Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Costa Blanca vs Costa Brava

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Salutare,
ne bate un gand ca anul asta sa ne facem vacanta de inceput de vara pe Costa Brava insa am auzit pareri foarte diferite. Pana acum am mai fost in Spania pe Costa Blanca (zona Valencia-Alicante) si in Mallorca. In MAllorca ne-a placut f mult si pe Costa Blanca pot spune ca ne-a placut insa mi-as fi dorit mai multa vegetatie si niste plaje mai cochete, plajele alea luuungi de kilometri nu sunt chiar  pe gustul meu.
Deci ce ne puteti povesti de zona de costa de deasupra Barcelonei pana spre Franta? Este calda apa la final de iunie si inceput de iulie? Vom avea masina la dispozitie pe toata perioada sejurului pentru ca nu suntem statici si ne place sa exploram diverse plaje sau orasele cu atmosfera specifica zonei.
Multumiri!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://forum.softpe...77-costa-brava/

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Iti dai seama ca am citit forumul, vreau sa aud opiniile cuiva care a fost in ambele zone mentionate de mine

#4
titelcuparpeel

titelcuparpeel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.08.2017
Am fost in toate cele trei zone enumerate. Cel mai frumos este in Mallorca, apoi Costa Blanca si foarte aproape de ea este Costa Brava si Costa Maresme, ambele situate la nord de Barcelona. Costa Brava si C. Maresme are plaje lungi, destul de late si cam banale. Apa e adanca la mal, o culoare asa si asa si destul de rece la final de iunie. Daca vrei ceva mai dragut, gen golf, mergi in chestii gen Lloret de Mar, etc. Poti ajunge usor in Barcelona ( daca nu ai fost ) cu trenul de coasta, incepand de la Blanes in jos, poti sa vizitezi Girona, Andora, etc. Merge o saptamana, insa nu te astepta la ceva deosebit dpdv plaja.

Edited by titelcuparpeel, 05 April 2018 - 14:41.


#5
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Ibiza ai incercat?
Mi s-a parut mai frumoasa decat Mallorca.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
confirm ce spune colegul titelcuparpeel, Mallora este cel mai frumos, Costa Blanca este ca vreme mai placuta (atat apa cat si vremea in general), plus plaja mult mai ingrijita si mai curata. Daca nu doresti plaja lunga cum spui tu si locuri mai micute si intime, atunci iti recomand partea catre Murcia dupa Alicante. In Benidorm si in partea nordica catre Valenca este full de romani, magazine de romani, auzi romana la greu plus ca este o parte de turism puternica incl. plaja lunga cum spui tu. Costa Brava nu mi-a placut si Lloret de Mar nu iti recomand sub nici o forma, doar daca esti iubitor de englezi 24 de ore pe zi bauti si petreceri la greu. Apa in Costa Brava (eu am fost in urma cu cativa ani spre mijlocul lunii iunie) avea undeva la 19-21 de grade, este ok dar trebuie ceva timp pentru acomodare (eu urasc apa rece si ma obisnuiesc greu, acum nu stiu cum sunteti voi).

Daca doresti ceva interesant iti recomand Ibiza (partea San Antonio, care este mult mai intima decat Playa d'en Bossa & Co) plus un drum de o zi in Formentera.

Edited by business11, 05 April 2018 - 15:03.


#7
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Eram tentat sa scriu ca dintre Costa Blanca si Costa Brava, as alege ... Costa del Sol !  Posted Image

S-aveti concediu placut, oriunde veti alege !... Posted Image

#8
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postatupi, on 05 aprilie 2018 - 11:16, said:

Salutare,
ne bate un gand ca anul asta sa ne facem vacanta de inceput de vara pe Costa Brava insa am auzit pareri foarte diferite. Pana acum am mai fost in Spania pe Costa Blanca (zona Valencia-Alicante) si in Mallorca. In MAllorca ne-a placut f mult si pe Costa Blanca pot spune ca ne-a placut insa mi-as fi dorit mai multa vegetatie si niste plaje mai cochete, plajele alea luuungi de kilometri nu sunt chiar  pe gustul meu.
Deci ce ne puteti povesti de zona de costa de deasupra Barcelonei pana spre Franta? Este calda apa la final de iunie si inceput de iulie? Vom avea masina la dispozitie pe toata perioada sejurului pentru ca nu suntem statici si ne place sa exploram diverse plaje sau orasele cu atmosfera specifica zonei.
Multumiri!

Am fost de mai multe ori.    Apa este relativ ok.    Depinde de curenți și de vânt.   Nu există o predictibilitate.    Dar,  de regulă,  apa este bună de baie la început de iulie.

Dacă nu sunteți statici,  atunci sunteți asemenea mie.   Nici mie nu-mi place să vegetez.
Din acest punct de vedere Costa Brava este prima opțiune,  în opinia mea.    Există multe de vizitat și explorat.   De la un oraș port antic,  sau medievale,  până la stațiuni cochete,  diferite mult față de turismul de masă aflat la sud de Lloret.      

Costa Brava este de vizitat de la Tossa de Mar în sus, către Franța.    Musai pe drumul de lângă mare,  absolut superb.  Merg pe acolo întotdeauna când timpul îmi permite.
O plaja superbă și ascunsă este cea de la Aiguas Blava.    Sau cea de lângă Llorete, Santa Cristina.  Recomand cu căldură.     Sunt multe obiective turistice în zonă.   Nu ajung 7-8 zile.    La mine cred că se adună câteva luni dacă ar fi să cumulez timpul petrecut acolo și tot nu pot spune că am văzut tot.   Nici în ani de zile nu termini.  
Girona este de vizitat,  iar de Barcelona nu mai are rost să pomenesc.

În ceea ce provește plajele,  situație este diferită.   Fiind zonă muntoasă,  plajele sunt mici,  furate din mare.    Apa este curată și limpede.    Fără poluare.    
Catalanii sunt japonezii peninsulei Iberice în materie de curățenie și ospitalitate.    

Românii sunt obișnuiți cu plaje largi,  cu peisaj în stil litoralul românesc.   Caută similarități și devin critici,  în anumite situații.  De eexemplu,  este criticată lipsa nisipului fin.
Numai că nisipul fin înseamnă o mare lăptoasă,  fără limpezime.    Implică papuci de plajă,  șezlong,  sau saltea,  nu cearceaf.  

Este o chestiune de gust.   Mie nu-mi plac plajele largi și cu nisip fin,  de exemplu.   Nu zburd, nu fug după vreo minge,  nu fac sporturi de societate pe plajă.    Mă duc să mă recreez,  să ascult valurile,  nu zbieretele celor care joaca volei.   Nu spun că e ceva în neregulă,  dar mie nu-mi place.    De aceea,  prefer Costa Brava atunci când mă duc la Barcelona, pentru că este diferită de zonele în care turismul de masă domină.

Recomand următoarele stațiuni:
Tossa de Mar,
Palamos,
Calella de Palafrugell.

Pentru o experiență diferită.






#9
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
@atupi daca te mai intereseaza Costa Brava pot sa-ti dau si eu niste detalii, am fost asta vara pe acolo.

#10
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,463
  • Înscris: 15.11.2003

View Postatupi, on 05 aprilie 2018 - 11:51, said:

Iti dai seama ca am citit forumul, vreau sa aud opiniile cuiva care a fost in ambele zone mentionate de mine
Mallorca rulez ! Nu este nicaieri la fel
Spania continentala este foarte arida si ai vazut destul in zona Valencia ca sa-ti dai seama ca e la fel.
In locul tau as merge spre Tenerife, Ibiza, Corsica, Sardinia daca ti-a placut Mallorca.
PS: am fost de mai multe ori in Mallorca, Valencia, Barcelona, Sevilla si imprejurimi (sunt fan Spania)

Edited by radu103, 29 September 2022 - 18:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate