Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Recomandare smartphone buget redus

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020

View Postunpuisor, on 27 februarie 2020 - 11:39, said:

poti pune ce launcher vrea muschiul tau si il faci sa arate ca un Google Pixel, ca un Aifon, telefon Microsoft sau cum vrea pensia ta. Eu am pus pe mi mix-ul meu nova si arata total diferit de orice xiaomi.
problema e ca unii nu stiu nici macar cum se mananca google play si niste teme amarate. Ce sa mai vorbim de customizare.
Am testat si eu lancherele astea, la modul sincer crezi ca o sa foloseasca asa ceva?

Xiaomi in sine cu softul lor parca nu este pentru incepator.
Dar daca ii place telefonul nu este un punct negativ, miui este un soft stabil doar ca putin ciudat fata de orice android ai mai avut.

View Postciprianned, on 27 februarie 2020 - 18:06, said:


Fara Allview, sunt petarde. Cred ca nici nu se mai fabrica.

View Postciprianned, on 27 februarie 2020 - 18:21, said:

Inteleg ca o baterie mai mare e mai buna, si eu asta caut. Dar nu vreau ca telefonul sa fie prea greu.
Xiaomi Note 7 pe net la specificatii are 186 g...
Din pacate bugetul te limiteaza.

#74
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Am trecut de la Redmi 4A la Redmi Note 7, m-am obișnuit repede cu el. Singurul regret este că nu mai stă așa lejer în buzunarul pantalonilor. Ți-aș recomanda totuși un Note 8, fiind mai nou e posibil să primească update mai mult timp față de Note 7

#75
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Xiaomi in sine cu softul lor parca nu este pentru incepator.
miui-ul sau softul de la Xiaomi e o copie dupa Apple. Mi se pare intuitiv si destul de simplu in comparatie cu altele. Bine, nu se compara cu un android curat dar e destul de simplu.

Quote

Ți-aș recomanda totuși un Note 8, fiind mai nou e posibil să primească update mai mult timp față de Note 7
astia fac update avand in vedere nr de telefoane vandute. Si cum RN7 e mai vandut decat RN8 simplu, nu ala cu pro, e posibil sa pupe update-uri mai multe sau cel putin la fel.
Am luat pt o cunostinta un RN7 si merge brici. Am putut sa pun si google camera care a mers din prima fara mismasuri si deja a intrat in alta liga. la 700 lei cat l-am prins, am zis saru mana.

#76
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
M-am uitat mai atent la Xiaomi si nu, chiar nu imi place aspectul,diagonala si nici rezolutia nu e una care sa ma incante (la fel cum a fost si cu Redmi 4x).
In schimb, am gasit un Samsung A20e care imi place foarte mult. E compact, culori vii, un contrast foarte bun (Samsung-ul e Samsung), camera e una buna.

Edited by ciprianned, 28 February 2020 - 13:55.


#77
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

M-am uitat mai atent la Xiaomi si nu, chiar nu imi place aspectul,diagonala si nici rezolutia nu e una care sa ma incante (la fel cum a fost si cu Redmi 4x).
In schimb, am gasit un Samsung A20e care imi place foarte mult. E compact, culori vii, un contrast foarte bun (Samsung-ul e Samsung), camera e una buna.
hai sa iti explic de ce o ieftineala de RN7 e mai bun decat Samsung A20e.
Avantaje Samsung
Pretul, aproximativ 650 lei, cam cu 100 lei mai putin, mai mic si mai usor, si sa nu uit mai ai si nfc care il poti avea la xiaomi doar la Redmi note 8t. Si atat.
Dezavantaje.
La samsung ai o basina de modem 4g care merge cu 150/50 vs 600/50 mbps.
Tot la samsung, sticla de cacao din plastic vs gorilla glass 5, spatele din plastic. Poate rezista mai bine la cazaturi dar e din plastic ieftin.
Ecranul la samsung e hd fata de full hd. Gandeste-te la un televizor de acum 15 ani vs unul actual. Rezolutia ecranului e cu 100 ppi mai proasta. Chiar daca e amoled, e un amoled ieftin nu ca la S10.
Samsungul vine cu o basina de procesor. Xiaomi-ul are procesorul cam cu 43% mai rapid. Si placa video cam tot pe acolo.
Samsungul vine cu 3 gb memorie vs 4. In 2020 eu zic ca pe android 3 e cam putin.
Si stocarea 32 gb vs 128 gb e iar diferenta de 4 ori mai putin.
daca vrei samsung ia macar A40 dar si ala e mai slab decat xiaomi-ul :)
Camera foto de 13 mp de duzina vs 48 megapixeli care iti da niste fotografii de 12 muuult mai bune. Si optica e mai buna f1.8 vs 1.9.
Xiaomi are si stabilizare electronica si slo motion la filmare fata de ... samsung
Camera de selfie e mai proasta la samsung.
Bateria e mai mica cu 25% la samsung
Nu ai port de infrarosu.
si incarcarea e mai lenta. 15 w vs 18 la miaomi.
totul pt 100 lei mai putin? merita?
Mergi in megamall daca esti din bucuresti, in showroom la miaomi, pune mana pe telefon si joaca-te cu el. apoi mergi pe acolo la flanco sau altex si cauta si samsungul ala ieftinache si fa diferenta.

#78
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
P.S. la xiaomi a aparut deja android 10, la samsung... nu bag mana in foc.

#79
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Uite care este treaba? Astea sunt 2 telefoane de buget, nu ca buget, LOW BUDGET, entry level, astea sunt telefoane pentru seniori.
Intiatorul pare tanar, pare ca ar avea nevoie de minim 4Gb ram, poate mai mult, sincer nici daca nu aveam bani nu cumparam un telefon mai slab de Xiaomi Mio 8 lite
8.https://www.pcgarage.ro/smartphone/xiaomi/mi-8-lite-ecran-full-hd-plus-snapdragon-octa-core-128gb-6gb-ram-dual-sim-4g-tri-camera-24-mpx-plus-12-mpx-plus-5-mpx-quick-charge-30-senzor-amprenta-black/
Telefonul asta o sa-l tina minim 2 ani, sa navigheze, youtube, ceva poze, nu straluceste camera de pe telefon dar are un ecran, o baterie, 6Gb de ram, pare un telefon mai ok.
800 de lei un telefon.

Chestia este sa gandesti pe termen lung si sa nu cumperi in fiecare an un telefon de buget si pe termen lung sa ajungi al aceeasi suma dar cu un hardware slab.

Eu daca trebuia sa imi cumpar telefon si nu aveam bani faceam rate sau cumparam un https://www.pcgarage...3-camere-black/
Si stiam ca tin telefonul asta 3-4 ani.

Am incercat sa evit xiaomi dar cand am citit datele tehnice de la Samsung a20e, pare telefon pentru seniori, genul de telefon de cumperi la bunica.

#80
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Totul pleaca de la diagonala si greutate. Pur si simplu nu puteam sa stau pe un telefon cu o diagonala mare si o greutate mare ca RN7. Deja acum A20e-ul cu husa pe care i-am pus-o e la limita acceptabila d p d v al greutatii pentru ce imi trebuie.
Inteleg ca RN7 are e superior la toate capitolele, dar trebuie privita situatia si la modul practic.
Mulumesc oricum pentru sfaturi.

Edited by ciprianned, 29 February 2020 - 09:37.


#81
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Voi recomanda RN7 celor care vor un telefon cu performante foarte bune si ieftin. :)

#82
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Cu placere.
Sincer cred ca suntem pe aici care am uitat cum este cu telefonanele astea si ne-am dus ca oile spre noile tarife, ca altcumva nu pot descrie ce gandesc la ora asta, cred ca majoritatea ne-am obisnuit cu flagshipuri de 1000 de euro.
Eu citeam specificatile de la Samsung si ma gandeam de ce ar scoate Samsung un telefon ca ala in 2019? Problema este rezolutia, adica cand navighezi pe internet(pe telefon) este cata informatie incape pe pagina, cat de mult poate sa dispuna rezolutia respectiva.

Vorbeam cu un prieten zilele trecute despre laptopuri si sunt unele lucruri sub care nu poti scadea, adica nu vrei sa te intorci la harduri mecanice, la ecrane TN, te-ai obisnuit cu windows cu licenta etc...
Asa si la telefoane, pur si simplu dupa ce vezi un ecran de calitate, ce inseamna rezolutie calumea sa redea pagina pe tot ecranul, sa poti vedea filme FULL HD, peste full HD in aplicatie pe youtube, rezistenta la apa. Am un telefon de pur si simplu butonez la el cand ploua.
Eram ieri cu un prieten si el cauta ceva pe telefonul lui, eu ma uitam pe al meu, ploua, el avea o generatie mai veche de Samsung, tot asa rezistent IP 68.

Cea ce vreau sa zic este ca nu stiu daca atata iti permiti financiar sau atat ai hotarat tu, cea ce vroiam sa iti zic ca in locul tau faceam un efort financiar spre un telefon mai bun care sa te tina cativa ani.
Daca nu imi permiteam sa dau 1000 de euro pe un telefon mobil, ba, o spun sincer ca imi cumparam un Samsung S8 cu 1400 de lei sigilat de la orice amanet sau de pe olx.
Si este mult mai bun ca orice telefon s-a scris pe aici.
https://www.olx.ro/o...html#e12c35c557

#83
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
De acord că Samsung S8 este peste toate acele telefoane. Doar că dacă iei un telefon nou de la magazin serios ai garanție 2 ani. La unul vechi și uzat nu știi când ai de investit alți bani în el. Eu am schimbat destule telefoane, dar mereu am luat cu garanție (de pe olx) pentru a sta liniștit. Până la urmă am știut care e alesul pe termen lung și l-am luat de nou

#84
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Eu nu suport telefoanele(sau gadgeturile SH), acum asta fiind bugetul si astea fiind cerintele chiar nu prea ai loc de manevra.
Ce telefon ai?

Sunt telefoane de buget care sunt bune pentru navigat, liturile de la Huawei sunt pe lista.
Eu urmaream review de la Samsung S20 ultra un telefon de iti cumperi masina la cat de scump este, nici ala nu este fara bube, parerea mea ca inacceptabile pentru un asemenea pret.
Asa ca la un telefon SH de 600 de lei chiar nu prea poti avea cine stie ce pretentie.

Un singur lucru zic ca nu este chiar ok, rezolutia de la Samsung. Paginile de internet sunt optimizate pe o rezolutie putin mai mare.

#85
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Motorola g7 power.

#86
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Dupa 1 luna si jumatate de folosit telefonul ma declar multumit cu mentiunea ca bateria e destul de mica, dar avand in vedere ca nu vreau sa mai stau mult pe telefon e numai buna ca sa pot renunta la obiceiul vechi. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate