Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Cele mai tâmpite "inovații" la smartphone

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
XZ2 Compact care are colturi rotunjite dar cu ecran de 5" si 135mm carcasa...

Alte branduri care denumesc compacte modele cu ecran de 5, 5,5, 5,7-5,9", inca de acum 3 ani si o fac in continuare...

Margini late la modele 2017 si 2018, inclusiv la multe modele Samsung, Motorola inclusiv G5S Plus, etc.

Colturile racordate exagerat cu aspect de inghetata pe bat sau lolipop, care era depasit de la S3 din 2012, si a fost scos de la naftalina de Samsung pt. modele 2017/2018 si la A-uri si la unele J-uri, C-uri...

Edited by loock, 24 April 2018 - 22:01.


#20
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Altă "inovație" e lipsa de card SD la unele telefoane.

#21
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
17 camere de 50 de miliarde de megapixeli, ecran 4k, giroscop, android, google play, samsung si telefoanele explozive, marginile curbate, telefonul curbat (wtf), proiector (jesus fuck) :w00t:

#22
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 Mosotti, on 25 aprilie 2018 - 06:13, said:

android, google play
Serios? O iei pe arătură, ca de obicei.
Android e ok, modificările producătorilor sunt tâmpe.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cele mai tâmpite "inovații" la smartphone

Una tampita rau este ca dimensiunea de 6” a devenit un standard. Compactele au ajuns la 5 - 5.3”.

USB-ul reversibil, care s-a vrut o inovatie, a ramas destul de rar intalnit. Culmea, cu toate ca s-a batut moneda pe tema asta inca de acum vreo 4 ani.
Eu am mufa asta la telefon si m-am cam tepuit, pentru ca daca plec undeva si imi uit incarcatorul sansele sa dau peste cineva care are incarcator cu mufa reversibila sunt foarte mici.

Bateria atasata.

#24
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 MembruAnonim, on 25 aprilie 2018 - 07:11, said:

USB-ul reversibil, care s-a vrut o inovatie, a ramas destul de rar intalnit.
GSMarena zice că există 287 telefoane diferite cu USB tip C, deci nu poate fi atât de rar.
https://www.gsmarena...hkUSBC=selected

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O zice GSM Arena, dar ce să faci dacă românul îşi ia telefoane la promoţie...

#26
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 PSC, on 25 aprilie 2018 - 10:49, said:

O zice GSM Arena, dar ce să faci dacă românul îşi ia telefoane la promoţie...
Nici eu nu am vreun dispozitiv cu USB tip C, nu am cumpărat telefoane scumpe, nu văd sensul. De ce să dau 4000 de lei pe un smartphone când unul <1000 de lei își face treaba foarte bine? Oricum îl folosesc câțiva ani.

#27
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 Mr_nobody_, on 25 aprilie 2018 - 11:14, said:

De ce să dau 4000 de lei pe un smartphone când unul <1000 de lei își face treaba foarte bine?
Majoritatea iti vor zice: ''Dar eu muncesc de pe el''

Edited by sSorsy, 26 April 2018 - 19:33.


#28
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 sSorsy, on 26 aprilie 2018 - 19:30, said:

Majoritatea iti vor zice: ''Dar eu muncesc de pe el''
Majoritatea oamenilor muncesc pe smartphone? :lol:

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Putin probabil ca ar zice asa ceva cineva... desi tehnic se poatre face munca si pe el dar la nivel de corespondenta, documente, rapoarte, ridicari date, teleconferinta etc...

#30
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Corning Gorilla Glass si telefoanele cu sticla pe spate mi se par o porcarie. E adevarat ca telefonul rezista mai bine la zgarieturi, dar o data l-ai scapat si a crapat ecranul. Mai ales ca telefoanele au acum si spate din sticla... nu mai exista unghi bun in care sa-l scapi.

#31
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 MembruAnonim, on 24 aprilie 2018 - 19:35, said:

Lipsa mufei jack este o tampenie. De ce?

Sunt in masina(2h pana la destinatie), mai am 5% baterie, vreau sa ascult muzica. Insa in acelasi timp trebuie sa pun telefonul la incarcat. Nu am casti bluetooth ci casti normale. Bag telefonul la incarcat (powerbank). Am adaptor pt casti, dar unde il bag? Mi-l bag in c*r Posted Image
Si daca am telefonul incarcat si vreau sa ascult muzica prin castile mele cu jack de 3.5 mm ce fac? Ce iti bagi tu in c*r te priveste.

 PSC, on 24 aprilie 2018 - 20:59, said:



Deci... să-mi trăiască Note 4, că are de toate:
- acumulator detașabil,
- LED pentru notificări (se poate seta culoarea Ăźn care să lumineze, Ăźn funcție de aplicația care generează notificarea sau chiar de tipul de notificare, după caz). Inclusiv descărcarea acumulatorului este o notificare, semnalizată cu roșu,
- LED infraroșu (am aplicație pentru controlul TV-ului),
- mufă pentru căști, la care se pot cupla și boxe active,
- capac din plastic pe spate, deci nu se zgĂąrie atĂąt de ușor,
- senzor de amprentă pe butonul Home, buton care este FIZIC,
- butoane haptice Task Manager și Back, nu desenate pe ecran,
- ecran de 5,7", nu de 5,5", deci nici mic, nici mare, exact cĂąt trebuie pentru un smartphone,
- rezoluție 2K, Ăźndeajuns de bună și pentru afișare și pentru consumul de curent.
Cu puțin noroc se mai poate găsi un astfel de telefon Ăźn stare bună, de cumpărat - la preț decent, spre deosebire de S9.
Note 4 e un exemplu bun al evolutiei telefoanelor de atunci si pana acum, specificatii ok si pentru ziua de azi, dar cu materiale care zici ca au fost reciclate odata.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 marius87ism, on 27 aprilie 2018 - 00:01, said:

Si daca am telefonul incarcat si vreau sa ascult muzica prin castile mele cu jack de 3.5 mm ce fac? Ce iti bagi tu in c*r te priveste.


Cu tine te certi? Posted Image) Eu sunt pro mufa jack. Si cred ca si tu la fel.

Spuneam ca ma deranjeaza ca lipseste mufa jack. Mi s-a intamplat de atatea ori sa fiu pe drum cu telefonul aproape descarcat dorind sa ascult muzica. Problema era rezolvata. Bagam telefonul la incarcat la powerbank. Castile le conectam la jack3.5.

Acum la telefoanele carora le lipseste mufa jack, nu mai merge sa fac ce faceam ianinte, si anume sa am si castile conectat si bateria extrena. Trebuie sa aleg, ori bateria externa ori castile.

Edited by MembruAnonim, 27 April 2018 - 00:19.


#33
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 MembruAnonim, on 27 aprilie 2018 - 00:18, said:




Cu tine te certi? Posted Image) Eu sunt pro mufa jack. Si cred ca si tu la fel.

Spuneam ca ma deranjeaza ca lipseste mufa jack. Mi s-a intamplat de atatea ori sa fiu pe drum cu telefonul aproape descarcat dorind sa ascult muzica. Problema era rezolvata. Bagam telefonul la incarcat la powerbank. Castile le conectam la jack3.5.

Acum la telefoanele carora le lipseste mufa jack, nu mai merge sa fac ce faceam ianinte, si anume sa am si castile conectat si bateria extrena. Trebuie sa aleg, ori bateria externa ori castile.
Ok, atunci nu iti baga nimic in fund :))))

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ba da, imi bag mufa de la casti. Posted Image)

Apropo de asta, peste cativa ani, daca toti producatorii vor scoate mufa jack, poate va trebui sa ma orientez catre niste casti bluetooth cu toate ca nu ma incanta deloc.

Care sunt pierderile de calitate la castile bluetooth?

Edited by MembruAnonim, 27 April 2018 - 00:38.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 marius87ism, on 27 aprilie 2018 - 00:01, said:

Note 4 e un exemplu bun al evolutiei telefoanelor de atunci si pana acum, specificatii ok si pentru ziua de azi, dar cu materiale care zici ca au fost reciclate odata.
Rama de aluminiu zici tu că pare reciclată? Sau capacul de pe spate? Sau, probabil, te-ai referit la stylus, care într-adevăr, putea fi făcut mai elegant, având în vedere că nici Note 4 n-a fost ieftin la vremea lui. Am avut PDA-uri cu stylus-uri mai bune calitativ decât al lui Note 4.
Mi-ar plăcea un PDA-phone, singurul minus la el ar fi displayul rezistiv şi nu capacitiv.

#36
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
"Colturile stupid de drepte de la [...]XZ[...\" - am acest telefon, si caracterizarea este stupida. Colturile sunt rotunjite.

Spatele de sticla si materialele extrem de lucioase in general, da. Sau spatele de la XZ2: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/amfrmqrdeXM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau senzorul de amprenta plasat pe spatele telefonului.

USB-C este o chestie geniala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate