Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Admitere facultate strain

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Daca am pasaport romanesc pot sa dau la admitere la facultati ca roman ? Sau trebuie sa am buletin , sau nici cu buletin nu este posibil sa dau ca roman  ?
Sunt din Rep.Moldova.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
DA - cam toate facultatile din Romania accepta fara probleme candidaţi etnici români sau cetăţeni români cu domiciliul în străinătate, absolvenţi de studii liceale în România, în alt stat membru al U.E. sau alt stat terţ (Rep. Moldova, Albania, Macedonia, Ucraina etc.)
Diferenta consta in faptul ca fiecare  facultate are propriile conditii si cerinte pentru inscriere deci cel mai bine ar fi sa afli detalii de la secretariatul facultatii care te intereseaza.

#3
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
În general facultățile au un număr de locuri alocate pentru studenți străini / din Republica Moldova.
Cel puțin la Cuza în Iași așa era.

Dar tu, dacă ai pașaport românesc, atunci ai cetățenie română.
Teoretic, ar trebui să poți aplica pe locurile alocate pentru români, doar că birocrația de la noi ti-ar putea crea nițele probleme.

În România spre deosebire de alte țări europene, cam totul se face pe bază de buletin, nu de pașaport.
Poate ca să te înscrii ca român, ai nevoie și de reședință in RO (locuință proprie sau închiriat) - asta se vede doar pe buletin, nu și în pașaport.

Sfatul pertinent este să întrebi la fiecare universitate la care ești interesat să devii student.

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Uite la UAIC Iași admitere licență: http://admitere.uaic...ni-si-diaspora/
Mai multe: http://admitere.uaic.ro/

Poți studia și-n Bălți, la extensiunea de la Universitatea de Stat „Alecu Russo”, ești considerat student la UAIC, primești diplomă de asolvire de la UAIC: http://admitere.uaic...usso-din-balti/

Edited by shogun1, 21 March 2018 - 19:08.


#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 exydos, on 21 martie 2018 - 18:13, said:


Posibil sa fie mai bine pentru tine daca spui ca esti din Republica Moldova, insa nu cred ca mai poti, daca ai pasaport romanesc. Ca si cetatean din Republica Moldova, ai loc in camin garantat si intri pe alte liste de admitere. La unele facultati nu platesti taxe de inscriere, ai mari sanse sa iei si bursa, plus ca este posibil sa nu mai dai nici examen. Insa nu cred ca la tine mai este cazul, din moment ce ai pasaport romanesc.
Va trebui sa te interesezi la facultate, deoarece regulamentul intern difere de la o facultate la alta.

Edited by florin71_skoda, 21 March 2018 - 19:49.


#6
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Pai daca ai pasaport romanesc , cel moldovenesc nu se anuleaza ,dupa cum e in alte state din UE.
De ex eu voiam sa dau examen de admitere la informatica de la ubb , dar nu sunt locuri pentru cei din R.M. Bursa pentru Romani e mai mare , asa ca as fi vrut sa dau ca roman. Nu ma deranjeaza examenu de admitere , eu l-as da.  Buletin romanesc nu am si nu reusesc sa-mi fac, ca abia mi se face pasaportul.

#7
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014

 exydos, on 21 martie 2018 - 18:13, said:

Daca am pasaport romanesc pot sa dau la admitere la facultati ca roman ? Sau trebuie sa am buletin , sau nici cu buletin nu este posibil sa dau ca roman  ?
Sunt din Rep.Moldova.

Voi, astia din Rep. Moldova aveti locuri speciale pt admitere in anumite facultati romanesti si faciitati ca studentii straini.
Aveti locuri rezervate in camine si multe alte oportunitati, cum ar fi casatoria cu cetateni romani, si, ati scapat de Rusia.

#8
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 hvz, on 22 martie 2018 - 10:56, said:

Voi, astia din Rep. Moldova aveti locuri speciale pt admitere in anumite facultati romanesti si faciitati ca studentii straini.
Aveti locuri rezervate in camine si multe alte oportunitati, cum ar fi casatoria cu cetateni romani, si, ati scapat de Rusia.
eu vreau la facultati mai bune decat cea din Iasi , plus nu-mi place orasul. Nu am nevoie de casatorie,  ca plec in alta tara pt masterat , apoi vedem.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate