Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Coltul incepatorului - evenimente rutiere - cine greseste?

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#181
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
stiu, povestea cu sesizarile.
dar nu prea vad cine ce ar putea face, ca nu am trecut pe rosu, nu am lovit pe nimeni etc.
ca se trezeste unul ca apare filmat si i-am invadat intimitatea... nici o problema ma poate contacta oricand si sterg filmarea sau fac in asa fel incat sa nu mai poata fi indentificat.
probabil ca si eu apar prin filmarile altora dar asta e.

Quote

nu prea are importanta, pietonul trebuie evitat in orice conditii,.....
pentru mine are importanta, in cazul de fata am reationat din reflex, am vazut ceva in fata masinii si am franat.
dar sunt situatii nasoale in care nu mai poti frana sau frana nu e la timp si atunci incepe "valsul" pe litera legii.

#182
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cum adică sa se sesizeze?!

#183
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postarg, on 22 ianuarie 2018 - 10:16, said:

am mai facut o boacana.
ma uitam in stanga, sa ma asigur ca prind un gol si cand sa plec mai uit in fata si hop, era sa iau un pieton pe capota...
dacal il "juleam" pe domnul pieton se considera ce era pe trecere sau pe langa trecere?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m_r4d_4aVks?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

locatia

Spoiler

Mare grija mai arg, nu pleci uitandu-te in stanga.
Cea mai dificila situatie e cand trebuie sa te asiguri in 3 sau 4 parti. Gen semafor rosu pentru pietoni, babe idioate care coboara de pe refugiu si se baga sa traverseze, idioti din dreapta care si ei se baga se traverseze si inca ceva idioti biciclisti, plus toate masinile din intersectie..... Sa vezi atunci :)

#184
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
am trecut prin intersectii de genul ala.
aici problema a fost ca ma uitam in toate partile si nenea ala a aparut intre asigurari.

#185
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
asigurarea nu se face numai pt masini, ci si pt pietoni. cand te sui cu masina pe pieton nu te scuzi ca te uitai in stanga si hop pietonul a aparut deodata din dreapta. atunci la ce te-ai asigurat? ca nu iti stropesti masina cand pleci de pe loc?

cata vreme esti in trafic si mai ales la intersectii, te uiti inclusiv pe trotuar. la o masina te mai scuzi ca vine cu viteza si apare deodata pe langa tine, dar pietonul ce face? cat de repede poate sa mearga incat sa sara in fata masinii doar cat ai intors capul? evident ca nu te-ai uitat peste tot si in fapt nu te-ai asigurat.

iar asta o zic pt ca am si eu zilnic o trecere de pietoni care traverseaza 3 benzi pe sens, insa multi se uita dupa ciori cand ajung pe acolo, foarte rar se uita la trecere efectiv, mai ales ca vin lansati dupa o zona destul de lunga si libera si intra in sensul giratoriu imediat de dupa trecere de zici ca isi iau zborul de acolo. saptamanal gasesc cioburi si plastice sparte in zona aia. de bine ce se asigura toti si de bine ce respecta regulile de circulatie.

iar intamplari de genul mai am destule sa le scriu, doar ca nu e locul, desi totusi unele includ pana si masinile de scoala, unde iti vine sa plangi cand vezi ce fel sunt invatati viitorii soferi sa se comporte in trafic.

#186
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Asigurarea se face in toate partile, de la aproape pana departe.

Iti inteleg supararea dar aici in cazul asta nenea ala nu era pe trecere ci pe langa sau cel putin asa se vede pe camera.
Pe mine unul m-a speriat si am calcat frana la maxim (ceea ce nu fac decat in situatii de urgenta).

De ce-mi spui ca nu m-am asigurat? Se vede din filmare ca am ajuns incet in pozitia aia tocmai ca sa ma uit si pe trotuare. Daca vezi o gramada de soferi imprudenti chiar trebuie sa ma bagi si pe mine in categoria aia?

Edited by arg, 24 January 2018 - 00:31.


#187
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostDany_Darke, on 23 ianuarie 2018 - 23:47, said:


cata vreme esti in trafic si mai ales la intersectii, te uiti inclusiv pe trotuar. la o masina te mai scuzi ca vine cu viteza si apare deodata pe langa tine, dar pietonul ce face?

Sustin, te uiti si pe trotuar, mai ales la drumurile de maxim 2 benzi, sau si la 3 benzi cand mergi pe banda 1.

arg, daca ai franat brusc si zici ca te-ai speriat, inseamna ca l-ai vazut tarziu. franezi brusc la pericol iminent.

#188
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
l-am vazut cand era la cca 1.. 1.5m de masina, probabil au trecut cca 2 secunde de cand l-am zarit pana s-a oprit masina.

#189
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
loganul rosuuuuuuu
(actiunea incepe pe la 0:30)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Z35Me3cayc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

au coborat pe rand si au tot "discutat" pana s-a facut verde

Spoiler

Edited by arg, 15 March 2018 - 15:31.


#190
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
neasigurare plus instant karma ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3HaZ0reeBTc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

(am vazut de-abia acasa ca nu e orizontala camera)

Daca intra si se ducea nici ca ma deranja dar s-a oprit fix unde nu trebuia, cand l-am claxonat eu era deja oprit.

Edited by arg, 05 April 2018 - 13:08.


#191
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Mda, se mai întâmplă....

#192
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Atunci nu am vazut ca si lui dupa ce a ajuns pe b2 i-au iesit doua masini de pe b1 in fata pe b2. Dar asta e instant karma.

Edited by arg, 05 April 2018 - 21:38.


#193
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Mda, dar asa e mereu. Când dau semnal stânga, intră și alții în fata mea la coloana. Când vreau sa ma bag și alții sunt în spate. Dacă las pe mulți sa intre în coloana și eu alta data voi intra mai repede.

Edited by aris86, 05 April 2018 - 22:36.


#194
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
help.
mi-am adus aminte de o intersectie ciudata din bucuresti, unde am oprit in mijlocul ei si m-am scarpinat in cap ca desi veneam de pe un cedeaza fara semafor cei din fata au oprit la semafor, la rosu, si dupa ce au trecu cei din stanga am trecut si eu.
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
intersectia Progresului - Doctor Constantin Istrati - Veseliei

ce pisici de intersectie e asta? Semaforul ala e doar pentru trecerea de pietoni?

Edited by arg, 11 June 2018 - 13:57.


#195
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
m-am lamurit, semaforul ala e pentru tramvai si masini ca se intersecteaza.

View Postandreic, on 11 iunie 2018 - 14:25, said:

Nu, e pentru cei de pe Mihalache prinsi acolo intre strazi. Inveti cate o chestie noua vezi... :)
de aici
1. pentru cei de pe mihalache
2. pentru cei de pe alexandru constaninescu care fac stanga si nu realizeaza ca cei de pe caraiman au verde.

similar:
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

https://www.google.c...!7i13312!8i6656

#196
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Nu e similar, al doilea semafor nu e pentru separatie intersectie, sunt practic intersectii separate.
Pe principal avem la trece pentru pietoni si la intestectie altul separat. La Domenii practic doar te intersectezi cu sensul opus pe verde, nu ai alt semafor decat cel de la intrare in intersectie care da trecere. Ala dintre stradute este un repetor al celui de la intrare in intersectie dinspre Chibrit care nici nu se mai regaseste pe sens opus ca nu are sens, nu e pentru cei care vin de la Casin. Dar intr-adevar multa lume se incurca acolo si iese cu claxoane lungi... autobuzul cateodata e cel mai fain, le ia fata pe linia de tramvai si se baga in statie peste ailalti :) Daca nu are loc acolo sa se bage atunci sta dupa aia de pe Mihalache la stop.

Edited by andreic, 12 June 2018 - 11:48.


#197
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ai mai ca e aceasi poveste, ai verde si au verde si cei din fata doar ca strada e decalata si apar accidente, asa ca au mai pus un semafor.

#198
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Posibil... nu stiu istoricul. La Domenii insa ti-am zis, manevra corecta de trecere se face daca nu sunt multi acolo, de ex daca e prins 1 sau 2 treci pe langa ei dar daca e aglomeratie nu mai poti si trebuie sa stai dupa ei si stop, depinde si de cati vin dinspre Caraiman spre Chibrit ca se formeaza un blocaj.

Edited by andreic, 12 June 2018 - 12:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate