Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Satanismul - ce știți și ce părere aveți despre el?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcirus6, on 23 aprilie 2018 - 13:40, said:

nu, nu sunt vegani, tocmai spusesem ca prostia e un pacat. creierul nu se dezvolta cu papadie si urzica.
Da' cu ce? Cu carne?

#20
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostBursul, on 23 aprilie 2018 - 13:42, said:

Da' cu ce? Cu carne?
http://www.scientia....i-creierul.html

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Deci satanistii sunt vegetarieni?

Ca eu asa inteleg, daca nu e voie sa fie omorate animalele ma gandesc ca se abtin de la a manca carne.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La joacă în parc copii, că a dat căldura! Lăsați calculatorul.

#23
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
pentru a-ti acoperi necesarul de nutrienti se accepta sacrificarea animalelor.
ideea e ca satanistii au un respect deosebit fata de viata si privesc uciderea animalelor ca un rau necesar. ei nu fac un hobby din uciderea animalelor asa cum fac crestinii mergind la vinatoare.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, imediat aflăm că satanismul este o oază de înțelepciune, bunătate și iubire. :inlove:

Unde putem adera?

Aștept cu nerăbdare următorul topic al lui dorel666, să vedem ce idei năstrușnice i se mai ivesc.

#25
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostMembruAnonim, on 23 aprilie 2018 - 14:07, said:

Da, imediat aflăm că satanismul este o oază de înțelepciune, bunătate și iubire. Posted Image
exact acestea sunt principiile ce stau la baza satanismului. numele de satanism e mai mult ca o reactie la adresa ipocriziei crestinismului, o religie care predica iubirea dar care se distinge prin ura fata de rasa umana.

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Satanismul, asa cum arata in zilele noastre, reprezinta mai curand o filosofie decat o religie (are legaturi mai stranse cu filosofia lui Nietzsche si scrierile lui Aleister Crowley). Chiar daca unele ritualuri sataniste par religioase, in cele mai multe cazuri aceste ritualuri sunt total desacralizate. Ritualul satanic este un simplu spectacol ateist prin care se cultiva deconditionarea fata de valorile iudeo-crestine.
Prin aderarea la o grupare satanista si/ sau participarea la manifestari "religioase", cultural-artisitice etc. cu tema satanista, adeptii reconfirma atitudinea de opozitie fata de spiritualitatea iudaica si crestina, chiar daca in realitate imparatesc anumite elemente comune cu acestea.

Cum percep eu satanismul (modern)? Il vad undeva intre interesant si pueril sau, mai bine zis, ca pe un amalgam dezlanat constituit din idei de valoare si idei copilaresti. Este bine ca exista, dar nu ma astept ca satanismul sa atinga prea curand un nivel suficient de maturitate filosofica.
Cu toate acestea, arta si muzica satanista nu se poate spune ca nu impresioneaza pe alocuri simtul estetic in sensul bun. Nu stiu daca s-au produs capodopere in aceasta zona, dar acest potential exista.

(Cele de mai sus reprezinta, desigur, opinia mea, probabil subiectiva, ca privitor din afara. Raman deschis altor interpretari.).

#27
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Va referiti la  biserica  satanista  sau la  satanistii de prin cimitire ?

Cei de prin cimitire  se pare ca au cam disparut....

Iar biserica  satanista  exista  la  noi prin anii  90  - 2000.
Unde  anume ?
Intr-o zona  paupera, Botosani.

Aveau  cam  200 de adepti, preot cu coarne, , pentagrama, cruce intoarsa , cu haine adecvate, cu lumanari  negre ( acum ceva timp scria  unul in anunturi  online ca  vrea sa cumpere  lumanari  negre... ) etc.
Oare ce  s-o fi ales de ei, au evoluat  sau  s-au evaporat  in neant ?
Alt fenomen de alienare  moderna.....brrrr Posted Image

#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004
Ai descris cu succes Biserica satanică din USA.
Dar ritualuri satanice propriu-zise există în vodoo, santeria, santa muerte, ritualuri care constau în invocarea spiritelor, cărora li se aduc jertfe constând în păsări sau animale tăiate. Adică exact ca în antichitate.

View Post_-_, on 23 aprilie 2018 - 14:29, said:

(Cele de mai sus reprezinta, desigur, opinia mea, probabil subiectiva, ca privitor din afara. Raman deschis altor interpretari.).


#29
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Descrierea  mea  chiar  se refera la  o biserica  din Botosani.
Am citit in EVZ. Editia  scrisa de atunci.
Posted Image

#30
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Satana = Diavol. Adica necuratul.
Satanistii clar vor ajunge in iad, pentru ca nu cred in Dumnezeu, deci sunt atei.

Edited by Talkabout, 23 April 2018 - 14:55.


#31
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Intr-o zi ma plictiseam si am cautat pe net (nestiind ca exista chiar si in Romania) Biserica Satanista (cu ganul ca unii popi de la noi sunt mai apropiati de Satana decat de Dumnezeu. S-a dovedit ca nu are nimic de-a face cu gaini taiate, capre sacrificate, virgine sacrificate si asa mai departe. De fapt poruncile erau niste chestii de bun simt (de genul lasa-ma in pace, vezi-ti de treaba ta, eu de a mea). Nu prea am inteles care era legatura cu Satan, pentru ca nu erau descrise chestii naspa deloc pe acolo.

Formatiile astea de metal "satanist" sunt in cea mai mare parte doar o forma de a atrage atentia publicului, nu cred ca membrii lor sunt oameni rai cu adevarat, pusi pe macelarit prunci.

#32
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View PostTalkabout, on 23 aprilie 2018 - 14:54, said:

Satana = Diavol. Adica necuratul.
Satanistii clar vor ajunge in iad, pentru ca nu cred in Dumnezeu, deci sunt atei.
A... si aia care cred in Visnu, Thor, Brahman sau Zeus, sunt tot atei?Posted Image

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAdrexx, on 23 aprilie 2018 - 14:42, said:

Descrierea  mea  chiar  se refera la  o biserica  din Botosani.
Am citit in EVZ. Editia  scrisa de atunci.
Posted Image
Niște amatori...

View PostTalkabout, on 23 aprilie 2018 - 14:54, said:

Satana = Diavol. Adica necuratul.
Satanistii clar vor ajunge in iad, pentru ca nu cred in Dumnezeu, deci sunt atei.
Sataniștii cred în Dumnezeu, dar nu se închină Lui.

#34
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdark, on 23 aprilie 2018 - 14:37, said:

Dar ritualuri satanice propriu-zise există în vodoo, santeria, santa muerte, ritualuri care constau în invocarea spiritelor, cărora li se aduc jertfe constând în păsări sau animale tăiate. Adică exact ca în antichitate.

"Satanice" la figurat sau cu sensul propriu? Te intreb, deoarece stiam ca Vodoo nu are treaba cu crestinismul sau cu alte religii care au "alimentat" iudeo-crestinismul, deci nici cu "zei" de natura lui Ahriman, Seth, Shiva, Kali, Saturn, Satan etc. Iar Santa Muerte, de asemenea, nu cred ca este o forma de satanism, deoarece nu il venereaza pe Satan. In esenta este o adaptare locala a crestinismului romano-catolic la spiritualitatea pagana a indigenilor.

Satanismul nu se asociaza neaparat cu sacrificiul de animale. Sacrificiul de animale si de oameni este specific asa-numitelor religii solare sau de mana dreapta printre care se afla si iudeo-crestinismul (la crestini este doar sacrificarea simbolica a lui Christos de Pasti si sacrificarea mieilor).
Mai curand satanismul se asociaza cu spiritualitatea de mana stanga si magia lunara care se fundamenteaza pe respect fata de natura, fata de spiritele naturii (atragand bunavointa spiritelor naturii) si nu ii este specific sacrificiul de fiinte vii fata de zei. Insusi diavolul intruchipeaza o fiinta zoomorfa, un zeu/ spirit protector al naturii, deci sacrificiul de fiinte vii catre el ar reprezenta o contradictie.
Formele de asa-zis "satanism" care promoveaza sacrificarea de fiinte vii reprezinta un efect al "corcirii" unor forme de spiritualitate contradictorii si astfel de efecte raman pur izolate, deoarece nu apartin, de fapt, niciunei "tabere".

#35
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

View Post_-_, on 23 aprilie 2018 - 15:33, said:


"Satanice" la figurat sau cu sensul propriu? Te intreb, deoarece stiam ca Vodoo nu are treaba cu crestinismul sau cu alte religii care au "alimentat" iudeo-crestinismul, deci nici cu "zei" de natura lui Ahriman, Seth, Shiva, Kali, Saturn, Satan etc. Iar Santa Muerte, de asemenea, nu cred ca este o forma de satanism, deoarece nu il venereaza pe Satan. In esenta este o adaptare locala a crestinismului romano-catolic la spiritualitatea pagana a indigenilor.

Nu a adaptat nimeni catolicismul la vechile credințe. Pur și simplu, vechile credințe au primit o spoială subțire de catolicism. De fapt, și catolicismul a fost influențat de vechile credințe.
Faptul că nu se închină direct lui Satan din creștinism nu înseamnă că nu sunt satanice. În vechiul testament, nimeni nu se închina lui Satan direct, ci prin proxy, adică Baal Hadad, Astarteea, Dagon.
La fel și astăzi. Vodoo are pe Baron Samedi sau pe Erzulie Dantor.

View Post_-_, on 23 aprilie 2018 - 15:33, said:

Satanismul nu se asociaza neaparat cu sacrificiul de animale.

Depinde ce înțelegem prin ”satanism”.
Spiritele nu vin fără jertfe de sînge, deci fără ca altarul să fie stropit cu sînge, vraja nu are putere.

View PostqawHaq1, on 23 aprilie 2018 - 15:14, said:

A... si aia care cred in Visnu, Thor, Brahman sau Zeus, sunt tot atei?Posted Image
Nu, nu sunt atei. Sunt multe forme de spiritualitate pe lumea aceasta. Ateul crede în oarba evoluție.

#36
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View Postdark, on 23 aprilie 2018 - 15:44, said:





Nu, nu sunt atei. Sunt multe forme de spiritualitate pe lumea aceasta. Ateul crede în oarba evoluție.
Aham... spiritul evolutiei ne bantuie. Sa ne rugam deci la el pentru mantuire.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate