Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

hp pavilion x2 detachable update kit hp usb windows 10, este posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tehnicmultimedia

tehnicmultimedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.08.2017
buna ziua.
in urma unei utilizari neprotejate, am avut probleme cu windows 10 inclusiv cu partitia de recuperare, am apelat la suportul hp si acestia mi-au trimis un stick de 16gb usb3 cu versiunea windows 10  (1511 parca), personalizata pentru dispozitivul meu.
dupa reinstalare, a urmat update la vesiunile urmatoare ajungand dupa cca. 4 ore la versiunea 1803, versiune so 17134.1 (windows home).
in urma instalarii cu versiunea windows de pe stick, conform hp nu am partitie recovery (am zis ok, mai ampentru windows inca 700mb disponibili), acum am urmatoarele partitii: partitie uefi 260mb (liber 100%), partitie windows 28.17gb ntfs, partitie WINRE 694mb (liber 37%), hdd 465.76gb, in tastatura (pe care nu pot face partitie recovery pentru ca are interfata sata-usb, si nici optiuni bootare pe el)

voi face o clona a kit-ului hp pentru a ma juca pe ea

exista integratoare de update-uri pentru windows 10 home?

afecteaza acestea personalizarea windows-ului facuta de hp?

cum pot elimina din kit personalizari precum AVG, amazon, etc.?

in cazul realizarii unui backup cu utilitarul windows, acesta include tot ce este instalat si anume in sensul windows updat-at + driverele hp+ utilitarele hp?

multumesc anticipat pentru ajutor

Edited by tehnicmultimedia, 08 May 2018 - 10:52.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
exista integratoare de update-uri pentru windows 10 home? și dacă ar fi, vor mări timpul de instalare al kitului la utilizarea ulterioară
afecteaza acestea personalizarea windows-ului facuta de hp? habarnam - teoretic n-au de ce.
cum pot elimina din kit personalizari precum AVG, amazon, etc.? după instalare le dezinstalezi cu Revo
in cazul realizarii unui backup cu utilitarul windows, acesta include tot ce este instalat si anume in sensul windows updat-at + driverele hp+ utilitarele hp? Eu zic că da. Backup-ul îl poți face cu ce vrei tu. Ghost, Acronis, etc.

Tu ai un stick cu kitul de Windows. Ce te mai stresezi ?

Scot ăștia Windows 12 și al tău devine obsolete.

Edited by exceswater, 08 May 2018 - 12:34.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Windows 10 nu mai are partitie de recuperare. Exista o "Recovery" de 4-500Mb - dar atat.
Practic cand vrei sa reinstalezi se da reset din Setari.

Te puteai scuti de toata munca aia inutila facand un stick cu MCT - puneai direct ultima versiune. Isi descarca el cea mai mare parte a programelor si driverelor HP - iar restul daca mai era nevoie de ceva le luai de pe site-ul HP.

Nu exista integratoare de update-uri. - ultimul update le contine pe toate pana la el. Poti eventual sa-l bagi in kit cu dism ( in linie de comanda ) dar nu stiu cine s-ar chinui sa o faca, fiind un cumulativ in fiecare luna.

AVG e posibil sa fie pus de HP. Amazon mai repede e pus de Windwos.- prin Store. Se rezolva prin dezinstalari.

Data viitoare baga direct ultima versiune si gata. Probabil ai mai si platit ptr stick-ul ala.

#4
tehnicmultimedia

tehnicmultimedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.08.2017
nu este chiar asa de simplu. tot ce este cu touchscreen nu prea are drivere pe site producatori din cauza customizarii touchscreen si senzori etc.
cu driverele necustomizate gasite instalate windows si windows de pe site microsoft, vei trasa cu degetul o linie de la dreapta la stanga  si pe ecran va merge invers. vei tine tableta in modul portret si va afisa peisaj, o rotesti la 90 grade imaginea se va roti aiurea. de aceea nu gasesti driverele pe site ci numai in partitia de recovery sau cu kit de la producator (producatorii sunt obligati de microsoft in acordul de licentiere, sa il ofere clientilor)
stck-ul hp, livrat in 48 ore de la solicitare, cu DHL, gratuit (optional puteam dvd, dar neavand unitate dvd interna am preferat stick)

View Postexceswater, on 08 mai 2018 - 12:33, said:

exista integratoare de update-uri pentru windows 10 home? și dacă ar fi, vor mări timpul de instalare al kitului la utilizarea ulterioară
afecteaza acestea personalizarea windows-ului facuta de hp? habarnam - teoretic n-au de ce.
cum pot elimina din kit personalizari precum AVG, amazon, etc.? după instalare le dezinstalezi cu Revo
in cazul realizarii unui backup cu utilitarul windows, acesta include tot ce este instalat si anume in sensul windows updat-at + driverele hp+ utilitarele hp? Eu zic că da. Backup-ul îl poți face cu ce vrei tu. Ghost, Acronis, etc.

Tu ai un stick cu kitul de Windows. Ce te mai stresezi ?

Scot ăștia Windows 12 și al tău devine obsolete.
daca timpul de instalare se mareste.. nu este problema. este oricum mult mai scurt decat 3-4 actualizari ce vor dura 4 ore, nu?
personalizarea include instalarea driverelor, senzorilor, etc.
am stick... dar nu este mai comod sa fie actualizat?

o sa vad cu utilitarul windows ce se pune pe stick la back-up


pentru cei ce mai detin acest produs, probabil o sa fac o imagine la stick sa o urc pe net

Edited by _-_, 08 May 2018 - 13:29.
Regulament, pct. 3, lit.d.


#5
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
E recomandat sa rulezi un Windows Reset pe orice Laptop nou cumparat pentru a curata sistemul de bloatware. Bloatware care in 90% din cazuri afecteaza negativ performanta.

Daca producatorul nu ofera drivere (sa le descarci de pe site) pentru a asigura o funcitionalitate buna atunci e praf si ar trebui evitat/produsul returnat.

Edited by vj_Heaven, 08 May 2018 - 14:48.


#6
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Posttehnicmultimedia, on 08 mai 2018 - 10:41, said:

buna ziua.
in urma unei utilizari neprotejate

Cum adica? Posted Image Posted Image

#7
tehnicmultimedia

tehnicmultimedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.08.2017

View Postcorina_geo, on 08 mai 2018 - 14:52, said:



Cum adica? Posted Image Posted Image
antivirus dezactivat , ignorare avertizări chrome, pe un site de streaming iranian.


   Privind lipsa drivere pe site... Este totuși HP, știe ce face, driverele sunt incluse în kit. Dacă kit-ul din partiția de recuperare+ aplicația HP le oferă, este chiar mai bine asa. Iar în cazul afectării HDD sau a partiției ori alte motive, hp ofera kit-ul, gratuit, este excelent. Pentru dispozitivele ce nu au drivere customizate, da, au driverele pe site și mai mult windows este cel clasic descarca îl legal de pe site Microsoft... Dar în cazuri precum cel al dispozitivelor 2in1 nu as pune pe site driverele customizate nici eu, întrucât acestea în timpul instalării schimba parametrii din fișierele în și activează anumite opțiuni în mod custom ceea ce un utilizator normal-mediu, chiar și avansat nu ar ști ce și cum sa facă, în plus, și la laptop-uri sunt cazuri cu Bluetooth, wifi, etc, in care are drivere pentru câteva opțiuni de dotare, ca nu știe clientul ca are modul Bluetooth de la Motorola, epis, Intel sau alții și le descarca pana nimerește...

Edited by tehnicmultimedia, 08 May 2018 - 15:52.


#8
tehnicmultimedia

tehnicmultimedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.08.2017

Am dat pe acest HP 999.99 lei, competitorii de la acel moment aveau la dotări un usb sau doua in plus, altele mufă de încărcare separat dar fără usb tip c,  unele nu permiteau rotirea peste tastatura a tabletei la 180 grade, alții aveau tastatura cu husa peste tableta și se îndoia husa pe spatele tabletei pentru a deveni suport, ceea ce nu doream iar aceasta are în tastatura un HDD de 500 GB iar în cazul în care folosesc full screen YouTube sau TV online, bateria tine cca 6 ore, în cazul detașării tastaturii sau opririi HDD din tastatura, am peste 8 ore baterie. În cazul utilizării excel sau contabilitate, wifi oprit, peste 15 ore de utilizare. Singura problema am avut-o în găsirea unui cablu usb tip c. Am fost pe la toate "marile" magazine, cabluri testate, de la preț de 10 lei la peste 100 lei, "garantat funcționează" cucu... Singurul pe care l-am găsit și funcționează este de la selgros cu cca. 20 lei, acum au si la Cora, produs de acme și este cu capete aluminiu la cămașa mufei și îmbrăcăminte țesută argintie., cele alte modele "acme" nu cunosc dacă funcționează, întrucât testate se făcea după achiziție. . Cu acest cablu încarc tableta și cu încărcătoare de telefon de 2000mah sau de la baterie externă de 10800mah. Și tot la selgros am gasit prin decembrie (dece naiba nu am luat mai multe?) un hub joystyle cu 8 lei, usb3 întrare 3 ieșiri usb 2.0 și 1 ieșire usb 3.0. Sper ca nu întra la publicitate.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Posttehnicmultimedia, on 08 mai 2018 - 13:31, said:

nu este chiar asa de simplu. tot ce este cu touchscreen nu prea are drivere pe site producatori din cauza customizarii touchscreen si senzori etc.
Ma refer la site-ul producatorului laptopului - adica HP in cazul de fata. E imposibil sa nu aiba drivere la modelul sau.
ZI exact modelul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate