Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Hatchback/sedan 7000-10000€

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Vezh

Vezh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2018
Buna ziua,

De cateva luni caut o masina pe care sa o am urmatorii 5 ani, masina o sa o iau prin credit auto/leasing. Am 21 de ani, merg cu masina 12-14000 km pe an , as prefera un benzinar , dar combustibilul este ultimul criteriu de alegere al masinii. Momentan am un focus 2009 break , diesel,ma gandesc sa iau tot un focus mai nou. Apelez la voi , sa imi spuneti ce v-ati lua in locul meu .
https://www.autovit....s-ID7Gs7zw.html
https://www.autovit....3-ID7GrOmQ.html

Daca nu gasesc nimic in Romania o sa merg in Germania sa iau. O perioada m-am uitat si la Audi a4,bmw seria 3 dar daca pica ceva poate nu o sa imi permit sa o repar, deci prefer o masina mai modesta dar cu ceva mai multi caluti. Nu vreau sugestii pentru Dacia, am condus Duster, Logan si Sandero, si nu pot spune ca mi-a placut.

#2
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Nu lua credit pentru o masina sh cumparata de la samsari !!
Sau iei credit/leasing de care iti cumperi o masina noua sau te limitezi la suma de bani pe care o poti obtine fara credite, la care sa mai ai o rezerva pentru posibile reparatii, din care sa iti cumperi un sh "cinstit", cumparat de la proprietar nu de la samsar

#3
Vezh

Vezh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2018
Ideeae ca eu vreau sa fac un upgrade, vand masina pe care o am si fac credit pt restul de bani. Am niate prieteni care lucreaza la reprezentanta la Ford, si mai au si service-ul lor , chiar se pricep la tot ce tine de Ford , deci daca imi iau tot Ford , pot sa ma ajute cu o verificare calitativa inainte da a cumpara masina.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
ambele masini sunt de la samsari. Prima este din Belgia si iti garantez ca la pretul ala nu are 137.000km, a doua vine din SUA si aici poti intalni alte probleme, nu inteleg cum a inscris-o asta din moment ce inca are semnalizatoarele rosii (tipic SUA). Iar la pretul ala si la km aia masina trebuie sa aiba ceva.

Nici eu nu iti recomand un leasing/credit pentru o masina SH. Exact cum spune si colegul limiteaza-te la ce ai sau mai strange o perioada.

Ca si buget iti recomand o masina cat mai noua si nu neaparat din clasa premium. De ce un Audi A4 care o sa fie si mai vechi si cu mai multi km, cand poti lua un Ford Focus mai nou cu mai putini km spre exemplu. Ti-as recomand sa te uiti si dupa masini cu garantie, daca gasesti este excelent.

Edited by business11, 18 April 2018 - 13:38.


#5
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017

View PostVezh, on 18 aprilie 2018 - 13:37, said:

Ideeae ca eu vreau sa fac un upgrade, vand masina pe care o am si fac credit pt restul de bani. Am niate prieteni care lucreaza la reprezentanta la Ford, si mai au si service-ul lor , chiar se pricep la tot ce tine de Ford , deci daca imi iau tot Ford , pot sa ma ajute cu o verificare calitativa inainte da a cumpara masina.

Daca masina ta e intr-o stare buna, nu ar fi o idee rea sa o mai ti un timp pana apuci sa pui mai multi bani deoparte, fara sa te "legi" cu un credit la varsta ta. Eu unul cel putin asa as face.

#6
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

a doua vine din SUA si aici poti intalni alte probleme, nu inteleg cum a inscris-o asta din moment ce inca are semnalizatoarele rosii (tipic SUA). Iar la pretul ala si la km aia masina trebuie sa aiba ceva.

Are... a fost probabil dauna totala pe acolo. Am investigat piata masinilor SH aduse din US acu 3 ani si pe atunci toate fusesera infasurate bine in jurul unui stalp.

Parerea mea, la 21 de ani, 10000 de euro cu mare parte luata prin credit, un Logan/Sandero Stepway nou e masina cea mai potrivita...

Edited by StefanSC, 18 April 2018 - 13:53.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
la 10.000 gasesti si Ford Fiesta nou in promotie, si este o clasa peste Dacia si arata si bine.

#8
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005
http://autorulate.ra.../ford-mondeo-6/

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbusiness11, on 18 aprilie 2018 - 13:38, said:

a doua vine din SUA si aici poti intalni alte probleme, nu inteleg cum a inscris-o asta din moment ce inca are semnalizatoarele rosii (tipic SUA). Iar la pretul ala si la km aia masina trebuie sa aiba ceva.
se vede ca a fost remorcata de altfel, capacul de la carlig nici nu e asezat cum trebuie

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbusiness11, on 18 aprilie 2018 - 13:38, said:

ambele masini sunt de la samsari. Prima este din Belgia si iti garantez ca la pretul ala nu are 137.000km, a doua vine din SUA si aici poti intalni alte probleme, nu inteleg cum a inscris-o asta din moment ce inca are semnalizatoarele rosii (tipic SUA).
Ce treabă ai cu semnalizatoarele?
Nu ai știut că pot avea culoarea galbenă sau roșie?

#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Parerea mea e ca masina, orice masina, nu se ia cu banu jos. De ce sa dai din banii stransi de tine cand poti sa finantezi? Masina e un bun la care platesti cat timp il utilizezi.
Daca vrei focus, atentie mare la piata SH. Sunt destule aduse din US (motor 2l aspirat benzina si cutie automata, par sa fie cu salvage title majoritatea, cumparate la licitatie in US si exportate in tari bananiere ca la noi) sau diesel-uri dotate opulent dar rulate in draci. De asemenea fugi de 1.6 aspirat 85CP, ala e un motor pus doar pe masini echipate foarte slab si are ca unic rol miscarea masinii. Si atat. Nu reprize, nu cuplu, nimic.
Comparativ cu Focus 2, Focus 3 hatch are portbagaj mai mic si sedan-ul are o deschidere meschina a portbagajului, eu ti-as recomanda cu caldura break. E mai scurt decat Focus 2 Break dar mult mai practic decat Mk3 Hatch si Sedan.
La noi nu prea se gasesc, suntem o tara obsedata de diesel. Incearca Germania, Olanda, Belgia, daca cauti benziara sunt sanse bune sa gasesti ceva ok.
Pe lista de dotari la Focus TREBUIE sa fie urmatoarele:
Parbriz incalzit
Cotiera
Bluetooth/Sync
Cruise control
Clima automata
Lumini de ceata

Atentie ca nu se pot adauga usor optiuni de catre "baieti" asa cum era cazul la Focus 2.
In materie de motorizare, 1.0 EcobBoost 125 CP (musai 125, ca vine si cu cutie in 6 trepte) sau 1.6 Ecoboost. Important e sa aiba servisarea si rechemarile facute la timp, nu cumpara masina fara verificare la reprezentanta. Atentie ca de la Ford poti cumpara garantie Ford 12, acopera componentele mecanice principale si iti da asistenta auto nationala pentru cca 100 EUR pe an. Conditiile sunt sa faci reviziile la ei (surprinzator de ieftine piesele de origine) si sa nu faci modificari la masina (gen adaugare de cruise control, daca masina a venit fara). Poti cere verificare in vederea acordarii garantiei, daca trece, masina e ok.

Spor la cumparaturi!

Asta nu arata rau deloc, chiar daca e destul de rulata: https://www.olx.ro/o...html#fb23ecf280

Edited by danX, 18 April 2018 - 15:19.


#12
Vezh

Vezh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.04.2018
Multumesc pentru raspunsuri, iau in calcul toate parerile , iau in calcul sa merg sa iau masina din Germania, dar acolo nu o sa pot verifica masina. De asemenea, in toamna iese noul model de focus , fiind mk8 , ma gandesc ca o sa se reduca preturile considerabil la ceea ce caut eu. Daca are cineva 1.0 EcoBoost , 125CP , ce probleme ati avut si cum reactioneaza la viteze mai mari(drum lung).

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postericmario, on 18 aprilie 2018 - 14:41, said:

Ce treabă ai cu semnalizatoarele?
Nu ai știut că pot avea culoarea galbenă sau roșie?

nu stiam ca in Romania este posibil, in Austria nu ai voie pe motiv ca nu se diferenteaza de frane.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce ai aduce o masina din SUA (la care sa platesti si taxe) ca sa o vinzi sh cu atat de putini km ? Posted Image  Deja se aduc din SUA, nu mai e Germania la moda ?

#15
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005

View Postbusiness11, on 18 aprilie 2018 - 16:10, said:


nu stiam ca in Romania este posibil, in Austria nu ai voie pe motiv ca nu se diferenteaza de frane.

mie mi se pare ciudat ca nu are vitezometrul in mph, dar poate a schimbat foaia de bord...

#16
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Eu as opta pentru o masina neaccidentata, cat mai recent fabricata si cu km cati mai putini.De regula o marca auto europeana.Cel mai simplu este cu intretinerea la marcile auto din gama VAG(eu nu detin autoturism din aceasta gama) deoarece majoritatea electricienilor si mecanicilor auto se pricep la aceste marci pentru care gasesti foarte usor si rapid toate piesele de care ai nevoie.
Stii si tu foarte bine ca breakurile folosite sunt mai ieftine cu circa 1500-2000 euro decat sedanele si hatchback-urile.Daca nu te deranjeaza aspectul, chiar daca nu ai nevoie de un volum mai mare al portbagajului, poti sa optezi pentru breack.
Dupa ce apare pe piata noul Focus 4, pretul va scadea la actuala generatie de Focus 3.Daca vrei Focus 3, opteaza pentru o versiune facelift.

Edited by max_01, 18 April 2018 - 20:15.


#17
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostVezh, on 18 aprilie 2018 - 16:07, said:

Multumesc pentru raspunsuri, iau in calcul toate parerile , iau in calcul sa merg sa iau masina din Germania, dar acolo nu o sa pot verifica masina. De asemenea, in toamna iese noul model de focus , fiind mk8 , ma gandesc ca o sa se reduca preturile considerabil la ceea ce caut eu. Daca are cineva 1.0 EcoBoost , 125CP , ce probleme ati avut si cum reactioneaza la viteze mai mari(drum lung).
Voila
https://forum.softpe...age__hl__ focus
https://forum.softpe...page__hl__focus

#18
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Ce zici de un Citroen C4 sau Peugeot 308, fabricate la finele anului 2014?PSA are motorizari diesel foarte fiabile.Nu stiu daca te incadrezi in bugetul pentru ce am mentionat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate