Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Adauga o noua optiune de boot in bios

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alain_s

alain_s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.04.2018
Salutare.
Va rog frumos daca poate cineva sa imi indice pasii care trebuie sa-i fac in Bios la windows 10 , pentru a adauga o noua optiune de a face boot de la un CD sau DVD.
Nu am decit o singura optiune instalata Windows boot manager
Adaug la mesaj niste poze pentru a arata ceea ce am incercat eu sa fac, si cum arata biosul meu

1) Am intrat in bios si am ales ADD NEW BOOT OPTION

2) Am dat click pe ADD BOOT OPTION

si mi-a aparut casuta cu mesajul ca trebuie sa adaug un nume (de exemplu CD DVD) si un File Path

In privinta lui File Path am 3 optiuni cum sint in poze .
Aici nu stiu pe care sa o aleg, ca sa nu mai vorbesc ca indiferent pe care o aleg , trebuie sa aleg si alte fisiere din alte subfoldere !!!
Este aceasta unica metoda pentru a face ca laptopul sa booteze mai intii din CD DVD ? De fapt, vreau sa fac wipe cu DBAN la diskul dur, apoi sa reinstalez windowsul
Multumesc frumos daca cineva ma poate indruma cu vreun sfat ;)
Attached File  P_20180428_135336_p.jpg   542.88K   29 downloadsAttached File  P_20180428_135407_p.jpg   582K   28 downloadsAttached File  P_20180428_135452_p.jpg   513.36K   27 downloadsAttached File  P_20180428_135510_p.jpg   167.01K   27 downloadsAttached File  P_20180428_135605_p.jpg   388.92K   28 downloadsAttached File  P_20180428_135613_p.jpg   486.37K   28 downloads

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Activeaza CSM ca sa poti boota de pe CD/DVD ( ca presupun ca nu-i UEFI ), nu are treaba optiunea "add new boot option" cu ce iti trebuie tie.

#3
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Launch CSM si vei putea boota Legacy.

#4
alain_s

alain_s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.04.2018
Multumesc pentru raspunsuri.
Am reusit sa dau enabled la Launch CSM ;)  La inceput nu puteam sa fac click pe Launch CSM , era blocat, insa m-am "prins" ca trebuia mai intii sa dau Disabled la Security Boot Control, altfel nu mergea! :)
Mai am 2 intrebari daca nu deranjez, inainte sa incep sa fac wipe cu DBAN, asta va sterge cu totul hard driveul, INCLUSIV PARTITIA RECOVERY ?!
Am facut boot cu DBAN si vad ca nu imi permite sa aleg sa pastrez partitia Recovery
La urma urmei, in mod logic, nu ar trebui sa am probleme sa reinstalez windowsul din nou, am downloadad deja pe un dvd windows10
Intrebarea a 2-a este, imi da oare voie microsoft sa folosesc iar aceeasi cheie de activare windows10 care a venit cind am cumparat laptopul ? Am reusit sa o gasesc cu aplicatia ProduKey.
Inainte, cind faceam Reset this PC in Recovery, se formata singur hard driveul apooi windowsul se instala singur, fara sa imi ceara sa mai intru cheia de activare

#5
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
1. Da! Nu-ti trebuie pastrata Recovery; la un clean install se reface singura.
2. Da; in mod normal, dupa instalare cand te conectezi la net se va activa singur. Succes!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate