Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Adrese/aplicatii determinare km.trii dupa VIN

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Cine cunoaste astfel de adrese sau aplicatii pentru aflarea km.trilor dupa VIN e rugat sa posteze aici. Multumim.


Si pentru aflarea istoricului ..

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
http://www.nuexistaasaceva.com

Edited by _Smiley_, 03 April 2018 - 18:45.


#3
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Mai repede o gasesti pe celebra batranica din Germania decat asa ceva!

#4
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Mai degraba un glob de cristal.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Initiatorule, cati anisori si cate clase ai? Chiar crezi ca exista niste omuleti care verifica zilnic kilometrajul la toate masinile din lume, apoi incarca pe un site, unde tu sa poti verifica moka? Eventual, se poate verifica, contracost, la reprezentanta, daca masina a fost servisata doar la ei. Daca a fost carpita de Dorel, in spatele blocului, tot acolo a fost dat ceasul inapoi, de unde dracu sa se stie?

#6
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Esti constient ca niciun site nu-ti poate interoga cu adevarat istoricul unui autovehicul.

#7
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Am gasit o aplicatie ruseasca caruia i.am facut o verificare cu doua vin.uri de la care ii stiam istoricul. Si ..chiar le.a intuit binisor. Mai greu e cu limba la aceasta aplicatie.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nr de KM nu ii poti afla dupa VIn, dedcat daca vine din unele tari, unde exista baza de date comuna pentru accidente.
Poti afla ca avut la evenimentul din data X, nr Y de Km.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
nu prea inteleg cum unele reprezentante dau istoricul masinii la oricine pe o bere... daca vine un Gigel si-mi citeste seria masinii de la parbriz e normal sa mearga la reprezentanta si sa i se dea istoricul masinii fara acordul meu?

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostDau, on 03 aprilie 2018 - 18:57, said:

Esti constient ca niciun site nu-ti poate interoga cu adevarat istoricul unui autovehicul.
vrea aplicatie, nu site :) site-ul e mai greu de utilizat, o aplicatie pe telefon ceva...

View PostAdm, on 03 aprilie 2018 - 21:29, said:

Nr de KM nu ii poti afla dupa VIn, dedcat daca vine din unele tari, unde exista baza de date comuna pentru accidente.
Poti afla ca avut la evenimentul din data X, nr Y de Km.
si numai la anumite marci, la Hyundai cica nu poti afla nr de km pt ca nu au baze de date internationale (cel putin din ce stiu eu)

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostFane, on 03 aprilie 2018 - 21:43, said:

nu prea inteleg cum unele reprezentante dau istoricul masinii la oricine pe o bere... daca vine un Gigel si-mi citeste seria masinii de la parbriz e normal sa mearga la reprezentanta si sa i se dea istoricul masinii fara acordul meu?
e un domeniu putin (sau deloc) reglementat. nu-i prea normal ce se intampla.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
cred ca intra la date cu caracter personal, dar pana acu n-au pea fost reclamatii asa ca cei de la reprezentante au gasit o sursa de ciubucri. daca am de vandut masina merg eu, proprietarul, cu potentialul cumparator si-mi dau acordul ca el sa primeasca istoricul masinii, nu-mi convine ca orice samsar sa aiba acces peste vointa mea la acest istoric si sa folosesca orice gaseste ca parghie de negociere.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
nu prea intra la date cu caracter personal, cel putin nu asa cum sunt definite ele in legislatia noastra.
dar da, asa mi s-ar parea si mie normal, ca doar proprietarul sa poata cere date despre masina.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
ar trebui facute niste reclamatii la firmele mama.

#15
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Post_Smiley_, on 04 aprilie 2018 - 09:30, said:

nu prea intra la date cu caracter personal, cel putin nu asa cum sunt definite ele in legislatia noastra.
dar da, asa mi s-ar parea si mie normal, ca doar proprietarul sa poata cere date despre masina.
In momementul cand te.ai hotarat sa o vinzi atunci ti.ai pierde si dreptul de proprietate pentru datele masinii. Cat e a ta si rulezi cu ea , logic ca nu ar trebui sa.ti fie incalcat dreptul de a fi divulgate datele despre masina ta.  Cand te.ai hotarat ca nu o mai doresti , logic trebuie sa permiti sa ti se vada istoricul si km.trii reali. Altfel ascunzi ceva . In fond care e manevra cu oferirea vin.ui la vanzare daca tu nu doresti sa ti se vada ce e cu masina scoasa la vanzare. Pentru ce oferi vin.ul , sa.l pun in ciorba ca sa dea gust ?
Logic ca iti dai acordul sa iti verific masina ,daca esti constient ca ai avut grija de ea sau ai cumparat o masina corecta(si vrei sa faci o afacere) , nu rasturnata sau facuta din bucati cu piese de la bunicuta.
Cumva trebuie reglementata aceasta piata pentru a disparea neincrederea sau faradelegile.

Edited by roman_roman, 04 April 2018 - 12:19.


#16
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.12.2006

View Postroman_roman, on 04 aprilie 2018 - 12:09, said:

In momementul cand te.ai hotarat sa o vinzi atunci ti.ai pierde si dreptul de proprietate pentru datele masinii. Cat e a ta si rulezi cu ea , logic ca nu ar trebui sa.ti fie incalcat dreptul de a fi divulgate datele despre masina ta.  Cand te.ai hotarat ca nu o mai doresti , logic trebuie sa permiti sa ti se vada istoricul si km.trii reali. Altfel ascunzi ceva . In fond care e manevra cu oferirea vin.ui la vanzare daca tu nu doresti sa ti se vada ce e cu masina scoasa la vanzare. Pentru ce oferi vin.ul , sa.l pun in ciorba ca sa dea gust ?
Logic ca iti dai acordul sa iti verific masina ,daca esti constient ca ai avut grija de ea sau ai cumparat o masina corecta(si vrei sa faci o afacere) , nu rasturnata sau facuta din bucati cu piese de la bunicuta.
Cumva trebuie reglementata aceasta piata pentru a disparea neincrederea sau faradelegile.

E tare greu de urmarit ce scrii! d-_-b

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
cat masina e inca pe numele meu e dreptul meu sa fac public istoricul ei sau nu. nu este normal ce fac Doreii de la reprezentante. nu exista vreo obligatie legala de a oferi istoricul la vanzare. faptul ca da de banuit ca nu dau istoricul e alta mancare de peste si nu inseamna ca istoricul masinii mele trebuie sa fie public.

#18
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
E pe numele tau si vrei sa o intrainezi (sa o vinzi sub diverse motive) ..cand ai vrea sa afle viitorul proprietar istoricul masinii , dupa ce primesti banul in mana ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate