Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Radarele doar pe masini inscriptionate!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Radarele vor fi instalate exclusiv pe autovehiculele cu insemnele distinctive ale Politiei rutiere

Quote

Plenul Senatului a adoptat miercuri propunerea legislativa a unor parlamentari liberali care prevede ca radarele vor fi instalate exclusiv pe autovehiculele cu insemnele distinctive ale Politiei rutiere.

In favoarea propunerii legislative, care modifica articolul 109 din OUG 195/2002, au votat 92 de senatori, iar un vot a fost impotriva.
Potrivit proiectului, dispozitivele fixe sau mobile destinate masurarii vitezei se vor instala exclusiv pe autovehicule care prezinta inscrisuri si insemnele distinctive ale Politiei rutiere.

Dispozitivele mobile (tip pistol) destinate masurarii vitezei se vor utiliza la o distanta maxima de 10 metri de autovehiculele care prezinta inscrisurile si insemnele distinctive ale Politiei rutiere, mai prevede proiectul.

"Prin cadrul normativ (OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice), cat si prin atitudinea si comportamentul lucratorilor Politiei rutiere nu se acorda niciun fel de atentie preventiei aparitiei evenimentelor rutiere nedorite. Aceste modificari au scopul principal de a readuce OUG 195/2002 la scopul sau initial - preventia accidentelor si dobandirea unui comportament responsabil al conducatorului auto.

In forma sa actuala si asa cum este ea interpretata si aplicata, OUG 195/2002 este o ordonanta orientata doar catre aplicarea de sanctiuni si atat. Ori, aplicarea de sanctiuni trebuie sa fie ultima modalitate in modelarea comportamentului conducatorului auto", se arata in expunea de motive a actului normativ.

Proiectul merge la Camera Deputatilor, care este decizionala.

Desigur, se va urla ca sosele vor deveni cimitire (mult mai mult decat sunt acum)!

In experienta mea, doar accidental sunt prinsi vitezomanii, iar cu o floare nu se face primavara.
Adevarul este ca majoritatea mergem legal in aproapierea radarului (Waze, flash-uri) si zenzatia este de parca ai sta pe loc.
Imediat dupa ce treci de radar, incepi sa... "recuperezi"

Acum parca suntem in ratele si vanatorii; ci prinsi sunt cei ghinionisti!

Sa vedem daca trece proiectul.

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Deci sustii proiectul sa inteleg?

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 Adm, on 08 martie 2018 - 13:01, said:

Imediat dupa ce treci de radar, incepi sa... "recuperezi"


insa intrebarea ar fi, merita cele 10-15 minute castigate prin rularea cu viteze mult peste cele legale, in detrimentul posibilitatii ca sa nu mai ajungi vreodata la destinatie?

nu legea ne omoara pe noi, ci noi insine prin inconstienta cu care tratam riscurile la care ne supunem prin proprie vointa.

Edited by Dany_Darke, 08 March 2018 - 13:09.


#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 Dany_Darke, on 08 martie 2018 - 13:07, said:


insa intrebarea ar fi, merita cele 10-15 minute castigate prin rularea cu viteze mult peste cele legale, in detrimentul posibilitatii ca sa nu mai ajungi vreodata la destinatie?
Durerea e ca ar putea sa intre in tine un alt "grabit" si tu sa mergi regulamentar.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
E un proiect bun.  O masina inscriptionata chiar si fara radar pe ea poate sa previna un accident. Incetinesti instinctiv cand apare masina. Eu de cand sustin ca daca se vrea prevenirea accidentelor grave atunci trebuie puse permanent echipaje in zonele respective. Altfel e doar colectare de taxe.

Stiu o anumita curba unde au murit 2 cunostinte la 2 ani distanta . Accident copy/paste. E cunoscuta si e limitare la 50, pusa justificat dupa parerea mea. Cand e politia in zona aia se circula cu 50 si riscul de accidente e aproape nul. Cand stau cu masina neinscriptionata mai prind cate un vitezoman dar nu reduc riscul de accident in curba aia. Si nu e exclus sa ii mature unul care intra cu viteza  ca prea bine sunt pozitionati, fix pe traiectoria pe care merge masina cand ratezi curba.

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Mie propunerea legislativa respectiva mi se pare o incurajare a nerespectarii codului rutier.

Opnia mea: ar trebui sa existe doar masini ne-inscriptionate, cu camere de luat vederi, care sa circule in trafic si sa inregistreze abaterile.

Asa se face in multe tari din Vest, si se vede la nivelul de disciplina al soferilor de-acolo.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Pana nu apare in MO, e doar zvon.
https://www.senat.ro....aspx?cod=20787
07-03-2018 adoptat de Senat (nr. voturi: DA= 92 NU=1 AB=0)
Trebuie sa treaca si de CD. Apoi in MO.

#8
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
eu unul as fi foarte multumit daca s-ar aplica aceasta lege, cel ptin pe drumul Tg Jiu - Valcea. Avand in vedere ca pe acolo treci din sat in sat daca mergi legal faci 2-3 ore pe 100km, ceea ce nu este chiar normal.

#9
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 PoeOvidiu, on 08 martie 2018 - 13:10, said:

Cand stau cu masina neinscriptionata mai prind cate un vitezoman dar nu reduc riscul de accident in curba aia.
Nu.

Conducatorii auto ar trebui sa stie ca politia rutiera circula in trafic cu masini neinscriptionate si ca-i filmeaza si ii sanctioneaza.

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 Hunor_66, on 08 martie 2018 - 13:10, said:

Mie propunerea legislativa respectiva mi se pare o incurajare a nerespectarii codului rutier.

Opnia mea: ar trebui sa existe doar masini ne-inscriptionate, cu camere de luat vederi, care sa circule in trafic si sa inregistreze abaterile.

Asa se face in multe tari din Vest, si se vede la nivelul de disciplina al soferilor de-acolo.
Tu stii ca nu e o idee rea? Combinata cu echipaje postate permanent in zonele cu accidente frecvente e posibil sa fie o solutie.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 PoeOvidiu, on 08 martie 2018 - 13:10, said:

Incetinesti instinctiv cand apare masina.
Foarte rau obicei. Ce-si umlu astia frigiderele cand ii vad ca franeaza cand vad politia pe drum.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cred ca incep sa se plictiseasca niste cetateni prin Parlament. In loc sa traseze linii Guvernului sa se miste mai cu talent, baga bete in roate.

Cand stii ca poti fi filat doar de masini inscriptionate, tentatia de a depasi limitele legale (deobicei si cele de siguranta) va fi si mai mare. Mai bine s-ar fi gandit cum sa previna.

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 Dany_Darke, on 08 martie 2018 - 13:07, said:

insa intrebarea ar fi, merita cele 10-15 minute castigate prin rularea cu viteze mult peste cele legale,
In unele cazuri da!

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
@Hunor_66
In multe tari civilizate radarele sunt marcate si anuntate din timp (cele fixe).

In alte tari se patruleaza civil, dar ii opresc doar pe cei care sar calul mult.
Nu te opreste nimeni in Germania daca ai 160 Km/h in zona de 130 Km/h!

Acum cativa ani eram pe vestitul E85 si politistul s-a rostogolit din masina ca sa ma opreasca. Era sa il calc.

In Romania nu e preventie, este vanatoare!

Pe A3 stau pe mijlocul autostrazii, intre "papusoii de plastic verde" si pandesc victimele cu pistolul laser.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
asta zic si eu marius. legea in sine cu oricate reglementari ar aduce ea in folosul sau nu a participantilor la trafic, nu va reusi niciodata sa combata lipsa de constienta si autoconservare. de ce nu, chiar si de logica. iar asta trebuie sa o faca fiecare din noi. legea e doar metoda prin care ti se sugereaza ca este rau sa fii prost.

nu vreau sa jignesc pe nimeni, iar daca se simte careva, imi cer scuzele de rigoare, insa am trait pe propria piele sentimentul de a fi neputincios in fata unui zmeu de pe sosea care considera ca e cel mai tare din parcare ... cand parcarea este goala.

#16
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Kobra2602, on 08 martie 2018 - 13:12, said:

eu unul as fi foarte multumit daca s-ar aplica aceasta lege, cel ptin pe drumul Tg Jiu - Valcea. Avand in vedere ca pe acolo treci din sat in sat daca mergi legal faci 2-3 ore pe 100km, ceea ce nu este chiar normal.
Si, cand mergi prin Austria, din sat in sat, cum e ?
Nu ar fi mai simplu sa se introduca limita de 70 pe toate drumurile nationale ?
Ceea ce spui dumneata favorizeaza incalcarea codului rutier.
Pai, nu mai bine il desfiintam de tot, in loc sa impingem soferii sa nu-l respecte ?

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 dorin_2k, on 08 martie 2018 - 13:13, said:

Foarte rau obicei. Ce-si umlu astia frigiderele cand ii vad ca franeaza cand vad politia pe drum.
  Adica daca tu mergi cu 130 pe limita de 90 nu incetinesti instictiv? Nu circuli putin mai atent? Curajosule.
Cand zic incetinit ma refer la redus pana la liimta legala si asta nu prin bagarea pedalei de frana in podea, pur si simplu ridici piciorul de pe acceleratie.

PS: Experienta m-a invatat sa nu mai umplu frigiderele altora. Am invatat sa am rabdare dupa altii. La inceput ma enervam si eu. Dar dupa ce treci de jumatate de milion de km nu te mai enervezi.
Am invatat sa merg in ritmul traficului, e mult mai confortabil si mai putin obositor.
Mai nasol e cand sunt cu sotia ca se enerveaza ea din dreapta. "Dar cat mai stai dupa asta?" :D  Pana e linie intrerupta si pot depasi lejer, fara sa fiu nevoit sa bag acceleratia in podea si sa trag repede de volan :)

Edited by PoeOvidiu, 08 March 2018 - 13:19.


#18
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 Kobra2602, on 08 martie 2018 - 13:12, said:

eu unul as fi foarte multumit daca s-ar aplica aceasta lege, cel ptin pe drumul Tg Jiu - Valcea. Avand in vedere ca pe acolo treci din sat in sat daca mergi legal faci 2-3 ore pe 100km, ceea ce nu este chiar normal.
Propune demolarea satelor alea, sa nu faci asa mult.
Discutia e despre cat de buna ar fi o astfel de masura pentru majoritatea, asa la nivel individual fiecare avem cate o doleanta despre una sau alta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate