Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

I-ul schiop

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009

View Postlely, on 11 aprilie 2018 - 08:10, said:

Când naiba s-a scris cu â in loc de î, că io nu-mi aduc aminte?! Â se folosea doar la România, români, românește etc și la câteva nume proprii (Agârbiceanu, Brâncuși ...). În rest î din i.
Cei care au 30+ isi aduc aminte!

#20
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 03.02.2010
Eu am mult peste, dar ortografia veche (inainte de '90) era doar cu î.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Postlely, on 11 aprilie 2018 - 08:26, said:

Eu am mult peste, dar ortografia veche (inainte de '90) era doar cu î.

Iar inainte de ortografia din 90,adica1993,s-a scris exact ca acum.Mai exact pana in 1953.

View PostI_am_RunninG, on 09 aprilie 2018 - 20:47, said:

Si eu am unele probleme de gramatica, mai exact confund cateodata cand trebuie pusa cratima sau nu. Dar observ de la o vreme, multe persoane nu au ureche.. muzicala? Posted Image foarte multa lume foloseste un singur i la multe fraze:copii mei in loc de copiii mei, sau a in loc de i. Adica astea sunt niste chestii banale, dar ma zgarie pe creier cand citesc faze din astea.

Am si eu doi copi, unul la iasi si unul la bucuresti, unul lucreaza an politie si unul an spital. Deci ma zgarie pe creier cand citesc faze din astea.

Banuiesc ca ai gresit intentionat,nu-i asa?

Edited by adisz, 11 April 2018 - 10:28.


#22
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Pai alea erau un exemplu.

#23
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003

View Postadisz, on 11 aprilie 2018 - 10:27, said:

Iar inainte de ortografia din 90,adica1993,s-a scris exact ca acum.Mai exact pana in 1953.
...
Banuiesc ca ai gresit intentionat,nu-i asa?
Ce bine ar fi (fost) ca măcar în această arie să se pună spațiu după virgulă și punct...

Cristi

#24
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostYOUR_GOD, on 10 aprilie 2018 - 09:14, said:

Fiica mea, sau fica mea?
De regulă la Bucureşti se pronunţă cu un i, adică fica mea, fica lui, fică-sa etc. Se poate auzi insă şi fii-sa, fie-sa, acesta din urmă pronunţat în 3 silabe adică fi/e/sa.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostZo-haN, on 11 aprilie 2018 - 08:19, said:


Cei care au 30+ isi aduc aminte!
Eu am peste 50 si vreau sa-ti spun ca nu exista aceasta litera cand am invatat eu alfabetul . A aparut o data cu transformarea numelui Rominia in Romania cand a venit Ceausescu la putere. Daca imi aduc bine aminte si Brâncuși se scria cu căciula pe i, nu pe a cum este acum. Deci in secolul  trecut, la Ă®nceputul cuvântului s-a folosit i cu caciula. Poate o fi fost asa cum afirmi in perioada cand s-a trecut de la alfabetul chirilic la cel latin, in perioada cand inca se mai bâjbâia in fixarea normelor de scriere a limbii romane.

Attached Files


Edited by Freddy12, 21 April 2018 - 11:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate