Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

ce broker folositi pentru tranzactionare si de ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Salut. Ce broker folositi pentru tranzactionare si de ce? Ati primit bonus la depunere? Primiti dobanda anuala pentru banii din cont?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 bogdan_world, on 08 mai 2018 - 06:43, said:

Salut. Ce broker folositi pentru tranzactionare si de ce? Ati primit bonus la depunere? Primiti dobanda anuala pentru banii din cont?

Pentru tranzactionare a ce?  Pentru banii din contul la broker nu se da nicio dobana (brokerul nu e banca) ci doar se incaseaza niste comisioane grase cand tranzactionezi.

#3
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

 rosix, on 08 mai 2018 - 07:15, said:


Pentru tranzactionare a ce?  Pentru banii din contul la broker nu se da nicio dobana (brokerul nu e banca) ci doar se incaseaza niste comisioane grase cand tranzactionezi.
Pentru tranzactionare forex. Teletrade spun ca ofera 12% dobanda la banii depusi, cu conditia sa tranzactionezi un anumit numar de loturi.

#4
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Neprimind nici un raspuns, am cautat singur pe internet. Se pare ca aceasta piata forex, nici macar nu este reglementata, nici in RO, nici in USA.
Sute de oameni se plang pe internet ca nu isi mai primesc banii inapoi, din Romania pana in america, desi sunt pe profit.

Toate videourile de pe youtube (si sunt zeci de mii, eu am urmarit doar cateva sute) sunt cu "profituri" fabuloase doar in DEMO. Daca erau asa de buni, de ce nu lucreaza pe conturi reale?

Trag concluzia pana in prezent ca este scam (cel putin 99%). Ma mai documentez.

#5
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009

 bogdan_world, on 12 mai 2018 - 07:14, said:

Trag concluzia pana in prezent ca este scam (cel putin 99%).


N-am inteles la ce te referi cand spui ca e scam. Ce e scam? Brokerii in general? sau piata Forex?

Cel putin unele din concluziile pe care le tragi, sunt gresite pentru ca sursele de informare nu sunt de calitate
exista brokeri foarte cunoscuti si recunoscuti gen Pepperstone sau LMAX
deasemenea piata Forex este reglementata in mai toate tarile vestice

Cei care spun ca e scam sunt cel mai probabil incepatori fustrati care au intrat in joc nepregatiti si evident ca au pierdut banii, au invatat ei cateva formatiuni de lumanari de prin cursuri din anii '90 si au deschis tranzactii

Edited by iconicpaul, 12 May 2018 - 10:07.


#6
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
Multi incepatori se incapataneaza sa nu inteleaga ca aici nu e loterie unde si copiii sau batranii de la tara pot sa participe
in Forex daca nu esti foarte bine pregatit si in rand cu lumea cand vine vorba de metode de prelucrare statistica si foarte multa tehnica, nu ai ce cauta cu tranzactii reale

pentru unii, cu tot respectul dar cred ca pentru unii din ei si piata muncii in general e scam
adica e ca si cum ai spune de bursa internationala de cereale sau de bursa florilor din olanda ca e scam, asta e deja la nivelul oligofreniei

Edited by iconicpaul, 12 May 2018 - 10:17.


#7
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Nu eu spun, ci trag aceste concluzii citind si urmarind videouri pe internet. toti spun ca fac milioane de euro din trading, dar iti vand un curs de 50$....sincer, daca chiar merge cum se lauda ei, nu m-as mai chinui sa promovez nimic. daca chiar vreau sa ajut, o fac pe gratis (atunci cand ma laud in fiecare video ca tocmai am facut 10k, 35k, 50k, 2000k $)

#8
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
intr-adevar sunt multi indivizi, unii mai de succes, altii cu succes mai mic care dupa ce au investit in acumulare de experienta, ar dori sa recupereze o parte din bani invatandu-i pe altii, tot pe bani, ei ofera gratis cateva sfaturi generale sa aiba "priza" dupa care cer bani cand vine vorba de amanunte

dupa parerea mea, in cazul tau, daca insisti sa incerci sa castigi bani din domeniul asta, eu ti-as recomanda sa incepi sa inveti putin din tradingul automat, adica roboti
daca incepi de la 0 cu experienta, cam dupa un 4 luni incepi sa intri in paine si castigi primul dolar/euro real fara riscul sa pierzi a doua zi 10 dolari sau 100

ai mai putea sa deschizi un cont de 100 euro/dolari si sa incepi sa copiezi alti traderi insa trebuie sa alegi atent la cine alipesti contul tau si de regula trebuie sa ii schimbi o data la 4 - 6 luni, media la comisionul lor e intre 10 - 30% din ce castigi tu

eu alta solutie nu cunosc pentru incepatori si nici nu recomand altceva si cam orice altceva e esec garantat pe termen mai lung

la trading manual, parerea mea ca o sa iti ia si un an de zile pana faci primii bani constant si sansele de reusita sunt minime

Edited by iconicpaul, 15 May 2018 - 13:35.


#9
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 rosix, on 08 mai 2018 - 07:15, said:



Pentru tranzactionare a ce?  Pentru banii din contul la broker nu se da nicio dobana (brokerul nu e banca) ci doar se incaseaza niste comisioane grase cand tranzactionezi.
La Interactive Brokers îmi dă dobândă 1% la banii din cont, peste ceea ce depășește 10,000 USD. Nu că eu aș avea atât, dar ca idee.

#10
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Tradeville. Alimentare instant din cont libra, ei nu cred că dă ceva dobândă, dsr oricum nu țin bani la ei, transfer când am nevoie.

#11
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Sa devii consistent iti ia mai mult de 1 an si multi bani pierduti. F multa educatie, dar si rezultatele sunt pe masura.
Fara un cont de macar 1k euro nu merita sa intri in forex. Vei inchide contul f rpd. Daca vrei sa copiezi traderi baga macar 2-3k euro in cont. Cu un cont de 100euro nu poti tranzactiona decat nano lots, adica 0.001lots.
Exemplu sa intelegi: la 1 lot pariat pe EURUSD pt fiecare pip tu vei pierde sau castiga 10USD. La 0.001lots inseamna 1cent. Perechile majore se misca in medie 100-150pips zilnic. Ca sa castigi 1USD ai nevoie de macar 100pips pe tranzactie ceea ce este f greu.
Pe Forex se fac manarii mult mai putine decat pe stock market unde merge pump and dump. Pe forex tranzactionezi 24/5. Fara educatie arunci banii pe geam.

#12
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

 drepan, on 01 iunie 2018 - 23:52, said:

Sa devii consistent iti ia mai mult de 1 an si multi bani pierduti. F multa educatie, dar si rezultatele sunt pe masura.
Fara un cont de macar 1k euro nu merita sa intri in forex. Vei inchide contul f rpd. Daca vrei sa copiezi traderi baga macar 2-3k euro in cont. Cu un cont de 100euro nu poti tranzactiona decat nano lots, adica 0.001lots.
Exemplu sa intelegi: la 1 lot pariat pe EURUSD pt fiecare pip tu vei pierde sau castiga 10USD. La 0.001lots inseamna 1cent. Perechile majore se misca in medie 100-150pips zilnic. Ca sa castigi 1USD ai nevoie de macar 100pips pe tranzactie ceea ce este f greu.
Pe Forex se fac manarii mult mai putine decat pe stock market unde merge pump and dump. Pe forex tranzactionezi 24/5. Fara educatie arunci banii pe geam.
Si unde facem aceasta educatie? Ca pe internet sau la cursuri de 10 ore practice = 0

#13
MariusAFX

MariusAFX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2018
Buna ziua,

As dorii sa intreb cum categorizati  un broker cand investiti?ce luati in considerare cel mai mult??
Retragere rapida?
Reglemantari?
Comisioane?
Spread?
Executie?

Eu momentan tranzactionez cu 2 brokeri dar vreau sa imi diversific putin  portofoliul.
Astept sugestii cu placere.
Va multumesc

 rosix, on 08 mai 2018 - 07:15, said:



Pentru tranzactionare a ce?  Pentru banii din contul la broker nu se da nicio dobana (brokerul nu e banca) ci doar se incaseaza niste comisioane grase cand tranzactionezi.

Sunt companii care ofera un 20%+ pentru asset management ,si vi-i le pot recomanda cu incredere totala,iar suma minima  de investitie este de 2500€

#14
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 MariusAFX, on 07 iunie 2018 - 08:55, said:

As dorii sa intreb cum categorizati  un broker cand investiti?ce luati in considerare cel mai mult??
Retragere rapida?
Reglemantari?
Comisioane?
Spread?
Executie?
Pentru mine la un broker international conteaza accesul la cat mai multe piete si instrumente financiare si mai apoi:
- comisioanele,
- viteza de executie
- reputatia
- usurinta de a interactiona cu ei


 MariusAFX, on 07 iunie 2018 - 08:55, said:

Sunt companii care ofera un 20%+ pentru asset management ,si vi-i le pot recomanda cu incredere totala,iar suma minima  de investitie este de 2500€
Nu înţeleg, Peste 20% bonus la depunere? În ce condiţii? Cât trebuie să ţin banii şi care sunt costurile fixe? Eu le-aş da 10,000 euro să mi-i administreze ţinându-i cash în cont şi apoi să mi-e dea înapoi cu bonus 20% după un an. Merge?

#15
MariusAFX

MariusAFX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2018

 iconicpaul, on 15 mai 2018 - 13:24, said:

intr-adevar sunt multi indivizi, unii mai de succes, altii cu succes mai mic care dupa ce au investit in acumulare de experienta, ar dori sa recupereze o parte din bani invatandu-i pe altii, tot pe bani, ei ofera gratis cateva sfaturi generale sa aiba "priza" dupa care cer bani cand vine vorba de amanunte

dupa parerea mea, in cazul tau, daca insisti sa incerci sa castigi bani din domeniul asta, eu ti-as recomanda sa incepi sa inveti putin din tradingul automat, adica roboti
daca incepi de la 0 cu experienta, cam dupa un 4 luni incepi sa intri in paine si castigi primul dolar/euro real fara riscul sa pierzi a doua zi 10 dolari sau 100

ai mai putea sa deschizi un cont de 100 euro/dolari si sa incepi sa copiezi alti traderi insa trebuie sa alegi atent la cine alipesti contul tau si de regula trebuie sa ii schimbi o data la 4 - 6 luni, media la comisionul lor e intre 10 - 30% din ce castigi tu

eu alta solutie nu cunosc pentru incepatori si nici nu recomand altceva si cam orice altceva e esec garantat pe termen mai lung

la trading manual, parerea mea ca o sa iti ia si un an de zile pana faci primii bani constant si sansele de reusita sunt minime


#16
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008

 bogdan_world, on 02 iunie 2018 - 07:18, said:

Si unde facem aceasta educatie? Ca pe internet sau la cursuri de 10 ore practice = 0

Sunt f multe websites care ofera cursuri. Problema ta va fi sa gasesti unii care sa merite banii. Iti pot recomanda unii pe care sa.i verifici timp de 7 zile gratis si decizi apoi daca merita banii pt full time membership daca imi scrii pe privat. Sunt in engleza nu romana.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cred ca nu prea sunteti sanatosi la cap, cei care ati fi dispusi sa lasati banii pe nana unui broker sa se ocupe el in timp ce voi dormiti linistiti. Ati auzit de marele profesor in economie Daniel Daianu care i-a lasat banii lui Cristian Sima sa se ocuoe de ei?

#18
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Dar cine a zis că lăsăm banii pe mâna lor. Brokerul e în primul rând intermediar. Și dacă închide, acțiunile îți rămân.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate