Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Permis suspendat depasire neregulamentara

- - - - -
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#163
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu e data faptei, ci data contestatiei?

#164
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu contează data faptei sau data contestației, ci procesul să nu se fi încheiat - să nu existe o sentință definitivă. Asta înseamnă că nu se aplică retroactiv.
Al lui nici n-a început.

Spoiler

Edited by althea, 20 March 2018 - 19:14.


#165
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postalthea, on 20 martie 2018 - 18:46, said:

@danvlas
Am zis cã n-am citit tot topicul. O face când i se comunicã, e vreo problemã cu mesajul meu?
Una singura. Daca i se comunica dupa ce-i expira suspendarea, e cam degeaba.

#166
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu chiar degeaba. Mai are de plătit o amendă, plus că poate depune imediat plângerea și să ceară certificat de grefă, ca să-și recupereze permisul pînă se termină procesul.  

Art. 118
(1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiilor se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la judecătoria în a cărei rază de competenţă a fost constatată fapta.
(2) Plângerea suspendă executarea amenzilor şi a sancţiunilor contravenţionale complementare de la data înregistrării acesteia până la data pronunţării hotărârii judecătoreşti.
(3) Dovada înregistrării plângerii depuse la judecătorie în termenul prevăzut la alin. (1) se prezintă de contravenient la unitatea de poliţie din care face parte agentul constatator, care va efectua menţiunile în evidenţe şi îi va restitui permisul de conducere.

Detalii: https://legeaz.net/o...a-contraventiei

#167
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

View Postradu_vasile59, on 14 martie 2018 - 17:43, said:

Aceasta posibilitate nu este "obligatie". Daca organul constatator considera ca fapta savarsita necesita sanctiunea integrala, contravenientul este obligat sa plateasca valoarea integrala.
Esti in eroare, daca politistul nu specifica in PV jumatate din minimul amenzii, vei plati in decursul a doua zile lucratoare, jumatate din suma cu care ai fost sanctionat.

#168
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

View Postexceswater, on 16 martie 2018 - 13:09, said:

Pericolul e drumul drept care face și pe ãla din fațã sã dea talpã. Sã nu respecte limita de vitezã. Tu care nu ai radar în ochi ca Robocop nu realizezi cã ãla vine cu 140 spre tine nu cu 50 ca de obicei. Am vreo 20 de ani de drumuri așa normale ca omu și unde am vãzut linie continuã era cu un scop.
Daca nu esti in stare sa apreciezi cu ce viteza vine masina din fata, mai bine fa-ti abonament la autobuz.

#169
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 16 martie 2018 - 14:16, said:

@ bogdan_popescu
si daca te loveste din spate tot vina ta e ca i-ai intrat in spatiul de siguranta,
cu o filmare te pune la plata imediat.

p.s. ai cumva un Logan rosuuu?
Daca apuca sa se replieze si il loveste in spate, cel care l-a lovit e bun de plata. Nici cel care sta lipit in spatele altuia asteptand sa depaseasca nu pastreaza "spatiul de siguranta". Daca esti in spatele unei masini asteptand sa depasesti si cel din fata franeaza iar tu intri in el, celalalt e vinovat ca a franat, sau tu ca nu ai pastrat distanta  ?

View Postcsi1, on 19 martie 2018 - 10:01, said:

in urma cu o ora am depasit o coloana de 4-5 masini care mergea cu 20-30 km/h in afara localitatii (drum cu zapada ) , prima masina era chiar un VW polo de la circulatie cu radar pe el , daca era neregulamentar ma trageau pe dreapta. m-am uitat la vitezometru sa nu depasesc 60(50 e limita pe zapada/gheata).
In ce articol scrie ca 50km/h e limita de viteza pe gheata sau pe zapada?

View Postarg, on 15 martie 2018 - 11:15, said:

da
dar daca al 2-lea pleaca in depasire o data cu tine trebuie sa-l lasi pentru ca nu obligat sa se asigure decat daca masina din spatele lui nu initiat manevra de depasire, iar tu esti a 2-a masina din spate...
deci mare atentie la depasirile multiple pentru ca daca-l julesti pe unu care iese din coloana, el este de vina pemntru ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers, dar daca il lovesti in spate esti tu de vina ca nu ai pastrat distanta...
Zau, vezi ca aici mai sunt si alte articole care iti spun ce obligatii ai atunci cand schimbi directia de mers. A, aici esti tu de vina daca il lovesti din spate, in situatia cealalta era invers...e dupa cum avem chef sa apreciem, adica ne contrazicem singuri !

#170
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View Posttitoo, on 22 martie 2018 - 23:59, said:

In ce articol scrie ca 50km/h e limita de viteza pe gheata sau pe zapada?

  
Art. 123



Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h, in localitati, sau 50 km/h in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:
a) la trecerea prin intersectiile cu circulatie nedirijata;
b.in curbe deosebit de periculoase semnalizate ca atare sau in care vizibilitatea este mai mica de 50 m;
d) la trecerea pe langa grupuri organizate, coloane militare sau cortegii, indiferent daca acestea se afla in mers sau stationeaza pe partea carosabila a drumurilor cu o singura banda de circulatie pe sens;
e) la trecerea pe langa animale care sunt conduse pe partea carosabila sau pe acostament;
f) cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata, zapada batatorita, mazga sau piatra cubica umeda;
g) pe drumuri cu denivelari, semnalizate ca atare;
h) in zona de actiune a indicatorului de avertizare "Copii" in intervalul orar 0700 - 2200 precum si a indicatorului "Accident";
i) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare;
j) la schimbarea directiei de mers prin viraje;
k) cand vizibilitatea este sub 100 de m in conditii de ceata, ploi torentiale, ninsori abundente

Edited by csi1, 25 March 2018 - 10:25.


#171
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

View Postbogdan_popescu, on 16 martie 2018 - 14:00, said:

tu treaba ta, eu nu am timp de stat dupa toti fricosii cu cazanele lor, daca ti-e frica iei autobuzul Posted Image
Din astfel de principii iresoponsabile se nasc marile tragedii de pe sosele. Eu cred ca am fi mult mai in siguranta daca cei ca tine ar lua autobuzul si ar lasa pe cei prudenti si responsabili, care mai au si timp de pierdut, sa conduca pe drumurile publice. Daca esti atat de zmeu ai putea sa-ti consumi adrenalina intr-un poligon de incercari auto.

View Postbogdan_popescu, on 16 martie 2018 - 14:08, said:

nu ma urc pe nimeni, dovada ca in 18 ani nu am avut niciun eveniment, dar da, ma mai bag cand e cazul in locuri minuscule lasate de cei ca tine fortandu-i sa franeze, nu-i vina mea ca n-au auzit de distanta care trebuie lasata Posted Image
Prin faptul ca-l fortezi sa franeze incalci in mod clar legea iar distanta care trebuie lasata nu este nicidecum pentru a putea tu sa depasesti si sa revii pe banda ci pentru siguranta celui din masina respectiva.

#172
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@ titoo
cand esti in depasire e una si cand mergi pe banda ta e alta.
din cauza ca nu existau camere video, la orice accident cand il lovesti in spate pe cel din fata se considera ca nu s-a pastrat distanta regulamenta. de aici si "miscocareala" cu bagat in fata si franat.

uite ce scrie in regulament: "art. 118. d ) sa reintre pe banda sau in sirul de circulatie initiale dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic."
deci daca o masina care a depasit iti intra in "distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii" (oug 195 art 51) unde ne incadram?

Edited by arg, 30 March 2018 - 11:17.


#173
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Eu vad astfel problema, daca masina de politie a fost nevoita sa reduca viteza in momentul in care tu reintrai pe banda lor, pentru a pastra distanta regulamentara de mers. Clar ai facut o depasire la limita si vei lua amenda. Si cred ca asa ai facut, mai ales ca cel din fata depasea incet, iar masina de pe contrasens sa apropiat mai mult intre timp. Iar cand tu ai intrat pe banda lor poate si tu ai fost nevoit sa reduci viteza pentru cel ce era inaintea ta dupa ce a intrat pe banda sa nu a mai accelerat.
Ai forta politistul sa reduca viteza.
Multi uitam care e distanta regulamentara in mers si din aceasta cauza se intampla multe.

Edited by fotbal5, 02 April 2018 - 11:29.


#174
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postmahu, on 30 martie 2018 - 10:43, said:

Din astfel de principii iresoponsabile se nasc marile tragedii de pe sosele. Eu cred ca am fi mult mai in siguranta daca cei ca tine ar lua autobuzul si ar lasa pe cei prudenti si responsabili, care mai au si timp de pierdut, sa conduca pe drumurile publice. Daca esti atat de zmeu ai putea sa-ti consumi adrenalina intr-un poligon de incercari auto.


Prin faptul ca-l fortezi sa franeze incalci in mod clar legea iar distanta care trebuie lasata nu este nicidecum pentru a putea tu sa depasesti si sa revii pe banda ci pentru siguranta celui din masina respectiva.
nu, daca toti ar conduce cum trebuie nu ar fi nevoie sa franeze, pentru ca acolo ar fi spatiu ca sa poti reintra, n-ai de gand sa depasesti nu stai in curu la cel din fata, punct, daca stai atunci tu esti ala care ar trebui sa iei autobuzul ca incurci circulatia si siguranta in trafic.
Aia care merg cu 60-70 in afara localitatii si restu' de ciumpalaci care se incoloneaza in spatele lui la 3 metri si nu au de gand niciunul sa depaseasca aia creeaza marile tragedii pe sosele.
Daca n-ai invatat la scoala e de rau, distanta aia nu e doar pentru siguranta ta cum sustii tu ci mai ales pentru altii care te depasesc daca tu nu ai de gand sa depasesti.
Daca tot n-ai de gand sa depasesti nu vad de ce nu ai lasa loc in fata ta pentru cei care vor sa o faca, te roade ca altu e mai sofer sau are masina mai tare, sau se grabeste? Jeez!!!

#175
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Ce nu intelegi tu e ca strada e pentru toata lumea, nu doar pentru grabiti si meseriasi, care dealtfel reprezinta un mic procent din totalul participantilor la trafic. Si a-propos, fiecare se ia etalon pe sine insusi cand e vorba de "condus cum trebuie". Probabil ca 90% dintre soferi ar considera ca TU nu conduci cum trebuie. Si atunci, unde e adevarul?

Quote

Daca n-ai invatat la scoala e de rau, distanta aia nu e doar pentru siguranta ta cum sustii tu ci mai ales pentru altii care te depasesc daca tu nu ai de gand sa depasesti.
Uite, nici eu nu am invatat asta la scoala, un articol, ceva? Ce obligatie legala am eu fata de ala care-mi miroase gazele de esapament si-i tremura piciorul pe pedala de acceleratie? E coloana in fata dar tu vrei loc ca sa poti face una cate una masinile din coloana pentru ca, vezi Doamne, coloana nu se deplaseaza cu viteza de meserias.
PS: Intotdeauna facilitez depasirile grabitilor/smecherilor/etc pentru ca ma enerveaza sa fiu atent tot timpul la cum se agita ala in spate. Dau semnal dreapta ca sa inteleaga ca stiu de el si ca poate depasi cand are posibilitatea. In plus, daca m-a ajuns, e clar ca circula mai repede ca mine (cu exceptia cazului in care a ajuns din urma coloana). Procedez asa, dar nu sunt obligat sa o fac.
PS2: Aia care merg cu 60-70 in afara localitatii, nu sunt asa de multi pe cat vrei sa lasi impresia si nu se aduna toti in coloana cu 2-3m intre ei. Dimpotriva, astia lasa si cele mai mari distante intre ei. Iar la 60-70 o depasire se face foarte usor si foarte repede. Spune mai degraba ca te deranjeaza coloanele care se deplaseaza cu 90-100.

#176
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Eu întotdeauna las loc mult între mine și mașina din față și bineînțeles că de cele mai multe ori se găsește câte unul în spatele meu care crede că exact pentru el e locul ăla. Dar știți ceva? Nu mă deranjează deloc asta. Prefer să-l las pe bizon și să rămân în urmă, decât să mă încăpățânez să nu-l las și, în cazul în care coliziunea cu cel de pe contrasens e iminentă, să mă trezesc că se urcă pe mine la disperare, sau să se izbească de mașina de pe contrasens și să ricoșeze în mine.

#177
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Alladin dar nici numai a ta nu e strada si a celor ce merg cu 80, spatiu daca nu ai invatat ca trebuie lasat ori lasi ori te lasi de soferie, daca e coloana de de-ai ca tine care merg cu 70-80 nu inseamna ca toata lumea e obligata sa stea dupa voi si sa faca coloana de 10 km, nu ai de gand sa depasesti lasi spatiu sa te depaseasca ceilalti ca nu e numai strada ta cum ai si spus.
Tu ca sa lasi 10 metri de spatiu in plus nu te deranjeaza cu nimic dar daca nu-l lasi deranjezi pe toti ceilalti care vor si ei sa se foloseasca de strada si nu sa stea 300 de km incolonati dupa tine,
Ba chiar ca aia care merg cu 60-70-80 in afara localitatii sunt mai multi decat crezi tu, si da, si daca merge cu 80 de ce sa stau incolonat dupa ei sute de km daca eu vreau sa merg cu 99.

@flomelomanul
pai da, asa e, multi fac ei pe smecherii ca nu lasa spatiu fara sa realizeze ca ala ce depaseste in caz de ceva instinctul il va face sa se bage brusc pe el sa-l scoata de pe drum, si cine face asa si-o merita cu felicitari, si eu daca vad ca e unu mai grabit i fac loc, si reduc viteza sa-i fac loc, si nici nu gandesc rau despre el ca il inteleg perfect, si eu procedez la fel.

#178
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postbogdan_popescu, on 16 martie 2018 - 13:54, said:

e intrebare aiurea, daca eu nu pot de ce altul din spatele meu ar putea depasi, nu-s ala care sa sar randul la depasiri, dar daca vad ca trece o ocazie- doua si nu ai depasit alta nu-ti mai las, mai ales daca ocaziile sunt rare, si nu ma laud dar extrem de rar ma depaseste cineva, aia care-i vad sinucigasi i las sa se duca, dar mai apoi unde pot i las in urma ;) :P
Intrebarea era: "Intrebare pentru bogdan_popescu: daca vede ca eu nu depasesc si el nu poate sa ma depaseasca pe mine, ii face loc lui X?"

Cred ca raspunsul a fost clar: si tu stai lipit de cel din fata ta pana cand poti sa depasesti, desi ala din spatele tau poate te injura ca nu lasi loc suficient ca sa se bage el. Asa ca nu mai tine teoria chibritului stins. Daca te bagi la intimidare bazandu-te pe spiritul de conservare al celui depasit, o sa ai o mare problema. Sunt unii care n-au asa ceva. Si mai sunt unii care habar n-au ca tu esti in depasire, asa ca nu-ti vor face loc.

#179
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
@bogdan_popescu, e cu dublu "d", daca nu crezi, intreaba-i pe cei de la Disney.
In primul rand, am spus ca nu am invatat ca trebuie sa las spatiu pentru meseriasi; distanta pe care o las, legal si nu numai, e pentru siguranta mea si a celui din fata mea (regula "1001, 1002"). Ai avea loc sa te bagi, dar nu e pentru tine.
In al doilea rand, nu stiu cum de ai tras concluzia ca merg cu 80 si din cauza celor ca mine pierzi timp pretios. Dimpotriva, sotia chiar imi zice sa o las mai moale (in afara localitatilor, ca in localitati sunt ingeras). Dar asta nu inseamna ca atunci cand ajung din urma o coloana incep crosetatul. Nu, sunt convins ca in coloana sunt foarte multi care ar merge mai repede dar isi asteapta randul pentru a trece de melc. Tu vrei ca toata coloana sa lase spatii pentru tine cand de fapt majoritatea asteapta momentul in care pot depasi. Numai ca daca tu ai masina mai puternica, vrei prioritate la depasire in fata amarastenilor. Iar eu am precizat ca facilitez orice depasire mai putin atunci cand in fata este coloana; in asemenea cazuri ma limitez doar la a respecta legea.
Daca poti face depasirea in siguranta pentru toata lumea, o faci, daca nu, atunci nu o faci. Si daca tot ii trimiti pe altii la scoala, mai citeste si tu o data obligatiile celui care depaseste precum si pe cele ale celui depasit.

Edited by aladdin2k, 04 April 2018 - 10:13.


#180
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ala depasit are o singura obligatie, mare si lata: sa nu accelereze. Cealalta, cu circulatul cat mai pe dreapta, e redundanta.
Nu e obligat sa franeze, nu e obligat sa faca loc. Daca nu accelereaza, n-are nici macar obligatia sa se uite in oglinda. Practic, cine merge constant nu are nici o obligatie legala fata de traficul din spatele lui.

Am avut de curand o experienta interesanta pe portiunea pe care am mai dat-o ca exemplu, intre Ganeasa si Padurea Sarului. Soseaua libera total pe sensul meu, cateva masini razlete pe contrasens. Mergeam cu cca 140-150 km/h, in spatele meu era un Audi, la vreo 50-60 metri in spate, tinand distanta constanta. La un moment dat, vad o masina de scoala care intra in european din partea stanga si vireaza la stanga, punandu-se pe sensul meu si mergand ca orice masina de scoala, cu 20 km/h. Am avut de ales intre a-l depasi pe linie continua, diferenta de viteza fiind de peste 100 km/h (contrasensul era liber) sau sa franez energic si sa ma plasez in spatele lui.
Am ales varianta 2, fiindca eu nu depasesc pe linie continua. ABS-ul nu a intrat in functiune, semn ca nu am fost in zona critica de franare. In schimb, Audiul ne-a depasit pe amandoi cu un claxon indelung, peste linia continua. L-am ajuns si depasit dupa Padurea Sarului, iar cand am ajuns in coloana obisnuita de la Bals nesimtitul s-a bagat in depasirea coloanei intregi, facandu-i si pe cei de pe contrasens sa iasa aproape in decor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate