Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Achizitie telefon Amazon.co.uk - codat sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012
Nu inca. Am refeacut eu comanda pentru ca pe de o parte s-a mai ieftinit putin si de fapt am vrut sa adaug si un incarcator de masina, niste cabluri etc. Si din pacate nu puteam sa adaug pe comanda veche si nici sa mai platesc transportul inca odata nu aveam chef.

Asa ca ultimele stiri sunt ca intra in stoc pe 2 aprilie si livrarea e 9-12 aprilie. Postez aici cand ii dau dispatch (imi retrag banii si pregatesc comanda) si cand ajunge.

#38
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Cat e acum?

#39
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012

View Postionutblv, on 01 aprilie 2018 - 14:24, said:

Cat e acum?

Pe mine m-a costat 366.9 Lire + 6.5 Lire transportul, deci 373.4 Lire. Vandut direct de Amazon cu garantie 2 ani data de Amazon.

Banii au fost retrasi (dar inca nu mi-a aparut extrasul de cont asa ca nu stiu exact cat a fost in RON) si trebuie sa ajunga joi 12.04.2018. Va anunt.

#40
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Sunt curios ce curs leu-lira ti-a oferit banca la acesta conversie. Probabil a ales un curs in favoarea ei.

#41
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012
1 Lira = 5.3724 RON  la Alpha Bank.

Deci cu tot cu transport a fost 2.006 RON.

#42
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012
A sosit si telefonul Posted Image

Arata si se misca super. Personal consider ca la banii astia e cel mai tare in acest moment.

Cartela de Romania a functionat din prima si a plecat 4G fara nicio setare speciala sau SMS.

Singurul lucru UK la acest UK-phone e incarcatorul. E pentru priza de UK. Am dat o fuga la un Altex si s-a rezolvat cu 17 RON.

Ca si concluzie, daca prindeti o oferta buna pe Amazon va recomand.

#43
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Cum e după 4 zile?

Mulțumit?

#44
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012

View Postionutblv, on 16 aprilie 2018 - 18:21, said:

Cum e după 4 zile?

Mulțumit?


Super multumit. E impresionant cat de bine se misca. Nu am lag deloc. Ce ma uimeste iarasi e cat de putin se incalzeste. E drept ca nu stau eu sa ma joc pe el, dar l-am lasat cu niste tenis mergand cateva ore si era calai. Bateria tine foarte bine. Cam 10 ore de vizionat folosing datele mobile...

Fingerprint-ul merge super ca si face recognition-ul. Si e foarte misto ca iti poti scoate butoanele clasice de control si poti controla totul cu un singur deget din fingerprint sensor.

Overall.... imi e greu sa inteleg cum de i-au dat drumu la banii astia.La Amazon vad ca a si disparut :D

Aaaaa... si inca o chestie. Are tot felul de customizari de securitate. Pentru cine e pasionat ai posibilitatea sa iti configurezi accesul cum vrei tu la fisiere, aplicatii etc

Mie mi s-a parut utila optiunea de "private space". Mai exact e ca un soi de extra account pe care iti poti face setari complet separate inclusiv fingerprint differit. E foarte tare. Daca scanezi un deget iti intra in contul tau, daca scanez alt deget intra pe acest privat space pe care eu l-am setat gen guest mode. Asa ca daca iti cere cineva telefonul sa se uite la el.... ta-da-m.... dau cu degetul diferit si intra modul guest :D ca sa nu-si mai bage ei nasul in poze sau history etc.... e echivalentul lui login as another user din windows. Chestiunea asta e buna si daca vrea copilul sa se joace putin. Practic pot sa-i dau access doar la cateva chestiuni. Ma rog.... eu sunt impotriva folosirii telefoanelor si tabletelor de catre copii, dar mai vrea si fi-mea din cand in cand.... sa deseneze.

#45
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 13.01.2007
Sa il stapanesti sanatos ! De curiozitate : Cand ai facut comanda ai ales Shipping normal (Non DHL/UPS) sau curierat ? Vreau si eu sa imi mai iau una alta de pe Amazon uk si nu am chef sa stau la Posta Romana. Coletul a venit la usa ? Mersi !

#46
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012

View PostEstel, on 16 aprilie 2018 - 20:39, said:

Sa il stapanesti sanatos ! De curiozitate : Cand ai facut comanda ai ales Shipping normal (Non DHL/UPS) sau curierat ? Vreau si eu sa imi mai iau una alta de pe Amazon uk si nu am chef sa stau la Posta Romana. Coletul a venit la usa ? Mersi !
Mersi.

Eu cand am comandat telefonul, am comandat tot de la ei (shipped by Amazon) si niste cabluri USB si un incarcator de masina ca sa platesc un singur shipping fee. Am ales shipping normal.

Ei au spart comanda in doua. MI-au trimis incarcatorul de masina separat prin DP (Deutsche Post) si restul adica cabluri si telefon a venit cu UPS dar fara ca eu sa cer special delivery.

Ca idee, ambele shipmenturi au ajuns pe 12 aprilie. Diferenta e ca incarcatorul a plecat pe 25 martie si a trebuit sa-l ridic de la posta , iar telefonul a plecat pe 5 aprilie.

Ideea este ca eu nu am avut control cu ce transportator o sa-mi vina comanda si nici in cate bucati.

Daca te uiti la ei o sa vezi ca au o lista lunga de transportatori asa ca e greu de spus cu cine o sa-ti vina transportul. Oricum, stai calm, daca citesti niste review-uri legate de UPS Londra.... te iei cu mainile de par.... fac vraiste coletele asa ca....

#47
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 13.01.2007
Mersi de update !

#48
luxcipri

luxcipri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.03.2011
Era mai simplu cu Amazon.de .Eu am comandat Honorul in 21.02.2018(miercuri si vineri 23.02.2018 a fost la mine . incarcator de europa . Si au mai multe in stoc . Livrarea a costat 15 eur , telefonul 479 eur

acum m-am uitat si cel mai mic pret e de 444 eur

#49
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Vad ca are preț mai bun amu Attached File  Screenshot_20180429-130411.jpeg   47.52K   33 downloads

#50
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012

View Postluxcipri, on 18 aprilie 2018 - 08:20, said:

Era mai simplu cu Amazon.de .Eu am comandat Honorul in 21.02.2018(miercuri si vineri 23.02.2018 a fost la mine . incarcator de europa . Si au mai multe in stoc . Livrarea a costat 15 eur , telefonul 479 eur

acum m-am uitat si cel mai mic pret e de 444 eur

Cand m-am uitat eu era 499 pe amazon.de si eu am dat 367 lire la amzon UK. Diferenta e mare. Si apropo, sa stii ca nu e nici mai simplu nici mai complicat sa comanzi de pe amazon.uk decat de pe amazon.de Pentru diferenta aia de pret crede-ma ca a meritat sa dau o fuga de 15 minute pana la un Altex sa iau un adaptor de 15 ron.

View Postionutblv, on 29 aprilie 2018 - 12:08, said:

Vad ca are preț mai bun amu Attachment Screenshot_20180429-130411.jpeg


Asta da e un pret mai bun. Cu transport te duce pe la 1.950 RON. Poate un pic mai mult, depinde de banca si ce curs iti ofera. Deci abia la pretul asta merita mai mult decat ce am dat eu pe el la amazon.UK.

Pe de alta parte la amazon.uk nu-l mai au la pretul la care l-am luat eu, deci e clar ca in momentul asta merita de departe amazon.de fata de uk.

Oricum, discutia a deviat si devine irelevanta. Telefonul deja e lansat de cateva luni bune si de acum e clar ca va aparea in tot mai multe locuri si la preturi tot mai bune.

Tot ce pot sa va spun e ca face toti banii. Daca va uitati la la P20 o sa vedeti ca are aceleasi maruntaie ca View 10. Mai putin camera. Eu unul sunt super multumit si de camera lui View 10. Daca vreau ceva mai profi dau cu aparatu foto nu cu telefonul.

Edited by tasemagu, 29 April 2018 - 12:34.


#51
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
si cat ai platit in lei? sau ai avut card in lire?

#52
tasemagu

tasemagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.05.2012
Am scris mai sus. 2.006 RON cu tot cu transport. Card in lei la Alpha Bank.

#53
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013
Eu am cumparate 2 telefoane pana lacum de pe amazon.co.uk. daca scrie ca se livreaza in Romania asa este. Inca un pont: daca nu primiti produsul pana in ziua maxima indicata in momentul confirmarii comenzii veti primi inapoi banii pe transport daca le sesizati intirzierea. Valabil la orice produs, nu numai la telefoane. Si platiti in lei nu in lire (pentru comenzi platite cu carduri romanesti).

#54
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013
scuze, am gresit mai sus cu plata. faceti plata in lire, cursul oferit de amazon este mai mare decat al bancilor din Romania (mai zicea cineva mai sus asta). si nu exista nici un comision (cel putin la brd).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate