Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Curs robor - Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#325
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 juannn, on 10 aprilie 2019 - 23:50, said:

Astazi roborul e 3.38% deci dobanda totala la prima casa e 5.38% si sigur se face 6 pina la pasti.
Acum 12 zile ziceai ca sigur se face 6 pana la Pasti (ma rog, 4% + 2% marja "tipica" sa zicem, desi unii au alte marje, de exemplu eu am 1.9%) ... de-atunci a crescut cu 0.03% ... si mai sunt doar 2 zile lucratoare inainte de Paste. Trebuie sa mai creasca in urmatoarele 2 zile "doar" de 20 de ori mai mult decat a facut-o in astea 12 zile ca sa se indeplineasca "profetia". Numa' zic Posted Image

Edited by utopium, 23 April 2019 - 12:27.


#326
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Nah, azi a mai si scazut cu 0.02%, deci de cand ne-ai facut "previziunea" ca va creste cu peste 0.61% pana la Paste a crescut cu 0.01% ... ai nimerit 2 cifre din 3, nu e rau :)

#327
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Pana la urma a mai scazut si a ramas de Paste la 3.38%, adica tot atat cat era in ziua "previziunii".

#328
Johnyboy87

Johnyboy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.06.2007
De asta acuma cat platesti la rata putin si la dobanda mult merita sa faci rambursare anticipata pe perioada deoarece se reduce bine numarul de luni de credit.

Am platit 2.5 rate ca avans anticipat cu scaderea perioadei si mi sa redus 11 luni de credit.

#329
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Putin probabil, am platit la banca 2 rate in avans si cred ca maxim 3 s au redus, nicidecum 11, asta inseamna ca la final sa dai mai putini bani decat ai luat...

#330
Johnyboy87

Johnyboy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.06.2007
https://www.expertul...icipata-credit/

poti face aici o simulare.

asa in mare daca platesti o rata de 1000 de lei din care 700 sunt dobanda si 300 se scad din credit, la rambursare anticipata cu reducerea perioadei nu mai platesti dobanda. Adica un 3000 de lei inseamna 10 luni.

#331
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Cei care au deja Prima Casa in lei s-au fript: https://m.adevarul.r...f424/index.html

Ma intreb cat de legal e sa faca o banca mizeria asta de recalculare dupa noul ROBOR??

Unde e Isarescu de acum cativa ani care se batea cu pumnul in piept ca romanii trebuie sa ia credite Prima Casa in moneda nationala si nu in euro?


#332
remaerdevol

remaerdevol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.04.2006
Ar putea, s-ar putea, e posibil, cel putin x banci, sa vedem...
Asa imi place sa vad presa, sa citesc stiri, sa nu mi se spuna nimic. Numai leusteanul vede ceva in insiruirea de cuvinte care nu transmite nimic concret

#333
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
@leusteanul  Te rog sa incetezi cu atacurile la persoanã, generatoare de flame!
Ultimul tau post a fost ascuns. Daca vrei sã porți o discuție folosește argumente și o exprimare civilizatã.
E valabil si pentru ceilalți participanți la discuție.

Edited by nonameshadow, 01 May 2019 - 08:33.


#334
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
leustene te iei dupa presa? asta e stire? "s-ar putea" ?
hai sa iti dau eu o stire boNba ! "s-ar putea ca Romania sa trimita un om in spatiu!!!"

#335
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 leusteanul, on 01 mai 2019 - 05:24, said:

Cei care au deja Prima Casa in lei s-au fript: https://m.adevarul.r...f424/index.html

Ma intreb cat de legal e sa faca o banca mizeria asta de recalculare dupa noul ROBOR??
In ce fel s-au fript? In primul rand nu exista nici o garantie ca noul ROBOR va fi mai mic decat vechiul, daca ROBOR e in crestere da, media pe trimestrele trecute va fi mai mica, daca e in scadere va fi mai mare decat actualul ROBOR.

#336
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Rate mai mari pentru Prima Casă. Unele bănci exclud formula noului ROBOR

Bine, inteleg ca momentan nimic nu e batut in cuie, dar cei cu credite au fost de cele mai multe ori pierzatori in tara asta.

Edited by leusteanul, 01 May 2019 - 19:50.


#337
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 leusteanul, on 01 mai 2019 - 19:51, said:

Rate mai mari pentru Prima Casă. Unele bănci exclud formula noului ROBOR

Bine, inteleg ca momentan nimic nu e batut in cuie, dar cei cu credite au fost de cele mai multe ori pierzatori in tara asta.
Zici? Eu am credite ipotecare de 16 ani si am avut doar de castigat ... pe o piata unde preturile la imobiliare sunt in crestere, majoritatea au avut de castigat (cei care au luat credite fix inainte de criza din 2008 sunt exceptia). Noul ROBOR nu e facut sa fie mai mic, ci mai stabil, pentru ca se ia o valoare medie pe 3 luni in loc de o valoare zilnica. Dar tine de noroc si tendinte daca va fi mai mic sau mai mare decat actualul. Acum va fi mai mic (ca se ia media pe ultimul trimestru din 2018), dar peste 6-9 luni nu ai nici o garantie ca va mai fi.

Edited by utopium, 01 May 2019 - 22:54.


#338
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Asa e cand se baga in chestii economice absolventi de primarii de la Slatina sau facultati la ff.
E asa simplu ca banca sa-si mareasca marja cat sa acopere taxa pe lacomie bagata de absolventii de mai sus.
Si cine sufera? Tot cetetanul.

#339
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Eu, ca cetatean platitor de taxe si impozite lunare CAT 3 SALARII MINIME PE ECONOMIE, n-am nicio datorie sa am studii economice aprofundate. Singura mea datorie e sa inteleg ce semnez, sa am informatiile de baza referitoare la modul in care se calculeaza rata si sa fiu protejat impotriva abuzurilor bancare.
Eu nu am nicio vina ca jocul se schimba din mers.
Nu degeaba se alege praful de tara asta si piata imobiliara e in blocaj, ca cetateanul de rand e bataia de joc a BNR-ului, in frunte cu Isarescu, a bancilor, a institutiilor statului etc.


Edited by leusteanul, 02 May 2019 - 10:28.


#340
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Nu de tine ziceam, doar nu ai putere de decizie pe piata bancara. Asta daca nu esti Valcov deghizat

#341
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 Johnyboy87, on 26 aprilie 2019 - 13:30, said:


asa in mare daca platesti o rata de 1000 de lei din care 700 sunt dobanda si 300 se scad din credit, la rambursare anticipata cu reducerea perioadei nu mai platesti dobanda. Adica un 3000 de lei inseamna 10 luni.
Gresit, procentul dobanda/credit nu ramane fix asa pana la sfarsit, adica tu sa zic daca ai 30 de ani, nu o sa platesti toti aia 30 de ani 300 lei rata si 700 dobanda ci o sa se inverseze. Banca iti baga dobanda mai mare in primele rate ca sa si recupereze ei dobanda, apoi creditul, dar in timp dobanda aia de 700 scade si creditul de 300 lei creste.

#342
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

 Johnyboy87, on 26 aprilie 2019 - 13:30, said:

https://www.expertul...icipata-credit/

poti face aici o simulare.

asa in mare daca platesti o rata de 1000 de lei din care 700 sunt dobanda si 300 se scad din credit, la rambursare anticipata cu reducerea perioadei nu mai platesti dobanda. Adica un 3000 de lei inseamna 10 luni.
Cu 3000 lei platiti in avans scapi de 4 rate. Cred eu, de unde 10 luni?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate