Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Când ați folosit ultima dată lampa pe gaz?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Pe vremea lui Ceausescu...de mult,cand eram copil. Am una in miniatura care functioneaza si o mai aprind,dar mai rar...cand ma rog.

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am avut lampi, dar bunicii si parintii le aveau deja transformate in veioze cu bec si dulie, cu stecher de priza normala.
Erau cu baza din metal argintat si incrustat cu arabescuri, si sticla era alba/opal si o idee mai rezistenta fata de cele uzuale clare.
Apoi tata a gasit la tara in pod si lampi cu fitil si gaz lampant, si le-a adus pt backup-ul backap-ului cand se oprea lumina, insa nu a fost nevoie sa le foloseasca niciodata pt. ca lanterne electrice aveau si strabunicii, si am avut acasa mereu cel putin 3, dintre care una nemteasca cu 4 x R20 si doua faze cu becuri de 4,8V supravoltate care nu sunt arse nici acum chit ca lanterna e din anii 70 cu becurile originale supravoltate - am folosit-o rar pt. ca se oprea rar curentul si aveam si alte lanterne, am avut in anii '80 si lanterna de perete...

Acumulatori auto nu am folosit pt. ca stiam ca e o prostie, deoarece cei normali nu sunt deep cycle si se strica rapid si abrupt daca sunt descarcati, iar cei care sunt deep cycle costa de 5-6 X mai mult si se folosesc la motostivuitoare si golf-cart.

Bunicii au trait 86-88 ani unii si 88-94 de ani ceilalti, cu toate ca au avut acasa energie electrica din tinerete.
Bunica care a trait 94 de ani probabil ca nu a avut la casa parinteasca energie electrica, dar a venit foarte tanara in Bucuresti in anii '30 si a avut de la inceput iluminat electric si unde a lucrat si unde a locuit.
Insa e adevarat ca se culca devreme, obicei pe care eu nu-l am...

Edited by loock, 15 April 2018 - 11:35.


#21
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Inainte de revolutie.

#22
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007
lampa cu gaz am folost frecvent  inainte de revolutie. de fapt in perioada 80-85. la mine in zona, iarna, se lua curentul aproape zilnic. sa vedeti ce naspa era cand se mai lua duminica seara si era vreo nunta in sat.
daca nu veam gaz-nici din asta nu se prea gasea, bagam motorin cu sare, cica facea mai putin fum. motorina era chiar naspa, credeti-ma.
apoi tata a primit de un CFR-ist o lampa cu ulei de rapita . mult mai buna , nu dadea mai mult lumina , dar macar nu facea fum, adica facea mult mai putin.
alta nebunie, tot cu lapi, uneori mecanismul care tinea fitilul de corpul lampii se desfacea si il lipeam cu zahar ars.
vremuri naspa, unii le-au uitat asa de usor.


Spoiler

Edited by strongsss, 15 April 2018 - 14:51.


#23
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu am cativa ani de cand nu am mai folosit. Le umpleam cu un combustibil anti tantari si asa tineam tantarii la distanta.
Da luna trecuta am cumparat una pe baza de kerosen. Se pune?


#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postzzhunt, on 15 aprilie 2018 - 06:27, said:

Deschid topic cu lampa sa nu mi-o ia dj înainte.

Înainte de 89 se cam oprea des curentul și mulți aveau lampa pe gaz


Noi aveam un circuit separat cu becuri auto la o baterie de masina .

#25
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007

View PostBaxon, on 15 aprilie 2018 - 16:24, said:

Noi aveam un circuit separat cu becuri auto la o baterie de masina .
cea mai tare improvizatie am vazut-o la cineva care punea un șpan mai gros peste flacara ochiului de aragaz. acel span se incalzea de la flacara si radia ceva lumina. mai multa decat daca ar fi ars doar ochiul aragazului.
cand spun șpan ma refer la așa ceva, sa se inteleaga despre ce e vorba.


[ http://www.colectaredeseuri.com/images/tinymce/p_0000001409_00267_mare_400_04.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.colectaredeseuri.com/images/tinymce/p_0000001409_00267_mare_400_04.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Spoiler

Edited by strongsss, 15 April 2018 - 16:46.


#26
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Lampa cu gaz fluorescent poate. Adică neonul sau becul economic.

Despre ce naiba lampi de gaz vorbiti, că nu or avea careva montate becuri bunsen sau teclu prin bucatarie in loc de aragaz.

Ălea din poze sunt lămpi cu petrol sau petrosin mai foloseau unii desi era solvent.

Asa zisul gaz lichid sau o varietate de petrol era folosit mult inainte undeva in perioada anilo 40 pana prin 60 maxim

#27
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostAldulescu, on 15 aprilie 2018 - 07:23, said:

N-am mai folosit dupa '89 pentru ca rar se mai intrerupea curentul. Iar pentru cand se intrerupea aveam lanterna. Dar inainte, pe vremea lui Ceausescu, aveam de toate, ca sa film pregatiti: lampa pe gaz, lumanari, lanterna(era mai greu cu bateriile inainte insa -erau scumpe, greu de gasit si proaste).

Ai uitat acumulatorul auto :)

on: n-am mai folosit dupa '89.

#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postbabarzotea, on 15 aprilie 2018 - 21:46, said:

Lampa cu gaz fluorescent poate. Adică neonul sau becul economic.

Despre ce naiba lampi de gaz vorbiti, că nu or avea careva montate becuri bunsen sau teclu prin bucatarie in loc de aragaz.

Ălea din poze sunt lămpi cu petrol sau petrosin mai foloseau unii desi era solvent.

Asa zisul gaz lichid sau o varietate de petrol era folosit mult inainte undeva in perioada anilo 40 pana prin 60 maxim

Eu am in garaj nafta/naphtha. Si folosesc, doar ca e din ce in ce mai greu de gasit si scump. Mai ieftin si mai repede gasesti kerosen
Pt cine nu stie, e gaz lichid. Arde curat, fara miros de petrol, fara depuneri. Fara sa inegreasca lampa.

Edited by argentum, 16 April 2018 - 01:31.


#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postbabarzotea, on 15 aprilie 2018 - 21:46, said:

Lampa cu gaz fluorescent poate. Adică neonul sau becul economic.

Despre ce naiba lampi de gaz vorbiti, că nu or avea careva montate becuri bunsen sau teclu prin bucatarie in loc de aragaz.

Ălea din poze sunt lămpi cu petrol sau petrosin mai foloseau unii desi era solvent.

Asa zisul gaz lichid sau o varietate de petrol era folosit mult inainte undeva in perioada anilo 40 pana prin 60 maxim

Gazul lampant s-a gasit in Romania pana dupa 2000, inclusiv la unele statii din Bucuresti.
Este diferit atat de kerosenul comun in lume - benzina de aviatie clasica care e extrem de diferita de gazul lampant, cat si fata de kerosenul german care e o varianta de gaz lampant muuuuuult mai rafinat dar totusi si el complet diferit de kerosenul uzual din alte tari.
A fost scandal cand rafinaria a decis sa nu mai vanda gaz, multi oameni au protestat pt ca era folosit si medical, cu toate ca nu era rafinat corespunzator - dar se putea rafina ulterior si pt uz medicinal. Era folosit de la omorat paduchi si pana la tratat orice boala de sange si nu numai, inclusiv lecemie, cancer si SIDA...

Petrosinul numit si esenta de petrol miroase destul de puternic si era folosit la curatat si pt diluat la culori de pictura, de catre romanii care sunt mai trogloditi de felul lor si nu stiau pe vremea respectiva (unii nu stiu nici acum) ca pt. culori de ulei exista izoparafina aproape complet inodora, iar pt curatat exista diluant nitro, neofalina, ba chiar si metanol si alcool izopropilic - toate mult mai eficiente si mai deloc grasoase...

Edited by loock, 16 April 2018 - 02:10.


#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Subliniez ca gazul medicinal e o fractiune din gazul lampant, dar diferita de kerosenul german! - care si el e complet diferit de kerosenul cunoscut clasic in alte tari ca benzina de aviatie si pt curatat arme.
Gazul medicial inca se gasea recent prin Austria la farmacii.

Edited by loock, 16 April 2018 - 02:12.


#31
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007

View Postloock, on 16 aprilie 2018 - 01:54, said:

Gazul lampant s-a gasit in Romania pana dupa 2000, inclusiv la unele statii din Bucuresti.

gaz lampant se gaseste si acum . e insa foarte scump , vreo 13 lei 800 grame.


Edited by strongsss, 16 April 2018 - 19:35.


#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E bine ca se gaseste, nu pt lampi - asta era o prostie pt ca facea fum.
Numai sa nu fie altceva...

Era mult mai ieftin decat benzina si motorina, insa nu e o problema chiar asa mare pt. ca nu il folosesti industrial.
Era ieftin pt ca se aduceau cantitati mari, era ceva industrial.

La americani acum niste zeci de ani le-a venit ideea sa ia motoare turboreactoare SH iesite din garantie pt zbor, sa le combine cu reductoare de elicopter SH, si sa antreneze tractoare de foarte mare putere, cu pluguri foarte late si adanci, si sa alimenteze cu gaz care era ieftin.
Aveau deja mai multe facute, insa nu am urmarit ce s-a mai intamplat cu ele...

#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbilti, on 15 aprilie 2018 - 07:45, said:

nu cred ca o problema asta, mai sunt disponibile:

1. cand ati folosit prima data o lampa de gaz.
2. ati frecat vreodata lampa sa iasa duhul inainte de 89?
3 cand ati spart prima data o lampa pe gaz?
4. cand ati cumparat ultima oara gaz?
5. cat va tine gazul la lampa?
.........samd

si daca mai beau o cafea  vin cu inca vreo 100 de variatiuni pe tema asta.
sau cum zicea nepotu lui Nea Marin, zis Suca: Lampa, lampa, iar n-ai gaz. Io ti-am pus si tu l-ai ars!

PS, am putea deschide un topic in care sa aduma idei pentru djl?

View PostDigix, on 15 aprilie 2018 - 10:35, said:

Am învățat la lampă înainte de 89. În București, la bloc.
pentru ca eram in plin proces de edificare a SSMD si inaintarii Romaniei spre comunism, nu ca fraierii din tarile vecine care nici macar cartele de alimente nu au fost in stare sa aiba! vai de cucu' lor!

#34
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
un topic in care se afuma idei pt djl vrei sa spui...

#35
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Se foloseste intens pentru romantism pe la terase, restaurante unde stai la masa in doi sau daca vreti pe terasele de gradina seara...Sau cei ce mai stau in creierul muntilor si nu au curent. Daca te duci in delta, la cort, etc
Termenul corect este lampa cu petrol lampant..le gasiti aici si au si fitile, petrol. sau ceva mai de calitate aici
Termenul de lampa cu gaz este cel pentru instalatori ce le trebuie sa incalzeasca tevi pentru alipire una de alta

#36
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Am avut doua mare,si mica.Dar in alta tara unde am locuit 20 de ani.Nu am gasit gaz pentru ele si am pus ulei de parafina,atunci.Cu mutarile au disparut.Sper sa mai cumpar altele,sunt utile,citeodata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate