Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Când ați folosit ultima dată lampa pe gaz?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Deschid topic cu lampa sa nu mi-o ia dj înainte.

Înainte de 89 se cam oprea des curentul și mulți aveau lampa pe gaz

Mai o aveți? Când ați folosit-o ultima oară?

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
O am, ultima data acum vreo 15 ani. Sau oi fi aruncato acum cativa ani...?
Am invatato pana si pe bunicamea de 85 de ani sa se descurce cu lanterna cand se ia curentul, lampa e depasita.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Niciodata.
Locuiam pe acceasi strada, vecin cu "Partidul". Asa era cunoscuta cladirea. Acum e Primaria acolo. Nu se intrerupea curentul niciodata.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica gaz "gaz" sau gaz "lampant", recte "petrol " sau "petrol lampant" sau "petrol rafinat"? Ca nu-i tot aia.

Edited by myshyk, 15 April 2018 - 06:59.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Mai, prin anii 70 stiu ca am vazut asa ceva pe la tara la bunici. Mi se pare ca mi-au aprins odata una sa vad cu arde.
Curent intrerupt n-am avut niciodata.

Daca era sa pice ptr cateva minute aveam lanterna.

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
N-am mai folosit dupa '89 pentru ca rar se mai intrerupea curentul. Iar pentru cand se intrerupea aveam lanterna. Dar inainte, pe vremea lui Ceausescu, aveam de toate, ca sa film pregatiti: lampa pe gaz, lumanari, lanterna(era mai greu cu bateriile inainte insa -erau scumpe, greu de gasit si proaste).

#7
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Bunicii mei de la tara nu au avut curent electric. In copilaria mea, cand mergeam acolo, cum se insera ne strangeam spre somn, se ilumina doar o camera cu o lampa cu gaz. Radioul mergea cu baterii patrate din alea de 4.5v. Nu aveau bani sa-si puna curent, desi era in zona.

Prin anii 2000, am pus mana de la mana cativa nepoti si le-am pus energie elctrica.

Suna apocaliptic, insa bioritmul asta impus de conditiile externe, alaturi si de alte cauze, clar, au facut ca bunica sa reziste pana la 93 de ani, iar tataie, cu ajutorul lui Al de sus prinde 100, peste un an jumate!

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zzhunt, on 15 aprilie 2018 - 06:27, said:

Deschid topic cu lampa sa nu mi-o ia dj înainte.
Înainte de 89 se cam oprea des curentul și mulți aveau lampa pe gaz
Mai o aveți? Când ați folosit-o ultima oară?

Cand eram copil (prin anii 80), mergeam la tzara, la bunicii din partea mamei care locuiau intr-un sat izolat, fara electricitate. Seara, toata lumina era facuta de o lampa cu gaz lampant care se aprindea pe la ora 20 vara si pe la ora 18 iarna si lumina maxim 2 ore, dupa care ... la culcare, nene...Nu TV, nu telefon, nu frigider, nu masina de spalat.. nothing...   Nu se putea citi decat cu greutate la acea lampa, mai mult se desfasurau diverse activitati prin casa, se asculta un radio cu baterii si cam atat...

Ideea principala pe care am invatat-o atunci este ca omul care sa culca inainte de miezul noptii si reuseste sa doarma cateva ore inainte de miezul noptii capata o sanatate beton.... Orele de somn dinainte de miezul noptii fact de 3x mai mult pentru fizic si psihic decat orele de somn dupa miezul noptii - asa e ciclul biologic al omului... (n-am alte explicatii).

La oras, da.. se folosea o astfel de lampa cand se lua curentul, la fel cum se mai foloseau si niste lumanari ca sa nu ne rupem gatul prin casa. Uneori mai si faceam temele pentru a doua zi, la scoala, la acea lampa desi incercam pe cat posibil sa le rezolv cat timp mai era lumina.

 Batranelul, on 15 aprilie 2018 - 07:24, said:


Suna apocaliptic, insa bioritmul asta impus de conditiile externe, alaturi si de alte cauze, clar, au facut ca bunica sa reziste pana la 93 de ani, iar tataie, cu ajutorul lui Al de sus prinde 100, peste un an jumate!

Foarte tare!  Nu pot sa cred ca ai scris fix acelasi lucru ca si mine, in acelasi timp.

#9
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006

 zzhunt, on 15 aprilie 2018 - 06:27, said:

Deschid topic cu lampa sa nu mi-o ia dj înainte.



nu cred ca o problema asta, mai sunt disponibile:

1. cand ati folosit prima data o lampa de gaz.
2. ati frecat vreodata lampa sa iasa duhul inainte de 89?
3 cand ati spart prima data o lampa pe gaz?
4. cand ati cumparat ultima oara gaz?
5. cat va tine gazul la lampa?
.........samd

si daca mai beau o cafea  vin cu inca vreo 100 de variatiuni pe tema asta.

#10
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Prin '83-'86 construiam invertoare 12VDC-220VAC...De la o baterie de masina,oamenii aveau 220VAC si puteau vedea la TV,sau sa alimenteze alte aparate in lipsa tensiunii de la retea.Iluminatul era cu becuri de masina la 12V (invertorul era rudimentar,nu avea randament mare...un oscilator pe 50Hz,cativa tranzistori si un traf ridicator de tensiune).
...Lampa de gaz (petrol lampant): prin '69-'70 (clasa a 8-a),eram la o casuta a vanatorilor si pescarilor,pe malul unui lac.N-avea curent electric,dar avea aceasta lampa.Seara,inainte de culcare,tata pescuia pe balta,iar eu citeam (studiam scheme) o carte de electronica la lumina lampii.

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Io am folosit la camping, chiar anul trecut. O din asta https://www.campinga...74-plus-pz.aspx
Am și una din aia „ca la țară”, o foloseam pe balcon, că nu aveam bec.

#12
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
pana in '89 cand se lua curentu'; aveam si lampa si felinar pe gaz - problema la ele se spargeau sticla; nu mai am decat felinaru
Attached File  a2ba3b993c6a336a6bb281951f10bea0.jpg   78.72K   6 downloadsAttached File  felinar-vintage-mic-petrol-gaz.jpg   131.35K   8 downloads

ps.

 zzhunt, on 15 aprilie 2018 - 06:27, said:

Deschid topic cu lampa sa nu mi-o ia djl înainte.
vezi ca te cauta djl sa iti spuna ceva Posted Image
Attached File  RF-M24.jpg   74.55K   8 downloads

Edited by STARTREK1, 15 April 2018 - 08:20.


#13
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ca și azi, în tinerețe aveam douã baterii auto, una pe mașinã, una în balcon. Apoi se schimbã. Țin mai mult.
Azi pe leduri...în caz cã....atunci cu becuri de frînã....depindea cîtâ luminã doreai. Pe gaz lampant în schimb, aveam o sobã! Uscam scutecele micuțului sau stãteam la "fumoar" iarna în balcon...bine, azi tre'sã fii miliardar s-o mai poți folosi....atunci o duceam prost...mergea nonstop.
Lampa o aveam la bunici, unde s-a tras curent relativ recent iar peste 5/6 ani va intra în ue o datã cu toatã partea de nord a țigãniei.

Edited by sarac.lipit, 15 April 2018 - 09:17.


#14
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 zzhunt, on 15 aprilie 2018 - 06:27, said:

Când ați folosit ultima dată lampa pe gaz?
Acum 100 de ani. Ce repede trece timpu' :)

Edited by YourFan, 15 April 2018 - 09:37.


#15
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006

 zzhunt, on 15 aprilie 2018 - 06:27, said:

Deschid topic cu lampa sa nu mi-o ia dj înainte.


O sa regreti! Amarnic!

Am folosit ceva de genu acum vreo 20 de ani, la pescuit.

#16
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Folosesc felinar și acum, când mai plec cu cortul sau prin deplasări în concediu serile, când vreau să dau o aură pitorească "șezătorilor".

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil pe la începutul anilor '90. Că la mine în zonă pică curentul uneori... treabă veche.

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Am învățat la lampă înainte de 89. În București, la bloc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate