Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Achizitie telefon Amazon.co.uk - codat sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012

View Postsenzanome, on 21 martie 2018 - 15:52, said:

Interesant! Eu sunt in Scotia si am cumpărat ceva de pe un site din Irlanda, tara unde se folosește euro. Eu am card Visa Debit si cont in lire. Când mi-au făcut conversia din lire in euro, mi-au luat comision. Nu a fost mare comisionul, dar ...
Posibil sa fie politica bancii.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmybrandnewmail59, on 21 martie 2018 - 15:25, said:

Hmm, l-am pus si eu in cos, am selectat adresa din Romania, am ajuns pina la selectare card (care e si expirat), livrare standard 3-6 aprilie.....

Daca dadeai quote si la fraza urmatoare aveai si raspunsul.

Este posibil sa-l primeasca dat fiind ca restrictia nu a aparut in momentul comandarii. In momentul in care va apare in stoc automat va apare mentiunea ca nu livreaza in Romania.
Si asa insa vor fi probleme la care nu stiu cum vor reactiona - curierii refuza sa preia echipamentele cu baterii Li-Ion - multumiti Samsung ptr asta - au fost cazuri de explozii si nu se risca sa le ia in avion la bagaje.
Eu am luat de la ei altceva - cu precomanda si mi-au livrat, dar nu era produs inclus pe listele de interzis.

View Posttasemagu, on 21 martie 2018 - 15:28, said:

Nu stiu ce sa zic. la unele telefoane vandute de ei vad ca scrie ca livreaza, la altele nu. Habar nu am care e politica. Oricum ca idee daca te uiti la inkul tau, la electronice vazi ca scrie ca se livreaza in Romania.

Nu te uita la electronice.
Ai mentiuni separate ptr restrictii:

Quote

Due to specific handling and/or storage requirements for hazardous materials, we're unable to deliver some products to addresses outside of mainland UK or a postcode that includes an island. The categories of product affected include, but aren't limited to, the following:
  • Combustible, explosive, flammable, or corrosive materials,
  • Certain batteries, cleaners, or fuel,
...
CE products with data storage capacity such as Blank Media, MP3 Players, Mobile phones, GPS and Radios with storage capacity, Tablets, External Hard Drives, USB keys and Memory cards may not be eligible for international delivery.

View Posttasemagu, on 21 martie 2018 - 15:45, said:

Tocami ti-am zis ca nu se plateste comision. Se plateste valoarea la cursul VISA. Cursul il gasesti aici :
https://www.visaeuro.../exchange-rates

Se plateste un comision de transfer valutar, dar e minuscul - depinde insa de banca la care ai cardul.
Am facut destule comenzi pe Amazon si Uk si US - am avut mereu intre 1 si 10 lei comision, in functie de cat a costat.
Oricum clar esti avantajat daca faci plata in Lire sau dolari decat in Lei.

Si pe-afara am intalnit magazine sau restaurante unde la casa ma intrebau daca platesc in valuta tarii sau in lei. In lei e foarte dezavantajos - nu stiu cu ce banci sau firme de schimb lucreaza dar e cu 5-10% mai prost cursul decat la noi.

#21
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012

View Posteiffel, on 21 martie 2018 - 16:16, said:



Se plateste un comision de transfer valutar, dar e minuscul - depinde insa de banca la care ai cardul.
Am facut destule comenzi pe Amazon si Uk si US - am avut mereu intre 1 si 10 lei comision, in functie de cat a costat.
Oricum clar esti avantajat daca faci plata in Lire sau dolari decat in Lei.

Si pe-afara am intalnit magazine sau restaurante unde la casa ma intrebau daca platesc in valuta tarii sau in lei. In lei e foarte dezavantajos - nu stiu cu ce banci sau firme de schimb lucreaza dar e cu 5-10% mai prost cursul decat la noi.


Nu se plateste comision. Exista un curs de referinta publicat de bancile centrale. Conversia, pentru ca tranzactia nu o faci cu banca centrala o face fiecare banca in functie de politica sa.

La mine banca foloseste cursul VISA pentru orice fel de plata cu cardul in alta moneda, fie ca platesc online la Amazon sau cumpar din boutique din Barcelona. Dar nu e comision efectiv, ci e un curs de schimb agreat. De fapt la plata cu cardul se si specifica "comision 0%"


Ca idee:

Curs BNR azi (folosit azi, e cursul de ieri) : 5.3165 RON

Curs VISA : 5.3472 RON

Curs Bezos = 5.69087 RON

Trageti voi concluzia.

#22
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
eu am luat electronice cu baterii li-ion de pe amazon si le-au trimis (de ex. sjcam).
cred ca restrictiile se refera la baterii vandute individual, nu si la alea incluse in electronice

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

View Posttasemagu, on 21 martie 2018 - 16:35, said:

Nu se plateste comision.

Poate la banca ta. La BCR se plateste sigur.

Chiar sunt curios daca il vor trimite.

#24
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
hai mai oameni buni, ca o sa-i trimita.

eu am gasit ciorapi, si nu ii trimiteau in Ro... indiferent de cantitate. si nu aveau baterii.  in schimb am cumparat asa: periuta cu ultrasunete, laptop, telefon, camera foto... toate au venit. cu dhl sau ups la usa :)

#25
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012

View Posteiffel, on 22 martie 2018 - 12:08, said:

Chiar sunt curios daca il vor trimite.


Hai ca m-ai facut curios si am inceput sa caut printre pagini de telefoane pe amazon sa vad cam care e treaba. Trimit telefoane catre Romania :

https://www.amazon.c...:A3P5ROKL5A1OLE
https://www.amazon.c...:A3P5ROKL5A1OLE
https://www.amazon.c...:A3P5ROKL5A1OLE
https://www.amazon.c...:A3P5ROKL5A1OLE


Asta asa la o prima strigare ca n-am avut rabdare sa ma uit la mai mult de 30 de telefoane. Ce este ciudat este ca intr-adevar pare ca mai putin de 20% din ce e pe site e si "available for shipping to Romania".

Ce este si mai ciudat poti verifica mai jos :

https://www.amazon.c...1521722895&sr=1
https://www.amazon.c...:A3P5ROKL5A1OLE

Sunt doua modele aproape identice. Unul poate fi trimis catre Romania unul nu. Poate imi explici asta.

Observi ca am ales doar modele aflate in stoc si vandute si livrate de Amazon. Nu de alte firme prin intermediul Amazonului.

Eu tind sa cred ca in spatele shippingului sau nu  catre Romania nu se afla problema bateriilor sau a IMEI-urilor etc, ci altceva. Adica la modelul de Mate 10 PRO e evident. La fel si la Galaxy 7, sunt alte oferte ce nu vin catre Romania.

Tind sa cred ca acest " dispatched from and sold by Amazon" - este partial adevarat, dar in spate se afla alti furnizori (si nu direct producatorul) si ca de acolo vine problema. Este doar o banuiala, dar si Emag-ul face la fel la multe produse "in stoc si vandut de Emag" si te trezesti ca dureaza doua saptamani pana iti livreaza ceva si in final, la al 5-lea telefon recunosc ca e o problema cu stocul care nu se afla la ei in depozit desi de pe site-ul lor asa s-ar intelege cand iti spun ca e in stoc.

In fine. O sa vad si va anunt.

#26
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Primul Huawei Mate 10 Pro este vândut de Cellularishop, cel de-al doilea Huawei Mate 10 Pro este vândut de către Amazon direct. Dintre firmele care vând pe Amazon UK, unele sunt dispuse sa livreze produse și în alte tari. Dar majoritatea vând doar în UK, pentru ca aici au depozitele și accepta doar plata în lire.

#27
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012

View Postsenzanome, on 22 martie 2018 - 16:35, said:

Primul Huawei Mate 10 Pro este vândut de Cellularishop, cel de-al doilea Huawei Mate 10 Pro este vândut de către Amazon direct. Dintre firmele care vând pe Amazon UK, unele sunt dispuse sa livreze produse și în alte tari. Dar majoritatea vând doar în UK, pentru ca aici au depozitele și accepta doar plata în lire.


Wow. Deci SF-urile continua. Daca esti logat pe Amazon la primul link apare "Dispatched from and sold by Amazon" cu livrare in Romania. Dupa postul tau am dat "log out" si apare vandut de Cellularishop, fara livrare in Romania. Re-Login si mers pe acelasi link.... vandut de Amazon cu livrare.... Foarte ciudat.

PS: Inclusiv primul link din primul meu post in care spuneam ce telefon vreau sa-mi cumpar apare la fel.

Cand sunt logat la Amazon imi arata oferta Amazon cu 375 Lire, vandut si livrat de Amazon

Cand sunt log out imi arata acelasi telefon vandut de Shelfone cu 438 lire.

Foarte ciudat.

Edited by tasemagu, 22 March 2018 - 16:50.


#28
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Tu din ce tara te loghezi pe contul Amazon? Sau pe care Amazon ai cont?

#29
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012

View Postsenzanome, on 22 martie 2018 - 20:01, said:

Tu din ce tara te loghezi pe contul Amazon? Sau pe care Amazon ai cont?
Din Romania pe Amazon.co.uk evident.

#30
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Și după ce ai făcut comanda la smartphone-ul Honor pe Amazon UK, ți-au fost luati banii din contul bancar, pentru comanda făcută?

#31
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012
Inca nu, pentru ca inca nu este in stoc. E facuta rezervarea si e completata comanda. Cand intra in stoc se retrag automat banii. Nu se incurca baietii cu proforme.

#32
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
După ce îți trag banii din cont, poți sa fii sigur ca o sa primești produsul comandat. Tot atunci cred ca o să-ți oprească banca și un comision, pentru conversia din lei în lire.

#33
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008

View Posttasemagu, on 21 martie 2018 - 15:11, said:

L-am comandat. Va anunt daca si cum a ajuns si daca functioneaza. Multumesc tuturor.
Cum de nu ai mers pe un S8? :)

#34
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012

View Postionutblv, on 22 martie 2018 - 20:34, said:

Cum de nu ai mers pe un S8? Posted Image

De ce as fi facut-o ? Ma costa dublu si nu primeam nimic in plus. Personal consider Seria Honor de la Huawei un super success.

View Postsenzanome, on 22 martie 2018 - 20:31, said:

După ce îți trag banii din cont, poți sa fii sigur ca o sa primești produsul comandat. Tot atunci cred ca o să-ți oprească banca și un comision, pentru conversia din lei în lire.

Nu am comision pentru a suta oara. Ai aici link :

https://www.alphaban...oane-fizice.pdf

Am verificat de curiozitate si la BT, BRD si la Reifeissen si ei sunt cu zero. La BCR.... surpriza, 2% la conversia valutara.

Senzanome, nu stiu in Scotia cum este, dar in Romania cred ca doar BCR-ul mai percepe comision la conversie valutara la plata cu cardul si asta pentru ca BCR-ul e dezvoltat pe o structura veche plina de fosti nomenclaturisti.... si sunt principala banca cu care lucreaza statul.... asa ca deh... ei nu se supun intru totul conditiilor de piata libera.

Edited by tasemagu, 22 March 2018 - 20:59.


#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

View Posttasemagu, on 22 martie 2018 - 16:42, said:

Cand sunt logat la Amazon imi arata oferta Amazon cu 375 Lire, vandut si livrat de Amazon

Cand sunt log out imi arata acelasi telefon vandut de Shelfone cu 438 lire.

Foarte ciudat.

Se intampla destul de des la ei chestia asta chiar si cand stai logat in permanenta.
Daca pun un produs in cos si ii dau save later si ma duc pe el apoi e posibil sa ma duca la alt vanzator - chiar atunci sau dupa o zi.
Cred ca au un fel de rotatie.

Am mai patit asa sa-mi zica ca produsul nu mai e disponibil de la vanzatorul respectiv si imi updateaza lista cu acelasi produs de la alt vanzator - mai scump sau mai ieftin, cum se nimereste.
Daca intre timp apare in stoc la vechiul furnizor nu esti notificat. Trebuie mereu sa verifici inainte de a plasa comanda definitiv.

#36
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Ti-a venit smartphone-ul comandat pe Amazon UK? Ca sunt curios!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate