Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

2035:Tranzitia la Ateism

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#37
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostBebeluka, on 29 aprilie 2018 - 00:34, said:

Nu.Nu vorbesc de justificarea rautatii.Vorbesc de frica care impiedica rautatea.Frica de lege sau frica de un zeu atotputernic. Asta face diferenta dintre un credincios sau un ateu.Ateului ii este mai frica de lege iar credinciosuluii de acel zeu razbunator.
Si legea cine o face? Cei puternici. So what?
Si de aici logica spune: frica de cei puternici.

Asta este smecheria. Nu-ti va mai fi frica de un zeu, iti va fi frica de un om ce la un moment dat se va crede zeu.

Edited by menaloty, 29 April 2018 - 00:40.


#38
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
hai sa punem o intrebare pratica "ateilor"..cand va insurati, faceti ceremonia religioasa?..sau, daca sunteti insurati, ati mers la biserica?

#39
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Posttyrionpiticul, on 28 aprilie 2018 - 23:20, said:

Slujbele religioase sunt adevarate show-uri muzicale la americani!   Preotii se imbraca normal ca niste civili la costum, fara cutume si robe medievale.
Si chiar se poarta conferinte si dezbateri deschise despre Biblie si dogme. Se discuta deschis  despre stiinta si ufologie si ecologism chiar!

De la o regiune cu o cultura  la alta regiune cu o cultura diferita , in functie de nivelul de trai si de dezvoltare ,  parca pasesti pe alte planete pentru ca asta e senzatia.


Posted Image cu cat showul e mai "deschis" cu atat mi se pare mai prostesc.Posted Image  la musulmani mi se pare cel mai adevarat, pare ca se roaga si nu se dau in spectacol, sau filozofi de cartier.

oricum, sa te rogi/dezbati ceva ce nu exista...asa ceva..noaptea mintii!Posted Image

Edited by 41ex, 29 April 2018 - 00:40.


#40
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018

View Postcorina_geo, on 29 aprilie 2018 - 00:26, said:

Daca Turcia si Arabia Saudita sunt tari subdezvoltate, inseamna ca Romania, Bulgaria sunt muritoare de foame.
Doar pentru ca sunt cativa seici si emiri bogati si se construiesc zgarie nori prin Arabia Saudita sau Emiratele Arabe nu inseamna ca sunt tari dezvoltate.
In aceste tari, 90% din petrol, resurse si proprietati apartin elitelor si investitorilor straini, pe cand restul populatiei traieste in mizerie si saracie.  Poate ca au salariu minim mai crescut, dar tehnic, ei sunt in evul mediu, neavand nici libertate, nici educatia minima asa deficitara cum e la noi.  

Romania si Bulgaria sunt tehnic tari in curs de dezvoltare avand un nivel de trai mai crescut decat in tarile islamice care sunt tari subdezvoltate in mare parte.

Poate ca Arabia Saudita   face  parte din G-20 din interese economice, dar social vorbind, e in urma rau de tot fata de noi,  fiind inca o tara  de lumea a treia in prag/in curs de dezvoltare, societatea in sine fiind primitiva in multe privinte.

View Postandreic, on 29 aprilie 2018 - 00:13, said:

Dementa mare si pe acolo mai ales la sectanti... dar ai dreptate, sunt show-uri Posted Image

Asa o fi, dar dupa aia stai si te gandesti......mah,  americanii sudisti   (prezbiterieni, mormoni, iehovisti, baptisit, penticostali, metodisti, quakeri) au mentalitate religioasa de 1800-1900, dar macar  bisericile lor sunt prin epoca moderna.


Pe cand la romani se practica aceleasi liturghii cu aceleasi cutume si dogme religioase ca la 1400,   adica practic biserica ortodoxa romana si populatia ca mentalitate  e inca in EVUL MEDIU!
Nu-i cam trist?

Edited by tyrionpiticul, 29 April 2018 - 00:53.


#41
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostMembruAnonim, on 28 aprilie 2018 - 23:57, said:

Neapartenența la o religie nu te face automat ateu. Nu știu de unde ideea asta.
ateismul este religia care nu recunoaste alte religii si nici pe Dumnezeu sau Diavol.
ateismul este mai rau decat dracul.Dracu' il recunoaste pe Dumnezeu si este frica de EL, ateismul este mai drac ca dracul.

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postjimi91, on 29 aprilie 2018 - 00:39, said:

hai sa punem o intrebare pratica "ateilor"..cand va insurati, faceti ceremonia religioasa?..sau, daca sunteti insurati, ati mers la biserica?
Casatoria se face in fata ofiterului de stare civila.
Alte giumbuslucuri pot fi facute numai pentru deliciul audientei.

View PostWinstonMontana, on 29 aprilie 2018 - 00:48, said:


ateismul este religia care nu recunoaste alte religii si nici pe Dumnezeu sau Diavol.
ateismul este mai rau decat dracul.Dracu' il recunoaste pe Dumnezeu si este frica de EL, ateismul este mai drac ca dracul.
Ateismul nu este o religie.
Nu ai cum sa numesti normalitatea ca fiind o religie.

Edited by pasilla, 29 April 2018 - 00:51.


#43
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
tranzitia la ateism nu se face cu forta ci prin instrumente de manipulare serioase, gen tv/educatie si alte sinonime/derivate care nu stau sa le enumar la ora asta

tranzitia la ateism e un plan in desfasurare pentru reducerea masiva a populatiei Pamantului.
cata lume nu a ajuns sa numeasca fericirea ca fiind egala cu trait in puf/comfort? destul de multa, cred

nu e civilizatie sa mananci din ce in ce mai multe chimicale....
sau sa iti inveti copiii ca e normal sa fii gay...
sau sa "cauti" razboaie mereu...
sau sa arati la tv niste analfabeti fara principii morale, ca fiind exemple demne de urmat

si multe altele....care nu-s din vina religiosilor

se doreste ca civilizatia sa insemne sa fii cat mai sclav, eventual si controlat mintal prin cip....
si ma astept sa mi se zica si de genul "daca nu iti convine, du-te in jungla"
dar stim prea bine ca astea sunt minciuni, ca nimeni nu e liber sa se duca in jungla
ideea e sa fii cat mai controlat/manipulat/obligat....

eu cred ca cei care fura sume colosale nonstop tin pe loc evolutia speciei umane
nu niste "visatori" care se roaga la cine cred ei

cine credeti voi ca sunt "spalati pe creier"?
astia care stau in genunchi si viseaza printr-o biserica dupa care se duc acasa si se feresc de "bestie"
sau astia care cred tot si fac tot ce li se spune la tv?

e ora tarzie sa mai pot detalia

#44
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Posttyrionpiticul, on 29 aprilie 2018 - 00:45, said:

Pe cand la romani se practica aceleasi liturghii cu aceleasi cutume si dogme religioase ca la 1400,   adica practic biserica ortodoxa romana si populatia ca mentalitate  e inca in EVUL MEDIU!
Nu-i cam trist?
ar trebui sa te intrebi  ce te apropie mai mult de "divinitate"/meditatie. niste cantaciosi de "muzica idioata" te duce spre meditatie?

cred ca in curand si joshanis si dragnea se vor duela in recitaluri. Posted Image aia din coreea n-au cantat ceva cand s-au intalnit acum?

View PostStefanLiviu, on 29 aprilie 2018 - 00:51, said:

cine credeti voi ca sunt "spalati pe creier"?
astia care stau in genunchi si viseaza printr-o biserica dupa care se duc acasa si se feresc de "bestie"
sau astia care cred tot si fac tot ce li se spune la tv?

e ora tarzie sa mai pot detalia

deci avem de ales doar dintre bestie si feisbuc? altfel nu se poate?

Edited by 41ex, 29 April 2018 - 00:59.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpasilla, on 29 aprilie 2018 - 00:51, said:


Ateismul nu este o religie.
Nu ai cum sa numesti normalitatea ca fiind o religie.
  Ba fix o religie este ateismul. Exact ca oricare alta. Că nu realizează, este adevărat. Ateii cred orbește în biblia darwinista a evoluției, de care nu se abat.

#46
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018

View PostStefanLiviu, on 29 aprilie 2018 - 00:51, said:

tranzitia la ateism nu se face cu forta ci prin instrumente de manipulare serioase, gen tv/educatie si alte sinonime/derivate care nu stau sa le enumar la ora asta



E absolut firesc. De ce sa stai la slujba sa asculti cantarile unui popa cu creier medieval si sa tot spui rugaciuni fara rost cand mai bine faci ceva constructiv  prin a te uita la TV sau pe net pentru chiar si o minima informare despre vreme  ?
De exemplu, cand e seceta, in loc sa stai sa te rogi la Doamne-Doamne  pentru ploaie si sa faci dansul ploii, mai bine stai si citesti o carte despre cum sa sapi irigatii  conectate la o sursa de izvor de apa sau la un lac.  Sau chiar sa inventezi ceva care sa desalinizeze apa de mare sau chiar sa purifici apa uzata.

Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si  in traista.  

Quote


tranzitia la ateism e un plan in desfasurare pentru reducerea masiva a populatiei Pamantului.
Normal.
Tu crezi ca resursele pamantului sunt infinite?
Mie mi-e tare frica la ce probleme ne pasc in secolul asta. Ca vrem sau nu, depopularea va avea loc, si va fi una nu controlata si planificata, ci haotica,incontrolabila, izbucnita natural de conflictele pentru resurse, cat si de epuizarea combustibililor fosili si reducerea terenurilor cultivabile,  distrugerii padurilor si schimbarilor climatice care efectiv vor declansa foamete la nivel global.

In 2050 vom fi 9-10 miliarde.
In 2150 incolo e de asteptat ca in urma dezastrelor sa scadem undeva la 3-5 miliarde.


Si crede-ma, nu va fi nevoie nici de Illuminati, nici de THANOS.
Ne vom depopula singuri de mana noastra fiindca irosim resurse degeaba fara masura  si ne distrugem planeta, efectiv declansand cauzalitatea-efectul, deci e firesc ca mama-natura sa riposteze dur.


Quote

cata lume nu a ajuns sa numeasca fericirea ca fiind egala cu trait in puf/comfort? destul de multa, cred
Fericirea inseamna sa ai toate nevoile satisfacute din Piramida Nevoilor a lui Maslow.
Dar daca tu te simti fericit fara sa ai un acoperis deasupra capului, sa nu ai macar strictul necesar unui organism biologic,   sa ai lipsuri de cunoastere elementara,  sa faci munca bruta cu unelte primitive si sa suferi constant de foame, ok,bafta!  
Ma rog, nici sa nu exagerezi prin a trai in lux irosind degeaba resurse, ajungand efectiv o leguma incapabila de nimic , dar nici sa traiesti in conditii aspre fiindca nu te premiaza si nu-ti face nimeni statuie ca esti tu mare "stoic pustnic" care traieste prin munti sau prin jungla.  


Quote


nu e civilizatie sa mananci din ce in ce mai multe chimicale....
Si cu toate astea, speranta de viata a crescut, semn ca organismul uman se adapteaza la ele.
Poate ca e adevarat, murim la 70-90 de ani de cancer, dar inainte muream la 30-40 de ani de ciuma sau turbeculoza sau dintr-o banala raceala de la cea mai frageda varsta a copilariei, neexistand medicamente, antibiotice si vaccinuri.
Sa nu mai spun cati mureau de foame si anemie sau fiindca aveau un sistem imunitar slabit, neavand toate vitaminele si proteinele necesare.

Alimentele de azi poate ca sunt modificate chimic, dar asta nu inseamna ca sunt 100% sintetice.  


Quote



sau sa iti inveti copiii ca e normal sa fii gay...
Aici da, e o problema.
Eu personal nu sunt deloc pro-gay  (consider homosexualitate drept o anomalie genetica), dar nici sa te amesteci aiurea intre doua fiinte adulte care se iubesc reciproc din propria vointa.  
Cat timp nu fac marsuri publice si nu umbla la legislatie ca sa te oblige sa devii gay,  zic ca respectivii  pot fi ignorabili.

Quote

sau sa "cauti" razboaie mereu...
Asa a fost dintotdeauna.  Suntem o specie competitionala, ca oricare specie biologica de pe planeta asta.  
Mereu au fost si vor fi razboaie, indiferent de mijloace.

Quote

sau sa arati la tv niste analfabeti fara principii morale, ca fiind exemple demne de urmat
Exact, incluzand si preotii si adeptii lor,  electoratul pesedist care se calca in picioare pentru pomeni.....inclusiv si specimene ca Becali sau Dragnea  care isi ascund faptele de coruptie prin a-si afisa obsesiv latura religioasa.

Edited by tyrionpiticul, 29 April 2018 - 01:23.


#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View Postjimi91, on 29 aprilie 2018 - 00:39, said:

hai sa punem o intrebare pratica "ateilor"..cand va insurati, faceti ceremonia religioasa?..sau, daca sunteti insurati, ati mers la biserica?
De obicei partenerul(a) de viață al unui ateu, ca o fatalitate, e credincios. Și atunci ăla mai inteligent e mai maleabil :) Dacă ține cu tot înadinsul, și de obicei pe credincioși nu-i scoți din obișnuințele lor, faci o mică slujbă pe placul respectivului (respectivei). Pe mine ca și ateu nu mă deranjează dar nici nu-mi face plăcere. O văd ca pe o concesie făcută partenerului (partenerei) de viață, o tradiție, un ritual și cam atât.

#48
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

View PostMembruAnonim, on 29 aprilie 2018 - 01:03, said:

Ba fix o religie este ateismul. Exact ca oricare alta. Că nu realizează, este adevărat. Ateii cred orbește în biblia darwinista a evoluției, de care nu se abat.
ai perfecta dreptate. ateismul este o religie

View Posttyrionpiticul, on 29 aprilie 2018 - 01:03, said:

1. De ce sa stai la slujba sa asculti cantarile unui popa cu creier medieval si sa tot spui rugaciuni fara rost cand mai bine faci ceva constructiv, prin a te uita la TV sau pe net pentru chiar si o minima informare?
De exemplu, cand e seceta, in loc sa stai sa te rogi la Doamne-Doamne  pentru ploaie si sa faci dansul ploii, mai bine stai si citesti o carte despre cum sa sapi irigatii  conectate la o sursa de izvor de apa sau la un lac.  

2. Tu crezi ca resursele pamantului sunt infinite?

3. nici sa nu exagerezi prin a trai in lux irosind degeaba resurse, ajungand efectiv o leguma incapabila de nimic

4. Aici da, e o problema.

5. Asa a fost dintotdeauna.  Suntem o specie competitionala, ca oricare specie biologica de pe planeta asta.
1. ceva constructiv este sa stai si la aceea slujba juma de ora o data pe saptamana/luna/an....slujba inca neinteleasa de stiinta, cum zici tu. cred ca iti ramane destul timp de tehnologie/carti/construit dupaia
iar tu de exemplu, in loc sa te "rogi" la politicienii romani ca vor face ceva bun in Romania, mai bine te-ai informa mai bine despre ei.

2. sunt infinite daca nu tot incercam sa le distrugem, desi posibil sa fie infinite si daca noi credem ca le putem distruge/seca
Pamantul....nu e chiar ceva inteles bine de stiinta "moderna"
eu personal sunt convins ca noi nu putem distruge/seca Pamantul, ci mai degraba ne distrugem pe noi insine

3. sa nu exagerez cu luxul, asa cum fac acel mic % de bogatasi ai lumii?
tu singur sugerezi ca resursele sunt irosite degeaba de niste legume de oameni

4. e o problema pentru tine! pentru altii ca tine nu e o problema
mai intai vor veni dupa cei ca mine. cand cei ca mine nu vor mai fi problema, vor veni dupa tine

5. pai ce fel a progresat omenirea ce fel s-a civilizat daca tu dai un raspuns de genul ca omenirea a ramas ca dintotdeauna, niste deastia care se omoara intre ei

#49
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am avut in clasa a 7-a materia Educatie Civica, dar o faceam cu o profesoara foarte religioasa, habotnica, cu care am facut si psihologia in a 10-a.

#50
alain_s

alain_s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.04.2018

View Postgumball3000, on 28 aprilie 2018 - 23:00, said:

In UK deja peste 50% din populatie e fara religie.

in curind , uk va avea o populatie majoritara religioasa islamica ,musulmana, datorita si nr mare de islamici care se stabilesc in Europa, uk, cit si datorita faptului ca religia crestina este in cadere libera, iar ateismul si islamul are prindere la o populatie larg indobitocita

#51
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postpasilla, on 29 aprilie 2018 - 00:51, said:

Ateismul nu este o religie.
Nu ai cum sa numesti normalitatea ca fiind o religie.
Normalitatea este credinta Ortodoxa pentru ca suntem fii al lui Dumnezeu, toti plecam de la El
insa putin ne intoarcem inapoi.
A crede ca nu crezi in nimic este a reduce omul doar la o masina biologica.
Daca nu crezi in nimic atunci cum sa faci ca ai puterea de-a crede ?

"Iti spune cineva: Nu este Dumnezeu.
Intrebare: De ce te  lupti impotriva a ceea ce nu exista ?
Prin urmare ateismul este o alineatie mintala, nebunia mandriei sau mandria nebunei.
Altii zic acelasi lucru intors :"Eu sunt Dumnezeu", alta nebunie
Tiranii, teroristii, alte genii rele, alta mandrie luciferica.Nu suntem din maimutza dar mergem cu pasi repezi spre ea."
Arsenie Boca.

Edited by WinstonMontana, 29 April 2018 - 05:34.


#52
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttyrionpiticul, on 28 aprilie 2018 - 22:45, said:

Se pare ca nivelul de trai crescut , un venit stabil,  scaderea ratei violentei in societate,  un acces facil la tratamentele medicale, tehnologia digitala  si la educatie.......
Oamenii, cu cat devin mai bogati , educati stiintific  si increzatori in progresul tehnologic  ,............
Iti dai seama ce teapa mi-am luat citind asta . Este un citat din ceva SF ????

Edited by 86-APP, 29 April 2018 - 05:52.


#53
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postjimi91, on 29 aprilie 2018 - 00:39, said:

hai sa punem o intrebare pratica "ateilor"..cand va insurati, faceti ceremonia religioasa?..sau, daca sunteti insurati, ati mers la biserica?
nu ! ... la ambele intrebari ! ... Posted Image
ptr unii sunt ateu daca nu cred in D-zeu, Isus Cristos, Diavol, Sfinti, etc ! ...
dar nu mai sunt ateu, daca cred in Creatorul acestei lumi (Univers) ! ..
Creator, pe care l-am "inventat" eu ! ... inca din adolescenta ! ...
da ! ... Isaac Asimov, are o parte din vina ! ... Posted Image

Edited by realduc, 29 April 2018 - 06:14.


#54
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postjimi91, on 29 aprilie 2018 - 00:39, said:

hai sa punem o intrebare pratica "ateilor"..cand va insurati, faceti ceremonia religioasa?..sau, daca sunteti insurati, ati mers la biserica?
n-ai stiut ce sa intrebi !
Copilul , ce-ati facut cu el ? Este botezat sau nu ?
Mortul , mortul , ce faceti cu el , chemati popa sau aranjati cu rebu ?
Aveti Craciun , Paste ????

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate