Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Am fost inselat pe ebay

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 f300, on 13 martie 2018 - 17:50, said:

Ca o paranteza in caz ca nu-i clar recomandatele nu au asigurare sau daca au e absolut minimala. Daca n-ai pus-o cu valoare desigur (daca exista optiunea).
In sens invers (din Franta) recomandatele AU valoare (scrisorile interne 3 trepte de valoare) alea internationale doar 2 (dar teoretic intr-o scrisoare pui acte / documente, intr-un colet pui marfa).

#38
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 dea_dimi, on 13 martie 2018 - 17:41, said:

Cred c-am inteles unde poate fi intr-adevar problema, si s-aveti amandoi dreptate: ai pus-o tu recomandata international, dar ai pus-o si cu confirmare de primire?

Pentru ca intr-adevar notificarea inseamna "distribue" dar nu e de exemplu "distribue contre signature". Asta 1 la mana.

2 la mana, in general distributia unei recomandate o face biroul postal local, dar aici pare ca platforma de colete a facut-o (deci cumva sub forma de colet?)

Si asta doar pentru a spune ca daca te uiti la centrul respectiv, are niste evaluari catastrofale:

https://www.google.f...a394543d8bcbe,1,

acum 2 zile cineva le-a lasat evaluarea urmatoare:

ATTENTION PRÉSOMPTION DE VOL DE COURRIER, 2 ENVOIS NON RÉCEPTIONNÉ, EXCUSES BIDON, VIVEMENT LA CONCURRENCE!!!

in care se face vorbire fix de disparitia unor trimiteri. Deci se poate ca efectiv posta franceza (sau mai bine zis un lucrator d-acolo) sa-ti fi tras tzeapa. Ceea ce insa nu poti sa stii este daca respectivul (chiar ti-a zis asta?) ca s-a dus si el la posta sa se intereseze ce si cum? Ca daca ti-ar fi spus asta, atunci ar fi fost de buna credinta.
Am intrebat CLAR daca scrisoarea a fost ori distribuita la centrul local de posta ORI la destinatar. Cei de acolo mi-au raspuns ca a fost la destinatar. Eu ce pot acuma sa mai zic??? M-am gandit sa sun la centrul local de acolo s aintreb, zilele urmatoare, daca scrisoarea este la birou sau a fost predata. Zice asta in cele 2 poze cu care am vorbit cu cei de la posta de acolo. Si eu tot asa am crezut, ca a fost distribuita la centrul local, insa din 5 pana acuma is 8 zile, nu se poate sa nu fi ajuns la destinatar.

Edited by anz, 13 March 2018 - 17:57.


#39
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 anz, on 13 martie 2018 - 17:28, said:

Ce era sa fac?
nu aveai de ales, ti-a pus pistolul la tampla, era o situatie decisiva legata de viata si de moarte?
ca altfel, sa-mi bag cucu daca inteleg intrebarea asta. cum ma nene "ce sa fac"? pai daca asa
te-ai intrebat, acu' trage-o si nu mai carai.

 anz, on 13 martie 2018 - 17:35, said:

Si am zis ca sa o trimit asa.
ai zis si ai zis prost. repet, acu' o tragi, daca n-ai stiut sa intrebi inainte si te-a mancat. pana mea,
cati 15 ani ai? ca dupa cum gandesti, nu pari a avea mai mult. iar daca ai, e nasol fratica. nasoool.

ON: o treci la capitolul "lectii de viata" si "sunt naiv (mergea altceva, da' nah..), dar ma tratez. scump,
dar ma tratez". nu se baga nici dracu' du-te la politie sa vezi ce te trimit aia acasa, la nani. gizas, unii
sunteti de groaza, sa dea dracu' de nu le cautati cu lumanarea. le meritati ma, fara suparare...

LE: modifica titlul, mai adauga si "si am meritat-o".

Edited by dygey, 13 March 2018 - 17:57.


#40
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 anz, on 13 martie 2018 - 17:35, said:

Nu merge sa trimit cu rambus deoarece ei au monede diferite de a noastra. Initial normal ca asa am vrut sa o trimit, dar cea de la posta de la noi mi-a zis ca nu se poate. Si am zis ca sa o trimit asa.
99.99% dintre tranzactiile online din tarile civilizate se fac cu plata inainte de trimitere/livrare, nu ramburs, ca in tarile africane din Europa. Astfel ca optiunea nici macar nu trebuia sa fie luata in calcul.

Ca sa nu mai spun ca nu retin ca eBay sa permita astfel de "treburi" (adica ramburs). Probabil s-a prins si destinatarul ca are de-a face cu un "descurcaret mioritic" asa ca a profitat din plin.

#41
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 exceswater, on 13 martie 2018 - 17:02, said:

Ăia de la ebay ce zic ?
Chiar aşa ???

#42
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: urmareste site-ul, sigur le va pune la vanzare!
poate-l convingi sa ti le trimita prin posta! ii spui ca ii platesti cand le primesti!

#43
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Tu nu ai fost inselat pe ebay,nu mai dezinforma,pe ebay nu se trimite marfa decat dupa plata,adica prin paypal,lucru care face imposibila inselaciunea.Daca ai stat de taina pe ebay si ai vandut in afara site-ului este altceva,ai fost inselat dar pe barba ta,ebay nu are nicio implicare si in principiu poti sa iti iei adio de la marfa..

#44
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
nu inteleg de ce nu a facut plata pe paypal inainte, chiar si daca nu cumpara pe ebay. paypal iti ofera acoperire la frauda si francezul nu ar fi avut motiv sa nu plateasca inainte.  daca a refuzat de la inceput sa plateasca pana nu primeste marfa sigur a vrut sa dea o mica teapa. mai ca as zice ca nu e francez, doar sta p-acolo.

#45
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 radunic, on 13 martie 2018 - 17:06, said:

Morala - nu merită să "economisești" comisioanele ebay sau paypal.
mai ales că este știut (sau ar trebui să fie) că eBay și PayPal iau partea cumpărătorului, în general. În lipsă de probe f.f.f.f foarte concludente dau câștig de cauză cumpărătorului.

#46
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
si daca avea asigurare pe colet ce rezolva? ca ala l-a ridicat, se vede dupa tracking. daca se pierdea pe drum era altceva.
anz: nu ai stiut cum functioneaza sistemul, si ala ti-a tras teapa. alta data sa nu mai trimiti nimic pana nu primesti banii. iti faci un cont la paypal si cine cumpara de la tine te plateste in acel cont.

#47
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
Nu-l mai certati pentru ca a avut incredere si a procedat ca un om cinstit!
Asta e bine.
Hotul e cel care trebuie blamat si pus la stalpul infamiei.
Asta e rau.

@initiator
de ce n-ai trimis ceasurile printr-un curier ca DHL si UPS, la ce valoare erau merita efortul. si scapai de orice stres in privinta livrarii.

#48
Andra_cuty

Andra_cuty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.12.2016
Daca trimitea cu DHL nu tot aia era? Crezi ca DHL il obliga pe ala sa-i dea banii? Ii dadeau coletul si salut.
Si nici nu merita efortul ca DHL sau UPS te costa 100 de euro din Romania. Deci isi lua teapa de 720 atunci Posted Image

#49
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 danaciu, on 13 martie 2018 - 21:11, said:

Nu-l mai certati pentru ca a avut incredere si a procedat ca un om cinstit!
Asta e bine.
Hotul e cel care trebuie blamat si pus la stalpul infamiei.
Asta e rau.

Ca hotul trebuie blamat e adevarat. Si ca a fi cinstit e bine, si asta e adevarat.

Dar treba e ca e o diferenta intre a fi cinstit si a fi naiv. Poti foarte bine sa fii cinstit si fara sa fii credul, si sa ceri banii inainte sau sa lucrezi prin platformele lor, nu pe langa. Tot cinstit era si daca cerea banii inainte si trimitea ceasurile dupa aia. Nu era nici o necinste asta, tot cinste era. Era necinstit daca lua banii inainte si apoi nu trimitea ceasurile.

Pe de alta parte, nu prea parle je francais, dar la utilizatorul ala, vad in 10 ani 15 reviewuri... cam putin, zic eu. Plus ca 4, 3, si 2 din ele sunt de la aceleasi persoane, adica 15 review-uri, dar doar 9 persoane care le-au scris.

Edited by dasvik, 13 March 2018 - 21:53.


#50
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Batranelul, on 13 martie 2018 - 16:33, said:

Titlul e eronat.
Te-ai inselat singur pe langa ebay. Probabil ai vrut sa economisesti vreo 5-10 euro comisioane.

Asta este singura explicatie, cand te scumpesti la tarate, ti-o iei, in mod normal, trebuia sa astepti ca cumparatorul sa iti achite marfa, plus sau cum te-ai inteles costul de transport, abia dupa aceea trimiteai ceasurile
Eu zic sa le treci la "pagube din care am invatat ceva".

#51
Andra_cuty

Andra_cuty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.12.2016
Trebuie sa vedeti patania si din alta perspectiva.
Daca ati fi fost violati si furati de rromi toata viata si apoi un rrom ar fi pus ceva la vanzare si ar fi facut ca si Anz, i-ati mai fi platit? Eu clar nu.
La fel face si francezul. In ochii francezilor( si multi alti europeni) romanii sunt fiinte subumane. Deci e normal sa ii arzi atunci cand ai ocazia. Poti sa-i condamni? Ne-am facut-o cu mana noastra

#52
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Andra_cuty, on 13 martie 2018 - 22:38, said:

Trebuie sa vedeti patania si din alta perspectiva.
Daca ati fi fost violati si furati de rromi toata viata si apoi un rrom ar fi pus ceva la vanzare si ar fi facut ca si Anz, i-ati mai fi platit? Eu clar nu.
La fel face si francezul. In ochii francezilor( si multi alti europeni) romanii sunt fiinte subumane. Deci e normal sa ii arzi atunci cand ai ocazia. Poti sa-i condamni? Ne-am facut-o cu mana noastra

Gresit, astia nu fac asta din orgoliu, pentru ca legea la ei functioneaza, nu se duc la puscarie pentru 2 ceasuri amarate de cateva sute de euro, mai bine sa crezi ca poate tot un roman l-a ars, sunt unii care miros novicii, sa nu zic fraierii, pentru ca inainte de a vinde pe ebay punea si el cateva intrebari, strainii astia nu iti trimit nici un pix daca nu il platesti inainte,asta este....sa lasam filosofia, data viitoare stie ce trebuie sa faca

Edited by Platon, 13 March 2018 - 22:42.


#53
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 Platon, on 13 martie 2018 - 22:41, said:

Gresit, astia nu fac asta din orgoliu, pentru ca legea la ei functioneaza, nu se duc la puscarie pentru 2 ceasuri amarate de cateva sute de euro, mai bine sa crezi ca poate tot un roman l-a ars, sunt unii care miros novicii, sa nu zic fraierii, pentru ca inainte de a vinde pe ebay punea si el cateva intrebari, strainii astia nu iti trimit nici un pix daca nu il platesti inainte,asta este....sa lasam filosofia, data viitoare stie ce trebuie sa faca

Da, si cacatul lor miroase a trandafiri si are gust de vanilie, nu?

Majoritatea o fi mai corecti decat romanii, nu zic nu, dar au si ei teparii si hotii lor, fii fara grija - vezi cazul Microsoft, VW, Bechtel, si gramezile de scheme ponzi, printre altele. Si sa n-ai impresia ca au doar tunari d-astia de miliarde de euro, au si gainari. Repet, probabil mai putini ca noi, dar nu cred ca-i cazul sa afirmam cu atata certitudine ca n-au si ei jigodiile lor prin societate, ca nu fac gainarii pentru cateva sute de euro.

@Initiator, de curiozitate, care din voi a propus ca "tranzactia" sa se faca pe langa platforma e-bay? Tu sau el?

Edited by dasvik, 14 March 2018 - 08:37.


#54
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Livrările de astfel de chestii când vrei să fii tu mai deștept se fac cu escrow

https://www.escrow.com/

2. Ce ceasuri mai ai la vânzare ? Te ocupi cu așa ceva ? Dacă le vinzi undeva anume pune un link sau dă un mesaj pe PM,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate