Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Achizitie camera video auto

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
10579 replies to this topic

#6085
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Rezoluție SHD? Ce senzor de imagine are camera? Poți urca pe fișier.ro un video direct din cameră pentru zi și unul pentru noapte?

#6086
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da,SHD (SuperHD) e peste FHD,dar sub UHD (UltraHD=4k).Am spus,are senzor OmniVision 4689 4.PM  1/3 Pe foto,are 16MP dar interpolat,Card maxim de 64GB,class 10.Eu am pus un Kingston Canvas React 64GB -U3-V30 (merge si la filmari  4K). Camera n-are restrictii la brandul cardului. N-am reusit inca sa testez daca sterge automat fisierele cele mai vechi (loop recording).
Am un PC depasit si lenes,cu Wind..XP,dar voi incerca sa urc ceva...
GPS-ul inregistreaza foarte corect viteza si coordonatale.
N-am intales de ce are 2 mufe microUSB.Una pe camera si inca una pe modulul GPS care e prins de ventuza.Functioneaza identic indiferent unde bag cablul de alimentare.Conexiunea intre cele 2 module (camera si GPS) se face prin 3 contacte,care odata cuplate,sunt foarte dificil de decuplat. Eu nu le-am mai decuplat si prefer sa scot camera cu ventuza cu tot.
PS: am incercat sa intru pe fisier.ro si mi-a aparut mesajul:
"This site can’t provide a secure connection
fisier.ro uses an unsupported protocol."...mai oferiti-mi variante,suportate de XP-ul meu :)

Edited by danpet, 26 January 2019 - 13:18.


#6087
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Rezoluție SHD nu există sau cel puțin nu se numește așa...comparație între OV4689 și imx291 https://m.youtube.co...h?v=kF2VEyokj1A lasam colegii să decidă ce și cum.

#6088
danu0506

danu0506

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.11.2016

 protecties, on 26 ianuarie 2019 - 16:53, said:

Rezoluție SHD nu există sau cel puțin nu se numește așa...comparație între OV4689 și imx291 https://m.youtube.co...h?v=kF2VEyokj1A lasam colegii să decidă ce și cum.

Subscriu celor scrise de tine şi îti dau absolută dreptate. Senzorul de la Sony IMX291 "face toţi banii". Am "săpat" multă vreme până să mă decid ce cameră auto să achiziţionez. Am ales Viofo A129 DUO tocmai din acest considerent, senzor Sony IMX291
Ataşez o filmare făcută noaptea, în afara localităţii, deci, beznă, beznă, fără lumină stradală. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ujeusMzDOPU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6089
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Citat din prezentarea de pe cel.r:
"Calitate video excelenta – chipset Ambarella A7 pentru rezolutie Super HD. Dispozitivul RoadRunner 585GPS capteaza orice detaliu din timpul calatoriei chiar si in conditii de luminozitate scazuta datoritata tehologiei HDR"
Daca astia ne dezinformeaza,eu n-am nicio vina...
Iata si procesorul: Ambarella A7
PS: dar diferenta de pret?!!  Viofo simpla (nu duo) cu GPS = 650...Eu am dat pe RR585GPS 360Lei. E si cu 330...

Edited by danpet, 26 January 2019 - 18:57.


#6090
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 protecties, on 26 ianuarie 2019 - 16:53, said:

Rezoluție SHD nu există sau cel puțin nu se numește așa...comparație între OV4689 și imx291 https://m.youtube.co...h?v=kF2VEyokj1A lasam colegii să decidă ce și cum.
"Senzor: CMOS
Rezolutie senzor: 4 MP
Rezolutie inregistrare video: Super HD
Rezolutie video: 2304 x 1296"
Citat de pe alt site si de la alta camera (Roadscanner 700GPS)...astia toti,n-au aflat ca "rezolutie SHD nu exista"?!
https://www.cumperi-...rs700gpsce.html
Am vizionat comparatia intre senzori,chiar si de pe alte clipuri si concluzia mea e ca: da,imaginea e mai luminoasa noaptea cu Sony,dar si mult mai zgomotoasa...o gramada de "zgabardele" care isi fac de cap pe acolo.
Oricum,in clipuri de noapte filmate cu Viofo,tot nu se vad numerele masinilor,ba chiar nici nu distingi indicatoarele rutiere de pe margine.Pe mine nu m-a convins.
Poate ca o fi putin mai buna decat Prestigio,dar nu cred ca merita pretul dublu!...in plus,nu spune nimeni cate minute de filmare poate cu acel supercondensator! Prestigio are baterie Li-Ion de 320mAh si a mers 30 si ceva de minute (cronometrat de mine) in filmare FHD cu HDR (consumul maxim).
Sunt unele review-uri care "par" facute de oameni priceputi in domeniu,in scop de reclama la produs. Asa mi s-a parut cel al lui danu0506.

#6091
danu0506

danu0506

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.11.2016

 danpet, on 27 ianuarie 2019 - 09:39, said:

"Senzor: CMOS
Rezolutie senzor: 4 MP
Rezolutie inregistrare video: Super HD
Rezolutie video: 2304 x 1296"
Citat de pe alt site si de la alta camera (Roadscanner 700GPS)...astia toti,n-au aflat ca "rezolutie SHD nu exista"?!
https://www.cumperi-...rs700gpsce.html
Am vizionat comparatia intre senzori,chiar si de pe alte clipuri si concluzia mea e ca: da,imaginea e mai luminoasa noaptea cu Sony,dar si mult mai zgomotoasa...o gramada de "zgabardele" care isi fac de cap pe acolo.
Oricum,in clipuri de noapte filmate cu Viofo,tot nu se vad numerele masinilor,ba chiar nici nu distingi indicatoarele rutiere de pe margine.Pe mine nu m-a convins.
Poate ca o fi putin mai buna decat Prestigio,dar nu cred ca merita pretul dublu!...in plus,nu spune nimeni cate minute de filmare poate cu acel supercondensator! Prestigio are baterie Li-Ion de 320mAh si a mers 30 si ceva de minute (cronometrat de mine) in filmare FHD cu HDR (consumul maxim).
Sunt unele review-uri care "par" facute de oameni priceputi in domeniu,in scop de reclama la produs. Asa mi s-a parut cel al lui danu0506.

Danpet, am schimbat ceva camere la viata mea si iti pot spune ca mi-am achizitionat camera Viofo A129 DUO din mai multe considerente:
-  fac drumuri lungi, ceea ce presupune ca parcurg multe drumuri si pe intuneric, in afara localitatilor
-  doua camere -  si pe fata si spate, ambele de calitate, Full HD 60fps sau Full HD30fps + Full HD 30fps, H264/AAC (MP4), cu senzor Sony Exmor R Starvis IMX291
-  are WI-FI, cu posibilitate de setare direct de pe telefon, Wi-Fi 2.4GHz + 5GHz, Bluetooth (telecomandă), Mini USB, Audio/Video Out.
-  nu se incalzeste ca un Presitgio care vara mai ca ia foc
-  suporta card de 256GB
-  nu are lag-uri la inregistrare
-  nu se blocheaza
-  poti face update firmware direct de la producator
Filmarea atasata de mine a fost facuta in mod special in cele mai proaste conditii posibile de drum: noaptea, fara lumina stradala si ceata.
Ca informatie, un alt model mai slabut, Viofo A119 a primit titlul de „Camera Anului” pe DashCamTalk
In ceea ce priveste "reclama" da, laud acest model, fiind incantat de achizitie. Si, da, este mai scumpa ca multe alte camere tocmai din considerentele de mai sus.
Am achizitionat aceasta camera de pe Aliexpress, direct de la producator cu 134 dolari plus 19% TVA in tara.
Parerea mea este strict personala si consider ca fiecare este liber sa isi aleaga camera, functie de nevoi si buget. Cand spun nevoi, ma refer la faptul ca exista persoane care circula cu masina doar ziua si nu au nevoie de o camera pretentioasa.
Numai bine

Edited by danu0506, 27 January 2019 - 11:14.


#6092
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
@danpet daca tu iei in considerare ce zic cei de la "cel"...caută aici pe topic daca mai găsești rezoluția SHD. O camera buna auto nu are baterie pentru simplul motiv că există riscul să explodeze in anumite conditii. Sunt curios daca tu pe camera ta ai primit sau o sa primești un update de soft..poți urca clipurile pe wetransfer de exemplu.

Edited by protecties, 27 January 2019 - 10:58.


#6093
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Sunt un tip pacifist,nu-mi plac conflictele,totusi...faptul ca pe acest topic nu apare "rezolutia SHD",nu inseamna ca termenul nu exista!...Poate ca inseamna altceva decat am crezut eu.Uite un exemplu de pe Amazon...sau si astia sunt "pe dinafara",ca cel?)
"https://www.amazon.c...n/dp/B076H7P771
Am vazut ca Netflix a introdus Super HD de cativa ani,dar inteleg ca e tot 1080,dar cu o compresie mai mica,pentru a creste calitatea:
https://www.cultofma...-all-customers/
Oricum,hai sa "facem pace",sa nu mai polemizam pe acest subiect...Cum naiba sa-i spui unei rezolutii mai mari decat FHD,dar mai mica decat 4k? Posted Image Cautand pe google am gasit ca exista foarte multe rezolutii,despre care nici nu am auzit si cu nume la fel de necunoscute:
https://en.wikipedia..._Standards8.svg
Recunosc,nu am apucat sa vada cum se comporta camera mea vara,la caldura,dar,a mers continuu aproape 5 ore,(Bucuresti-Sibiu),cu temperatura in habitaclu la 20-21 grade si...nu s-a incalzit. Sper sa nu ma dezamageasca la vara...oricum,am climatronic Posted Image
Voi incerca sa pun ceva filmulete,sau macar poze extrase din film,dar trebuie sa-mi fac timp pentru asta.
Pe wetransfer,eu stiu ca pot trimite doar la o adresa de email si...se sterge automat dupa 1 luna...iar pe youtube,(ar trebui sa-mi fac cont),se modifica fisierul original.

Edited by danpet, 27 January 2019 - 13:03.


#6094
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Acel Prestigio RoadRunner 585 GPS are procesor Ambarella A7LA50.
Am de la ei un RoadRunner 575W cu Ambarella A7LA55 și acumulator de 700 mAh. Dacă aș fi pus din nou în situația de a-l achiziționa nu cred că aș mai face-o.

Edited by Gif2D, 28 January 2019 - 13:51.


#6095
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
M-am uitat la primul link (e RR585,varianta fara GPS) si am ramas "masca"...Pe camera scrie "SUPER HD"!...si in specificatii (de la prestigio.ro) scrie "rezolutia maxima:"SHD 2304x1296@30fps"...astia nu stiu ca "nu exista asa ceva"?
@Gif2D,  Inteleg ca ai RR 575W,care e o alta camera!...Eu am RR 585GPS si e satisfacatoare,avand in vedere pretul. Exista un compromis: raportul Pret/performante. A ta are alt senzor,de 3MP,nu se spune cum il cheama!...dar si asta e SUPER HD. Apare si in menu,pe display.
Totusi,trebuie sa recunosc ca pe siturile de specialitate nu am gasit termenul de "rezolutie SHD".Aceasta rezolutie,putin mai mare decat FHD se numeste WQHD,cu toate astea,se pare ca multi folosesc notiunea de SHD.

PS: uite linkul de la camera mea:
http://www.prestigio...adRunner_585GPS

Edited by danpet, 28 January 2019 - 21:43.


#6096
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
La 575W senzorul este un Aptina AR0330.
Comparativ cu IMX291 (Viofo A119S), acesta este nivelul senzorului:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nTKmcHdw1V4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: Vă rog să anunțați dacă există oferte bune la Viofo A129 DUO GPS și ce accesorii sunt recomandate la achiziție? Mulțumesc anticipat!

Edited by Gif2D, 29 January 2019 - 14:00.


#6097
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
In acel clip nu arata care e unul si care e celalalt...sa ghicim?
Ai grija ca Viofo au toate modelele de senzori,inclusiv Aptina! Au si cu Sony,dar si cu OV...difera in functie de modelul camerei (cu S,cu PRO,sau cu nimic la sfarsit).

Edited by danpet, 29 January 2019 - 15:14.


#6098
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Sony IMX 291 - stânga sus,
Aptina AR0330 - dreapta jos.
[ https://i.ytimg.com/vi/nTKmcHdw1V4/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Viofo A129 Duo GPS vine (deocamdată) doar cu procesor  Novatek NT96663 și senzori Sony Starvis IMX219.

Alimentatorul cu 3 fire se conectează direct la camera frontală pentru A129 Duo și nu la suportul cu GPS…

Quote

With ACC detection feature, dash cam will switch to parking mode automatically if the vehicle engine off, and switch back to normal recording after vehicle engine on. Please be sure the cable is connected to the camera directly, not through the GPS mount.

[ https://www.viofo.com/img/cms/A129%E9%99%8D%E5%8E%8B%E7%BA%BF/%E9%99%8D%E5%8E%8B%E7%BA%BF_01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6099
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 Gif2D, on 29 ianuarie 2019 - 13:35, said:

PS: Vă rog să anunțați dacă există oferte bune la Viofo A129 DUO GPS și ce accesorii sunt recomandate la achiziție? Mulțumesc anticipat!
Scuze,am vazut ca apare tipul senzorului in imaginea de start,dar,deoarece am dat repede pe play,n-am mai vazut,pentru ca nu mai apare nicaieri in clip.
Cred ca cel mai mic pret in Ro este la cel (sau domo?)=954Lei.Eu gasisem camera mea Prestigio la cel cu 319Lei,dar n-am avut incredere s-o cumpar de la ei si am luat-o cu 359Lei de la un magazin de incredere (Cumperi-orice)..acum vad ca uscat la 369 (cursul valutar?).
Ma gandesc sa mai iau o camera separat pentru spate,dar mai ieftina,fara GPS,poate doar FHD...ma mai gandesc si mai caut. Oricum,nici la Viofo nu ai display pentru camera spate (ca la cele "oglinda" de ex.)...e doar pentru "in caz ca..." altfel (cu display),ar putea ajuta la parcare :)
Accesorii pentru Viofo,am vazut cablul special pentru conectare cu 3 fire (+ACC)...nu stiu cat mai costa si ala! si filtru de polarizare CPL (si asta e scump!)...Filtrul ar fi util,ca elimina reflexiile nedorite,dar atentie: doar dintr-o anumita directie (la camerele serioase e reglabil) dar cel mai grav e ca reduce luminozitatea (cu 2-3 diafragme/stopuri)! Foarte dezavantajos noaptea...Filtru CPL se poate adapta la orice camera,cumparat separat si montat cumva (bricolaj) in fata obiectivului.
In rest,si mie imi face o impresie buna Viofo 129 Duo.Cardul de 256GB acceptat e grozav,dar...cat costaaa!!! Prestigio accepta doar 64GB class 6 sau 10,dar eu il consider suficient...A incaput pe el tot drumul Sibiu-Bucuresti la calitatea maxima de filmare si a mai ramas putin loc...

#6100
Calitri

Calitri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.05.2014
Vând camera auto Viofo A119S, cu GPS și filtru CPL la prețul de 550 lei. (transport cu verificare de colet +25 lei)
Camera este nou nouț.
Opțional hardwire kit la 40 lei in plus.
Detalii in mesaj privat.

Edited by Calitri, 30 January 2019 - 21:06.


#6101
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Filtrul CPL e reglabil? Se poate roti inelul frontal,pentru a regla planul de polarizare?

#6102
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Găsești pe YouTube review-uri pentru filtru CPL... Când ne urci filmarile cum ne-ai promis?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate