Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Vizitare rude in Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
lemonu

lemonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.06.2012
Salut.
Am niste rude in CA care imi vor face invitatie sa vin acolo in vizita 2 saptamani.

Am cumparat bilete de avion, am pasaport temporar facut. Am facut eta.

Intrebari:
- conteaza cate luni mai am ramase pe pasaportul temporar? Pasaportul e facut de anul trecut si voi mai avea 3 luni cand voi fi acolo.
- mai trebuie sa conving pe cineva ca nu intentionez sa raman acolo? Am job in Ro, prietena aici etc.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,055
  • Înscris: 25.06.2007
Nu aveai nevoie de nicio invitatie.
In principiu, faptul ca pasaportul expira in 3 luni n-ar trebui sa fie o problema, insa mai mult ca sigur la intrarea in Ca o sa te intrebe/ puna sa arati biletele de retur.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 lemonu, on 18 martie 2018 - 15:29, said:

Am job in Ro, prietena aici etc.

Job si prietena poti sa-ti iei si in Canada.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,009
  • Înscris: 20.10.2015

 Karhu, on 18 martie 2018 - 15:52, said:

In principiu, faptul ca pasaportul expira in 3 luni n-ar trebui sa fie o problema,

Eu as merge la sigur si mi-as facea pasaport autentic, de ce te joci cu chestiile astea?

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,055
  • Înscris: 25.06.2007

 Tsunnnami, on 18 martie 2018 - 16:38, said:

Eu as merge la sigur si mi-as facea pasaport autentic, de ce te joci cu chestiile astea?
Si eu la fel as face (ma rog, chiar am facut) insa in conditiile de calatorie pt Canada nu e specificata vreo cerinta pentru valabilitatea pasaportului: https://www.mae.ro/t...itions/3678#850

 Ion_de_la_Raion, on 18 martie 2018 - 16:15, said:

Job si prietena poti sa-ti iei si in Canada.
Job nu poate (cat are regim de turist).

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,009
  • Înscris: 20.10.2015

Quote

Passport validity
Your passport should be valid for the proposed duration of your stay. No additional period of validity beyond this is required, but if your passport has less than 6 months validity remaining when you arrive in Canada it may take longer to pass through immigration control.

https://www.gov.uk/f...ry-requirements

Inca o data-ti spun.
In Canada si US acum e alerta maxima si daca esti afara din normal, asteapta-te la verificare la sange la bagaje, intrebari care sa le dea ocazia sa-ti refuze intrarea etc., si intarzieri.
Tu poti sa nu tii cont si daca esti refuzat sa-i dai in judecata. Dar, care e scopul vizitei tale in Canada? Sa verifici legile?

#7
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Pentru Canada nu e nici o problema,important e sa nu ai lucruri interzise in bagaje si sa ai la indemana date de contact ale rudelor sau prietenilor daca nu stai la hotel.Canada nu e US sa te caute aia si-n cur, mai ales ca nu ai nevoie de viza mai nou.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
Cam in toate tarile conteaza cat mai ai pana la expirarea pasaportului

in locul tau nu as risca

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,009
  • Înscris: 20.10.2015

 eireman, on 18 martie 2018 - 17:29, said:

Pentru Canada nu e nici o problema,important e sa nu ai lucruri interzise in bagaje si sa ai la indemana date de contact ale rudelor sau prietenilor daca nu stai la hotel.Canada nu e US sa te caute aia si-n cur, mai ales ca nu ai nevoie de viza mai nou.

De unde stii tu asta?
Am intalnit cazuri in care in Canada se intra mai dificil decat in State.
Depinde de zi de mood-ul agentului de "speicala" care trebuie aplicata atunci, de reputatia Romaniei (care e cu tuica, slanina si branza) etc

#10
lemonu

lemonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.06.2012
va multumesc. o sa imi fac pasaport normal.

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 lemonu, on 18 martie 2018 - 15:29, said:

- mai trebuie sa conving pe cineva ca nu intentionez sa raman acolo? Am job in Ro, prietena aici etc.

Aaaa..pai zi asa. Daca le zici ca ai job si prietena in RO...nu-ti fa probleme.

#12
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Ion_de_la_Raion, on 18 martie 2018 - 16:15, said:


Job si prietena poti sa-ti iei si in Canada.

Da, neaparat sa le zica ca are prietena in Romania :)
Scuze cacofonia

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu stiu pe un italian deportat din Canada, adica nu l-au lasat sa intre la aeroport. Calatorea in interes de serviciu, la o multinationala, nu era un tinerel ci om intre doua virste, cu ceva functie, evident avea totul pregatit, cazare platita, intilniri cu clientii, absolut nimic suspect in bagaje, etc. Nu le-a placut ceva fie din ce baze de date de peste tot au ei, fie ce a raspuns pe acolo - in fine a stat nu stiu cit in aeroport dupa care s-a intors pachet acasa.

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mari jmekeri si astia din Canada. Americanii inteleg, nu-i frumos sa se poarte dupa bunul plac, dar hai, sint o mare putere politica si militara. Rar rejectii de canadieni ? Au populatie ca Romania si sint neica nimeni pe plan mondial, slugile americanilor.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 Ion_de_la_Raion, on 18 martie 2018 - 19:45, said:

Mari jmekeri si astia din Canada. Americanii inteleg, nu-i frumos sa se poarte dupa bunul plac, dar hai, sint o mare putere politica si militara. Rar rejectii de canadieni ? Au populatie ca Romania si sint neica nimeni pe plan mondial, slugile americanilor.
?? Ai fumat ceva?
De unde ai scos bâzdâgăniile astea?

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,522
  • Înscris: 19.04.2009

 lemonu, on 18 martie 2018 - 18:09, said:

va multumesc. o sa imi fac pasaport normal.


Vezi sa nu uiti sa refaci ETA conform noului pasaport.

#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 f300, on 18 martie 2018 - 19:34, said:

Eu stiu pe un italian deportat din Canada, adica nu l-au lasat sa intre la aeroport. Calatorea in interes de serviciu, la o multinationala, nu era un tinerel ci om intre doua virste, cu ceva functie, evident avea totul pregatit, cazare platita, intilniri cu clientii, absolut nimic suspect in bagaje, etc. Nu le-a placut ceva fie din ce baze de date de peste tot au ei, fie ce a raspuns pe acolo - in fine a stat nu stiu cit in aeroport dupa care s-a intors pachet acasa.

Cel mai probabil activitatea respectivului in canada intra sub umbrela unei vize de munca pe care respectivul nu o avea. De aici si ejectul automat.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,009
  • Înscris: 20.10.2015

 Ion_de_la_Raion, on 18 martie 2018 - 19:45, said:

Mari jmekeri si astia din Canada.
Au populatie ca Romania ...

Dar au padurile netaiate si nefurate de canadieni, in comparatie cu romanii

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate