cu bubuntu nici de instalat nu merge.

#31
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
asa mici probleme cred ca sunt pe oricare

Attached Files



#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa este, nu neg acest lucru, doar ca mie mi s-a intamplat inm bubuntu si cum asta e derivat din Debian si cum debian e cu 3 oo ai multe mici diferente fata de restul distributiilor. Si in caz de ceva nefericit ajungi sa pierzi un timp, destul de mult timp, incat sa ajungi la concluzia ca acea distributie nu e de incredere. Cel putin pentru tine, cel care esti implicat in acel proces.

Si da acelasi lucru putea sa se intample sub CentOS sau RHEL sau SuSE sau alta distributie. Pana la urma exista distributie si exista software. Ce conteaza e usurinta cu care rezolvi o problema in caz ca ea apare.

#33
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
desi folosesc Kubuntu nu-s avansat pe asa ceva, dupa multe incercari cu altele asta mi se pare cel mai compatibil cu un soft Kdenlive, si folosesc acelasi pc si pt gazduirea paginii personale ca nu mi-am mai permis sa platesc hosting, 190 GB ocupa acum(link-ul din semnatura)

#34
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Postc_anicai, on 03 octombrie 2018 - 08:07, said:

si folosesc acelasi pc si pt gazduirea paginii personale ca nu mi-am mai permis sa platesc hosting, 190 GB ocupa acum(link-ul din semnatura)

Eu cred ca platesti mult mai mult la energie electrica decat ar costa hosting-ul pentru acel site.

#35
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
m-am gandit si la asta si tocmai de aia mi-am facut in limita posibilitatilor un pc de consum mic cu i3 3240 si gt630, acelasi pc il folosesc si pt mici activitati curente si browsing. N-am masurat inca consumul dar banuiesc ca ia cca 50w/h in idle cu monitorul stins. Apoi este si ideia asta ca mai invat ceva de linux si de hosting si daca nu incercam asta chiar nu aveam habar..

Edited by c_anicai, 03 October 2018 - 10:10.


#36
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mentineti-va va rog la subiect!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate