Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Radarele doar pe masini inscriptionate!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#37
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postoaspetele, on 08 martie 2018 - 13:27, said:

Poi si de acum vor putea face asta, minus detectarea vitezei.
Pistolul laser nu merge oricum din mers, dupa cate stiu eu.
Nu-i vorba de pistol, e vorba de radare instalate pe masini, care fac diferenta intre miscarea masinii si miscarea celorlalti din trafic (si cu rol de camera de luat vederi).

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAdm, on 08 martie 2018 - 13:15, said:

In Romania nu e preventie, este vanatoare!
se numeste panda.
si in 99% din situatii parca stau la furat....

Edited by arg, 08 March 2018 - 13:34.


#39
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostYOUR_GOD, on 08 martie 2018 - 13:31, said:

Mașinile nemarcate nu ajută deloc. Doar dacă speri ca cel sancționat se va deștepta. Dar asta în țări în care amenzile se plătesc. Altfel, tot proștii și-o vor lua.
Daca masinile neinscriptionate vor duce la ridicarea foarte multor permise, vor fi eficiente.

Eu unul gandesc in mod medicinist.
Cei care au comportament accidentogen sunt ca niste bolnavi care trebuiesc "scosi" din comunitate si pusi in carantina, pentru a nu produce daune sanatatii celorlalti.

#40
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View PostAdm, on 08 martie 2018 - 13:15, said:

@Hunor_66
Pe A3 stau pe mijlocul autostrazii, intre "papusoii de plastic verde" si pandesc victimele cu pistolul laser.

Am ajuns sa ii victimizam pe vitezomani ? Asa ceva.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDany_Darke, on 08 martie 2018 - 13:07, said:

insa intrebarea ar fi, merita cele 10-15 minute castigate prin rularea cu viteze mult peste cele legale, in detrimentul posibilitatii ca sa nu mai ajungi vreodata la destinatie?

nu legea ne omoara pe noi, ci noi insine prin inconstienta cu care tratam riscurile la care ne supunem prin proprie vointa.
Hai să lămuresc ceva (dacă reuşesc).
1. Dacă rulezi cu mult peste limita vitezei legale, câştigi mai mult de 10-15 minute. Nu încurajez asta, doar constat.
2. Dacă o limită de 40 km/h e pusă într-un loc unde poţi rula binemersi cu 90 km/h, recomand circularea cu mult peste limita vitezei legale. Caz concret: Bulgaria, undeva spre Dupniţa, pe un drum echivalent cu cel judeţean al nostru, drept, cu lan de porumb stânga-dreapta. Caz concret 2: DN2, înainte de Lilieci, limită de 80 km/h pe drum drept în loc de 100, motiv pentru care toţi o frigem cu 120, de-ai naibii (dacă se poate asta, din toate punctele de vedere - unii riscă şi îi las să rişte).
3. 10-15 minute în plus câştigi dacă rulezi cu 10-20 km/h peste limită. Dacă această limită este 130 km/h (autostradă), drumul e uscat şi vremea bună, iar maşina OK tehnic (inclusiv anvelopele), poţi rula cu mai mult de 150. Dezavantaj: amenda îţi aparţine. Avantaj: poţi fi negustor cinstit.
4. Dacă o localitate permite circulaţia cu 70 km/h în loc de 50 km/h, atunci depinde de cât de experimentat eşti în cazul în care circuli peste limită şi apare o situaţie neprevăzută. Dar te rog: nu te lega de nevinovaţi. Du-te în stâlpi, în copaci, în garduri, dar lasă oamenii şi animalele în pace.

Susţin proiectul. Sancţionarea abaterilor legale trebuie executată cu mijloace legale. A monta un radar pe o maşină neinscripţionată cu însemnele poliţiei rutiere este echivalentul cu a circula cu un automobil fără plăcuţele cu numărul de înmatriculare. Controalele în trafic efectuate cu maşini neinscripţionate trebuie descurajate prin orice mijloc. Caz concret: eu însumi, la volanul maşinii mele, mi se face semn de oprire de către un tip ce părea de la DIICOT, alături de un echipaj şi de două Dacii Duster negre, neinscripţionate, undeva în zona Bascov. Nu am oprit, l-am claxonat pe cel proţăpit în drum, l-am ocolit şi am trecut mai departe. An: 2016. Nici până acum n-am aflat ce căutau ăia acolo şi ce urmăreau. Caz concret 2: septembrie 2017, undeva în zona Porumbacu de Sus, un Logan alb neinscripţionat pândea cu radarul într-o parcare de pe marginea drumului. Am oprit lângă el şi, cu cel mai suav ton posibil pentru un bărbat, l-am întrebat pe vânător dacă îi e rău şi are nevoie de ajutor. S-a enervat, dar n-a ripostat, apoi a plecat în alt loc pentru a pândi.

Nu recomand excesele la volan, dar în trafic sunt fel de fel de situaţii. În foarte puţine dintre acestea, viteza te scapă de la moarte. În foarte multe, nu.
Şoferul bun este acela care poate circula, oricând, cu viteza maximă posibilă. Nu este cea de pe cadranul vitezometrului, ci cea dictată de condiţiile meteo, de trafic şi de starea tehnică a maşinii. Da, şi de starea de sănătate a şoferului. Aici nu înţeleg mulţi: dacă această viteză este de 30 km/h, ei circulă cu 80 km/h. Dacă s-ar face praf numai ei, OK, ar fi selecţia naturală - dar îi fac praf şi pe cei nevinovaţi.

Din păcate, în toată lumea se conduce aiurea, chiar şi în Germania cea-fără-limită-de-viteză-pe-autostrăzi.

View Postmarius87ism, on 08 martie 2018 - 13:16, said:

Propune demolarea satelor alea, sa nu faci asa mult.
Propune o autostradă care să ocolească satele alea, sau minim ceva de genul ocolitoarei de la Adunaţii Copăceni.

#42
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostSupermax, on 08 martie 2018 - 13:27, said:

O lege foarte buna ! Politia rutiera trebuie sa faca preventie...nu vanatoare...dupa spaga ! Ce semn regulamentar de oprire ala cand iti vine o masina cu geamuri fumurii din fata cu un baston reflectorizant si iti face semn cu farurile ! Daca in masina aia e Al Capone ?
Au sirene si girofaruri la baza parbrizului si se pot scoate si pune pe capota (gen Kojak, care mai tineti minte).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U2O6S-l7s-4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Minutul 0:30

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttehnics, on 08 martie 2018 - 13:31, said:

...nu stii sa conduci. Posted Image
Eu intotdeauna m-am adaptat traficului...in Norvegia e altul, in Romania e altul. Cand toti o calca ca sa prinda feribotul...tu stai asa, la relantiu ?
Este ziua dragelor noastre astăzi, totuşi te întreb: chiar n-ai văzut, în România, şoferiţe mergând cu 40 km/h la limite de 70 sau 90? Eu da. De ce? Nu puteau să nu dea un like pe Facebook.

#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostHunor_66, on 08 martie 2018 - 13:39, said:

Au sirene si girofaruri la baza parbrizului si se pot scoate si pune pe capota (gen Kojak, care mai tineti minte).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U2O6S-l7s-4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Minutul 0:30
  Imi pot pune si eu
https://www.bizoo.ro...tie/start-0/10/

se gasesc de cumparat.

Sa nu imi zici ca e ilegal sa il folosesc. Si daca nu sunt politist ci sunt un jefuitor e ilegal sa te opresc dar nu imi pasa, o sa incerc oricum.

Edited by PoeOvidiu, 08 March 2018 - 13:46.


#45
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View PostHunor_66, on 08 martie 2018 - 13:35, said:

Legile au existat mereu. Acestea nu se aplică, altfel multe permise s-ar ridica și acum. Dar permisul nu se ia oricui.
Asta e problema. Singura schimbare necesară este aplicarea neselectivă a legii, nu mașini neinscripționate.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPoeOvidiu, on 08 martie 2018 - 13:22, said:

Daca stai sa faci o amiabila dureaza mai mult decat castigi ca mergi cu 100 in loc de 60 Posted Image  Sau o pana de cauciuc?
Cu tot respectul, dar în 11 ani de condus cu actuala maşină am avut o singură pană de cauciuc: am mers cu maşina pe câmp şi am călcat pe o bucată de fier. Prostia mea, am plătit-o. La vulcanizare.
Pana de cauciuc este, pe undeva, echivalentă cu pana prostului, dacă nu vorbim de gropi ca pe Lună sau Marte. Dar şi atunci, circuli foarte prudent, sau eviţi acel drum.
Dacă verifici periodic cauciucurile, nu are ce să se întâmple. Maşina te trădează numai dacă n-ai grijă de ea.

#47
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostPSC, on 08 martie 2018 - 13:47, said:


Pana de cauciuc este, pe undeva, echivalentă cu pana prostului, dacă nu vorbim de gropi ca pe Lună sau Marte. Dar şi atunci, circuli foarte prudent, sau eviţi acel drum.
Dacă verifici periodic cauciucurile, nu are ce să se întâmple. Maşina te trădează numai dacă n-ai grijă de ea.
  Pe drum european am luat un surub de 6mm de toata frumusetea in roata. M-am trezit numai ca se lasa spatele. Si e a doua pana doar in peste 500.000 de km. Dar se mai intampla. Si atunci ce faci? Mergi in continuare cu 100 de km/h sa nu scapi feribotul?

Edited by PoeOvidiu, 08 March 2018 - 13:51.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postarg, on 08 martie 2018 - 13:33, said:

se numeste panda.
si in 99% din situatii parca stau la furat....
De unde ai îndoiala asta? Eu sunt convins.
Până şi bulgarii, campioni la opritul cu paleta în boscheţi, au început s-o lase mai moale, de când ai lor au început să le intenteze procese.
Stau şi acum la pândă, dar sunt mai vizibili, n-am văzut maşini neinscripţionate care să oprească şoferii în trafic şi, unde stau, chiar se recomandă să circuli cu cât scrie pe indicatorul de limitare.

#49
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006

View PostPoeOvidiu, on 08 martie 2018 - 13:27, said:

  De curios, cu ce viteza mergi prin localitate?  

Merg in functie de localitate. Prin Lunca Banului (o localitate intre Strehaia si Filiasi cu case numai pe o pate a drumului) merg cu max 90 km, Butoiesti si Arginesti cam pe la 80, in rest in functie de trafic, asta doar in zonele ce le cunosc. Pe drumuri necunoscute merg cu max 70 km pt ca imi este "frica" de carute, biciclete, animale si "animale" venite de la carciuma. Noaptea, in general, respect vitezele regulamentare tot din cauzele enumarate mai sus. Nici macar pe autostrada, in Romania, nu depasesc 140.. Dovada ca in vreo 200k km facuti de mine nu am reusit sa omor decat un fazan si o vulpe..:P

Edited by Kobra2602, 08 March 2018 - 13:54.


#50
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostKobra2602, on 08 martie 2018 - 13:52, said:

. Pe drumuri necunoscute merg cu max 70 km pt ca imi este "frica" de carute, biciclete, animale si "animale" venite de la carciuma. Noaptea, in general, respect vitezele regulamentare tot din cauzele enumarate mai sus. Nici macar pe autostrada, in Romania, nu depasesc 140..
  Adevarul e ca animalele iesite de la carciuma sunt cele mai periculoase, mai ales noaptea.  Oricum nu exagerzi cu viteza prin localitati. E cam mare dar e in limite rezonabile. Eu daca sunt 2 benzi/sens si nu am nimic in spate intotdeauna trec pe banda 2 in localitati. Sa fiu cat mai departe de marginea drumului. Daca am masina in spate stau pe banda 1 ca poate vrea omul sa mearga mai repede.

Edited by PoeOvidiu, 08 March 2018 - 13:56.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPoeOvidiu, on 08 martie 2018 - 13:50, said:

  Pe drum european am luat un surub de 6mm de toata frumusetea in roata. M-am trezit numai ca se lasa spatele.
Deci ai fost şofer bun, dacă nu l-ai luat cu roata din faţă.
Care e drumul ăla? Să-l evit, dacă pot.

View PostKobra2602, on 08 martie 2018 - 13:52, said:

Merg in functie de localitate. Prin Lunca Banului (o localitate intre Strehaia si Filiasi cu case numai pe o pate a drumului) merg cu max 90 km, Butoiesti si Arginesti cam pe la 80, in rest in functie de trafic, asta doar in zonele ce le cunosc. Pe drumuri necunoscute merg cu max 70 km pt ca imi este "frica" de carute, biciclete, animale si "animale" venite de la carciuma. Noaptea, in general, respect vitezele regulamentare tot din cauzele enumarate mai sus. Nici macar pe autostrada, in Romania, nu depasesc 140.. Dovada ca in vreo 200k km facuti de mine nu am reusit sa omor decat un fazan si o vulpe..Posted Image
Uite un şofer bun, care circulă corect. Poate nu corect legal, dar corect în ceea ce priveşte siguranţa. Iar la mine, siguranţa este mai presus de Codul Rutier.
Dacă ar circula corect legal, ar ajunge poi-marţi la destinaţie.

Mâna sus cine recunoaşte:
Cu ce viteză aţi circulat pe sectorul Comarnic-Ploieşti când aţi scăpat din coloană la Comarnic? După primul răspuns voi răspunde şi eu. Vreau să văd cine recunoaşte primul, dar vreau sinceritate.

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostPSC, on 08 martie 2018 - 14:00, said:

Mâna sus cine recunoaşte:
Cu ce viteză aţi circulat pe sectorul Comarnic-Ploieşti când aţi scăpat din coloană la Comarnic? După primul răspuns voi răspunde şi eu. Vreau să văd cine recunoaşte primul, dar vreau sinceritate.
eu nu am ajuns pe acolo
dar oriunde prind gol merg la limita superioara

si da incerc sa scap de toti melcii... nu-mi place la inghesuiala...

Edited by arg, 08 March 2018 - 14:03.


#53
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
@PSC daca asta e drumul ala cu 2 benzi pe sens merg cu 90-100 cel mult pt ca nu prea cunosc drumul. Si inca ceva: nopatea merg de obicei pe mijlocul drumului daca sunt singur pe strada, asta pt a evita tot ce apare nesemnalizat pe margine... si apar destule obstacole.

#54
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View PostPSC, on 08 martie 2018 - 13:43, said:

chiar n-ai văzut, în România, şoferiţe mergând cu 40 km/h la limite de 70 sau 90? Eu da. De ce? Nu puteau să nu dea un like pe Facebook.
Dar șoferi n-ai văzut? Și încă câți? Ba care se înfig în frâne pe european cu limită de 100, și reduc brusc la 40, dacă văd o sclipire de poliție la orizont? Culmea, tu numai șoferițe vezi, că bărbații sunt șoferi adevărați și niciodată nu greșesc, ci fac totul intenționat și bine motivat, este? :)

Sunt 100% pentru înmulțirea radarelor NEinscripționate. Proiectul ăsta mi se pare o prostie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate