Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Curs robor - Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#307
elena_rm88

elena_rm88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.12.2013

View PostBatranelul, on 24 aprilie 2018 - 14:05, said:

La 28 000 imprumutati pe 25 de ani, acum vreo 18 luni, rata era de vreo 580 lei.
Dupa cresterea Robor, rata a devenit vreo 660.

Doar aceasta crestere a Robor face ca apartamentul meu sa fie cu aproape 5 000 euro mai scump, in final.

La o plata anticipata de 1 000 lei, cu scaderea perioadei de creditare, am scazut nr ratelor cu 3 si am economisit, din dobanzi pe toate durata creditului, 1 590 lei. (calculat din scadentarul de dinaintea platii anticipate si cel de dupa).
Buna seara !Imi puteti spune va rog ,la ce banca ati facut creditul ?

#308
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Pentru inceput mentionez ca am un credit in lei PC la BRD.
In ian 2018 plateam rata 974 lei, din care principal 350 lei. Acum un an mai tarziu, si cu robor-ul crescut, am rata mai mare (logic si normal), 1101 din care principal 280 lei.
Am inteles ca imi creste dobanda de plata, dar principalul nu trebuia sa ramana cat de cat la aceeasi valoare?

PS: am editat anul, am tastat gresit 2008 in loc de 2018!

Edited by pustiu_22, 18 January 2019 - 09:54.


#309
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Postpustiu_22, on 18 ianuarie 2019 - 09:27, said:

Pentru inceput mentionez ca am un credit in lei PC la BRD.
In ian 2018 plateam rata 974 lei, din care principal 350 lei. Acum un an mai tarziu, si cu robor-ul crescut, am rata mai mare (logic si normal), 1101 din care principal 280 lei.
Am inteles ca imi creste dobanda de plata, dar principalul nu trebuia sa ramana cat de cat la aceeasi valoare?
Nici eu nu stiu cum se calculeaza componenta ratei lunare ( principal + dobanda ).
Creste principalul, scade dobanda. Asa credeam ca se calculeaza.

Edited by VarfDeAtom, 18 January 2019 - 10:02.


#310
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Unele banci te pun sa alegi: rate echilibrate (rata fiind formata din dobanda + sold, o sa incepi cu dobanda maxima si suma din sold minima. Pe parcurs, suma data de dobanda va scadeam iar cea din sold va creste, rata totala fiind echilibrata).
sau rate descrescatoare (adica rata maxima sa fie in prima luna). Fata de primul caz, aici vei avea o rata mai mare, dar suma totala de plata va fi mai mica

#311
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
3.38 % roborul astazi si e pe crestere. Dupa ce a tot agitat apele guvernul asta cu a lor taxa pe lacomie si imi faceam sperante ca poate vor mai scadea ratele nu au facut decit sa le creasca si mai mult :(  Eu am prima casa luata in 2018 deci nici gand de refinantare. Cred ca vom ajunge pina la finalul lunii cu un robor umflat la 4%.

#312
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 07.01.2006
Am un credit ipotecar care a inceput in sep 2018 cu rata 2020 lei, a scazut la 2001 lei si acum e 2005 lei cu noul robor.
Nu pot sa zic ca ma deranjeaza foarte mult, e un risc, nu trebuie sa ne impacientam poate de la 5,6,7% in sus.

Edited by razzvann, 04 April 2019 - 16:58.


#313
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Eu am inceput cu prima casa de la 898 si am ajuns la 1150 cu un robor de 3. Iti dai seama ce rate voi plati la un robor de 5 sau 7.

#314
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Eu am luat credit cu dobanda fixa 5.22 in primii 5 ani. Si nu de mult, in decembrie 2018. E amuzant cum multi ziceau sa nu iau cu dobanda fixa ca sigur castiga banca mai mult, iar acum am dobanda mai mica decat cei la prima casa :)

Cautati bine dobanda fixa ok.

#315
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAfroditu, on 08 aprilie 2019 - 08:27, said:

Eu am luat credit cu dobanda fixa 5.22 in primii 5 ani ... iar acum am dobanda mai mica decat cei la prima casa Posted Image
Eu am 5.13% momentan la Prima Casa ... dar pana acum media e clar sub 5% pe ultimii 4 ani. Nu stiu cat va fi media in viitor, pe termen lung eu zic ca va fi tot bine sub 5%.

#316
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Ca sa fie dobanda sub 5 la prima casa ar insemna ca roborul sa fie sub 3 ceea ce va fi putin probabil in viitorii ani. Astazi roborul e 3.38% deci dobanda totala la prima casa e 5.38% si sigur se face 6 pina la pasti. Deci clar un ipotecar cu dobanda fixa e solutia corecta pe o perioada de sa zice 3~4 ani.

#317
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View Postjuannn, on 10 aprilie 2019 - 23:50, said:

... sigur se face 6 pina la pasti. Deci clar ...
Pentru noi, oamenii simpli care nu "vedem" viitorul, lucrurile nu sunt asa de sigure si clare si nu ne putem hazarda in afirmatii ca in 2 săptămâni ROBOR-ul va creste cu peste 0.6% desi nu exista nici un motiv aparent sa o facă. De fapt daca luam istoricul ultimului an vedem ca au fost cresteri si scaderi in jurul lui 3%, nu stiu de ce brusc in 2 săptămâni s-ar duce la 4%.

#318
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
eu tin minte ca cel mai putin plateam vreo 1650 lei (acum 2-3 ani), acum platesc undeva la 1900.

oricum, mi-ar placea sa vad un robor de 10+, care sa-i bage in incapacitate de plata pe multi, sa ramana fara case. plm, ma atrag scenariile apocaliptice, cred ca de la filmele care le-am vazut in ultima vreme :lol:

#319
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da-ti peste gura! Ai visat urat! :))

#320
stef88

stef88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.06.2007

View PostVarfDeAtom, on 18 ianuarie 2019 - 09:48, said:

Nici eu nu stiu cum se calculeaza componenta ratei lunare ( principal + dobanda ).
Creste principalul, scade dobanda. Asa credeam ca se calculeaza.

Situatia asta am observat-o si eu in graficele de rambursare de la banca. A crescut ROBOR-ul, a crescut si dobanda ceea ce este corect, dar nu inteleg de ce mi-a scazut rata principala. Ar insemna ca platesc mai multa dobanda dar rambursez si mai putin din credit cu fiecare rata platita. Ne poate explica cineva cum se calculeaza sau care este logica?

#321
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
Crescand dobanda (din cauza ROBOR-ului), evident ca a scazut principalul. Din suma x pe care o platesti lunar, banca isi opreste prima data dobanda. Ce ramane este principalul, adica cat din banii imprumutati rambursezi efectiv bancii.

#322
stef88

stef88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.06.2007
Pai si daca dobanda tot o sa creasca si principalul scade cum o sa se achite creditul la sfarsitul celor 30 de ani? Sau la un moment dat o sa platesc mai mult principal si mai putina dobanda?

#323
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
O sa-ti creasca rata cel mai probabil. Intr-adevar, pe masura ce timpul trece, dobanda scade si principalul creste. Dupa un anumit timp vei plati mai putin din rata lunara la dobanda si mai mult la principal, insa o crestere cu 0.5% a dobanzii inseamna o crestere mult mai mare a ei decat diferenta cu care scade de la o luna la alta. Ca o comparatie, undeva pe la jumatatea lunii ianuarie 2019, ROBOR 3M era ~2.90, acum este 3.40. Alea 0.5 procente cu care a crescut se vor simti mai mult la urmatoarea ajustare decat ti-a scazut dobanda in ultimele 3 luni.

#324
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Fluctuatiile Robor te afecteaza mai mult la inceput. Cu cat o sa scada principalul mai mult, cu atat o sa fii mai putin afectat de cresterea robor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate