Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Cat de departe poate ajunge tehnologia fara electricitate?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAldulescu, on 30 aprilie 2018 - 17:28, said:

Exista un film numit "Mutant Chronicles" inspirat de un joc, in care tehnologia electrica si electronica nu mai poate functiona pe Pamant din anumite motive. Asa ca oamenii se reintorc la tehnologia veche - reapar locomotivele cu abur, zepelinele, gramofoanele, etc.
O buna parte din tehnologie nu are nevoie insa de electricitate sau electronica: un fonograf sau gramofon poate reda muzica sau inregistrari fara sa aiba nicio piesa electronica in el, un aparat foto clasic pe pelicula iarasi nu foloseste nimic electronic, un proiector de film traditional era actionat manual, doar lumina de proiectie era electrica, dar banui ca aceasta ar putea fi inlocuita cu o lumina pe gaz de pilda,etc...
Mai era si un joc numit "Syberia", in care un inventator genial obsedat de mecanica, construieste niste roboti mecanici numiti automatoane, care puteau sa vorbeasca, erau inteligenti, insa erau facuti numai din rotite si arcuri, nu aveau nimic electronic in ei.
Credeti ca poate exista o tehnologie avansata, fara sa se utilizeze deloc electricitatea?

Teoretic, cea mai complexă mașinărie e corpul uman/creierul, deci asta am putea fabrica.

Practic însă, cred că e dificil să construiești toate uneltele necesare pentru a învața despre natură, fără energie electrică.

În plus, corpul uman produce energie electrică, deci poate trebuie să definești mai precis noțiunea de "fără".

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostOriginalCopy, on 30 aprilie 2018 - 19:37, said:

Teoretic, cea mai complexă mașinărie e corpul uman/creierul, deci asta am putea fabrica.

Practic însă, cred că e dificil să construiești toate uneltele necesare pentru a învața despre natură, fără energie electrică.

În plus, corpul uman produce energie electrică, deci poate trebuie să definești mai precis noțiunea de "fără".

Am scris deja de doua ori, impulsul nervos este electric si in creier si in corp.
Creierul este electrochimic, impulsul nervos care este electric, este generat electrochimic, insa intre sinapse sau nevos in corp se transmite electric.

Edited by loock, 30 April 2018 - 19:41.


#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postloock, on 30 aprilie 2018 - 19:40, said:



Am scris deja de doua ori, impulsul nervos este electric si in creier si in corp.
Creierul este electrochimic, impulsul nervos care este electric, este generat electrochimic, insa intre sinapse sau nevos in corp se transmite electric.

Și de ce ai impresia că te-am contrazis?

#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostOriginalCopy, on 30 aprilie 2018 - 20:04, said:

Și de ce ai impresia că te-am contrazis?
Pt ca ai scris ca am putea fabrica un creier.

Avand in vedere ca este electric, este off topic cel putin pt subiectul thredului, fie el si un subiect stupid.

#23
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Daca era un topic serios, probabil ar fi pus intrebarea "Cat de departe poate ajunge tehnologia fara petrol si centrale nucleare?"
Si nici atunci nu ar fi fost concludent, pentru ca avem nevoie de petrol pentru compusii chimici derivati, chiar daca nu l-am folosi drept carburant. Probabil fara centrale nucleare am putea functiona foarte bine (mai putin fabricantii de arme atomice...)

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postsorin61, on 30 aprilie 2018 - 20:21, said:

Daca era un topic serios, probabil ar fi pus intrebarea "Cat de departe poate ajunge tehnologia fara petrol si centrale nucleare?"
Si nici atunci nu ar fi fost concludent, pentru ca avem nevoie de petrol pentru compusii chimici derivati, chiar daca nu l-am folosi drept carburant. Probabil fara centrale nucleare am putea functiona foarte bine (mai putin fabricantii de arme atomice...)

Uraniul U235 se poate concentra prin tzaspe metode diferite de filtrare din uraniul natural, si prin centrifugare in trepte, si cu filtre, etc.

Daca te referi la dispozitive cu fuziune, acolo e ceva mai greu sa faca rost de tritiu, insa se poate colecta in stratosfera unde e produs natural in urma radiatiei cosmice, si apoi se poate iar filtra si concentra. Deuteriu se obtine prin electroliza sau separare chimica din apa grea care se concentreaza din apa prin centrifugare. Si se poate initia si prin fisiune, dar si fara  cu gigaLASER, deci se gasesc mereu metode alternative...

Subiectul thredului este insa stupid.

Oamenii au motive sa gaseasca solutii pt. probleme reale.

Exista tehnologii care par avansate dar sunt primitive, si era bine sa nu fi existat sau a nu fie dezvoltate.
De ex. pt vehicule, si de zbor si terestre, motoarele cu piese rotitoare la mare turatie au efect giroscopic care se impotriveste deplasarii, deci o chestie absurda.
Turboreactoarele au turbina de mare turatie cu efect giroscopic care franeaza.
Si sunt multe alte exemple de tehnologii stupide care necesitau de mult sa fie schimbate.

Edited by loock, 30 April 2018 - 20:47.


#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postloock, on 30 aprilie 2018 - 20:09, said:

Pt ca ai scris ca am putea fabrica un creier.

Avand in vedere ca este electric, este off topic cel putin pt subiectul thredului, fie el si un subiect stupid.
Cred ca initiatorul nu e profund destul in gandire pentru a se fi gandit la aspectul asta.

Nu e rolul tau sa decizi ce e off-topic. Stai jos, 4.

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Profesori de nota 1 inca n-am vazut, poate de nota 2 pe la tara intr-un colt uitat de lume dupa comunism, o invatatoare care preda si alte materii fara calificare in lipsa de profesori adevarati.

Ar fi fost de apreciat observatia ca initiatorul nu e destul de profund, daca nu ar fi fost facuta din fudulie nefondata...

Edited by loock, 30 April 2018 - 22:12.


#27
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postloock, on 30 aprilie 2018 - 20:36, said:

Subiectul thredului este insa stupid.
Nu mi se pare stupid subiectul. La fel de bine am putea să ne întrebăm ce s-ar întâmpla dacă o furtună solară zdravănă ar distruge sateliții și rețeaua de electricitate + o mulțime de echipamente electrice (e posibil). De fapt, cred că voi deschide un topic pe tema asta.

#28
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015

View PostAldulescu, on 30 aprilie 2018 - 19:24, said:

Din cate stiu semnalele dintre neuroni sunt de natura chimica...

Semnalele dintre neuroni sunt de natura cuantica si de alte naturi inca nedescoperite de stiinta, care au legatura cu fenomenele ESP: telepatie, precognitie, etc.

#29
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostAldulescu, on 30 aprilie 2018 - 17:28, said:

Exista un film numit "Mutant Chronicles" inspirat de un joc, in care tehnologia electrica si electronica nu mai poate functiona pe Pamant din anumite motive. Asa ca oamenii se reintorc la tehnologia veche - reapar locomotivele cu abur, zepelinele, gramofoanele, etc.
O buna parte din tehnologie nu are nevoie insa de electricitate sau electronica: un fonograf sau gramofon poate reda muzica sau inregistrari fara sa aiba nicio piesa electronica in el, un aparat foto clasic pe pelicula iarasi nu foloseste nimic electronic, un proiector de film traditional era actionat manual, doar lumina de proiectie era electrica, dar banui ca aceasta ar putea fi inlocuita cu o lumina pe gaz de pilda,etc...
Mai era si un joc numit "Syberia", in care un inventator genial obsedat de mecanica, construieste niste roboti mecanici numiti automatoane, care puteau sa vorbeasca, erau inteligenti, insa erau facuti numai din rotite si arcuri, nu aveau nimic electronic in ei.
Credeti ca poate exista o tehnologie avansata, fara sa se utilizeze deloc electricitatea?
Nu.
Maxim o societate de final de secol 19.

#30
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostAldulescu, on 30 aprilie 2018 - 17:28, said:

Exista un film numit "Mutant Chronicles" inspirat de un joc, in care tehnologia electrica si electronica nu mai poate functiona pe Pamant din anumite motive. Asa ca oamenii se reintorc la tehnologia veche - reapar locomotivele cu abur, zepelinele, gramofoanele, etc.
O buna parte din tehnologie nu are nevoie insa de electricitate sau electronica: un fonograf sau gramofon poate reda muzica sau inregistrari fara sa aiba nicio piesa electronica in el, un aparat foto clasic pe pelicula iarasi nu foloseste nimic electronic, un proiector de film traditional era actionat manual, doar lumina de proiectie era electrica, dar banui ca aceasta ar putea fi inlocuita cu o lumina pe gaz de pilda,etc...
Mai era si un joc numit "Syberia", in care un inventator genial obsedat de mecanica, construieste niste roboti mecanici numiti automatoane, care puteau sa vorbeasca, erau inteligenti, insa erau facuti numai din rotite si arcuri, nu aveau nimic electronic in ei.
Credeti ca poate exista o tehnologie avansata, fara sa se utilizeze deloc electricitatea?
Ar fi precum in filmele western.

Moristile de vant de pe acele schele de lemn le dadea forta mecanica pentru spalat rufele, pentru lazile frigorifice, morile de cereale, samd.

Era o lume mai lenta dar foarte asemanatoare cu lumea de azi varianta rurala de Mongolia ori de varf de munte.

In loc de radio, tv, internet, telefon, aveau carti, reviste, statui, statuete, arta in lemn, lut, in special bazorelief, textila ..., postalioane, ...

#31
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAldulescu, on 30 aprilie 2018 - 17:28, said:

Credeti ca poate exista o tehnologie avansata, fara sa se utilizeze deloc electricitatea?

Avansul unei tehnologie ne face viaţa mai comodă, iar ideea de avans vine din percepţia noastră asupra realităţii înconjurătoare prezente.
De exemplu, apariţia agriculturii era un avans tehnologic formidabil în urmă cu 10 000 de ani. La fel, roata, arcul etc. Pe atunci însă, magnetismul şi electricitatea erau supranaturale, din cauză că oamenii nu le înţelegeau. Apoi au trecut mileniile şi Homo sapiens a descoperit legile de funcţionare a electricităţii, şi au folosit-o.

Acum electricitatea e o banalitate, şi în viitor se pune problema descoperirii unor noi fenomene care acum ni se par greu de înţeles şi stăpânit. Printre acestea se numără materia întunecată, energia întunecată, găurile negre, spaţio-timpul, sau dimensiunile superioare.

Poate că viitoarele fiinţe umanoide vor descoperi legile după care funcţionează aceste "fenomene", şi le vor folosi pentru confortul propriu, aşa cum au făcut în trecut şi cu electricitatea.

O lume fără electricitate în prezent nu poate aduce decât disconfort şi nervi. :)

#32
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Umanitatea a devenit multumita datorita cunoasterii, iar marile descoperiri geografice au facut ca marile aglomerari din Europa sa se mute in zone fara iarna din Americi, Australia, NZ si Africa de sud, in locuri pasnice si placute fata de Europa.

Apoi vaccinurile si antibioticele au avut o contribuitie uriasa asupra starii de bine a omenirii.

#33
YK20

YK20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.06.2018

View PostAldulescu, on 30 aprilie 2018 - 17:28, said:

Exista un film numit "Mutant Chronicles" inspirat de un joc, in care tehnologia electrica si electronica nu mai poate functiona pe Pamant din anumite motive. Asa ca oamenii se reintorc la tehnologia veche - reapar locomotivele cu abur, zepelinele, gramofoanele, etc.

Pai se poate intampla oricand.  In functie de ce stari are Soarele si in ce pozitie se afla Pamantul.  
Geomagnetic storm - Wikipedia

Ori asta,......








......ori peste 100-200 de ani cand vom ramane fara petrol.


Si atunci va trebui sa ne descurcam doar cu lemn si carbune, deci ne intoarcem inapoi prin 1860 si o ardem cu locomotive cu abur (visul lui djl), zepeline,  telegraf,  gramofoane  si vapoare cu aburi. Ne intoarcem fie in epoca victoriana, fie in vestul salbatic, fie in La Belle Epoque,  fie in saracia taraneasca cum era la noi pe vremea regatului, altii inapoi la sultanate si califate, altii la imperiile de odinioara.


Dupa ce se termina carbunele in 300-500 de ani,  ne intoarcem in Evul Mediu si ne descurcam doar cu copacii, deci o sa traim cu lumanari, fortarete, sabii, printese , dragoni si zei (evident, in imaginatia fricii colective)   si  cai ca-n Game of Thrones ca tot sunt destui pasionati amatori.  



Daca populatia nu va scadea si nici consumul cat sa existe un echilibru, atunci viata va disparea de pe aceasta planeta dupa ce vom defrisa toate padurile.

Edited by YK20, 29 June 2018 - 12:47.


#34
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View PostMr_nobody_, on 30 aprilie 2018 - 18:31, said:


Cum să fie posibile telefoanele și televiziunea? Bazate pe ce? Pe unde gravitaționale?

Cam totul are legătură cu electricitatea, fără ea ne Ăźntoarcem la 1900.
O eruptie solara bengoasa poate tranforma scenariulasta in realitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate