Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

I-ul schiop

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Si eu am unele probleme de gramatica, mai exact confund cateodata cand trebuie pusa cratima sau nu. Dar observ de la o vreme, multe persoane nu au ureche.. muzicala? :) foarte multa lume foloseste un singur i la multe fraze:copii mei in loc de copiii mei, sau a in loc de i. Adica astea sunt niste chestii banale, dar ma zgarie pe creier cand citesc faze din astea.

Am si eu doi copi, unul la iasi si unul la bucuresti, unul lucreaza an politie si unul an spital. Deci ma zgarie pe creier cand citesc faze din astea.

#2
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
Mai frumos e ca ''broblema'' se intalneste si la subtitrarile de pe siteurile de specialitate ; dupa ce ca subtitrarile sunt pline de greselile enumerate in primul post pe deasupra  abunda si de trivialitati .

Cei ce fac subtitrarile oare nu realizeaza ca fraza are inteles si fara trivialitati sau.... e mai cool cu expresii vulgare...e trendy

Ma zgarie pe retina cand vad asa ceva

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
pe mine ma enerveaza aia care scriu "multumiri anticipate", sau  care incep cu "deci"...

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostI_am_RunninG, on 09 aprilie 2018 - 20:47, said:

Deci ma zgarie pe creier cand citesc faze din astea.
După ce ți-am citit postarile de mai jos, eu aș zice că îți face chiar placere! Posted Image

View Postjimi91, on 09 aprilie 2018 - 21:18, said:

pe mine ma enerveaza aia care scriu "multumiri anticipate", sau  care incep cu "deci"...
”Mulțumesc anticipat” poate fi considerat ca o forma de obligare, sau de speranță a celui care formulează cererea.
”Deci” poate fi inlocuit oricand cu ”in concluzie”, și acum care-i supărarea? Posted Image

Aaa, ai vazut episodul ăla din ”Robotzi”... ”fără deci”!

#5
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Inițiator, data viitoare să scrii ce nu-ți convine între ghilimele, altfel se va interpreta.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postun-simplu-om, on 09 aprilie 2018 - 21:40, said:

...să scrii...
să scri
Sună mai bine.

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View Postxwildmanx, on 09 aprilie 2018 - 21:11, said:

Mai frumos e ca ''broblema'' se intalneste si la subtitrarile de pe siteurile de specialitate ;
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lnUxQU9j9DA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Problema este ca multe dintre aceste sunete, "i"-ul in acest caz, sunt impuse gramatical, nu se marcheaza neaparat verbal.

#9
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Se marcheaza mai ales verbal. Am doi copii, de ce ai scrie am doi copi???

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Acela este un caz care sustine opinia ta. Uite un altul: fii bun, nu fi rau. Al doilea "a fi" va suna in 8 din zece cazuri (daca!), "fii". Exemplele sunt nenumarate. Biricul pamantului de limba romana, are mai multe particularitati lingvistice sau gramaticale decat limba engleza, dar...atunci cand se lucreaza la ceva, desteptii lu' Peste dicteaza prieten de-ai nostri, niciun etc.

#11
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Partea cu cratima si numarul de "i" tine de gramatica, si fiecare scrie cat a putut / a fost capabil sa invete. Sa fiti convins ca nu o sa ii educam noi acum, poate pe cei tineri, poate.
Insa sa stii ca am cativa prieteni care inca folosesc a in loc de i(an casa, anseamna, sant), si invers, i in loc de a ( cit, decit, etc ) pentru ca asa era corect dpdv gramatical cand au studiat. Eu de exemplu am prins fix cand a inceput schimbarea, stiu ca nu ii convenea educatoarei. Daca nu ma insel, moldovenii vorbesc asa, nu au schimbat ca noi. De asta sunt si usor de depistat pe forumuri :))

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View PostYOUR_GOD, on 09 aprilie 2018 - 21:57, said:

Problema este ca multe dintre aceste sunete, "i"-ul in acest caz, sunt impuse gramatical, nu se marcheaza neaparat verbal.

Posted Image Posted Image Posted Image

Nu iti sta in gat sa pronunti copi ?

Sau fi, in doi fi (fii)

View PostYOUR_GOD, on 09 aprilie 2018 - 22:08, said:

Acela este un caz care sustine opinia ta. Uite un altul: fii bun, nu fi rau. Al doilea "a fi" va suna in 8 din zece cazuri (daca!), "fii". Exemplele sunt nenumarate. Biricul pamantului de limba romana, are mai multe particularitati lingvistice sau gramaticale decat limba engleza, dar...atunci cand se lucreaza la ceva, desteptii lu' Peste dicteaza prieten de-ai nostri, niciun etc.


Esti foarte, foarte gresit.

Exista o diferenta intre A fi si fii bun, cel din urma are un sunet si jumatate. Respectiv Fiii (lu'Ion) are doua sunete i intregi.


Cauta despre auzul fonematic.


Faptul ca unii nu sunt in stare sa faca diferenta acustica intre fi, fii, fiii sau copii, copiii (si copi care e gresit oricum) e strict vina parintilor. Dar diferenta exista.

Edited by Lex404, 10 April 2018 - 08:37.


#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Lex, nu vorbim despre cum ni se pare, nici dacă este corect sau nu. Așa  se pronunță. Cine pronunță punctual FIICĂ?

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View PostYOUR_GOD, on 10 aprilie 2018 - 08:59, said:

FIICĂ?

Fiică are un i si 1/2 (adica, un i mai lung); nu 2 i

Sper ca nimeni nu pronunta... fică.
Sa pronunti fică, cum iti imaginezi, ar trebui sa folosesti acelasi i din cine sau acelasi i din fica (lui Vasile)..  Adica un i scurt.

Edited by Lex404, 10 April 2018 - 09:09.


#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Fiica mea, sau fica mea?

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Fiica mea

#17
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Sunt de acord cu tot ce s-a spus mai sus.
În mediul virtual, și în viața de zi cu zi, întâlnesc persoane care nu știu câți "i" să pună la sfârșitul cuvintelor.

Și vorbesc aici de persoane cu pretenții, cu "ștaif", care nu ar trebui să facă asemenea greșeli când emit opinii pentru care doresc să fie luați in serios.

Vorbesc de expresii de genul "fi atent", "vei găsii", "se încadrează în niște parametrii normali".

Profesorul meu de licență vorbea așa, era un om foarte pregătit din punct de vedere didactic, dar mă zgâria pe retină când îi vedeam comentariile pe lucrarea mea.

#18
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 03.02.2010

View Postvictor29cr, on 09 aprilie 2018 - 22:10, said:

Insa sa stii ca am cativa prieteni care inca folosesc a in loc de i(an casa, anseamna, sant), si invers, i in loc de a ( cit, decit, etc ) pentru ca asa era corect dpdv gramatical cand au studiat. Eu de exemplu am prins fix cand a inceput schimbarea, stiu ca nu ii convenea educatoarei. Daca nu ma insel, moldovenii vorbesc asa, nu au schimbat ca noi. De asta sunt si usor de depistat pe forumuri Posted Image)...
Când naiba s-a scris cu â in loc de î, că io nu-mi aduc aminte?! Â se folosea doar la România, români, românește etc și la câteva nume proprii (Agârbiceanu, Brâncuși ...). În rest î din i.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate