Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Riscuri cumpărare garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca vanzatorul nu are documente legale care sa ateste ca este proprietar pe garajul cu pricina, nu ai ce cumpara.


#20
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Garajele din spatele blocului meu ocupa cam 2.5 - 3 locuri de parcare unul (la cat de late sunt, se poate pune masina si de-a latul) plus inca un loc calea de acces la fiecare unde se instaleazaza graterele, s-a plantat vita de vie pentru bolta... Bineinteles, masinile se parcheaza in fata blocului, garajele sunt pentru altceva. Eu unul (dar na, sunt dintre cei invidiosi care nu are garaj) as desfiinta toate cosmeliile alea iar in locul lor as face locuri de parcare (nimic altceva, chiar daca e zona buna). Spunea cineva ca prefera blocuri in locul garajelor. Pai blocurile alea vin impreuna cu zeci de masini, alea unde vor fi parcate?

#21
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
In general primariile ( cei cu putere de decizie ) nu-i prea intereseaza comfortul/multumirea cetateanului de rand. De ce sa-si bata capul sa construiasca garaje sau locuri de parcare acoperite la standarde EU? care sa deserveasca riveranii... mai bine un contract banos  de la un dezvoltator imobiliar care inghesuie un imobil de cele mai multe ori fara garaje la subsol sau locuri de parcare pentru toti locatarii.( oricum nu raman in paguba, vine impozitul pe locuinta) In tarile civilizate, orice imobil de locuinte care se ridica trebuie sa ofere locuri de parcare la subsol...la noi pauza...pe planul de incadrare sunt desenate cateva linii care delimiteaza locurile de parcare. Am luat un astfel de plan, la scara, si latimea unui loc de parcare era ceva mai mult de un metru. Nu recomand cumpararea garajului, cu atat mai mult cu cat exista suspiciuni. Sunt patit...

Edited by lepetir, 19 March 2018 - 13:06.


#22
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View Postlepetir, on 19 martie 2018 - 13:04, said:

In general primariile ( cei cu putere de decizie ) nu-i prea intereseaza comfortul/multumirea cetateanului de rand. De ce sa-si bata capul sa construiasca garaje sau locuri de parcare acoperite la standarde EU? care sa deserveasca riveranii... mai bine un contract banos  de la un dezvoltator imobiliar care inghesuie un imobil de cele mai multe ori fara garaje la subsol sau locuri de parcare pentru toti locatarii.
Nu primariile, ci cei care dezvolta imobile noi trebuie sa ofere la pachet si locurile de parcare. Primariile ar trebui doar sa impuna conditii de aprobare ale constructiei, gen un numar minim de locuri de parcare egal cu numarul apartamentelor din imobil. iar cei care cumpara, n-au nici o scuza daca nu se uita la asta, ci spera doar ca, cumva, problema se va rezolva singura in viitor...

#23
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Prin ce tara ati vazut voi ca primaria sa se apuce sa construiasca garaje?

Cat despre partea cu constructii si locuri de parcare... aruncati rahat degeaba spre dezvoltatori, inca fac prea multe, romanul cand isi face casa nu face nici un loc de parcare pe terenul lui, ca o lasa pe trotuar/strada din fata casei... dezvoltatorii s-au adaptat la piata... asta vrea romanul asta le ofera.

Daca nu ma crezi, fugi la orice mall sau hipermarket, locuri gramada in parcarea din subteran sau suprateran, dar el o parcheaza in strada. Romanul nu vrea locuri de parcare, nu ii foloseste la nimic.

Edited by lexis1, 19 March 2018 - 14:03.


#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu sunt curios ce mașină ai ...

Nu da banii că îi dai pe cai verzi.
Doar maxim 5 milioane acolo.
Ăla care vinde o face că are pont - se vor dărâma... pe cheltuiala posesorului.
Adică plătești pe unul să dea jos cu șandramaua, pe altul să care undeva resturile.

Edited by exceswater, 19 March 2018 - 14:13.


#25
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
E posibil si asta.
O ruda a mea a facut asta, s-a mutat din zona (centrala) si garajul il folosea ca loc de depozitare pentru firma, apoi avand contacte pe la primarie a aflat ca le-au pus gand rau si a vandut la cineva garajul inainte de asta. La momentul ala (in plin boom) stiu ca a luat bani frumosi pe spatiul ala (cam cat costa un Logan), era si mare. La cateva luni dupa au venit buldozerele Posted Image

Edited by lexis1, 19 March 2018 - 14:20.


#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai majoritatea care nu sunt intabulate sunt pe domeniul public. Au ceva aprobare de la primarie sa le construiasca cu conditia sa fie demontabile si iti asumi riscul ca primaria le poate demola oricand conform aprobarii pe care ai primit-o. De aceea nici nu se pot intabula, ele figurand ca demontabile. Ca unii le-au facut de zidarie e alta treaba dar au acceptat aceleasi conditii.

Edited by PoeOvidiu, 19 March 2018 - 14:44.


#27
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Daca vrei neaparat sa-l cumperi, sa verifici inainte la primarie si pe net, ca nu exista PUZ aprobat sau proiecte imobiliare anuntate pentru zona respectiva...

#28
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
M-am interesat la primarie, la taxe si impozite notar.
Notarul, a zis ca nu se baga decat daca este intabulat.
De la primarie, a zis ca se concesioneaza terenul, dar fiind in centrul orasului este 58 Ron/metru patrat/an. Concesiunea se face pe maxim 3 ani si, normal, nu pot sa garanteze ce va fi pe viitor. Au zis, deocamdata nu este ceva stabilit in zona respectiva, dar nu poate sa zica ce va fi peste ceva timp. Mult mi se pare. La 20 mp vine cam 1.100 ron/an concesiunea pe teren. De la primaria ziceau ca nu este nici un garaja aprobat cu beci. Sunt doar aprobate garaje obisnuite, beci - este ce a facut de la sine putere. La taxe si impozite, au zis ca se calculeaza in functie de suprafata, vechime, mai multi factori dar nu ar fi ceva de sperita. Cica cam 50 de ron/an.
Acte, inca nu le am, le mai astept sa vina cu ele. Sa vad este intabulat, are autorizatie.

Ciudat, mi se pare si amanarea asta. Eu, daca am ceva de vanzare - asta este produsul, astea sunt actele, iti place bine, nu asta e. De ce sa amani cu actele, cam dubios. Astept sa vad o forma de acte.
De la primarie, am aflate ca sunt si garaje cu terenul proprietate privata in zona. Aici, sunt 20 garaje lipite si o centrala veche care nu mai functioneaza. Daca vrea cineva sa faca un bloc .... are  spatiu, chiar face mai multe scari. Ar fi un pic problema cu cei care au garaj cu teren cumparat, dar, cu o suma potrivita, cred ca se rezolva si asta. Nu cred sa se incurce vreun dezvoltator imobiliar de un 20 mp proprietate personala ....

Daca este normal sau nu, frumos sau nu sa ai garaj ... De regula, eu sunt pentru traiul in comun. Daca deranjeaza pe majoritatea, mi se pare normal ca majoritatea sa decida. Personal, sunt de acord sa faca in loc de garaje spatiu verde, parc sau loc de joaca pentru copii. Nu mi-ar place sa se mai faca un bloc si sa se aglomereze si mai mult. Asta, depinde de fiecare persoana in parte.

Edited by lopi, 19 March 2018 - 19:46.


#29
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
@lopi: De curiozitate, cat costa garajul ala?

Eu am fost (si sunt) aproximativ in aceeasi situatie ca si tine. Am cumparat un garaj acum 9 ani, tot asa construit din caramida pe terenul concesionat de la primarie, cu autorizatie. Tot asa imi tremura curul o data la 1-2-3 ani, cand trebuie sa prelungesc concesiunea. E si scris undeva (cred ca in autorizatie) ca daca primaria dispune, trebuie sa-l demolez in 30 de zile si sa le cedez terenul.
In zona unde am garajul (e un sir de vreo 40 de garaje) tot se zvonea ca primaria intentioneaza sa le darame si sa construiasca copertine peste locurile de parcare (deci fara pereti, doar acoperis). Normal ca e mai elegant cu copertine din alea, ca sunt toate la fel, decat 40 de garaje toate diferite, care arata ca p*la. Dar na, in garaj mai poti sa tii una alta, ceea ce pe locurile alea fara pereti nu poti.
In concluzie, eu am riscat si l-am luat. Din punctul meu de vedere, si-a scos banii (mi-a aparat masina de intemperii, am mai surubarit in el, etc.). Si daca se demoleaza maine, nu-mi pare rau ca l-am luat.

#30
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Pretul 5.000 euro. Astept actele ...

#31
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postlopi, on 19 martie 2018 - 19:41, said:

De la primarie, a zis ca se concesioneaza terenul, dar fiind in centrul orasului este 58 Ron/metru patrat/an. Concesiunea se face pe maxim 3 ani si, normal, nu pot sa garanteze ce va fi pe viitor.
Cat?
58 lei/mp/an?
Ce metropola e asta?

Am concesionat teren in zona buna la aprox 20 lei/mp/an si platesc in total aprox 400 euro/an. Intr-un oras la moda acum, plin de coruptie si DNA.
Amuzant e ca daca cineva vrea sa concesioneze pentru o luna teren in zona plateste pentru luna aia de cel putin 3-5 ori mai mult pentru o luna fata de cat platesc pe un an Posted Image

PS: concesiunea initial a fost facuta la un pret de vreo 10 ori mai mic, dar dupa ce a expirat prima concesiune, la a doua au profitat si au marit, dar partea buna e ca a doua oara s-a semnat pe o perioada mare... pe viata aproape, ca sa nu mai aiba ce profita Posted Image

Edited by lexis1, 20 March 2018 - 10:49.


#32
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View Postlexis1, on 20 martie 2018 - 10:45, said:


Cat?
58 lei/mp/an?
Ce metropola e asta?

Am concesionat teren in zona buna la aprox 20 lei/mp/an si platesc in total aprox 400 euro/an. Intr-un oras la moda acum, plin de coruptie si DNA.
Amuzant e ca daca cineva vrea sa concesioneze pentru o luna teren in zona plateste pentru luna aia de cel putin 3-5 ori mai mult pentru o luna fata de cat platesc pe un an Posted Image

PS: concesiunea initial a fost facuta la un pret de vreo 10 ori mai mic, dar dupa ce a expirat prima concesiune, la a doua au profitat si au marit, dar partea buna e ca a doua oara s-a semnat pe o perioada mare... pe viata aproape, ca sa nu mai aiba ce profita Posted Image
Asta nu înseamnă ca nu pot mari prețul concesiunii. Pe mine m-au chemat la primărie sa semnez noul contract cand au modificat prețurile.

#33
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Am primit si act de la cadastru, de intabulare cred:
https://1drv.ms/f/s!...tGFNrMoVNT4AnUg

Din moment ce este intabulat, ar avea si autorizatie de constructie si ar fi ok banuiesc.
Vad ca este concesionat pe 25 de ani din 2007. Se poate sa merg pe concesiunea veche si sa il transcriu ? Sau, sa platesc in numele celui care a concesionat pana cand se termina concesiunea ?

Poate am inteles gresit cu pretul pe concesiune. Merg maine din nou si intreb. Vad ca in Roman, pretul maxim este de 5 Euro/m2 in centru. Poate a vrut sa zica 5.8 Euro/m2.
http://inroman.ro/20...man-2018-31785/

#34
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu mă pricep la treaba asta cu concesiunile, de aceea (mă) întreb dacă prin contractul de concesionare încheiat cu primăria are dreptul de a vinde. Și dacă da (în caz că nu e prevăzută o asemenea situație), ce se întâmplă mai departe cu contractul: își schimbă doar titularul sau se încheie și trebuie făcut un nou contract de concesiune respectând condițiile actuale?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate