Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cele mai tâmpite "inovații" la smartphone

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Dacă tot a apărut un subiect despre bateriile care nu se pot schimba decât în service, m-am gândit la cele mai tâmpite inovații la smartphone-uri. Lipsa mufei pentru căști mi se pare o tâmpenie, la fel și notch-ul (ecranul decupat), la fel și spatele de sticlă.

Am văzut chiar și tablete fără mufă de căști, deși sunt convins că există spațiu suficient pentru o mufă. Cine vrea să folosească căști trebuie să cumpere căști bluetooth sau să folosească adaptor.

Moda cu ecranele tot mai mari mi s-a părut cam tâmpită la început, dar încep să înțeleg logica lor (eu folosesc o tabletă de 10" drept telefon). Posted Image

Edited by Mr_nobody_, 24 April 2018 - 19:27.


#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Lipsa led-ului - telefoanele mai vechi aveau un led care palpaia dupa ce primeai un SMS sau aveai un apel nepreluat, si nu trebuia sa verifici mereu telefonul sa vezi daca ai ratat ceva...

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Notchul e bun pt cine vrea, adica na de regula spatiul ala oricum era liber, si la telefoanele obisnuite ai in stanga operatorul de telefonie in dreata ceasul si bateria, la mijloc nimic, se castiga spatiu. In video-uri sau jocuri presupun case ignora notch si lateralele lui se fac negre, sper.
Bateria care nu mai iese mi se pare o idee buna, telefoanele arata mult mai eleganat, dar nici nu m-am mai lovit de situatii in care sa resetez telefonul scotand bateria, presupun ca a crescut simtul de raspundere al producatorilor.
Lipsa mufei de casti da e o tampenie, Galaxy S9 o are deci nu a disparut din peisaj. Huaweiul meu Nova 2 are inca led.
Spatele de sticla mi-a placut mult la iPhone 4, de atunci nu am mai avut spate de sticla.
Ecranele prea mari, in clipa in care nu mai poti folosit complet telefonul cu o singura mana e o problema.
Rezolutiile altele decat 16:9 la telefoane ar mai fi o problema.

Edited by SpeedDemon, 24 April 2018 - 19:33.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,625
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAldulescu, on 24 aprilie 2018 - 19:27, said:

Lipsa led-ului - telefoanele mai vechi aveau un led care palpaia dupa ce primeai un SMS sau aveai un apel nepreluat, si nu trebuia sa verifici mereu telefonul sa vezi daca ai ratat ceva...
Ledul inca exista pe multe telefoane smart si arata prezenta notificarilor.

View PostSpeedDemon, on 24 aprilie 2018 - 19:29, said:

Lipsa mufei de casti da e o tampenie,
Asa e.

Edited by andreic, 24 April 2018 - 19:56.


#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostMr_nobody_, on 24 aprilie 2018 - 19:16, said:

notch-ul (ecranul decupat)

De fapt e chiar invers... in spatiul ala era unde e notch-ul oricum nu aveai display fiindca aveai nevoie de camera, difuzor si diferiti senzori.
Din contra, au facut in asa fel incat sa extinda display-urile.

Edited by AndyM, 24 April 2018 - 19:39.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lipsa mufei jack este o tampenie. De ce?

Sunt in masina(2h pana la destinatie), mai am 5% baterie, vreau sa ascult muzica. Insa in acelasi timp trebuie sa pun telefonul la incarcat. Nu am casti bluetooth ci casti normale. Bag telefonul la incarcat (powerbank). Am adaptor pt casti, dar unde il bag? Mi-l bag in c*r Posted Image

Edited by MembruAnonim, 24 April 2018 - 19:37.


#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postandreic, on 24 aprilie 2018 - 19:31, said:

Ledul inca exista pe multe telefoane smart si arata prezenta notificarilor.
Acest led pentru notificari este un must have in 2018.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 24 April 2018 - 19:50.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMr_nobody_, on 24 aprilie 2018 - 19:16, said:

Dacă tot a apărut un subiect despre bateriile care nu se pot schimba decât în service, m-am gândit la cele mai tâmpite inovații la smartphone-uri.

Ecranul curbat... Nu inteleg care e utilitatea practica.  Poate sa alunece mailul pe muchie sau ce?

#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostMr_nobody_, on 24 aprilie 2018 - 19:16, said:

Cele mai tâmpite "inovații" la smartphone
Incep eu: Animoji

#10
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostAldulescu, on 24 aprilie 2018 - 19:27, said:

Lipsa led-ului -
Eh... si cine te-a pus sa-ti iei iPhone?

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
2 standarde la iesirea de casti cu microfon (jack cu 4 sectiuni)

#12
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Phablet-urile. Daca vrei un telefon de top pentru o singura mana, mai ca nu ai ce alege. Si spatele de sticla, care intotdeauna e plin de amprente, se zgarie usor si arata bine doar cat e nou.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am in casa si un telefon de 4''. L-am folosit in trecut. Acum am un ecarn de 5.5''. Prostia aia de 4'' iti omoara ochii. Trebuie sa te chiorasti ca sa vezi ceva. In cazul asta o marime mai mare pt display nu este un minus ci un mare plus. Nu iti mai obosesc ochii.

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Mufa standard acuma este USB, există adaptoare de la usb la căști. Lipsa unei mufe extra nu este motiv de supărare.
Notch-ul nu este foarte util însă nici nu deranjează. Spatele de sticlă casant, ăla deranjează  însă Samsung te ia de fraer și de-abia așteaptă să îți vândă unul nou când îți crapă.

BTW, unde sunt ăia care erau obsedați de radio FM? Au descoperit că radio se poate asculta și prin streaming? Incredibil!

View PostMembruAnonim, on 24 aprilie 2018 - 20:50, said:

Am in casa si un telefon de 4''. L-am folosit in trecut. Acum am un ecarn de 5.5''. Prostia aia de 4'' iti omoara ochii. Trebuie sa te chiorasti ca sa vezi ceva. In cazul asta o marime mai mare pt display nu este un minus ci un mare plus. Nu iti mai obosesc ochii.
În plus, la Huawei ai funcția pentru o singură mână, tragi cu degetul peste butoanele virtuale de meniu și ai un ecran mai mic. Chiar merge bine, am degete mici.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMr_nobody_, on 24 aprilie 2018 - 19:16, said:

Lipsa mufei pentru căști mi se pare o tâmpenie, [...] la fel și spatele de sticlă.

View PostAldulescu, on 24 aprilie 2018 - 19:27, said:

Lipsa led-ului - telefoanele mai vechi aveau un led care palpaia dupa ce primeai un SMS sau aveai un apel nepreluat, si nu trebuia sa verifici mereu telefonul sa vezi daca ai ratat ceva...
Deci... să-mi trăiască Note 4, că are de toate:
- acumulator detaşabil,
- LED pentru notificări (se poate seta culoarea în care să lumineze, în funcţie de aplicaţia care generează notificarea sau chiar de tipul de notificare, după caz). Inclusiv descărcarea acumulatorului este o notificare, semnalizată cu roşu,
- LED infraroşu (am aplicaţie pentru controlul TV-ului),
- mufă pentru căşti, la care se pot cupla şi boxe active,
- capac din plastic pe spate, deci nu se zgârie atât de uşor,
- senzor de amprentă pe butonul Home, buton care este FIZIC,
- butoane haptice Task Manager şi Back, nu desenate pe ecran,
- ecran de 5,7", nu de 5,5", deci nici mic, nici mare, exact cât trebuie pentru un smartphone,
- rezoluţie 2K, îndeajuns de bună şi pentru afişare şi pentru consumul de curent.
Cu puţin noroc se mai poate găsi un astfel de telefon în stare bună, de cumpărat - la preţ decent, spre deosebire de S9.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa nu mai zic de un telefon nokia cu display de 2'' folosit prin 2008.

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAldulescu, on 24 aprilie 2018 - 19:27, said:

Lipsa led-ului - telefoanele mai vechi aveau un led care palpaia dupa ce primeai un SMS sau aveai un apel nepreluat, si nu trebuia sa verifici mereu telefonul sa vezi daca ai ratat ceva...


Deci am un telefon foarte vechi. Samsung S6 .... :)   Poate tocmai de aia sunt foarte multumit de el. Este updatat la zi si merge excelent.

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Vad ca ai incercat sa pui cat mai multe direct din prima postare.

Asa ca o sa scriu si eu din ce a ramas...

Ecranele mai mari de 4,6 "....

Pt. ca oricat de mare ar fi ecranul unul smartphone, tot cacacios de mic este, dar ergonomia de purtat/carat e facuta praf, mai intai la latimea carcasei si apoi si la inaltime.
Pus pe orizontala, tastele virtuale se maresc mult mai semnificativ decat poate sa o faca o crestere la 5 - 5,5 + ". La fel si fontul textului pe latimea unei pagini cu ecranul pus pe orizonata, font care se poate seta oricum din setari pe o marime cat mai mare.

La inovatii intre ghilimele ar fi si punerea si re-re-repunerea de GPU-uri cu performante similare cu primii ani de la aparitia smartphoneurilor moderne, +/- 2010.
Vad modele noi din 2018, cu ecran mare si pret destul de maricel, unele chiar si cu rezolutie full HD, unele care nici nu au aparut inca la vanzare, care au adreno 304, 306, 308 sau mali MP1 / 2 - pe bune ?????, care au performanta apropiata de adreno 220 / 225, toate care erau mediocre/slabe si pe 480 x 800, si acum sunt puse pe HD, full HD, 2K+ si chiar 2,5K am vazut unele...
Samsung A3 2017 are Mali-T830 MP1, dupa ce modelul A3 2016 a avut Mali-T720MP2 / Adreno 306.
J5 2017 are Mali-T830 MP1 ...
Huawei P smart are Mali-T830 MP2, cu toate ca e un telefon care arata foarte-foarte bine si merita mult mai mult, macar un adreno 506... Nu are nici senzor gyro... Dar ieftin nu este.
Costa doar de 2 X mai putin decat telefoane de tzaspe ori mai performante.

Colturile stupid de drepte la Sony X compact si XZ, XA1, XA2, XZ1 si XZ1 compact, si altele.
Si asta cu toate ca nici X compact nu e cu adevarat compact, la 129mm e cu 2mm mai inalt decat Z1/Z3/Z5 compact care aveau colturi macar putin mai rotunjite si la Z3C chiar racordate foarte bine, si cu 15 mm mai mare decat consider eu compact cu acelasi ecran de 4,6" ( 114mm cu rama de 3mm sus si 6 mm jos, deci nu cer imposibilul).

Spatele de sticla la unele telefoane, evident casanta...pe langa bateria capsulata...

Edited by loock, 24 April 2018 - 21:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate