Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Huawei pregătește propriul sistem de operare

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008
au mai inercat unii mari si tari( a se citi samsung-bada os,tinzen;nokia-symbian),nokia au fost buni pe piata cat au fost doar ei cu os
de facut o sa faca dar pana nu v-a fii ceva revolutionar nu rezolva nimic
cand ai ceva moca si folosesc multi e simplu
cand vrei sa fi singur cu ceva nou e mai greu daca nu e ceva foarte inovator care sa iti ia ochii

#20
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View PostYOUR_GOD, on 28 aprilie 2018 - 11:02, said:

Dar daca ei isi fac curaj si parasesc barca, poate isi fac si altii si vom avea SO-uri mobile mai multe si, din nevoia producatorului de piata de desfacere, cu aplicatii cross platform. Visez, nu?

Doamne fereste! Asta ar fi cum a fost nebunia aia cu mufele la incarcatoare, de iti trebuiau adaptoare de zici ca erau spicuri de bici.

E foarte bine pentru mediul concurential hardware faptul ca ai 10 optiuni de flagship-uri, toate cu acelasi OS. Azi am HTC, dar maine poate imi iau Samsung, sau LG, sau Pixel, sau Huawei. Softul (la baza) este cam acelasi, deci pe partea de hardware clientul trebuie sa aleaga ce-i mai bun, raportat la cost, iar asta genereaza concurenta.

Am auzit destui nemultumiti de iOS care spuneau "mi-as lua Android dar n-am chef sa stau sa invat cum sa-l butonez". Eh, imagineaza-ti ce ar insemna asta daca fiecare ar avea propriul OS.

In loc ca o firma sa piarda clienti daca scoate un nou produs prost (ceea ce ar fi normal sa se intample intr-un mediu concurential), o parte dintre nemultumiti vor cumpara totusi de la acelasi producator, pe principiul ca n-au chef sa stea sa invete alt sistem, sa faca transfer de aplicatii/date/contacte/media etc.

Plus ca utilizarea unui singur OS de catre 1 miliard de oameni duce la rafinarea si imbunatatirea sistematica a acestuia, spre deosebire de utilizarea a 20 de OS-uri de cate 50 de milioane de oameni (ma rog, impartirea nu ar fi asa egala, dar intelegeti ideea).

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Un alt SO nu trebuie neaparat sa fie altfel cu totul. Zic si eu...

#22
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 26.02.2010
Și BlackBerry au pierdut ca nu au scos la timp telefoane pe Android, chiar dacă softul lor era brici.

#23
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 15.06.2005
Nu zic că nu ar putea chinezii să vină cu un soft, dar e greu. Până să trec la Huawei, am fost în barca Windows Phone. Sistemul de operare ok, dar lipsa crasă de aplicații îl bagă în mormânt.

#24
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostYOUR_GOD, on 28 aprilie 2018 - 11:02, said:

Oricine poate face un SO, nu oricine este Google, fara aplicatii un SO este mort.
La cum ii stiu pe Huawei, probabil vor realiza o clona de Android care, cu ceva tweak-uri, permite rulare de apk-uri. Fara o solutie pentru publicul larg insa, vor fi pierduti. Lumea cumpara Huawei pentru Android si nu Android, pentru Huawei.
Dar...si aici este un mare "dar". Dar daca ei isi fac curaj si parasesc barca, poate isi fac si altii si vom avAsea SO-uri mobile mai multe si, din nevoia producatorului de piata de desfacere, cu aplicatii cross platform. Visez, nu?
Nu inteleg unde este problema. Se ia kernelul linux, se creaza  in jurul lui frameworkul care face legatura cu UI frameworkul peste care vor rula si aplicatii android.
Care este problema ? Unde este problema ?
Apoi sa stii ca si Google incearca sa redefineasca Androidul in sensul ca vor sa excluda java din aplicatiile existente ,doarece cei de la Oracle nu vor mai dai updateuri de securitate pentru jdk-ul open source.

View Posttchoara, on 28 aprilie 2018 - 19:22, said:

Plus ca utilizarea unui singur OS de catre 1 miliard de oameni duce la rafinarea si imbunatatirea sistematica a acestuia,
ar duce la monopulul celui care il detine si uite asa doar din pix iti creste pretul telefoanelor cu 100 % doar pt simplu fapt ca nu ar exista concurenta

#25
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostWinstonMontana, on 29 aprilie 2018 - 01:04, said:

Nu inteleg unde este problema. Se ia kernelul linux, se creaza  in jurul lui frameworkul care face legatura cu UI frameworkul peste care vor rula si aplicatii android.
Care este problema ? Unde este problema ?
Există deja toate astea și pot fi folosite de oricine. Android e open source. Întrebarea mai bună e: de ce să reinventeze roata? N-au ce face cu banii?

View PostWinstonMontana, on 29 aprilie 2018 - 01:04, said:

Apoi sa stii ca si Google incearca sa redefineasca Androidul in sensul ca vor sa excluda java din aplicatiile existente ,doarece cei de la Oracle nu vor mai dai updateuri de securitate pentru jdk-ul open source.
Ți-am mai cerut odată sursa pentru afirmațiile astea, fiindcă sunt absurde.

#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Postaris86, on 28 aprilie 2018 - 22:33, said:

Și BlackBerry au pierdut ca nu au scos la timp telefoane pe Android, chiar dacă softul lor era brici.
mura a pierdut pe lipsa de softuri, folosesc inca, pe post de telefon (doar) un bb...

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostWinstonMontana, on 29 aprilie 2018 - 01:04, said:

Stii ca nu merge asa. Eu nu am voie sa creez un SO care sa poata rula aplicatii ale altui SO, decat daca ii platesc acestuia o licenta (de exemplu, by default, Linux nu stie mp3). Android nu este doar Linux. Este o masina virtuala Java in Linux, de aici, sa creezi un SO care sa ruleze apk, dar sa fie suficient de fireti incat s anu incalci cateva legi, nu este chiar usor. Singura solutie o reprezinta crearea un SO diferit dar cu interfata asemanatoare cu ce avem, fie vorba intre noi, Android are cea mai urata interfata stoc. Cred ca si Symbian era mai aratos. Apoi, pentru independeta totala, iti asumi riscul sa creezi propriile aplicatii.
Daca una dintre cele doua conditii nu este indeplinita, Huawei ma schimba doar pălăria Mariei.

View PostWinstonMontana, on 29 aprilie 2018 - 01:04, said:

ar duce la monopulul celui care il detine si uite asa doar din pix iti creste pretul telefoanelor cu 100 % doar pt simplu fapt ca nu ar exista concurenta
Exact. De aceea, iPhone, de exemplu, face de zece ori mai putin decat costa. La fel telefoanele de top Samsung. Lupta cam aici se da: Apple versus Samsung. Si cu totii isi permit sa vanda cu peste o mie de Euro, dispozitive care, in cel mai bun caz, sunt cu 5-10% mai bune decat concurenta, dar cu si 80% mai scumpe.

Din punctul meu de vedere, cu cat mai multe SO-uri, cu atat mai bine.
Oricum in cateva zeci de ani, vom avea unul singur pentru multime.

#28
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostYOUR_GOD, on 29 aprilie 2018 - 11:31, said:

Eu nu am voie sa creez un SO care sa poata rula aplicatii ale altui SO
Cum să nu ai voie?

Oricum, nu e nevoie ca cineva să creeze un sistem de operare nou, oricine poate clona Android în mod legal, oricine poate să creeze un app store folosind apk-uri din play store. Singura problemă e că unele aplicații depind de componente proprietare gen google play services, dar cred că se poate rezolva și problema asta.

#29
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 26.02.2010
Poti rula aplicatii si pe BB OS 10 si instala inclusiv aplicatii din google play emulând scriptul, asta a si facut Cobalt, un fost angajat de la mure.

#30
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View PostMr_nobody_, on 29 aprilie 2018 - 06:14, said:

Există deja toate astea și pot fi folosite de oricine. Android e open source. Întrebarea mai bună e: de ce să reinventeze roata? N-au ce face cu banii?


Ți-am mai cerut odată sursa pentru afirmațiile astea, fiindcă sunt absurde.


https://www.wired.co...ound-vs-google/

There you go.De fapt problema celor de la Oracle este ca Google foloseste o platforma Java modificata in Android si incalca termenii si conditile.

#31
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postmaxb2000, on 29 aprilie 2018 - 17:24, said:

https://www.wired.co...ound-vs-google/

There you go.De fapt problema celor de la Oracle este ca Google foloseste o platforma Java modificata in Android si incalca termenii si conditile.
Știrea nu are legătură cu afirmațiile.

Afirmațiile:
1. Google vrea să excludă Java din aplicațiile existente
2. Oracle nu mai contribuie la openjdk

Aplicațiile Android sunt scrise în Java în marea lor majoritate, Google nu va renunța la Java, a schimbat Dalvik cu openjdk din cauza Oracle. M-ar mira ca Oracle să nu mai contribuie la openjdk, dar nu are vreo importanță, e open-source, oricine poate să contribuie.

Edited by Mr_nobody_, 29 April 2018 - 20:12.


#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,277
  • Înscris: 06.07.2007

View PostYOUR_GOD, on 28 aprilie 2018 - 17:28, said:


Sa ne rezumam la ce stim.

Sursa 2.

Sursa 3.

Mai pun?

Batman batman
Prietene, fotografiat din spatiu te vezi si tu cand stai pe toaleta din fundul curtii daramite marele zid. Eu spuneam ca nu poti sa-l vezi cu ochiul liber.
https://incredibilia...esc-din-spatiu/
https://www.imperato...e-gigantic.html

Mai pun?

Edited by dan1980_25, 30 April 2018 - 12:05.


#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008
Spațiul cosmic începe de pe la vreo 120 de km altitudine. Și da, cică se vede zidul de la altitudinea aia. De pe Lună evident că nu se vede.

Ontopic. Copilul celor de la Huawei se va naște mort.

#34
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postcaiuscorneliu, on 30 aprilie 2018 - 12:38, said:

Ontopic. Copilul celor de la Huawei se va naște mort.
Eu sunt convins că ar putea face o clonă de Android astfel încât utilizatorii nici să nu-și dea seama că rulează o clonă; și ar fi legal.

#35
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
https://www.androida...-android-859252

#36
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005

View Postdon_dannielo, on 28 aprilie 2018 - 12:25, said:




Nu oricine poate face un OS, si in nici un caz chinezii.

Este munca intelectuala, nu la fabrica.
Ahaahahhahhahahhahahhahahhhaahahahha

Ms

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate