Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Problema instalare windows 10 pe SSD clean

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009
Salutare tuturor ! Intampin o problema cu al meu Lenovo. Specificatiile le atasez intr.o poza. Detin laptopul din 2011 si singurul lucru ce l.am schimbat la el( in afara de windows) a fost adaugarea unei placute de 2 GB RAM. Saptamana trecuta m.am decis sa ii cumpar un ssd (am luat un kingston liv400 de 250GB si 4 GB de memorie RAM. Am cumparat si un caddy pentru a introduce vechiul hdd in locul CD-ROM.ului . Am schimbat tot, am introdus stick.ul cu win 10 si am setat stick.ul ca primary la boot. Apare logo.ul windows 10 si nu se intampla nimic. Dupa o perioada primesc eroarea din poza atasata. Inca nu am apucat sa incerc un windows 7 sa vad daca merge, o sa incerc maine.
Laptopul il voi folosi pentru filme, office si chestii simple, fara jocuri si fara editare video. Am vrut doar sa se miste ok.
Va multumesc anticipat pentru ajutor !Attached File  20180307_220755.jpg   63.51K   81 downloadsAttached File  20180307_180047.jpg   48.94K   84 downloads

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Incearca si fara caddy... :habarnam:

#3
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009

 Lesbianu, on 07 martie 2018 - 22:24, said:

Incearca si fara caddy... :habarnam:
Am incercat. Nu functioneaza.
Multumesc !

#4
soren73

soren73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.09.2007
Uite ce-am gasit legat de eroarea asta: "Check your RAM. If your computer has multiple sticks of RAM, remove one and retest. If the fault persists, change the memory slot and retest. If the error keeps occurring, consider replacing your RAM." O fi de la memoria noua, incearca o instalare cu memoriile vechi.

Edited by soren73, 07 March 2018 - 22:33.


#5
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
Windows  ul e de pe cd original  sau scos de pe te miri  ce site? Poate asta  e problema, wind nu e bun.

L ai mai instalat pana acu win 10 sau odata cu modificarile facute ai trecut si  la el?
Daca l ai mai instalat , retrag ce am spus mai devreme

Edited by Nedelcu-90, 07 March 2018 - 22:34.


#6
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 20.12.2007
Nu se intelege prea bine daca ai adaugat 4 gb sau 2gb ram.
Cati gb ram ai acum ?

Scoate placuta de ram adaugata si vezi ca w10 se va instala corect .
Dupa aceeea o poti adauga !

#7
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009

 soren73, on 07 martie 2018 - 22:31, said:

Uite ce-am gasit legat de eroarea asta: "Check your RAM. If your computer has multiple sticks of RAM, remove one and retest. If the fault persists, change the memory slot and retest. If the error keeps occurring, consider replacing your RAM." O fi de la memoria noua, incearca o instalare cu memoriile vechi.
Incerc acum !

 Nedelcu-90, on 07 martie 2018 - 22:32, said:

Windows  ul e de pe cd original  sau scos de pe te miri  ce site? Poate asta  e problema, wind nu e bun.

L ai mai instalat pana acu win 10 sau odata cu modificarile facute ai trecut si  la el?
Daca l ai mai instalat , retrag ce am spus mai devreme
Nu am mai pus windows 10 pana acum pe el. Windows cu licenta si tot ce trebuie !

#8
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
Incearca cum  s'a spus  mai sus :) dar din moment   ce  in bios ti a citit  memoria adaugata  nu cred ca ar fi asta o problema :)
inca ceva...ai idee cati  gb ram suporta laptop ul respectiv? Poate nu suporta 6 gb ram placaa de baza , dar ma gandesc  ca varianta asta pica din mom ce in bios iti citeste 6 gb ram

Edited by Nedelcu-90, 07 March 2018 - 22:48.


#9
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009

 bog4u, on 07 martie 2018 - 22:38, said:

Nu se intelege prea bine daca ai adaugat 4 gb sau 2gb ram.
Cati gb ram ai acum ?

Scoate placuta de ram adaugata si vezi ca w10 se va instala corect .
Dupa aceeea o poti adauga !
Avea 2+2. Eu i.am pus o placuta de 4 in locul unei placute de 2.

 Nedelcu-90, on 07 martie 2018 - 22:43, said:

Incearca cum  s'a spus  mai sus :) dar din moment   ce  in bios ti a citit  memoria adaugata  nu cred ca ar fi asta o problema :)
inca ceva...ai idee cati  gb ram suporta laptop ul respectiv? Poate nu suporta 6 gb ram placaa de baza , dar ma gandesc  ca varianta asta pica din mom ce in bios iti citeste 6 gb ram
Suporta 8GB. Am incercat si le.am scos pe toate pe rand. Nimic...

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@manuq69, cu alte cuvinte:
laptopul Lenovo din 2011 avea doua placute RAM (2x 2GB);
tu ai scos un modul de 2GB si ai pus langa memoria de 4GB noua;
iar acum nu mai poti instala windows 10.

Poate ca memoria cumparata:
nu e compatibila cu cealalta memorie RAM ori cu laptopul;
sau e defecta din fabrica.

Incearca asa:
scote memoria noua de 4GB si vezi daca poti instala windowsul.
Daca poti, inseamna ca memoria cea noua are ceva.

Sau poate nu ai facut tu cum trebuie stick-ul USB cu windows  Posted Image

Edited by super8, 07 March 2018 - 23:06.


#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu stiu daca e mai simplu, depinde de ce abilitati are fiecare, de timp si rabdare. Am mai propus asta, eu am experimentat si merge.
Daca nu ai sters w10 de pe hdd si vrei sa pastrezi ce ai acolo, poti face "o clona" a hdd pe ssd cu programul raw copy, este gratuit. Singurul dezavantaj pe care il vad este durata mare a copierii. Daca nu vrei sa instalezi, descarca versiunea portabila. Mie mi se pare o varianta buna pentru ca ai scapat de partitionare, etc... programul copiaza tot, nu interpreteaza datele. Daca pot face o comparatie, e ca o copie a unei fotografii, nu are importanta ce este in poza.
De mentinut ca trebuie sa reinstalezi hdd la locul lui, sa incarci sistemul de operare de pe el, pe urma lansezi raw copyDupa ce termini copierea, il poti inlocui cu ssd.
Link:
http://hddguru.com/s...-Raw-Copy-Tool/

Edited by altuser09, 08 March 2018 - 06:50.


#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 manuq69, on 07 martie 2018 - 22:52, said:

Avea 2+2. Eu i.am pus o placuta de 4 in locul unei placute de 2. Suporta 8GB. Am incercat si le.am scos pe toate pe rand. Nimic...
Ai incercat si placuta de 4GB, singura, pe rand in slot1 si pe urma slot2? Si pe urma o placuta de 2GB, tot singura, in slot1 si slot2? Daca si in cazurile astea da eroare atunci sunt sanse foarte mari sa fie corupt kitul de instalare sau stick-ul sa fie cu probleme.

Daca ai posibilitatea compara semnatura MD5 a kit-ului postat in locul de unde l-ai luat (sper ca site-ul oficial Microsoft), si semnatura kit-ului din PC-ul tau cu un program gen "md5 checker". Eu faceam asta mai demult cand descarcam fisiere de firmware pentru telefon, ca sa verific sa nu fie corupt fisierul descarcat.

Edited by Hider141, 08 March 2018 - 08:39.


#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aș pune pariu că e de la memoria RAM nouă.
Nu ar strica să o scoți și să dai un test de memorie la cea cu care a venit laptopul.
Dacă nu dă eroare la testul de memorie e ok, încerci install din nou.
Dacă reapare eroarea, fă stickul din nou.

Quote

If you have multiple sticks of ram, try pulling one out and doing the install again.
I have a 7 year old laptop with 2 2gig sticks in it. I had tried everything I could find, and had run memtests for hours. Then, based on an answer in another forum I removed one stick (which got it to 2gig),and the install worked! I then reinstalled the ram and it worked fine!
Guess the windows 10 install routine is extra sensitive to multiple ram sticks.

https://superuser.co...n-nonpaged-area

Uite ce zice Microsoft

https://docs.microso...n-nonpaged-area

Cause

Bug check 0x50 can occur after the installation of faulty hardware or in the event of failure of installed hardware (usually related to defective RAM, be it main memory, L2 RAM cache, or video RAM).
Another possible cause is the installation of a faulty system service or faulty driver code.
Antivirus software can also trigger this error, as can a corrupted NTFS volume.

Windows Memory Diagnostics
Run the Windows Memory Diagnostics tool, to test the memory. Click the Start button, and then clicking Control Panel. In the search box, type Memory, and then click Diagnose your computer's memory problems.‌ After the test is run, use Event viewer to view the results under the System log. Look for the MemoryDiagnostics-Results entry to view the results.

Resolving a faulty hardware problem: If hardware has been added to the system recently, remove it to see if the error recurs. If existing hardware has failed, remove or replace the faulty component. You should run hardware diagnostics supplied by the system manufacturer. For details on these procedures, see the owner's manual for your computer.

Resolving a corrupted NTFS volume problem: Run Chkdsk /f /r to detect and repair disk errors. You must restart the system before the disk scan begins on a system partition. Contact the manufacture of the hard driver system to locate any diagnostic tools that they provide for the hard drive sub system.

Edited by exceswater, 08 March 2018 - 09:29.


#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ai putea imprumuta o unitate optica pe USB ai putea scote din calcul stick-ul. Incearca sa instalezi pe SSD si cu HDD-ul deconectat, daca nu e bataia de cap prea mare, sau testeaza SSD-ul in locul HDD-ului, instaleaza de pe DVD..

#15
manuq69

manuq69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.03.2009
Am incercat cu un DVD si nu merge. Am incercat sa schimb placile de RAM in toate felurile si nimic. O sa incerc cu un windows 7 ! Dupa ce ajung acasa, acum sunt la job. Va tin la curent !

#16
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
MemTest86
https://www.memtest86.com/download.htm

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate