Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

In Premiera (Carmen Avram) - padurea Baneasa si smecheri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

Acum aprox 2 ani (sau asa tin eu minte...poate tin prost), a fost o emisiune extraordinara in care Carmen Avram documenta excelent, cine erau "smekerii", pilosii ce au ridicat veritabile domenii imobilaire (vile masive, curti mari etc), in mod ilegal, in padurea Baneasa, dar fiindca sunt mari si tari, legea nu se atinge de ei

Regretabil, la acea data, nu m-a dus capul sa salvez emisiunea!

Mai are cineva link? O mai stie cineva cum se numea?

Multumesc

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Poate gasesti aici, sunt 332 de emisiuni.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ma, eu inteleg avantul asta de fronda, doar ca fac destul de des cu bicicleta Padurea Baneasa si zau ca in afara de niste viloaie (probabil facute in anii 90) de pe langa Aleea Teisani - sediu SIE, pline de igrasie si muschi (pentru ca nu vad lumina zilei) eu nu am vazut niciun domeniu sau constructii in padurea aia.

Pe de alta parte Greenfield construieste ca in pe vremea cincinalului in 4 ani si jumatate, dar nu sunt drumuri de acces!

Cum nu s-a inventat teleportarea inca, oamenii aia vor si ei sa iasa cumva in "civilizatie".

Stiu, sunt multi ipocriti care vor zice: cine i-a pus sa isi ia acolo casa, cand puteau sta ca noi in buricul targului si sa se sufoce, dar asta nu e o argumentatie logica sau utila.

Iar incepe scandalul cu drumul prin padure, care exista asfaltat 60% de pe vremea lui Ceusescu, iar cei 40% ramasi sunt defrisati!

E nevoie de acel drum prin padure, dar asta nu inseamna automat ca se taie toata padurea si se fac blocuri!

Ca fapt divers, intre Bucuresti si Centura Bucuresti Nord e teren cat vezi cu ochii!
Teren viran, care nu se dezvolta pt ca nu sunt drumuri si utilitati!

Solutiile gasite de dezvoltatorul Greenfield sunt o gluma proasta, pentru ca realitst Centura e gatuita de sensurile giratorii facute anul trecut. Daca vii pe sensul A3 -> Otopeni, e ditamai coada la sensul giratoriu.

#4
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostAdm, on 07 mai 2018 - 21:01, said:

E nevoie de acel drum prin padure, dar asta nu inseamna automat ca se taie toata padurea si se fac blocuri!


Wanna bet?

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu inteleg la ce ne ajuta... Cam toate televiziunile au emisiuni cu hotzi (ex: "Romania furata" - Digi24)

Chiar daca adevarul ne va face liberi... ce facem cu el?  Bem o gura de Bucegi si ne culcam...  E plina tara asta de tragatori de semnale de alarma si de oameni care bubuie de cunoastere in ce a furat unul sau altul... si ... la ce folos?

#6
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
cautand strict dupa decrierea ta am gasit asa ceva: http://inpremiera.an...echeri-338.html
parca nu spune de Baneasa insa, intreaga arhiva e aici:
http://inpremiera.antena3.ro/emisiuni

Edited by boringboy, 07 May 2018 - 21:32.


#7
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image 'Antena 3', :puke: 'antena3' e chiar și aici? Civilizația postmodernă Posted Image nu se va împiedica de un petec de pădure Posted Image

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Adevar va spun ca nu poti sa te asezi la o coada cinstita la ANAF sau la Posta fara sa auzi lume povestind cu patos despre hoti, escroci, puscariasi, politicieni... urmat de "ar trebui sa..."

Daca acu 10 ani astfel de discutii mi se pareau oarecum ca avand vreun rost... acum, chiar imi vine sa-mi bag niste dopuri in urechi.  De zeci de ani, romanii discuta constant despre acelasi hotzii - cu politicieni, cu borduri care se sfarma cu mana, cu pavaje scumpe de trotuare... tot felul de hotzii de cartier sau de oras...

Antena 3 are intr-un fel un rol ca mai arata una-alta. In acelasi timp cu demersul informativ, seama vrajba.. omul baga de-o ciorba si se culca injurand... Dupa care se trezeste si se duce la locul in care se chinuie sa castige o paine.

Foarte putini inteleg ca dintr-un demers fara speranta ca ala in care te informezi fara sa poti face nimic, se ajunge in timp la depresie, insomnii sau boli de inima, pe care nu le plateste Antena 3.

Poate e mai bne  - prosti si fericiti decat toba de informati si neputiinciosi.

#9
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Pai de ce sa ne ridicam impotriva taierii padurilor , daca vor smecherii viloi acolo ? Sa-l injuram pe dragnea , oprea , A 3 ...acolo apar mii de postari instant ! Culmea impotentei mintale e ca toti banditii isi vor face viloaie acolo pentru aerul oferit de padure dar cand se vor muta toti , padurea va fi taiata toata...deci  ???
Si daca citez pe Adm ... "Ca fapt divers, intre Bucuresti si Centura Bucuresti Nord e teren cat vezi cu ochii!" . Pai de ce nu se duc acolo ??/
Pe scurt , tai padurea , imi fac viloi si dupa aia vreau drum si utilitati trase acolo ! Asta seamana cu aia cu grataragii care cauta un loc curat unde nu au fost/sunt alti grataragii ,ca e zgomot si murdar ...sa murdareasca si sa faca zgomot doar ei ...bineinteles toti lasa curat si nu deranjeaza  !
Va suferi tot Bucurestiul ca va ramane fara un "plaman" verde ! Loc de viloaie e peste tot , numai banditii vor numai in rezervatii naturale , in paduri , pe munte sau in locuri unde fraierii nu au loc !

#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostAdm, on 07 mai 2018 - 21:01, said:

Stiu, sunt multi ipocriti care vor zice: cine i-a pus sa isi ia acolo casa, cand puteau sta ca noi in buricul targului si sa se sufoce, dar asta nu e o argumentatie logica sau utila.
Daca padurea era privata si intamplator era trecut numele tau in actul de proprietate, ce le-ai fi raspuns oamenilor care si-au cumparat constient o locuinta la bloc in margine extrema de oras, stiind ca nu au drum satisfacator de acces?

Pot sa sugerez cateva raspunsuri?
"Pai, ghinion, cand ai cumparat nu ai vazut padurea mea aici?"
"Ce-a zis dezvoltatoru'? A zis ca iti face tie drum prin padurea mea? Auzi, nu te supara, pot sa-mi fac si eu un drum prin sufrageria ta? A, nu? E, pai atunci intelegi."
"Soro, cand ti-ai luat la bloc in pustie, tu si inca 5000 de oameni care cica fugiti de aglomeratie, cum credeai ca va fi accesul?"
"Fratiuer, da' daca iti faceai si tu decent, o casa in loc de bloc cu 8 etaje in margine de oras, nu crezi ca iti ajungea drumul?"
Alege si tu ce crezi sau poate ai alte idei, ca eu sunt mai cu simtul ascutit al proprietatii si poate d'aia.

In cazul de fata nu mi se pare relevant ca padurea e publica. Cert e ca nu e a celor cu dorinta de acces, atat ar trebui sa fie de ajuns.

Edited by bladhaund, 07 May 2018 - 23:05.


#11
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Cauta pe canalul de youtube Wikibay.

Sunt multe reportaje despre paduri taiate, despre cum provoaca inundatii, seceta, incalzirea climei, evaziune fiscala.

#12
Cola_13

Cola_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 19.10.2009
La cate paduri au fost defrisate de politicieni , o padure in minus e paguba in ciuperci. Drumul este o necesitate pentru oameni care au platit o palarie de bani pentru o locuinta intr-o zona fara rromi si cu un aer mai curat.

Edited by Cola_13, 07 May 2018 - 23:33.


#13
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Nu e deloc paguba in ciuperci ci e o adevarata crima ! Cine si-a luat apartament fara sa citeasca contractul ca ...e fara drum sa-si cumpere elicopter ! Daca taie padurea ciuciu aer curat !
Ar trebui investigati de toate organele legii cei care detin terenul acolo si dezvoltatorii imobiliari in primul rand ! Si nu in ultimul rand cei care au bani sa-si cumpere apartamente/case acolo , ca din munca cinstita foarte greu . Auzi tu necesitatile unora care au platit o palarie de bani ...nu ma pot exprima deschis...ar intra la incitare la violenta grava  !

Edited by Supermax, 08 May 2018 - 00:25.


#14
Cola_13

Cola_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 19.10.2009
Cei care lucreaza in domeniul bancar sau it  castiga de la  2000 de euro pe luna in sus.

#15
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Poate in IT...la bancar a scazut drastic ! Cu 2000 de euro pe luna in cati ani iti iei un apartament de peste 150.000 de euro ? Si nu cred ca se duc IT-stii acolo ci...altii care nu prea ca fac banii corect .

#16
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007

View PostCola_13, on 07 mai 2018 - 23:32, said:

Drumul este o necesitate pentru oameni care au platit o palarie de bani pentru o locuinta intr-o zona fara rromi si cu un aer mai curat.
A se citi:
Drumul este o necesitate pentru prosti.

Puiule @Cola_13, scrie in contract ca Greenfield iti da drum de acces prin padure?
1) Da. Atunci da-l in judecata pe Greenfield si mori cu el de gat pana iti fac drum suspendat, ingropat, teleportat, cum o vrea Green-ma-sa, dar sa ti-l faca.
2) Nu. Atunci accepta-ti conditia de naiv, care-ai semnat ca primarul, pe vorbe, si stai la coada. E o vorba-n popor: "Cine nu casca ochii, casca punga!"

Hai sa te-ntreb altfel. Ce-ai face tu cu alea 3-4h pe care le stai in trafic in fiecare saptamana?
a) Ai trage mai tare la job, poate o promovare, cascaval mai mult, recunoastere, etc
B) Ai sta cu copiii, ca timpul de stat cu ei trece si nici nu-ti dai seama cand or sa te ia cu: Marca-banu si lasa-ma-n pace, mai bosho!
c) Ai baga un gratar si bere cu prietenii la un meci sau ceva p-acolo.

Teapa!!! Stai in masina, platesti benzina si bati din buze! Si culmea e ca nici macar n-ai parte sa te bucuri prea mult de timpul ala intr-o zona fara rromi si cu aer curat. Pare rau pentru tine, dar intotdeauna ai optiunile 1 si 2 de mai sus, iar acceptarea oricareia te va face un om mai bun.
Daca o accepti pe prima vei deveni un activist care isi sustine cu tarie pct de vedere de respectare a contractelor si legii.
Daca e vb de varianta a 2-a, data viitoare vei fi mai intelept si nu vei mai face aceleasi greseli. E nevoie de cat mai multi oameni intelepti in societate.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View Postbladhaund, on 07 mai 2018 - 22:59, said:

Daca padurea era privata si intamplator era trecut numele tau in actul de proprietate, ce le-ai fi raspuns oamenilor care si-au cumparat constient o locuinta la bloc in margine extrema de oras, stiind ca nu au drum satisfacator de acces?

Pot sa sugerez cateva raspunsuri?
"Pai, ghinion, cand ai cumparat nu ai vazut padurea mea aici?"
"Ce-a zis dezvoltatoru'? A zis ca iti face tie drum prin padurea mea? Auzi, nu te supara, pot sa-mi fac si eu un drum prin sufrageria ta? A, nu? E, pai atunci intelegi."
"Soro, cand ti-ai luat la bloc in pustie, tu si inca 5000 de oameni care cica fugiti de aglomeratie, cum credeai ca va fi accesul?"
"Fratiuer, da' daca iti faceai si tu decent, o casa in loc de bloc cu 8 etaje in margine de oras, nu crezi ca iti ajungea drumul?"
Alege si tu ce crezi sau poate ai alte idei, ca eu sunt mai cu simtul ascutit al proprietatii si poate d'aia.

In cazul de fata nu mi se pare relevant ca padurea e publica. Cert e ca nu e a celor cu dorinta de acces, atat ar trebui sa fie de ajuns.

Ai fi uimit cum se fac PUZ-urile.

Se face un plan mare, pe unde in camp/padure se spune ca vor trece drumurile (caile de acces).

Tu, ca proprietar trebuie sa pui la dispozitie acel spatiu pentru drum (daca doresti si tu sa ai acces).

Cu alte cuvinte, nimic nu e nemuritor, mai ales o stare a lucrurilor.

Problema este cand peste 10 ani se hotataste justitia ca PUZ a fost ilegal. Acum ce faci? Darami blocurile? Cine plateste?
Si asa s-a intamplat aici. NU se darama blocurile, dar s-a inchis drumul de acces, ceea ce e aberant.

Pana una-alta padurea e a statului, iar statul trebuie sa faca drumuri de acces. Orasul se dezvolta!

#18
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pai cam asta e initiativa privata in Romania, constructorii au trantit cartiere rezidentiale in ideea ca statul va construi drumuri dupa aceea, iar oamenii au dat fuga sa se mute avand aceeasi idee in minte. Statul va construi si drumuri, insa statul se misca mai greu, mai ales ca va trebui sa gaseasca solutii cu exproprierea daca drumul va trece pe proprietatea privata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate