Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Huawei pregătește propriul sistem de operare

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Ca urmare a scandalului generat de ZTE, acum vine rândul Huawei să ia măsuri. Huawei își pregătește propriul sistem de operare.
http://m.scmp.com/te...-trade-tensions
https://www.mobilissimo.ro/stiri-diverse/huawei-este-investigata-pentru-activitati-ilegale
Cum rămâne cu Project Treble?
https://www.google.r...ate-10-pro/amp/
Attached File  Screenshot_20180428-090905.jpg   42.84K   169 downloads

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Problema e ca dureaza multi ani pana un sistem nou de operare devine bun, de exemplu Android pana pe la versiunea 4 era varza comparativ cu iOS care avea un iTunes plin de toate aplicatiile care ti le puteau dori. Personal chiar consider ca Android a stricat piata, a incurajat mizeria freee2play si o tona de reclama, pe iTunes dadeai 1 euro si iti luai jocul dorit si nu mai aveai treaba. Am telefon Huawei, imi place mult dar ca "mobile gamer" nu as mai lua de la ei fara un sistem de operare matur.
Pt aia care folosesc telefonul doar pt socializare nu cred ca ar fi o problema un sistem nou de operare.
Erau stiri si prin 2016 ca Huawei isi face OS pt zile negre, iunie 2016. https://www.theverge...g-own-mobile-os

Edited by SpeedDemon, 28 April 2018 - 08:24.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pe android bagi un root si ad.blocker si nu mai ai treaba.
E gratis, minte sa fie.

#4
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Păi și Amazon are propriul sistem de operare, se cheamă Fire OS, dar e un Android modificat, poate asta face și Huawei. Mă îndoiesc că au resursele să facă un sistem de operare de la zero.

#5
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Nobody au resurse! Uite un articol
https://www.mobilissimo.ro/stiri-telefoane/huawei-isi-ia-masuri-de-precautie-pentru-a-nu-ajunge-in-situatia-zte?utm_source=android_app&utm_medium=app&utm_campaignnews

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, si a avut atat dr mult succes ca pentru amazon firephone mai aveau putin si te plateau ca sa-l folosesti.
De la pret de lansare de 500-600 euro au ajuns sa-l vanda cu sub 100 euro. Asta in conditiile in care la niciun producator nu am vazut preturi scazute cu mai mult de 50-70% in primii doi ani de la data lansarii.

#7
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostMr_nobody_, on 28 aprilie 2018 - 09:29, said:

Păi și Amazon are propriul sistem de operare, se cheamă Fire OS, dar e un Android modificat, poate asta face și Huawei. Mă îndoiesc că au resursele să facă un sistem de operare de la zero.
de ce sa nu aiba resursele sa-l faca de la zero ?
Se ia kernelul de linux si ii pui ce vrei tu peste el, care e problema pentru o corporatie ?

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Oricine poate face un SO, nu oricine este Google, fara aplicatii un SO este mort.
La cum ii stiu pe Huawei, probabil vor realiza o clona de Android care, cu ceva tweak-uri, permite rulare de apk-uri. Fara o solutie pentru publicul larg insa, vor fi pierduti. Lumea cumpara Huawei pentru Android si nu Android, pentru Huawei.
Dar...si aici este un mare "dar". Dar daca ei isi fac curaj si parasesc barca, poate isi fac si altii si vom avea SO-uri mobile mai multe si, din nevoia producatorului de piata de desfacere, cu aplicatii cross platform. Visez, nu?

#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
In loc sa intre in android one să scoată și ei un telefon cu android curat se ocupa de prostii

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostWinstonMontana, on 28 aprilie 2018 - 10:12, said:


de ce sa nu aiba resursele sa-l faca de la zero ?
Se ia kernelul de linux si ii pui ce vrei tu peste el, care e problema pentru o corporatie ?

View PostYOUR_GOD, on 28 aprilie 2018 - 11:02, said:

Oricine poate face un SO, nu oricine este Google, fara aplicatii un SO este mort.

Nu oricine poate face un OS, si in nici un caz chinezii.

Este munca intelectuala, nu la fabrica.

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdon_dannielo, on 28 aprilie 2018 - 12:25, said:

Nu oricine poate face un OS, si in nici un caz chinezii.

Este munca intelectuala, nu la fabrica.
Cred ca nu vorbim despre poporul care a inventat praful de pusca sau a trasat un zid de se vedea din spatiu cand noi eram vanatori culegatori. Culmea, noi putem crea softuri.

#12
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 15.10.2007

View Postdon_dannielo, on 28 aprilie 2018 - 12:25, said:




Nu oricine poate face un OS, si in nici un caz chinezii.

Este munca intelectuala, nu la fabrica.
Tu citești ce tastezi? Când ăștia galbeni și cu ochii oblici făceau medicina Europa și Noul Continent nu știau ce e baia, săpunul iar latrina se aruncă în glodul numit strada. Tu pe ei îi faci " înapoiați". Poate nu ai aflat că în ceea ce privește armamentul inteligent sunt cam pe locul fruntaș la momentul actual.

#13
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostYOUR_GOD, on 28 aprilie 2018 - 11:02, said:

La cum ii stiu pe Huawei, probabil vor realiza o clona de Android care, cu ceva tweak-uri, permite rulare de apk-uri.
Nu e atât de dificil de creat un app store, există unele gata făcute, gen apkpure.

#14
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostYOUR_GOD, on 28 aprilie 2018 - 13:14, said:

Cred ca nu vorbim despre poporul care a inventat praful de pusca sau a trasat un zid de se vedea din spatiu cand noi eram vanatori culegatori. Culmea, noi putem crea softuri.
nu e nici un zid care se vede din spatiu. Alea sunt mituri urbane.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostMr_nobody_, on 28 aprilie 2018 - 14:25, said:


Nu e atât de dificil de creat un app store, există unele gata făcute, gen apkpure.
Înțeleg. La numărul de aplicații mă refer. Android a plecat, practic, fără concurență pe segment. Și cât de mare este Google. Huawei însă ar avea mult de tot de recuperat. Aici stă provocarea.

#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostYOUR_GOD, on 28 aprilie 2018 - 13:14, said:


Cred ca nu vorbim despre poporul care a inventat praful de pusca sau a trasat un zid de se vedea din spatiu cand noi eram vanatori culegatori. Culmea, noi putem crea softuri.

View Posttatimeu, on 28 aprilie 2018 - 13:37, said:

Tu citești ce tastezi? Când ăștia galbeni și cu ochii oblici făceau medicina Europa și Noul Continent nu știau ce e baia, săpunul iar latrina se aruncă în glodul numit strada. Tu pe ei îi faci " înapoiați". Poate nu ai aflat că în ceea ce privește armamentul inteligent sunt cam pe locul fruntaș la momentul actual.

Demonstrati ce vorbiti.
Un nume de soft chinezesc de care sa fi auzit si eu.

Comunismul si programarea nu fac casa buna, nu mai intru in detalii.

Edited by don_dannielo, 28 April 2018 - 16:09.


#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdan1980_25, on 28 aprilie 2018 - 14:57, said:

nu e nici un zid care se vede din spatiu. Alea sunt mituri urbane.
Sa ne rezumam la ce stim.

Sursa 2.

Sursa 3.

Mai pun?

View Postdon_dannielo, on 28 aprilie 2018 - 16:09, said:

Demonstrati ce vorbiti.
Un nume de soft chinezesc de care sa fi auzit si eu.
Comunismul si programarea nu fac casa buna, nu mai intru in detalii.
Korea de N, Rusia. Ring a bell? Primii au spart serverele Sony ultima data (din ce stiu eu), plus, spioneaza la greu SUA si altii (cu dovezi!). Despre rusi, nu mai zic nimic. Kaspersky este creat de o firma engleza, cu sediul in Moscova. Si astea sunt nimicuri.

Softuri chinezesti, ma rog, sa le zic softuri: Baidu (daca nu ai auzit de el, nu inseamna nimic).
In ceea ce priveste hacking-ul, care inseamna descifarea codurilor sirsa de multe ori (adica a ingredientelor de baza a orice, inclusiv SO), China este lider mondial.

#18
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
HiOS?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate