Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Xiaomi Mi A2

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
860 replies to this topic

#37
alexino

alexino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 12.02.2006
Și Mi A1 are baterie cu capacitate de 3080mAh și autonomia e excelenta, deci zic ca e devreme sa dam sentințe.

#38
CalinMc

CalinMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 05.01.2016
Mi a1 are ecran de 5,5 iar mi a2 are de 6 inch, deci clar e diferența mare la durata bateriei.
Degeaba pui motor de 2 litri pe BMW, și același motor de 2 litri pe camion, ca nu o sa meargă la fel de repede

View Postalexino, on 04 mai 2018 - 20:19, said:

Și Mi A1 are baterie cu capacitate de 3080mAh și autonomia e excelenta, deci zic ca e devreme sa dam sentințe.


#39
annddyy

annddyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 03.03.2014
O noua mizerie, A2 , pentru masele largi de oameni ce "musca momeala" marketing-ului.

Pretul este enorm pentru ce promite.

#40
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View PostCalinMc, on 05 mai 2018 - 07:33, said:

Mi a1 are ecran de 5,5 iar mi a2 are de 6 inch, deci clar e diferența mare la durata bateriei.
Degeaba pui motor de 2 litri pe BMW, și același motor de 2 litri pe camion, ca nu o sa meargă la fel de repede
Depinde si ce tehnologie e acolo. O fi ecranul mai mare dar nu stiu daca consuma cu mult mai mult ca cel de anul trecut de pe A1, de-asemenea, procesoarele sunt diferite, etc. multi factori se aduna la consumul de baterie. Cred ca o sa fie cam la fel.
Nokia 7 Plus nu are notification led, ceea ce la un telefon fara ecran OLED AOD e cam ciudat sa nu ai. Ambele sunt facute de chinezi deci pentru cine tine la securitate, s-ar putea sa nu fie o solutie buna insa probabil mai buna ca Huawei care au procesoarele lor la care nu avem idee ce au mai adaugat, la astea macar teoretic sunt Snapdragon, dar naiba stie.

View Postannddyy, on 05 mai 2018 - 13:19, said:

O noua mizerie, A2 , pentru masele largi de oameni ce "musca momeala" marketing-ului.

Pretul este enorm pentru ce promite.
13 milioane e enorm pentru un telefon din aluminiu? Mai ce mai avanseaza vremurile.. Imi aduc aminte ca acum cativa ani aluminium era rezervat pentru premium de la 500Euro in sus.

#41
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ewvLVbhbfXI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by meseriasu2, 05 May 2018 - 17:19.


#42
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postannddyy, on 05 mai 2018 - 13:19, said:

O noua mizerie, A2 , pentru masele largi de oameni ce "musca momeala" marketing-ului.

Pretul este enorm pentru ce promite.

1250-1400lei ti se pare un pret enorm pentru un telefon cu SNAPDRAGON 660 + 6gb ram + 6inch + camera duala buna + android one + o gramada de chestii ? Arata-mi 2-3 oferte mai bune in acest pret.
Gandeste inainte sa postezi Posted Image

#43
annddyy

annddyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 03.03.2014

View PostCris007, on 05 mai 2018 - 13:34, said:

.....

13 milioane e enorm pentru un telefon din aluminiu? Mai ce mai avanseaza vremurile.. Imi aduc aminte ca acum cativa ani aluminium era rezervat pentru premium de la 500Euro in sus.

View PostTruculMagic, on 05 mai 2018 - 18:06, said:

1250-1400lei ti se pare un pret enorm pentru un telefon cu SNAPDRAGON 660 + 6gb ram + 6inch + camera duala buna + android one + o gramada de chestii ? Arata-mi 2-3 oferte mai bune in acest pret.
Gandeste inainte sa postezi Posted Image


Mi 6
se invarte la 1700 ron - ALTA PLANETA

PS:
1. inainte sa afirmati ca e asa minune, testati 660-ul vietii. apoi testati 835.
2. cred ca trebuie calculat mai bine; in india e 19.000 rupii - 1108 ron - adica 1108*20%tva+transport + garantie ... sare de 1400.
3. android one e atuu ? primesti si softul Google pt camera  sau doar update mai rapid de android ? te incalzeste ca ai 8.1 ?

#44
CalinMc

CalinMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 05.01.2016
Meri ma și lasă ne cu Mi6 și cu MIUI ca îmi vine sa vomit când vad interfață aia plina de bug-uri și chinezării.
Tu ia ți Mi6, ca noi ne luam mi a2

View Postannddyy, on 05 mai 2018 - 18:48, said:





Mi 6
se invarte la 1700 ron - ALTA PLANETA

PS:
1. inainte sa afirmati ca e asa minune, testati 660-ul vietii. apoi testati 835.
2. cred ca trebuie calculat mai bine; in india e 19.000 rupii - 1108 ron - adica 1108*20%tva+transport + garantie ... sare de 1400.
3. android one e atuu ? primesti si softul Google pt camera  sau doar update mai rapid de android ? te incalzeste ca ai 8.1 ?


#45
annddyy

annddyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 03.03.2014
Posted Image"interfață aia plina de bug-uri" Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image "chinezării"Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Pe cuvant esti cel mai funny utilizator, ma bucur ca ai scris aici ca mi-ai facut seara mai frumoasa.
Poate nu stii - MIUI poate fi schimbat daca nu iti place cu ce vrei tu - de exemplu Lineage sau Android experience. Global Rom MIUI nu are chinezisme.
Cat despre bug-uri - vezi pe topicul de Mi A1 cate zeci de bug-uri sunt si au fost. Utilizatorii pot confirma.
Si da, vorbesc despre Android One, Nougat/Oreo.

#46
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu ador MIUI-ul, are multe chestii interesante prin el fata de android stock (mai ales functia de inregistrare apeluri).
Tot la cel global ma refer si eu, versiunile de china ma zgarie pe retina doar cand vad hieroglifele alea.

#47
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
@annddyy mi 6 este flagship, mi A2 este midrange. Faci comparații anapoda. Poți compara cu un gama A Samsung, sau Nokia 7+, sau P20 lite etc...

Legat de miui, m-am lecuit, nu mai folosesc in veci. Versiunile de miui sunt exact ca numărul de modele de telefoane xiaomi sau Samsung, adică multe și proaste. Miui a fost bun până la versiunea 5.
Gunball3000 nu numai miui are înregistrare apeluri, au Huawei, oneplus sau variante acr din magazin Play.

#48
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
El compara telefon care va ajunge pe la 1000-1200lei mai incolo cu un telefon de 1700lei care s-a devalorizat deja. Nu mai vorbesc de design 5.15" vs 6".

Am zis sa fie in acelasi interval de pret ! (1300-1400lei)

#49
CalinMc

CalinMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 05.01.2016
Mai ales ca mi a2 e mai bun la camere decat Mi6, și cu update uri mai bune

Edited by CalinMc, 06 May 2018 - 08:24.


#50
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu se stie, mi6 a fost cel mai bun xiaomi la un moment dat pe partea de camera.

#51
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
Mi 6 e mi6 cu procesor super si asta cu 660 e ceva mai intre. E ca si cum ai compara un passat sau o skoda octavia cu un lamborghini sau ferrari.
La camere la fel, nu are cum sa fie mult mai bine ca isi dau chinezii cu stangu in dreptul. Singura chestie extra o sa fie ceva moduri/balarii gen face unlock, beautfy si alte prostii de genul asta. Briz Brizuri.
Si mai e o chestie, nu toata lumea vrea o paleta de 6 inch. Multi oameni sunt incantati de telefoane cu ecran de 4,5 sau 5. Nevasta-mea cu paleta de mi note 3 deja ma bombane ca nu ii mai intra in gentute mici.
Vad ca orezarii astia de la miaomi au luat-o pe aratura si scot telefoane cu baterie din ce in ce mai mica. Bateria a fost un atuu cand au aparut pe piata si erau peste concurenta. Acum vad ca se zgarcesc la orice. Si 660 ala nu e mai economic decat 625 sa zici ca la cresterea ecranului compenseaza procesorul. E cam invers. Si probabil o sa tina maxim o zi bateria. Cah

#52
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pe Geek, au pus pentru nitel SEO.

#53
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
ala dupa geek e cu procesor surge de la miaomi si cu placa video nasoala. E ca orice chinezarie cu mediatek. si mai vor si 300 de verzisori pe el. O sa ramana cu el in traista.

#54
CalinMc

CalinMc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 05.01.2016
la camera frontala cred ca bate aproape orice telefon :D
ca si plus-uri fata de nokia 7 plus, ma atrage senzorul Infrarosu pt telecomanda
si Radio FM

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate