Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Am fost inselat pe ebay

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 anz, on 13 martie 2018 - 16:23, said:

Le-am trimis intr-o scrisoare recomandata, asteptand ca atunci cand le primeste urmand sa plateasca cu PayPal.
A mai trecut cineva printr-o asemenea situatie, stie ce trebuie sa fac? Daca fac reclamatie la posta se poate sa-mi trimita inapoi scrisoarea?
Nu mai poți face nimic. Adică poți face plîngere dar nu vei obține nimic. Scrisoare a fost predată, nu o mai recuperează nimeni.

 anz, on 13 martie 2018 - 16:23, said:

Am pe ebay toate mesajele pe care le-am vorbit cu el, inclusiv adresa, deci pot da orice dovada ca eu le-am trimis dar el nu mi-a platit.
Alea nu sînt dovezi. Cum dovedești că ai pus ceasurile în trimitere? Singura metodă - prin poștă - era scrisoare cu valoare declarată și chiar și atunci ți-ar fi fost greu să dovedești că ăla nu ți-a trimis banii. El poate spune că i-a trimis într-un plic oarecare. Dovedește tu că nu i-ai primit...

Morala - nu merită să "economisești" comisioanele ebay sau paypal.

#20
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pe români nu-i înșeală alții (străini). Ei fie îi înșeală pe alții, fie se înșeală între ei, fie se înșeală singuri... în ordinea descrescătoare a inteligenței. Posted Image

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Poți spune Adieu!

#22
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Poate ca francezul e cinstit si nu minte, poate chiar n-a primit nimic. Prin cate maini o fi trecut acea scrisoare cu ceasuri in ea e imposibil ca nimeni sa nu isi fi dat seama ca in plicul ala nu e o hartie cu poezii de dragoste ci ceva de valoare. Au facut scrisoarea pierduta si aia e.
Oricum esti de coma. Posted Image

#23
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

 exceswater, on 13 martie 2018 - 17:02, said:

Ăia de la ebay ce zic ?
Ce sa mai zica? Or fi exclamat si ei:

Quote

AAAAAAAAAAHHAHAHAHHAHAHAHHAHAHAHHAHAHHHAHAAAAAAAA !!!!!!!!!!!
Tare faza, era sa ma inec cu covrigul !!!!!!!!!!

:habarnam:

#24
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
O rugăminte:
Când vei primi un email de la prințul nigerian să postezi aici pas cu pas acțiunile tale.

#25
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 anz, on 13 martie 2018 - 16:57, said:

asta este utilizatorul francez: https://www.ebay.fr/...e?ul_noapp=true
adresa este una din Beziers, de unde este si el.
https://feedback.eba...ve&interval=365

E bizar ca daca te uiti apar numai evaluari pozitive, e inscris de mai bine de 10 ani pe eBay, nu stiu ce l-ar face pe cineva brusc sa se gandeasca hai sa-i trag tzeapa amaratului din Romania.

Dar apropo, daca nu te platea prin PayPal cum anume urma sa se faca tranzactia, unu la mana, si de ce nu ai ales sa ai tu avantajul (i.e. sa-ti trimita el banii inainte, si-n secunda-n care ii aveai urma sa-i faci trimiterea).

Poti posta si nr. de tracking francez?

 Friskey, on 13 martie 2018 - 17:18, said:

Poate ca francezul e cinstit si nu minte, poate chiar n-a primit nimic. Prin cate maini o fi trecut acea scrisoare cu ceasuri in ea e imposibil ca nimeni sa nu isi fi dat seama ca in plicul ala nu e o hartie cu poezii de dragoste ci ceva de valoare. Au facut scrisoarea pierduta si aia e.
Oricum esti de coma. Posted Image
De aceea intrebam de nr. de tracking pentru ca initiatorul a spus c-a verificat si scrisoarea a fost ridicata. Si la astea recomandate (mai ales internationale) nu ti-o da decat pe semnatura, dupa verificarea identitatii. Deci nu se poate ca daca apare ridicata respectivul sa spuna ca n-a primit nimic.

#26
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
De fapt, stai asa, NU depune plingere, pierzi timp degeaba.
Plicul nu era cu ramburs, deci haleluia.
Dar, acum, serios, cum ai putut sa ai incredere asa ?
Putea ala sa aiba 1000 de feedback pozitiv, degeaba.
Si de ce ai acceptat plata dupa ?
Nu avea incredere in tine ca esti roman ?
Si de ce nu ai pus ramburs (parca se poate) ?

#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Poate si-a luat si francezul teapa de la un roman odata, si s-a gandit sa balanseze situatia.

Dar e o lectie, sa nu trimiti ramburs prin alte tari, ca esti la bunavointa aluia.

Nu ai ce sa faci decat sa-ti toci nervii si timpul, te resemnezi si treci mai departe.

#28
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

 dea_dimi, on 13 martie 2018 - 17:22, said:

https://feedback.eba...ve&interval=365

E bizar ca daca te uiti apar numai evaluari pozitive, e inscris de mai bine de 10 ani pe eBay, nu stiu ce l-ar face pe cineva brusc sa se gandeasca hai sa-i trag tzeapa amaratului din Romania.

Dar apropo, daca nu te platea prin PayPal cum anume urma sa se faca tranzactia, unu la mana, si de ce nu ai ales sa ai tu avantajul (i.e. sa-ti trimita el banii inainte, si-n secunda-n care ii aveai urma sa-i faci trimiterea).

Poti posta si nr. de tracking francez?


De aceea intrebam de nr. de tracking pentru ca initiatorul a spus c-a verificat si scrisoarea a fost ridicata. Si la astea recomandate (mai ales internationale) nu ti-o da decat pe semnatura, dupa verificarea identitatii. Deci nu se poate ca daca apare ridicata respectivul sa spuna ca n-a primit nimic.

poate francezu e corect si ceasurile s-au "perdut" pe drum. el a primit scrisoarea, dar fara ceasuri si de aceea spune ca a primit nimic.

#29
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 Friskey, on 13 martie 2018 - 17:18, said:

Poate ca francezul e cinstit si nu minte, poate chiar n-a primit nimic. Prin cate maini o fi trecut acea scrisoare cu ceasuri in ea e imposibil ca nimeni sa nu isi fi dat seama ca in plicul ala nu e o hartie cu poezii de dragoste ci ceva de valoare. Au facut scrisoarea pierduta si aia e.
Oricum esti de coma. Posted Image
Am vorbit cu posta din Franta, au zis ca scrisoarea a fost predata pe data de 5.03 la adresa care era declarata pe plic. Asta este stiut. Nenorocitul ala zice ca n-a primit-o. I-am scris si pe ebay dar de saptamana cealalta nu imi mai raspunde, si l-am amenintat si cu Politia. Nu e clar acum cun stau lucrurile?
Mi-a zis ca imi plateste dupa ce primeste marfa, si am zis ca sa-l ascult, sa fac asa cum zice, sa am incredere. Ce era sa fac? Ce e asa de coma situatia asta, si cine e de vina? eu sau sarlatanii?

#30
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 mybrandnewmail59, on 13 martie 2018 - 17:23, said:

De fapt, stai asa, NU depune plingere, pierzi timp degeaba.
Plicul nu era cu ramburs, deci haleluia.
Dar, acum, serios, cum ai putut sa ai incredere asa ?
Putea ala sa aiba 1000 de feedback pozitiv, degeaba.
Si de ce ai acceptat plata dupa ?
Nu avea incredere in tine ca esti roman ?
Si de ce nu ai pus ramburs (parca se poate) ?
S-ar fi putut, dar colet: https://www.posta-ro...cu-ramburs.html

#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ah, romanii si Internetul. Si sfantul "ramburs" de care nu a auzit nici naiba prin vest.

Suarta!

#32
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 anz, on 13 martie 2018 - 17:28, said:

Am vorbit cu posta din Franta, au zis ca scrisoarea a fost predata pe data de 5.03 la adresa care era declarata pe plic. Asta este stiut. Nenorocitul ala zice ca n-a primit-o. I-am scris si pe ebay dar de saptamana cealalta nu imi mai raspunde, si l-am amenintat si cu Politia. Nu e clar acum cun stau lucrurile?
Mi-a zis ca imi plateste dupa ce primeste marfa, si am zis ca sa-l ascult, sa fac asa cum zice, sa am incredere. Ce era sa fac? Ce e asa de coma situatia asta, si cine e de vina? eu sau sarlatanii?
Tu esti de vina c-ai mers pe incredere.

#33
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 anz, on 13 martie 2018 - 17:28, said:

Am vorbit cu posta din Franta, au zis ca scrisoarea a fost predata pe data de 5.03 la adresa care era declarata pe plic. Asta este stiut. Nenorocitul ala zice ca n-a primit-o. I-am scris si pe ebay dar de saptamana cealalta nu imi mai raspunde, si l-am amenintat si cu Politia. Nu e clar acum cun stau lucrurile?
Mi-a zis ca imi plateste dupa ce primeste marfa, si am zis ca sa-l ascult, sa fac asa cum zice, sa am incredere. Ce era sa fac? Ce e asa de coma situatia asta, si cine e de vina? eu sau sarlatanii?
Aici scrie statutul scrisorii pe site-ul postei franceze: https://www.laposte....ivre-vos-envois, cu numarul prez. RN856616869RO - Lettre recommandée Internationale
Date : 05/03/2018
Am atasat si imagini cu ce am vorbit cu cei de la posta de acolo, si zice clar ca a fost predata destinatarului. (pentru cine nu stie franceza, ii spun eu ca asa este...)

 dexterash, on 13 martie 2018 - 17:30, said:

Ah, romanii si Internetul. Si sfantul "ramburs" de care nu a auzit nici naiba prin vest.

Suarta!
Nu merge sa trimit cu rambus deoarece ei au monede diferite de a noastra. Initial normal ca asa am vrut sa o trimit, dar cea de la posta de la noi mi-a zis ca nu se poate. Si am zis ca sa o trimit asa.

Attached Files



#34
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Ai facut cerere de recipisa primire - prima poza - aia cu duplicata..... ?!
Oricum, mult nu te ajuta, ca nu scrie acolo ce era in plic.
Calmeaza-te, a venit si rindul strainilor sa le traga teapa romanilor, prea le-am tras-o noi destul.
Tu ai fost probabil printre primii, norocosule ;)

#35
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 anz, on 13 martie 2018 - 17:32, said:

Aici scrie statutul scrisorii pe site-ul postei franceze: https://www.laposte....ivre-vos-envois, cu numarul prez. RN856616869RO - Lettre recommandée Internationale
Date : 05/03/2018
Am atasat si imagini cu ce am vorbit cu cei de la posta de acolo, si zice clar ca a fost predata destinatarului. (pentru cine nu stie franceza, ii spun eu ca asa este...)
Cred c-am inteles unde poate fi intr-adevar problema, si s-aveti amandoi dreptate: ai pus-o tu recomandata international, dar ai pus-o si cu confirmare de primire?

Pentru ca intr-adevar notificarea inseamna "distribue" dar nu e de exemplu "distribue contre signature". Asta 1 la mana.

2 la mana, in general distributia unei recomandate o face biroul postal local, dar aici pare ca platforma de colete a facut-o (deci cumva sub forma de colet?)

Si asta doar pentru a spune ca daca te uiti la centrul respectiv, are niste evaluari catastrofale:

https://www.google.f...a394543d8bcbe,1,

acum 2 zile cineva le-a lasat evaluarea urmatoare:

ATTENTION PRÉSOMPTION DE VOL DE COURRIER, 2 ENVOIS NON RÉCEPTIONNÉ, EXCUSES BIDON, VIVEMENT LA CONCURRENCE!!!

in care se face vorbire fix de disparitia unor trimiteri. Deci se poate ca efectiv posta franceza (sau mai bine zis un lucrator d-acolo) sa-ti fi tras tzeapa. Ceea ce insa nu poti sa stii este daca respectivul (chiar ti-a zis asta?) ca s-a dus si el la posta sa se intereseze ce si cum? Ca daca ti-ar fi spus asta, atunci ar fi fost de buna credinta.

#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca o paranteza in caz ca nu-i clar recomandatele nu au asigurare sau daca au e absolut minimala. Daca n-ai pus-o cu valoare desigur (daca exista optiunea).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate