Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

AMD Ryzen seria 2000, frecvente XFR pana la 4.35Ghz

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#19
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Amd, ca si intel, au pus pasta sub ihs din considerente financiare. Atat ca cpu intel k costa mai mult si se vrea overclock-abil. 2400g-ul nu atat de mult.

#20
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
AMD foloseste sudura dar sunt praf in overclocking, Intel folosește mămăligă dar sunt imbatabile in overclocking. Pentru amatorii de extrem nu e nicio problema sa scoată capacul și să pună ce vor. Iar Intel nu le pune piedici (o puteau face foarte ușor), riscul de deteriora ceva in in timpul operației fiind practic zero.

#21
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
eu mi-as cumpara Intel mai ales pentru Meltdown si Spectre Posted Image
sunt doua "inovatii" marca Intel de viitor

pana una alta astept sa cumpar totusi un AMD Ryzen 2 cu toate ca nu atinge 5 Ghz si nici macar nu are pasta sub IHS

#22
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Ryzen  e pruna la OC , problema e in nodul de fabricatie , a fost gandit pentru procesoare mobile cu consum mic daca nu ma insel , cat despre consumul la procesorul i5 8600k la 5GH am 163W in prime95 , am reusit si 240w+ cu el la 5.3ghz :P .

OT: Daca r5 2600 va reusi un OC de 4.5ghz si va avea pretul de 900lei atunci R.I.P i5 8400 , va lua bataie si in jocuri i5-ul

#23
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostMotivation, on 10 martie 2018 - 05:44, said:

AMD foloseste sudura dar sunt praf in overclocking, Intel folosește mămăligă dar sunt imbatabile in overclocking. Pentru amatorii de extrem nu e nicio problema sa scoată capacul și să pună ce vor. Iar Intel nu le pune piedici (o puteau face foarte ușor), riscul de deteriora ceva in in timpul operației fiind practic zero.
Riscul de a deteriora ceva fiind practic zero daca esti foarte bun,ai dreptate,insa de ce sa ma complic cu aparatura lui derbauer si cu metal lichid turnat pe pastila,iar apoi sa relipesc IHS-ul inapoi cand pe vremea lui Sandy bridge eram foarte elegant si puteam sa overclockez in draci procesoarele fara sa imi transform biroul in santier?

#24
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
In asteptarea lansarii din aprilie, apar reduceri de preturi pentru prima generatie Ryzen.
https://www.pcworld....ril-launch.html
Articolul mentioneaza preturi apropiate de cele de black friday, ceea ce le face destul de atractive, avand in vedere ca au abia un an de la lansare.
https://www.anandtec...readripper-cpus

On topic, leaked review, mai rapid cu de toate:
"AMD Ryzen 7 2700X & Ryzen 5 2600 Review Leaked – Features Faster Inter-Core Communication, Lower Cache Latency & Higher Bandwidth"

https://wccftech.com...mory-bandwidth/

Totusi astept si alte review-uri, atunci vom vedea cat de "faster" e fata de prima generatie.


#25
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018

View Postonzaueb, on 20 martie 2018 - 08:08, said:

ceea ce le face destul de atractive, avand in vedere ca au abia un an de la lansare.
La ce latente au, no thx! Nici macar pentru "60 fps in FHD" si nici macar cu megareducerile datorate disperarii amedeului de a vinde pentru a-si acoperi gaurile. Pentru ca e clar ca nu vand cum se asteptau.
Pana la urma care dintre cele 35874365746745674657645 reduceri de pret se datoreaza lansarii iminente a refreshului? Si, intreb si eu asa, de kiki, cum se simt cei care au dat 2500 lei pe un procesor care acum costa 1500?

Edited by Motivation, 20 March 2018 - 16:10.


#26
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Care e problema cu latentele? Da-mi exemple fata de intel si cum influenteaza ele viata ta. Dar cu numere, nu hiperbole rasuflate.

#27
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
Latentele sunt timpii de raspuns al memoriilor, influentate fiind de controllerul de memorie din pretiosul vostru. Daca compari cei minim 70 ns, disponibili la oferta intr-un ryzen forjat la maxim, cu 40 ns sau chiar mai putin pe un Intel, poate vei realiza si tu in sfarsit de ce varfurile de gama ryzen sunt facute de ras de omologii lor Intel in gaming si nici cu mezinii nu prea au sanse.
PS. Al meu 7600k@2.5GHz tine trena unui GTX 1060 overcklockat. Ba chiar mi-a permis si sa inregistrez fara sa simt vreo agatare in jocuri. Din cate vad, r3-urile, cu frecventa mult mai mare, sunt facute de ras in gaming de cel mai slab i3 kaby lake. Deci?

Edited by Motivation, 21 March 2018 - 17:39.


#28
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Ce inseamna "sunt facute de ras"? Diferente de 1% fps? 10% fps? 100% fps?
"Din cate vad..." pai arata si altora.
Pana la urma tot dodii scrii, n-ai exemplificat nimic in numere.

#29
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
Vezi și tu toate review-urile de la lansarea ryzen 3. Poate notezi pe ceva rezultatele, sa nu la mai "uiți". Cu overclocking la 3.9 și tot în urma celui mai slab i3 se clasau in gaming. Dacă ipc-ul e doar cu puțin mai slab (va citez) atunci ce le trage in jos de nu pot face unui dual?

Edited by Motivation, 22 March 2018 - 10:11.


#30
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
http://www.trustedre...ews/amd-ryzen-3

Quote

Those Ashes of the Singularity results swing in Intel’s favour, with the Core i3 chip remaining better with less demanding games – but, as with applications, the Ryzen 3 chips excel when tasked with tougher titles. With better results at higher frame rates and improved quality settings, I’d say Ryzen is the superior option when it comes to gaming – it’s great now and it will be better in the future.
The only exception will be simpler eSports titles, where out-and-out clock speed will result in better performance in games that truly benefit from ludicrous frame rates.

Daca vrei intel, iei intel, orice din ultimele 3 generatii (in afara de coffee-lake, toate-s la fel). Daca vrei amd, acum, poti lua amd si sa nu te doara capul, ca au ceva net superior propriilor generatii anterioare. Preferinte si prioritati.

#31
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
https://www.pcgarage...eneratia-a-2-a/

Disponibile in 3 zile la garaj

#32
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMotivation, on 22 martie 2018 - 10:11, said:

Vezi și tu toate review-urile de la lansarea ryzen 3. Poate notezi pe ceva rezultatele, sa nu la mai "uiți". Cu overclocking la 3.9 și tot în urma celui mai slab i3 se clasau in gaming. Dacă ipc-ul e doar cu puțin mai slab (va citez) atunci ce le trage in jos de nu pot face unui dual?
Eu stiam ca procesoarele AMD au latimea de banda mai mare fata de Intel.
Asadar, daca AMD a marit IPC-ul (Instructions Per Core) procesoarelor Ryzen cu peste 65% combinata cu latimea de banda mai mare, nu este logic ca sunt la egalitate cu procesoarele Intel six-core ?
Sau mai corect, Intel Coffe Lake au egalat puterea de procesare a lu' Ryzen six-core.

Cat despre procesoarele AMD Ryzen quad-core, nu stiu daca ar trebui sa fie egale cu Intel Pentium Gold quad- core  Posted Image
Daca binevoiesti, fa tu niste teste acasa la tine cu Ryzen si Intel Coffe Lake quad-core si spune-ne rezultatul.

#33
Hemogloaba

Hemogloaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.04.2018

View Postsuper8, on 16 aprilie 2018 - 11:16, said:

Eu stiam ca procesoarele AMD au latimea de banda mai mare fata de Intel.
Eu stiu sigur ca tanti Viorica isi da demisia si ai ca si asigurat un loc in noul guvern. Totul e sa iti vada Dragnea talentul, caci mare mai este, cat gradina domnului.
Ce latime de banda visezi, baiete? Ca e Intel sau AMD, latimea de banda e aceea pe care o poate asigursa configuratia memoriei RAM (single, dual, quad) si frecventa acesteia. La placile video trebuie sa ti cont de ea, caci acolo e aia pe care ti-a impus-o producatorul, dar la procesoare ti-o impune portofelul.
Incerci tu ceva, esti pe langa ca de obicei, asa ca, fie, te ajut. Eu vorbeam de latenta, care are legatura cu latimea de banda cum ai tu cu aria aceasta. Latenta e timpul de raspuns, adica cat timp ii ia procesorului sa ceara si sa primeasca ce doreste de la RAM, iar la Ryzen este catastrofala in comparatie cu Intel.
Iote un exemplu cu zeppelinurile mele si un ryzen, un octocore in comparatie cu un biet pentium (vorba vine).

Attached File  01.jpg   335.61K   21 downloads

Ti-am si trasat in chenar, sa nu te mai incurci iar in amanunte. Si trebuie sa fie cat mai mica, asemenea reactiei sprinterului cand aude bubuitura.

PS. Credeam ca o lasi mai moale de cand cu chifla pe care ai scos-o cu igp-urile G-urilor, dar tu... batman-batman. Pana te vede Dragnea si scapam de tine, te mai vedem doar la Antena 3.

Edited by Hemogloaba, 16 April 2018 - 16:55.


#34
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@Hemogloaba, stilul tau caracteristic de a te exprima aduce mult cu "a vorbi in dodii"  Posted Image
Fii, domne, scurt si la obiect !
========================

Si vizavi de testul din poza ta, de ce AMD Ryzen 7 1700x e combinat cu RAM ddr4-2400Mhz CL 14-16-16-32 iar Intel Pentium dual core Kaby Lake G4600 e combinat cu RAM ddr4-2400 CL 14-14-14-35 ?
Attached File  Hemogloaba_01.png   683.42K   16 downloads
Ca afecteaza timpul de raspuns al procesorului AMD daca Frecventa memoriei RAM nu este egala cu FSB-ul procesorului.
Adica RAM cu minim 2667Mhz la AMD Ryzen 7 1700x
Attached File  AMD Ryzenℱ 7 1700X.png   145.07K   16 downloads

Asadar, testul tau este viciat !
Acum eu nu stiu daca cu buna stiinta sau din greseala.
Important e ca nu poti compara un procesor octa-core cu un dual-core;
si nu pui RAM cu Frecventa mai mica la procesor, ca viciezi rezultatul.

#35
Hemogloaba

Hemogloaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.04.2018

View Postsuper8, on 16 aprilie 2018 - 18:16, said:

Asadar, testul tau este viciat !
Esti chiar de coma, zau! Habarnist in forma pura. Impactul asupra latentei este minimal, probabil inexistent, frecventa fiind cea care o influenteaza in mod direct. Poti cauta pana iti sare netul in aer, nu vei intalni vreun sistem cu ryzen cu latenta nici macar apropiata de 60ns.

http://www.legitrevi...ing-latency.jpg


Te rog,  serveste inca o mostra:
Attached File  Clipboard01.jpg   237.03K   11 downloads

#36
Hemogloaba

Hemogloaba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.04.2018
Că sa trag o linie și să încheiem subiectul, chiar AMD recomanda folosirea memoriilor cu frecvență cât mai mare, mult mai mare decât cea din specificații. Motivul: reducerea acestor latente catastrofale (80+ la 2666MHz), unul din motivele principale care trage in jos un ryzen in jocuri.
Noul refresh cică aduce o îmbunătățire la acest capitol (ceva de genul 88ns vs 78ns), dar tot sunt departe de Intel, un coffee nu depășește 55ns cu aceleași memorii, la aceeași frecventa.
Tot legat de refresh, sunt tare curios cu cate sacrificii poate ajunge un "x" la cei 4.3Ghz promiși.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate