Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Ceas NOAH

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Am citit undeva pe aici despre ceasurile NOAH https://www.noah-watch.com :) și-a luat cineva așa ceva, sunt precise, sunt rezistente, sunteți mulțumiți de ele ?????????

#2
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 15.11.2005
Ce ti se pare asa orgasmic la ele? mai ales la banii aia...

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De ce ai da sute de euroi pe un ceas de lemn, facut intr-o garsoniera din Cluj, de o fima infiintata in urma cu un an? La banii aia gasesti ceasuri de marca, daca vrei lemn, gasesti la chinezi.

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,438
  • Înscris: 06.02.2008
Atrage faptul că sunt facute manual și unice. Da-s urâte tare, eu n-aș purta așa ceva și cu atât mai puțin să cumpăr.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CHEH_G2Ki2k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 rumegus, on 31 martie 2018 - 12:58, said:

De ce ai da sute de euroi pe un ceas de lemn, facut intr-o garsoniera din Cluj, de o fima infiintata in urma cu un an? La banii aia gasesti ceasuri de marca, daca vrei lemn, gasesti la chinezi.
Că scrie Made in Romania Posted Image

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,087
  • Înscris: 14.08.2007
Pai e simplu, mecanismul e oricum elvetian deci teoretic n-ar trebui sa apara probleme, carcasa de lemn e facuta "custom" pe CNC, sticla e safir si cureaua de piele, deci materiale care se pun doar pe ceasuri mai scumpe de obicei (eu mi-am luat un ceas japonez de curand cu vreo 800 de lei la reducere si nu are sticla de safir de exemplu desi mi-ar fi placut sa aiba, am "reusit" deja sa-i fac o mica zgarietura). Deja firma are vreo 3-4 ani vechime (din ce inteleg de prin 2012 au inceput sa lucreze la idee, dar pana la productia "de masa" a mai durat un pic) asa ca au apucat sa castige si ceva experienta si sa imbunatateasca procesul de productie. Din ce inteleg atelierul e intr-o hala din zona industriala, asa ca eu zic sa ne scutesti de povestile cu "garsoniera din Cluj". E un produs handmade, customizat pentru fiecare client, normal ca nu e facut intr-o fabrica mare ci intr-un atelier. Si par sa aiba ratinguri bune, daca ar face produse proaste ma indoiesc ca ar avea ratinguri asa de bune.

Aici e un clip cu procesul de productie:
https://goo.gl/maps/CF8xiX8csLH2

E un produs pentru oamenii carora le plac produsele personalizate/de serie mica. Eu ma bucur ca se fac produse de genul asta in Romania si sper sa mearga cat mai multi in viitor pe idei de astea.

Mie imi plac ceasurile mecanice/automatice, asa ca de obicei nu prea ma intereseaza cele quarz, dar realitatea e ca un quarz e mult mai usor de facut sa fie precis. E plina piata de ceasuri quarz no-name care rezista foarte bine in timp pentru ca mecanismele sunt de obicei cumparate de la firme mari elvetiene sau japoneze, restul e o carcasa la care nu prea are ce sa se strice. Aici macar vorbim de un produs handmade facut din materiale bune ... si fac treaba buna baietii si din punct de vedere al brandingului/marketingului.

Edited by utopium, 31 March 2018 - 13:42.


#7
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 utopium, on 31 martie 2018 - 13:30, said:

Pai e simplu, mecanismul e oricum elvetian deci teoretic n-ar trebui sa apara probleme, carcasa de lemn e facuta "custom" pe CNC, sticla e safir si cureaua de piele, deci materiale care se pun doar pe ceasuri mai scumpe de obicei (eu mi-am luat un ceas japonez de curand cu vreo 800 de lei la reducere si nu are sticla de safir de exemplu desi mi-ar fi placut sa aiba, am "reusit" deja sa-i fac o mica zgarietura). Deja firma are vreo 3-4 ani vechime (din ce inteleg de prin 2012 au inceput sa lucreze la idee, dar pana la productia "de masa" a mai durat un pic) asa ca au apucat sa castige si ceva experienta si sa imbunatateasca procesul de productie. Din ce inteleg atelierul e intr-o hala din zona industriala, asa ca eu zic sa ne scutesti de povestile cu "garsoniera din Cluj". E un produs handmade, customizat pentru fiecare client, normal ca nu e facut intr-o fabrica mare ci intr-un atelier. Si par sa aiba ratinguri bune, daca ar face produse proaste ma indoiesc ca ar avea ratinguri asa de bune.

Aici e un clip cu procesul de productie:
https://goo.gl/maps/CF8xiX8csLH2

E un produs pentru oamenii carora le plac produsele personalizate/de serie mica. Eu ma bucur ca se fac produse de genul asta in Romania si sper sa mearga cat mai multi in viitor pe idei de astea.
Mulţumesc frumos :)

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,761
  • Înscris: 07.02.2003
Arata frumos.. mecanism destul de standard dar care cica ar fi precis... acu cine stie.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,138
  • Înscris: 30.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tZp6rdhqLJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

lemnul provine din mexic, ISRAEL si brazilia ..
sa ma calce submarinul, ce lemne deosebite cresc in israel? ce paduri virgine sau ce arbori seculari cresc p'acolo? sau o fi lemn de blana de strutz ?

Edited by r_murphy, 31 March 2018 - 14:06.


#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,087
  • Înscris: 14.08.2007

 r_murphy, on 31 martie 2018 - 14:05, said:

lemnul provine din mexis ISRAEL si brazilia ..
sa ma calce submarinul, ce lemne deosebite cresc in israel? ce paduri virgine sau ce arbori seculari cresc p'acolo? sau o fi lemn de blana de strutz ?
Cedar, abanos, maslin, etc: https://noah-watch.com/materials.html

 andreic, on 31 martie 2018 - 13:59, said:

Arata frumos.. mecanism destul de standard dar care cica ar fi precis... acu cine stie.
Nu prea are ce sa nu fie precis la un quarz elvetian ... quarzul in sine e destul de precis, fie el si chinezesc.

Edited by utopium, 31 March 2018 - 14:09.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
e chiar misto, simplu si clasic..dar putin cam scump pentru mine:|

#12
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Arată bine :)

[ https://www6.complice.ro/wp-content/uploads/2017/07/rsz_noah_2_site.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Şi s-ar potrivi aici http://www.colectieceas.blogspot.com ;)

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,138
  • Înscris: 30.04.2007

 utopium, on 31 martie 2018 - 14:10, said:

Cedar,

???? brinza cedar ???
ma uitai o leaca pe goagle maps, sa vad si eu exploatari forestiere in israel... nu prea vazui, d'asta eram nedumerit cu lemnul din israel ..
niste pomi pe ici pe colo, exista, dar o padure care sa poata fi exploatata in limitele mult trimbitatei eficiente economice capitaliste, neama draghi zrileli ..

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,087
  • Înscris: 14.08.2007

 r_murphy, on 31 martie 2018 - 14:42, said:

???? brinza cedar ???
Cedar e numele in engleza al cedrului ... ala nu e din Israel mai mult ca sigur ... dar maslin mai mult ca sigur au sau alti copaci care cresc in zone mediteraneene.

#15
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 Mondeo, on 31 martie 2018 - 12:52, said:

Ce ti se pare asa orgasmic la ele? mai ales la banii aia...
Dacă-l luai din Zurich cu 1.500 E ziceai că l-ai prins pe Dumnezeu de picior, dar aşa la 1/4 din Cluj-Napoca zici că-i câh :P


[ https://www6.complice.ro/wp-content/uploads/2017/07/rsz_noah_2_site.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,138
  • Înscris: 30.04.2007

 utopium, on 31 martie 2018 - 14:46, said:

Cedar e numele in engleza al cedrului ...
ia ni haciu scazat pa angliski .. iar abanosul, al dracu sa fie el daca ar vrea sa creasca in clima israelului .. d'aia am intrebat

revenind la ceas, pune cineva concret, niste preturi, pentru ca vad pe toata lumea ca zice ca sunt scumpe, dar preturi..
chiar ar fi FOARTE interesant daca mecanismul ceasului ar fi REALIZAT in intregime in Romania, exista in arad o fabrica, poate or mai exista oameni care au lucrat si stiu meserie ... poate

 Ploiesteanul2015, on 31 martie 2018 - 14:53, said:

Dacă-l luai din Zurich cu 1.500 E ziceai că l-ai prins pe Dumnezeu de picior, dar aşa la 1/4 din Cluj-Napoca zici că-i câh :P

vechea meteahna a romanului, un rahat cumparat de la romani, pute, dar acelas rahat cumparat "din germania", miroase a lacramioare ;)

Edited by r_murphy, 31 March 2018 - 14:55.


#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,087
  • Înscris: 14.08.2007

 r_murphy, on 31 martie 2018 - 14:53, said:

revenind la ceas, pune cineva concret, niste preturi, pentru ca vad pe toata lumea ca zice ca sunt scumpe, dar preturi..
chiar ar fi FOARTE interesant daca mecanismul ceasului ar fi REALIZAT in intregime in Romania, exista in arad o fabrica, poate or mai exista oameni care au lucrat si stiu meserie ... poate
Cam 1100-1300 de lei vad ca sunt pe site.

Mecanismele se fac in 99% din cazuri in Elvetia, Japonia si China din cate stiu eu. Nu prea isi mai bate nimeni capul sa faca mecanisme pentru ca astea trei tari sunt mult prea specializate ca sa mai poata fi concurate eficient.

#18
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Preţuri aici https://www.noah-wat...ection.html  ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate