Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Crash Test cu urmasul lui Kalos

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,065
  • Înscris: 03.12.2005
ladies, includeti va rog in discutie si postul meu de aici, va rog?
http://forum.softped...dpost&p=1320831

#20
cata.s

cata.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.06.2005

View Postromaximusro, on Mar 10 2006, 10:41, said:

dar stii in ce conditii a fost accidentul?Ce viteza avea fiecare? Daca purta sau nu centura?

cei din Renault aveau centura da siguranta, cei din dacie nu stiu

#21
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
sa vedem si la ce viteze a avut loc impactul, e un lucru foarte important. Oricum sa ramanem la aveo si la bubele lui. Din ce vad pana acum gm nu a dat nici un comunicat sa isi exprime punctul de vedere , ba chiar l-a pus la vanzare in romania. Cam nesimtita atitudinea importatorului , sa puna in vanzare o masina cu defecte (caci eu consider acest lucru un defect de fabricatie)

#22
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
Erau intr-un Renault Clio penultimul model care nu are 5 stele. La cum arata Dacia si clio , poate doar daca aveau un tanc scapau nevatamati.

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,065
  • Înscris: 03.12.2005
am prins la stiri ca Dacia a iesit pe contrasens. figures..

#24
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004

View Postcata.s, on Feb 24 2006, 14:48, said:

la intrebarea ce masina pana in 10.000 de Euro,noua, sa-mi achizitionez, alta decat Dacia Logan...
....Aveo,

La fel gandeam si eu.

View Postcata.s, on Feb 24 2006, 14:48, said:

... in anul 2006 o masina cu O STEA jumate la testele de siguranta.
Pretul cu toate taxele este, in conditiile actuale ( adica dupa crash-test ) de 9.400 de euro (sau un pic mai mult )


View Postromaximusro, on Feb 25 2006, 17:46, said:

in mod normal ar trebui sa sisteze vanzarea masinii pe pietele unde a fost lansat si sa amane lansarea ei pe pietele unde nu a fost lansat.

Pe legiitori ii deranjeaza doar "harburile" aduse din import , deoarece "ele pun viata noastra in pericol", nu ofera "siguranta".  :death:

View Postromaximusro, on Mar 10 2006, 12:03, said:

... ba chiar l-a pus la vanzare in romania. Cam nesimtita atitudinea importatorului , sa puna in vanzare o masina cu defecte (caci eu consider acest lucru un defect de fabricatie)

Eh... dictatura mitei , si a nepasarii. Cum naiba poti sa te bati cu caramida in piept ca aperi consumatorul de "harburi" si sa lasi un esec de asta pe sosele ?!  :cursing:

Nu stiu cum e in alte orase ale tarii , dar in ultima saptamana am gasit  cel putin 5 pliante ( intr-o zi chiar de 2 ori ) pe parbriz , cu "reducerile" ( care de fapt nu is ) semnificative la Alveo si Spark , cu pretul TTI mentionat pe ele  :death: ( inainte de crash-teste pretul tti era ultimul lucru pe care "trebuia" sa il aflii , nici gand sa-l pomeneasca in pliante ).
Ca sa nu mai pomenesc ca au inceput o campanie publicitara si la tv ( banuiesc ca e axata pe "siguranta"       :death:    )

Ma intreb la cati spun ce rezultate "magnifice" au obtinut masinile lor la teste ...  :death:

Pacat , aveam o impresie muuuult mai buna despre Chevrolet ( Daewoo ). Intelesesem faptul ca au dat chix cu astea doua masini , pana si la case mai mari se intampla. Dar decizia de a "arunca" pe piata aceste esecuri , fara pic de bun simt , m-a facut sa-mi schimb radical parerea despre ei.

Edited by Netshadow, 12 March 2006 - 14:08.


#25
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
din pacate statul nu prea are pe ce baza sa interzica comercializare acestor bombe pe roti. Deci totul e la latitudinea importatorului, care dupa cum se vede ii pasa prea putin de client. Si cand mai dau si reclame in care vor sa sugereze soliditatea modelului (adica cu copii calatorind cu harbul de aveo) iti cam bagi picioarele in importator.O sa dau cateva mailuri la chevrolet sa vedem ce au de spus..

#26
Netshadow

Netshadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 21.07.2004
Statul poate si ar trebui sa ia atitudine si sa iti apere interesele tale , ca si cetatean al acestei tari, si nu intresele unei firme . Legile sunt intr-adevar cam aiurea si oricum nu sunt respectate ( dar asta vorbim pe topicul aferent ) .

:peacefingers:

#27
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Stati linistiti, va reface probabil testul in America unde va obtine 5 stele si eventual un titlu de masina anului pe la noi iar romanii se vor inghesui sa o cumpere pentru ca "e ieftina si iti faci treaba cu ea"

#28
cata.s

cata.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.06.2005
Corect, judecand dupa vanzarile lui Spark si chiar daca in numar mai mic Alfa Romeo 147 (2001), Kia Cerato, Nissan Almera (1999), probabil ca tot o sa se vanda Chevroletul

#29
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
http://www.sicurauto...php?link_id=410 aici gasiti filmului crashtestului aveo. Observati printre altele felul cum se deformeaza acoperisul la impact frontal.Mie imi da fiori reci pe spinare  :death:

#30
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Se aplica principiul: lasa ca merge si asa...

Putin OT: romaximus, ai primit ban pe auto news?

#31
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
oare cine le face o surpriza celor de la daewooclub cu filmuletul asta? Mie mi-ar fi frica sa conduc asa ceva,stiind ca la o viteza legala , daca fac accident dau ortul popii.

Cat despre autonews,deocamdata tot ce pot sa spun e ca nu am luat nici un ban,iau si eu o pauza :)si las pe altii sa o pastoreasca.

#32
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 18.03.2006
Bai ce o tot dati in barci cu testele astea Ncap. Sunt ferm convins  ca in procent de 99.999% dintre voi care aveti o masina, v-ati intins doat atat cat va este plapuma(financiar vorbind). V-a durut fix in pix de cate stele a obtinut masina la Ncap. V-a interesat sa fie fiabila, confortabila, si sa nu pierdeti timpul prin service-uri toata ziua. Cat de greu de cap trebuie sa fii, sa-ntelegi ca niciodata in UE nu se va promova o masina venita din exterior la fel cum nici americanii nu vor acorda plusuri unei masini facute in Uniune. E vorba de marketing, strategii si nu-n ultimul rand de bani .. f.f.f. multi bani. Interesele sunt enorme in domeniul asta si discreditarea se-ncearca oriunde si oricat. Aveo, arata f. bine, interiorul asemenea, finisaje de clasa, iar pretul este destul de accesibil mai ales la versiuinile de 1.2. Normal ca renaultu&CO sa tremure ca le musca din piata. Personal daca as avea banii necesari n-as nici o clipa pe ganduri sa-mi iau un Aveo.

#33
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Bravo, uite un om pe care nu-l intereseaza securitatea, ci finisajele interioare. Pana la urma, daca te ajuta Dumnezeu, nu ai nevoie de securitate. Dar daca ar fi sa ma bazez asa mult pe asta, nu as fi pus la masina nici frane, nu ? ca ma ajuta Dumnezeu sa scap din orice...

#34
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Corect, si daca tot e sa ies cu capu prin bord in caz de accident , macar sa fie finisat frumos sa arat bine la poza  :lol:
Acum serios, foarte multe masini americane si asiatice au 5 stele deci nu se pune problema ca sunt nedreptatite, apoi am vazut cu totii cum s-a deformat Aveo-ul ala la test, de la jumatatea masinii :)
Inca o data : RRRRUUUUSIIIINIIIIICAAAAAAAAAAA !!!

#35
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005

View Posthyp3rion, on Apr 23 2006, 23:54, said:

Bai ce o tot dati in barci cu testele astea Ncap. Sunt ferm convins  ca in procent de 99.999% dintre voi care aveti o masina, v-ati intins doat atat cat va este plapuma(financiar vorbind). V-a durut fix in pix de cate stele a obtinut masina la Ncap. V-a interesat sa fie fiabila, confortabila, si sa nu pierdeti timpul prin service-uri toata ziua. Cat de greu de cap trebuie sa fii, sa-ntelegi ca niciodata in UE nu se va promova o masina venita din exterior la fel cum nici americanii nu vor acorda plusuri unei masini facute in Uniune. E vorba de marketing, strategii si nu-n ultimul rand de bani .. f.f.f. multi bani. Interesele sunt enorme in domeniul asta si discreditarea se-ncearca oriunde si oricat. Aveo, arata f. bine, interiorul asemenea, finisaje de clasa, iar pretul este destul de accesibil mai ales la versiuinile de 1.2. Normal ca renaultu&CO sa tremure ca le musca din piata. Personal daca as avea banii necesari n-as nici o clipa pe ganduri sa-mi iau un Aveo.


Cred ca ai dreptate.
Acum marketingul se indrepta spre a-ti vinde propria sanatate si siguranta. Si cine nu tine la propria viata?! A treecut faza in care cumparai performante sau confort, acum cumperi securitate. E un fel de asigurrae foarte scumpa: ce preferi? Sa dai bani putini, dar in EVENTUALITATEA unui accident sa o patesti sau sa dai bani multi dar in EVENTUALITATEA unui accident sa ai sanse mai mari de salvare.

Probabil ca statisticile arata cel mai bine ca in anii 80, numai cu Dacii 1300 exista un numar de accidente comparabil cu anii 2000 cind sunt atit de multe masini "sigure".
Ca sa nu mai zic ca vad des posesori de masini cu multe stele la Ncap care si-au fixat centurile prin spatele scaunelor din fata ca sa nu mai fie derrnajati de piuitul care le atragea atentia ca pleaca fara centura. Iar din cite stiu, un astfel de dispozitiv cintareste greu la acordarea stelelor
Sau multi care cumpara 7 airbaguri dar nu poarta centura!

#36
cata.s

cata.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.06.2005

View Posthyp3rion, on Apr 24 2006, 09:54, said:

Personal daca as avea banii necesari n-as nici o clipa pe ganduri sa-mi iau un Aveo.


erai mai credibil daca spuneai:
personal daca NU AS avea banii necesari n-as nici o clipa pe ganduri sa-mi iau un Aveo

dupa ce mi-am luat permisul de conducere, as fi condus orice, ceea ce am si facut  :D , Dacia double cab; pick up ..... Ford granada din '82

acum, stramb din nas si la logan

la fel e si cu situatia financiara

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate