Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Buna, imi poate spune cineva mai priceput ce sa aleg intre Canon SX430IS si SONY DSC H300? Ma intereseaza mai mult pentru calitatea pozelor.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Cauta sa vizionezi cat mai multe imagini obtinute cu fiecare aparat. Sansele ca cineva priceput de pe aici sa le fi avut pe ambele pentru a le putea compara obiectiv sunt destul de reduse (nu sunt genul de aparate de care sa fie atrasi cei priceputi).

#3
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Am cautat, mi se pare ca aparatul Canon face niste poze mai bune.

#4
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007
Sunt doua camere entry-level cu senzor cat unul de telefon mobil dar sticla mai proasta decat un mobil foto bun (in primul rand datorita zoom-ului urias vs lentila fixa) si lentila semnificativ mai "intunecoasa" decat un telefon mobil (f/3.3 vs f/1.8 la un mobil decent inseamna ca intra de 2.5 ori mai putina lumina decat in acel mobil). Deci calitate grozava nu o sa-ti ofere nici unul dintre ele. Calitatea decenta incepe de pe la 2.000 de lei in sus.

Din punctul meu de vedere un aparat decent "ieftin" cu zoom de la 10x in sus e ceva de genul: https://www.f64.ro/p...z100-negru.html
Adica senzor de 4 ori mai mare, diafragma mai mare deci lumina mai multa, etc.

Daca ai buget limitat, fa o comparatie pe dpreview.com (ai acolo comparator de poze) si vezi acolo ce recomanda ei pentru ultra-zoom-uri entry-level. In principiu unul cu zoom prea mare are sanse mari sa aiba o lentila mai proasta. Ar fi bine ca la zoom minim sa aiba o diafragma de f/2.8, nu de f/3.x cum au ultra-zoom-urile entry level.

Eu am avut Canon-uri de genul ala (ma rog, ceva mai "premium" decat ala), m-am jucat si cu cele din aceeasi categorie cu ala, sunt ok daca le intelegi limitarile, dar nu te astepta la o calitate prea grozava, un telefon gen Lumia 950, Samsung S9 sau Huawei P20 Pro le vor bate fara probleme. Personal sunt fan Panasonic la camere ultra-zoom, din diverse motive (stabilizare, lentile mai luminoase de multe ori, etc).

Edited by utopium, 08 April 2018 - 16:05.


#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Alege ce vrei.
Dacă ți-aș sugera Sony, ai crede ca te-am influențat?

#6
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Nu, Sony DSC H300 filmeaza 1080p fata de Canon care filmeaza 720p.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,671
  • Înscris: 24.11.2015
Sony (doar ca sunt fan, habar n-am cum scoate poze) Posted Image

#8
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Sony are rezolutia mai mare, canon e lider mondial in bransa alaturi de Nikon . Parerea mea e ca ambele merita .Grea alegere oricum .Posted Image

#9
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Poti sa iei fara grija pe oricare. Ambele au o calitate extrem de scazuta a pozelor, sub cea oferita de smartphone. Dar au zoom mare. Vei arunca banii degeba pe oricare dar daca ai damblaua asta ce sunt eu sa te impiedic.
Ca o curiozitate de ce ai ales cele doua camere?

Edited by baloo2009, 08 April 2018 - 23:38.


#10
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Pretul lor m-au facut sa aleg aceste camere, m-am gandit si la varianta sa le i-au SH, tot aud ca fac poze la fel ca si un smartphone, totusi cred ca fac poze mai bune ca un telefon mobil.

#11
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Un smartfone de 900 de lei are un senzor mai micut (factor de crop 7,4) si f/2 deci echivalent are un obiectiv de f/14,8. Sony H300 are un crop factor de 5,6 si f/3 deci echivalent are un obiectiv de f/16,8. Cu cat e mai mare numitorul cu atat este deschiderea mai mica si cu atat ajunge mai putina lumina pe senzor. Cu cat ai mai putina lumina pe senzor cu atat calitatea pozelor este mai slaba. La 800 de lei nu o sa-ti ofere o calitate acceptabila a pozelor decat in conditii ideale. Acum are si IS obiectivul de la aceste camere asa ca o sa ai un pic mai multa lumina in conditii de iluminare mai slaba (sfarsitul dupa-amiezii) deoarece iti va permite sa lungesti un pic timpul de expunere.
Camerele cu zoom mare au si senzori mici. Panasonic pune obiective mai luminoase pe superzoom-uri insa costa mult mai mult.
Gasesti destule dSLR-uri second hand cu senzori mult mai mari si cu obiective mai luminoase. De exemplu un Nikon D3100 cu 18-55 mm VR cu 4400 de cadre e 750 lei la F64 in consignatie (acolo macar ai o garantie de o luna).
Daca nu ai nevoie de zoom imens care poate fi folosit numai in lumina puternica e mai indicat ce ti-am propus eu. Asta daca nu te sperie sa cari 1 kg intr-o geanta foto. Daca chiar ai nevoie de o marire mai mare poti sa-ti iei mai tarziu un obiectiv pentru asta.

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbetrax, on 09 aprilie 2018 - 09:37, said:

totusi cred ca fac poze mai bune ca un telefon mobil.
Crede si nu cerceta. Cumpara ce-ti face cu ochiul si bucura-te de poze.

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbetrax, on 09 aprilie 2018 - 09:37, said:

totusi cred ca fac poze mai bune ca un telefon mobil.
Ti-am spus, un camera-phone bun (eventual cu lentile Zeiss/Leica) va fi vizibil peste ca si calitate foto. Motivele sunt multiple, sticla mai buna oferita de un obiectiv fix (mai ales fata de un ultra-zoom), diafragma mult mai mare care lasa mult mai multa lumina sa intre, procesarea mult mai inteligenta a smartphone-urilor actuale (si procesoarele mult mai performante).

Ca idee, eu am doua ultra-zoom-uri, ambele mai bune decat astea doua pe care le analizezi tu, unul cu senzor cat astea si altul cu senzor semnificativ mai mare. Cel cu senzor cat astea, desi are lentila mai luminoasa si de calitate mai buna decat astea, ia bataie fara probleme de la telefonul meu Lumia 950, la fel cum ia bataie (rau) de la vechiul meu telefon Nokia Pureview 808. Si astea sunt telefoane "vechi", de la un Huawei P20 Pro care stie tot felul de trucuri software si combina informatia de la 3 camere diferite, vor lua bataie si mai rau. Si nici ultra-zoom-ul cu senzor semnificativ mai mare pe care il am (Panasonic FZ1000) nu poate scoate detaliile pe care le scoate Nokia 808-ul. Sigur, are alte avantaje, filmeaza grozav, are un stabilizator optic excelent, are un zoom decent, etc, dar nu poate avea imagini la fel de detaliate ca si 808-ul. Si deja vorbim de o camera care a fost 5.000 de lei cand era noua (eu am luat-o dupa ceva vreme cand se mai ieftinise).

Edited by utopium, 09 April 2018 - 15:01.


#14
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Aha, am inteles ideea despre cele doua camere, dar despre Nikon Coolpix L820 ce pareri aveti?


#15
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Identic cu cele doua (senzor mic, obiectiv intunecos). Si la compacte Nikon ia bataie usor de la Canon, Sony sau Panasonic.

Edited by baloo2009, 09 April 2018 - 17:04.


#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,909
  • Înscris: 14.08.2007
Nikon nu sunt prea straluciti pe compacte. Sunt de acord cu ce a zis baloo mai sus, Canon, Sony si Panasonic sunt peste ei la compacte. Nikon a facut o gramada de "prastii" pe compacte din pacate. Eu ti-am zis, in bugetul asta nu poti sa iei o camera care sa fie peste un mobil bun. Ori maresti bugetul, ori accepti ca nu vei putea avea calitate de telefon mobil de tip camera-phone. Dar nu trebuie sa intelegi gresit, telefoanele mobile camera-oriented sunt chiar bune in momentul de fata. Iar la un ultra-zoom se fac multe compromisuri, nu prea ai cum sa nu faci. Daca criteriul care primeaza e calitatea, nu iti iei un ultra-zoom, mai ales cu zoom de 30-40x. Am avut pana acum 4 camere cu zoom intre 10 si 20x, toate mai "premium" decat astea pe care vrei tu sa le iei, deci crede-ma ca inteleg bine avantajele si dezavantajele unei astfel de camere. Si am avut si 3 camera-phone-uri de top, cu lentila fixa, deci am putut compara ce poate fiecare.

Edited by utopium, 09 April 2018 - 17:26.


#17
betrax

betrax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 12.02.2017
Ok multumesc de raspunsuri, nu stiu ce voi alege sau daca voi mai lua vreo una din ele.... am gasit si SH pe net cateva, atunci cred ca SH s-ar merita mai bine decat noi daca nu sunt asa stralucite, adica nu dau atatia bani pe ceva ce nu e prea bun.

#18
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Vezi și mirrorless-urile! Ai și portabilitate și calitate, cu partea de tele e mai complicat nu mai e de băgat în buzunar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate