Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Recomandare unitate split din cupru si nu aluminiu

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
victor_c

victor_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2010
Am cautat pe google si am gasit aparate Daikin si LG facute din cupru, dar sunt de vanzare in India si alte tari. In Romania am gasit doar din aluminiu. Sau poate sunt si aici si nu mentioneaza din ce material sunt fabricate.

Motivul ar fi ca am testat aparate din aluminiu si astea dezvolta la un moment dat cunoscuta problema cu mirosul dat de bacterii. Am patit chiar si cu unitati noi care desfacute pareau perfect curate fara mucegai sau mizerie pe ele.
Pe cand aparatele cu radiator din cupru nu aveau acel miros nici macar daca erau vechi de multi ani de zile.

Poate recomanda cineva un aer conditionat cu radiatoru de la unitate interna facut din cupru ?

#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Tevile sunt din cupru, aripioarele sunt din aluminiu. In toate tarile, la toate modelele.
Cred ca ce ai gasit tu in India se refera tot la materialul din care sunt facute tevile.

#3
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Pentru a evita formarea mucegaiului in UI s-a inventat functia autocuratare, auto-clean sau clean.
Ce face aceasta functie? De ex. dupa ce il folosesti vara pe rece aripioarele UI raman ude de la condens si se poate forma mucegai. Cand functia autocuratare este activata, dupa oprirea aparatului din telecomanda, acesta continua sa functioneze pe ventilatie pana cand aripioarele UI sunt uscate. La ac-urile mele (Hitachi, posibil si la alte marci) dupa ce le opresc din telecomanda functioneaza pe ventilatie, iar dupa ce se opreste ventilatorul UI, aparatul baga caldura in UI pt. a o usca mai bine. In casa nu se simte caldura pt. ca ventilatorul UI este oprit. Se aud doar cateva trosnituri pt. ca de la rece trece pe cald...e o schimbare brusca de temperatura.

Edited by instabilu, 11 April 2018 - 06:20.


#4
victor_c

victor_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2010

View Postkolfleading, on 10 aprilie 2018 - 20:01, said:

Tevile sunt din cupru, aripioarele sunt din aluminiu.

In linku asta la descriere scrie : Main Unit Condenser Coil : Copper
https://www.gadgetsn...3-Star-Split-AC

si din pacate nu mai gasesc linku dar tin minte ca am vazut in trecut un FAQ in care era intrebarea daca radiatoru e complet facut din cupru si raspunsul era ca da.

Aparatul meu are functia de autocuratare pt evaporarea apei, dar nu ajuta la nimic. Dimpotriva, dupa o curatare temeinica cu diverse solutii antibacteriene, care tine cam 3, 4 zile, las aparatul sa mearga ore intregi doar cu ventilatie si nu doar 30 de min cat merge functia de autocuratare. Si degeaba.
Sa nu mai spun ca mirosul a aparut si cand aparatul era aproape nou si complet imaculat pe dinauntru.
Si din pacate ultima chestie descoperita a fost ca de fapt e mai bine sa opresc functia de autocuratare. Si in felul asta cand opresc aparatul, picaturile alea de apa raman acolo inauntru si agraveaza problema, dar asta e singurul mod in care mirosul nu se imprastie in camera. Si mirosul apropo dispare complet cand aparatul e pe modul de racire. Doar pe modul ventilatie incepe mirosul.

Dupa indelungi cautari am gasit ca problema ar fi de la aparatele moderne care au lamele de aluminiu care cu tehnologie noua sunt f subtiri si apropiate intre ele. Facilitand dezvoltarea bacteriilor si mentinerea lor acolo. Pe cand in trecut lamelele era mai grosolane si cu spatii mai mari. Sau erau din cupru care e cunoscut antibacterian.

Oricare ar fi misterul am avut aparate in aceasi camera, unul mirosea chiar si nou, altu nu mirosea chiar si vechi fiind.

#5
victor_c

victor_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 28.12.2010
Ca sa nu mai dau banii degeaba pe multiple aparate, as vrea sa cumpar fie unu facut din cupru, fie unu facut specific sa atace problema asta, cu ceva coating anti miros antibacterian  pe acel radiator.
Sau daca firmele sustin ca nu e nevoie de coating anti miros si auto clean e suficient, atunci as vrea sa cumpar de la o firma care sa ofere garantie sau banii inapoi daca apare mirosul in cateva saptamani sau destul de curand, adica aparatul relativ nou si perfect curat pe dinauntru.

https://en.wikipedia...rties_of_copper
https://en.wikipedia...crobial_surface

"Even the copper coils have aluminum fins unless you special order copper coils with copper fins. Some manufacturers offer a specially coated coil to prevent dirty sock syndrome. The coating slightly inhibits the heat exchange process however you do not experience dirt sock syndrome."

Edited by victor_c, 12 April 2018 - 04:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate