Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Frica de cutremur apartament 1977

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1281 replies to this topic

#1117
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

View Postandreic, on 06 februarie 2023 - 16:03, said:


Pai chiar a explicat odata la tv ca au incercat sa faca corelatii insa nu se sustuneau.
Ideea e asa, cutremurele aseta 2 de la turci si cele 4 sau cate mai sunt de la noi, toate au fost de fapt de suprafata, la noi la 16.7km adancime iar la turci7-8km adancime pur si simplu nu au cum sa se influenteze direct la asa o distanta in vreun fel, ele dau energia pe o arie restransa si produc distrugeri mari din cauza vecinatatii cu epicentrul. La noi au fost foarte slabe deci nu produc pagube chiar daca sunt de suprafata.

Pe noi ne sprie cutremurele de la 80-90km in jos, cele cauzate cum spuneam de situatia unica in lume in care o bucata de litosfera a cedat prematur in trecutul geologic si se scufunda in Pamant sub tara noastra practic aproape de mijlocul ei ( buhuhu ) si in aceasta miscare genereaza un con de epicentre seismice in jurul ei. Bucata aia de litosfera e imensa, are peste 400km de la cea mai mica cota pana in adancuri iar ca latime diametrala cel putin 80-100km. Portiunile mai adanci de 250km nu produc seisme ca acolo totul este moale si la tempertaturi si presiuni enorme si se topeste litosfera, nu apuca sa mai genereze frictiune dar in zona 80-190KM e cel mai mare "frecus", ala da cutremure pe suprafate destul de intinse.

Bine, nu trebuie să-mi explici mie cum e cu blocul litosferic din Vrancea, am citit și eu destul despre subiect. Mă refeream la Mărmureanu care e absolut convins și categoric că seismele turcești nu au vreo importanță pentru Vrancea în timp ce Radulian, care nu e Hâncu ci director științific la INFP, nu e atât de categoric că undele seismice din Turcia nu pot fi picătura care umple paharul pentru cele de la noi, cel puțin pentru cele de suprafață cum a fost ăsta de azi de la Buzău.
Apropo, a fost invitat Mărmureanu prin telefon la Digi, pe lângă faptul că era neinteligibil, probabil datorită vârstei, era și destul de incoerent, la întrebări punctuale divaga la întâlnirile și protocoalele lui de când era în activitate, pe lângă subiect, de a fost nevoită moderatoarea să-i închidă telefonul. Deci, între domnul Mărmureanu, director onorific și directorul științific al INFP tind să acord mai mult credit în analize celui de-al doilea.

#1118
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

View Postcaiuscorneliu, on 06 februarie 2023 - 23:48, said:

Bine, nu trebuie să-mi explici mie cum e cu blocul litosferic din Vrancea, am citit și eu destul despre subiect. Mă refeream la Mărmureanu care e absolut convins și categoric că seismele turcești nu au vreo importanță pentru Vrancea în timp ce Radulian, care nu e Hâncu ci director științific la INFP, nu e atât de categoric că undele seismice din Turcia nu pot fi picătura care umple paharul pentru cele de la noi, cel puțin pentru cele de suprafață cum a fost ăsta de azi de la Buzău.
Apropo, a fost invitat Mărmureanu prin telefon la Digi, pe lângă faptul că era neinteligibil, probabil datorită vârstei, era și destul de incoerent, la întrebări punctuale divaga la întâlnirile și protocoalele lui de când era în activitate, pe lângă subiect, de a fost nevoită moderatoarea să-i închidă telefonul. Deci, între domnul Mărmureanu, director onorific și directorul științific al INFP tind să acord mai mult credit în analize celui de-al doilea.


Se poate dom profesor ? Pai de luni pana vineri ti-a placut ciorba mea iar sambata ai pofta de alta mancare mai proaspata ? Ciorba asta de 83 de ani numita Marmureanu nu mai e buna pentru voi ?
Lasati tinerii sa mai invete, inca nu sunt pregatiti.
Se rostogoleste Arsi in El - exista si varianta legata - in mormant cand aude din astea. Il lasam pe Ilici singur ?

#1119
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcaiuscorneliu, on 06 februarie 2023 - 23:48, said:

tind să acord mai mult credit în analize celui de-al doilea.
Cum ziceam daca analiza aia e doar statistica e irelevanta, cel putin nu mai mutl decat un vrajitor Posted Image
Ramanem la "Profesorul Mărmureanu a venit și cu clarificări privitoare la influența pe care cutremurele din Turcia o pot avea asupra zonei seismice Vrancea:
„Vrancea noastră nu este influențată cu nimic de cutremurele din Turcia. S-au simțit ceva mișcări, dar Vrancea niciodată nu a fost influențată de cutremurele de acolo. Îmi pare rău de ei, pentru că am lucrat acolo foarte mult și am fost prinși în planuri comune. Eu nu știu dacă magnitudinea acestui al doilea cutremur este reală, aș zice că a fost mai mare. Totdeauna au greșit cu 2-3 diviziuni."

Edited by andreic, 07 February 2023 - 02:39.


#1120
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Atunci, pun și eu ce a spus Radulian.

https://www.b1tv.ro/...te-1262781.html

"Radulian (INFP) nu exclude o legătură între primul cutremur produs în Turcia și cele care au avut loc în România

Acesta a susținut apoi că nu exclude o legătură între primul cutremur major produs în Turcia și seria de seisme care au avut loc tot luni dimineață, în zona Vrancea.

Aceste cutremure de suprafață au apărut în zona Vrancea în fața arcului carpatic, dar sunt cutremure de suprafață, nu cele de adâncime pe care le știm noi. Ele au apărut din două motive, să zicem, din punctul meu de vedere. Ele pot fi cumva legate de primul cutremur din Turcia. Nu din punct de vedere tectonic neapărat, că zonele sunt destul de diferite și nu mă aștept la influență așa mare, dar undele seismice generate de cutremur, fiind unul mare, au fost destul de puternice să declanșeze niște cutremure relativ mici în țara noastră care erau cumva pregătite să se producă. Asta e o explicație.
Alta ar fi că pur și simplu au apărut întâmplător. Totuși, faptul că acel cutremur a fost cu câteva minute înainte de cutremurul din țara noastră, din câte știu eu, e posibil să fi fost o astfel de influență. Nu e exclus, s-a mai întâmplat”, a mai declarat Mircea Radulian, pentru B1 TV"

De ce ar fi mai avizat Mărmureanu să emită concluzii definitive decât ăstlalt? Deci, omul spune că astfel de influențe s-au mai întâmplat, Mărmureanu că e exclus. E clar că unul din ei bate câmpii, nu? Mărmureanu mi se pare incoerent în ultimul timp, zice că turcii au greșit magnitudinea? 2-3 diviziuni? Văd că și USGS și UMSC dau aceeași magnitudine la al doilea mare cutremur, 7.5, deci?

Edited by caiuscorneliu, 07 February 2023 - 07:40.


#1121
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcaiuscorneliu, on 06 februarie 2023 - 23:48, said:

probabil datorită vârstei, era și destul de incoerent,
Sa-l vazi pe Radulian ce intreruperi facea azi... bineinteles nu a spus nimic legat de acele "analize".
Attached File  20230207_130855.jpg   384.89K   23 downloads

View Postcaiuscorneliu, on 07 februarie 2023 - 07:26, said:

Atunci, pun și eu ce a spus Radulian.
Pui degeaba... am spus ca ramane ca mai sus https://forum.softpe...6#entry29734199 , Radulian a spus ca nu exclude, nu ca exista vreo treaba, e doar mistic ce creeaza legaturi acre nu exista iar statistica nu e stiinta.

Daca un fenomen se produce dupa altul nu inseamna ca exista o legatura de cauzalitate.

Edited by andreic, 07 February 2023 - 13:16.


#1122
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postvacantamijlocie, on 06 februarie 2023 - 15:31, said:

In medie, sunt 2-3 cutremure mari/ 100 de ani, adica 33 ani - 50 de ani intre ele. Intre cel din 1940 si cel din 1977 au fost 37 de ani. De la cel din 1977 au trecut deja 46 de ani.

Trebuie socotit de la ala din `90 care a avut 6.9 grade...dupa altii 7.0-7.1 grade
Ala din `86 a avut la sigur 7.1 grade.

Oricum perioada 77-2004 a fost destul de activa dpdv seismic.
Dupa care, cam liniste timp de 20 de ani. Nimic sa treaca de 6 grade.


Deci avem...fix 33 de ani din `90

Nu o fi chiar anul asta, dar pana in 2027 ne poate paste unul de 7+ grade.
Cu 50% sanse Posted Image

Cam astea is predictiile.

Lista cutremure:

https://ro.wikipedia...re_Ăźn_RomĂąnia

Se vede ca in perioada 1880-1940, e plin de cutremure de 7 grade, culminand cu 7.4 in 1940

Mai vine unul de 6 grade in 1948...dupa care liniste deplina pana in 1973.
Practic 25 de ani NIMIC

Cam asa vem si acum, 20-25 de ani de activitate seismica f slaba - daca e sa comparam cu sf secolului XIX / inceputul secolului XX
S-a vazut in statistici ce vine dupa prea multa liniste

E posibil si intre 1948-1973 sa mai fi fost cutremure / dar comunistii sa le fi "interzis" - or sa nu fie aparatura destul de sensibila sa le masoare.

Edited by M4V3RiCk_, 08 February 2023 - 16:35.


#1123
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Fara alte comentarii: https://stirileprotv...ni-ar-muri.html

#1124
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,139
  • Înscris: 03.12.2021
De murit... oricum murim, conteaza si cum.
Un scenariu de groaza.

Intreb din nou : oare in Brasov - cartierele banale cu blocuri dupa 1980 - or fi mai ferite de un cutremur in Vrancea?

Fata de Buc intreb

Edited by the_blue_raven, 08 February 2023 - 22:16.


#1125
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postthe_blue_raven, on 08 februarie 2023 - 22:15, said:

De murit... oricum murim, conteaza si cum.
Un scenariu de groaza.

Intreb din nou : oare in Brasov - cartierele banale cu blocuri dupa 1980 - or fi mai ferite de un cutremur in Vrancea?

Fata de Buc intreb

Incearca mai departe. Exemplu Anglia. N are cutremure. Poate de aia s a umplut de romani 😬🤡

#1126
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,139
  • Înscris: 03.12.2021
Chiar azi o prietena din Londra m- a intrebat daca am gand sa ma mut si eu acolo :)))



In unele harti brasovul pare mai ferit ca risc.

https://www.romaniat...mur_312076.html

#1127
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Mituri despre trainicia blocurilor comuniste: Blocul pe bile”, „tencuiala antiseismică” și „proiectul japonez”. Miturile despre rezistența blocurilor la cutremur cu care sunt ofertați cumpărătorii de apartamente, demontate de un inginer constructor

Edited by leusteanul, 10 February 2023 - 09:15.


#1128
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
preferatul meu e  ala cu "blocul asta e rezistent, pentru ca a fost facut pentru securisti". in timp ce-ti ciocane cu degetul in perete: "iauzi cum suna".
in toate blocurile in care am stat am auzit asta.

Edited by laffin, 10 February 2023 - 09:31.


#1129
FaneSatir

FaneSatir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.06.2017
Aș adăuga și exprimarea ineptă, preluată cu mult aplomb: "clădire fără risc seismic". De fapt, este o încadrare falsă, iar aprecierea eronată a clădirilor ca fiind „fără risc seismic” are ca resort lipsa acestora de pe lista oficială a imobilelor expertizate tehnic (lista cu împărțirea imobilelor pe categorii de risc).

#1130
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate aşa e. Şi când m-am uitat pe o carte legată de cutremure     Posted Image
La un bloc interbelic (în care am şi stat) am văzut ieri pe lateral ceva nasol: o fereastră aflată sub unde se termina penultimul etaj retras. Adică stâlpul de la penutlimul etaj (sau poate ultimul) nu se sprijinea direct pe un alt stâlp, ci pe o grindă. O mare greşeală accepată în acea epocă.
În fine, dacă cauţi apartament în bloc vechi şi ţi-e teamă, caută ceva cu mai puţine etaje (2-4). Nici astea nu-s lipsite de risc, dar sunt ceva mai sigure decât cele înalte din aceiaşi perioadă sau risc mai mic de cădere.

Edited by djl, 10 February 2023 - 14:40.


#1131
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
https://republica.ro...a-blocurilor-la

#1132
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,139
  • Înscris: 03.12.2021
Doar ce am vazut un anunt pt Fb - inchiriere 600 eur apt in bloc Piata Romana -anul 1900.
Incadrat in U3 ( adica RS1)

Si se laudau ca era anvelopat. Cum este posibil sa fie anvelopat si el sa aiba clasa de urgenta???!

Doamne fereste.

Edited by the_blue_raven, 11 February 2023 - 08:50.


#1133
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
un 5.7  corespunzator

https://www.hotnews....t-bucuresti.htm

#1134
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,795
  • Înscris: 04.04.2008
Mie aplicatia imi da de 3,5 Gorj si 4,5 Vrancea. Cele de azi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate