Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Satanismul - ce știți și ce părere aveți despre el?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Io nu stiu nimic, decat ce gasesti pe net.
Stiu de joker-ul Anton Lavey, de altii care au fost membri in diverse grupari, au iesit si au devenit whistleblowers etc.
Stie cineva ce se intelege prin satanism, azi ? Nu prea cred.
Fenomenul ocult e vast.
Stay away, pare o joaca la inceput, dar ce-i in spate e real.

#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Xlander, on 23 aprilie 2018 - 20:30, said:

Io nu stiu nimic, decat ce gasesti pe net.
Stiu de joker-ul Anton Lavey, de altii care au fost membri in diverse grupari, au iesit si au devenit whistleblowers etc.
Stie cineva ce se intelege prin satanism, azi ? Nu prea cred.
Fenomenul ocult e vast.
Stay away, pare o joaca la inceput, dar ce-i in spate e real.
Știm, sigur că știm. Știm exact cum acționează Satan, citindu-l pe Lewis, Sfaturile unui diavol bătrân către unul mai tânăr, de exemplu. Sau literatura patristică despre acest subiect. https://radu-iliescu...diavolului.html

Edited by mario_bril, 23 April 2018 - 20:49.


#39
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 mario_bril, on 23 aprilie 2018 - 20:45, said:

Știm, sigur că știm. Știm exact cum acționează Satan, citindu-l pe Lewis, Sfaturile unui diavol bătrân către unul mai tânăr, de exemplu. Sau literatura patristică despre acest subiect. https://radu-iliescu...diavolului.html
Da.
Culmea, m-am dus pe iutub sa vad ce mai e cu biserica lui faimoasa din anii 70, si dau de un clip despre el, confesiunea lui pe patul mortii, sau ceva de genul. L-am urmarit, clipul este de fapt un colaj, cu mai multe lucruri. E acolo, e usor de gasit.
Dar in colaj era si un alt caz, un caz diferit, care il pun aici.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q3adbayvKWA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Xlander, on 23 aprilie 2018 - 21:07, said:

Da.
Culmea, m-am dus pe iutub sa vad ce mai e cu biserica lui faimoasa din anii 70, si dau de un clip despre el, confesiunea lui pe patul mortii, sau ceva de genul. L-am urmarit, clipul este de fapt un colaj, cu mai multe lucruri. E acolo, e usor de gasit.
Dar in colaj era si un alt caz, un caz diferit, care il pun aici.
Mi-au plăcut câteva din spusele lui: este extrem de facil să fii ateu atunci când ești în putere, dar extrem de greu când ești pe patul de moarte.

#41
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 dark, on 23 aprilie 2018 - 14:37, said:

Dar ritualuri satanice propriu-zise există în vodoo, santeria, santa muerte, ritualuri care constau în invocarea spiritelor, cărora li se aduc jertfe constând în păsări sau animale tăiate. Adică exact ca în antichitate.
cel putin in satanismul laveyan nu exista sa ceva.

#42
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

 cirus6, on 23 aprilie 2018 - 21:41, said:

cel putin in satanismul laveyan nu exista sa ceva.
Exact asta a spus _-_ . Acela este un satanism filozofic.

Edited by dark, 23 April 2018 - 21:45.


#43
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 cirus6, on 23 aprilie 2018 - 13:10, said:

nu e, e mult mai etic decit crestinismul. spre deosebire de crestinism unde "ferice de cei saraci cu duhul.." in satanism prostia e cel mai mare pacat.


nu chiar, mai degraba agnostici....sau de ce nu, satanisti.


cind intri in biserica satanista tre' sa dai un test de inteligenta, un iq undeva peste 120 te face eligibil, nu e cazul gabrielei.


preotul de la ora voastra de religie era un bou.
una dintre poruncile sataniste e sa nu omori nici macar animale decit ca sa te aperi daca esti atacat sau pentru a nu muri de foame.

De unde știi toate acestea? Ești membru al bisericii lor sau doar simpatizant?

 Bylly00, on 23 aprilie 2018 - 14:58, said:

Intr-o zi ma plictiseam si am cautat pe net (nestiind ca exista chiar si in Romania) Biserica Satanista (cu ganul ca unii popi de la noi sunt mai apropiati de Satana decat de Dumnezeu. S-a dovedit ca nu are nimic de-a face cu gaini taiate, capre sacrificate, virgine sacrificate si asa mai departe. De fapt poruncile erau niste chestii de bun simt (de genul lasa-ma in pace, vezi-ti de treaba ta, eu de a mea). Nu prea am inteles care era legatura cu Satan, pentru ca nu erau descrise chestii naspa deloc pe acolo.

Formatiile astea de metal "satanist" sunt in cea mai mare parte doar o forma de a atrage atentia publicului, nu cred ca membrii lor sunt oameni rai cu adevarat, pusi pe macelarit prunci.

Presupunând că s-ar ocupa și cu așa ceva, te aștepți să-și pună firmă și tarif?! Eu mă aștept să fie maeștri ai înșelării.

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dorel666, on 23 aprilie 2018 - 22:32, said:

De unde știi toate acestea? Ești membru al bisericii lor sau doar simpatizant?
A citit destul ca să-și dea cu părerea, să știi.

Edited by mario_bril, 23 April 2018 - 22:35.


#45
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 cirus6, on 23 aprilie 2018 - 21:41, said:

cel putin in satanismul laveyan nu exista sa ceva.

Dacă nu există la vedere, nu înseamnă că nu există!

#46
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017
Totuși, ce legătură are satanismul cu crucea ținută invers? Este cu dedicație împotriva crestinismului?
De ce nu împotriva altor religii? Că și ateii văd că tot cu asta se ocupa.

#47
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dorel666, on 23 aprilie 2018 - 22:48, said:

Dacă nu există la vedere, nu înseamnă că nu există!
Nu, chiar nu există. Nici nu este nevoie de așa ceva, de altfel. Citește-l pe Lewis, poate te dumirești.

#48
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 mario_bril, on 23 aprilie 2018 - 22:34, said:

A citit destul ca să-și dea cu părerea, să știi.

A citi despre o mișcare și a face parte din ea, sunt lucruri care îți oferă informații cu totul diferite. De exemplu, poți să crezi că toți polițiștii sunt cinstiți, până faci parte dintre ei și îi cunoști de cealaltă parte a ”cortinei”. Sau poți crede că toți medicii știu ce fac, până devii unul de-al lor și vezi exact cât știu și cât ”improvizează”. Sau poți crede că toți sataniștii sunt Ok și oameni normali, până încerci să fii de-al lor și vezi la ce probe ești supus...

 mario_bril, on 23 aprilie 2018 - 22:53, said:

Nu, chiar nu există. Nici nu este nevoie de așa ceva, de altfel. Citește-l pe Lewis, poate te dumirești.

Am și spus mai sus: a citi despre o mișcare și a face parte din ea, sunt lucruri care îți pot furniza informații cu totul și cu totul diferite. Deci, ce te face să afirmi cu atâta siguranță că sataniștii nu au nimic de ascuns? Ești prieten cu ei, faci parte din mișcarea lor?

#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dorel666, on 23 aprilie 2018 - 22:55, said:

Am și spus mai sus: a citi despre o mișcare și a face parte din ea, sunt lucruri care îți pot furniza informații cu totul și cu totul diferite. Deci, ce te face să afirmi cu atâta siguranță că sataniștii nu au nimic de ascuns? Ești prieten cu ei, faci parte din mișcarea lor?
În momentul în care pricepi principiile ce stau la baza unei filosofii, a unei concepții, ajungi să o înțelegi într-atât de bine încât nu ai nevoie de alte practici, întâlniri sau mai știu eu ce. Desigur că dumneata poți crede ce vrei, însă dacă nu citești ceea ce spun apologeții creștini despre acest curent, atunci crezi în fantasme, să știi.

Edited by mario_bril, 23 April 2018 - 23:00.


#50
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Dorel666, on 23 aprilie 2018 - 22:32, said:

De unde știi toate acestea? Ești membru al bisericii lor sau doar simpatizant?
doar simpatizant si cu regret recunosc ca nu sunt membru.
hai sa-ti zic de ce nu sunt membru, nu-l respecta pe Isus, ori pentru mine Isus e baza, invatatura lui Isus e dumnezeu. pe de alta parte doctrina satanista nu intra in contradictie cu invatatura lui Isus sau prea putin.

#51
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 cirus6, on 23 aprilie 2018 - 13:10, said:

preotul de la ora voastra de religie era un bou.
una dintre poruncile sataniste e sa nu omori nici macar animale decit ca sa te aperi daca esti atacat sau pentru a nu muri de foame.
Omul ala avea totusi peste 30 de ani de practica religioasa, studiase si istoria religiilor, stia ce vorbeste, ne spunea si de cazuri personale, veneau la el mame disperate pentru ca copiii lor apucasera pe calea satanismului: fugeau de acasa, petreceau timpul prin cimitire, se drogau, se tatuau, participau la ceremonii sataniste unde beau sange, sacrificau pisici negre, etc. Totul la satanisti ne zicea e pe dos: si slujbele le citesc invers, tin crucea invers, lumanarile intoarse, fac crucea cu mana stanga, de Paste se saluta nu cu "Hristos a inviat!" ci "Hristos a murit!", etc...

#52
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 23 aprilie 2018 - 23:29, said:

...pe de alta parte doctrina satanista nu intra in contradictie cu invatatura lui Isus sau prea putin.
Intră, cum naiba să nu intre.

38. Aţi auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte".
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.
40. Celui ce voieşte să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; şi de la cel ce voieşte să se împrumute de la tine, nu întoarce faţa ta.
43. Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,


Față de:
4. Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.
11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, DISTRUGE-L.

#53
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 cirus6, on 23 aprilie 2018 - 23:29, said:

doar simpatizant si cu regret recunosc ca nu sunt membru.
hai sa-ti zic de ce nu sunt membru, nu-l respecta pe Isus, ori pentru mine Isus e baza, invatatura lui Isus e dumnezeu. pe de alta parte doctrina satanista nu intra in contradictie cu invatatura lui Isus sau prea putin.
Dracul de regula se imbraca in haine frumoase. Doar nu crezi ca e negru.
Pana la urma pacatul trebuie sa faca exact ce trebuie sa faca: sa-ti dea stare de bine si apoi sa fii tu lamurit ca de fapt nu e nici un pacat sa faci cutare sau cutare lucru.

#54
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 mario_bril, on 23 aprilie 2018 - 22:58, said:

În momentul în care pricepi principiile ce stau la baza unei filosofii, a unei concepții, ajungi să o înțelegi într-atât de bine încât nu ai nevoie de alte practici, întâlniri sau mai știu eu ce. Desigur că dumneata poți crede ce vrei, însă dacă nu citești ceea ce spun apologeții creștini despre acest curent, atunci crezi în fantasme, să știi.

Poți să-mi dai trimiteri la apologeți creștini care au scris despre satanism?

 cirus6, on 23 aprilie 2018 - 23:29, said:

doar simpatizant si cu regret recunosc ca nu sunt membru.
hai sa-ti zic de ce nu sunt membru, nu-l respecta pe Isus, ori pentru mine Isus e baza, invatatura lui Isus e dumnezeu. pe de alta parte doctrina satanista nu intra in contradictie cu invatatura lui Isus sau prea putin.

Deci nu ai informații directe despre ei, doar ce ai citit. Exact ce spuneam și eu! Pe de altă parte, repet că am motive să cred că cei ce își zic sataniști nu-L cunosc nici pe Hristos și nici măcar pe Satan. Pentru mine, Satan este fiul risipitor din parabolă care, după ce și-a cheltuit (sau își va cheltui) toată averea cu ”prostituatele” (adică ”sataniștii”...) se va întoarce, spășit, la Dumnezeu. Iar Tatăl îl va primi, îi va da înapoi dregătorie și cinste, dar numai în calitate de slugă, fiu nu va mai fi NICIODATĂ.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate