Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cresc preturile la Canon?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Posted Image
Se acordă lui dani.user pentru că a reușit să citească un post loock până la capăt și a mai făcut și o recenzie asupra postului.
:)

#20
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 idaho333, on 07 martie 2018 - 10:18, said:

Am un prieten care nu are ce face cu banii si isi doreste un sistem complet de top. Pentru el am facut acum vreo 2 luni o comparatie. Astazi si-a adus aminte de ea si ne-am apucat sa refacem comparatia.
Surpriza!!!!!!
Canon era in ianuarie solutia FF economica si rationala. Acum dupa salturile astea impresionante de pret, nu prea mai e.
E o greseala la F64 sau astea sunt noile preturi la Canon?


P.S.
Greu cu formatarea tabelului pe forum, pana la urma am atasat un pdf.

Vestea buna ar fi ca exista un 70-200 IS2 SH ca nou la 6900 de lei. La 24-70 poti merge fara probleme pe Tamron G2. Canon 11-24/4 nu ar trebui inclus in comparatie fiindca nu are sinonim in alt sistem. Exista varianta Sigma 12-24/4 Art la jumatate de pret.

Si pretul la 16-35/2.8 III e exgerat de mare fata de alternativele third party.

#21
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
In prima parte a acestui an s-au vandut cu 30% mai putine aparate si obiective decat anul trecut, iar trendul este acelasi an de la an. Vanzarile DSLR au scazut cu 8% iar cele de mirorless au crescut c 20% fata de anul trecut, pentru ca sculele sunt atat de bune incat profesionistii si cei cu adevarat pasionati care ar cumpara DSLR si au deja un stoc bun de obiective, nu mai au motiv sa cumpere.

Prin urmare, preturile cresc.

Prin urmare, cine vrea sa cumpere, ia de pe ebay din UK sau de pe enfin,eu (daca retin bine), pentru preturi ceva mai decente, in dezavantajul potential al garantiei.

Edited by nicolaie, 07 March 2018 - 20:56.


#22
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
pe mine ma bate gandul sa iau de pe un site de SH din Italia
inca tatonez si caut "spioni" de incredere

#23
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Preturile la Canon au luat amploare mare in primul rand pentru ca le-au scazut mult vanzarile in raport cu, concurenta.
Faptul ca de atata timp nu au venit cu un senzor nou cu ADC integrat care sa se lupte de la egal la egal cu senzorii Sony si nu au scos modele dedicate pentru video la calitate de top,si-au taiat singuri  craca.Asta asa la modul general ca sa nu mai spunem ca pe segmentul MF si MLC sunt absenti, obiectivele sunt si ele cum sunt dar ideea e ca sunt sub zeiss-urile de la sony,la imprimante nu au modele cu ciss preinstalat si cele fara ciss nu sunt compatibile cu ciss aftermarket si lista continua.
Oamenii nu sunt prosti.Chiar daca au avut o trusa de obiective si flash-uri dedicate Canon au asteptat, si tot au asteptat o minune care n-a mai venit.Pana la urma si-au bagat piciorele, au scapat de ele cum au putut si au schimbat sistemul.
Daca nu vin repede cu o contraoferta buna le bate falimentul la usa.Pacat.
LE:Asta suna cam AMD vs INTEL, numai ca aia macar au preturile mici si sunt unicul concurent motiv pentru care vor fi tinuti mereu in viata.

Edited by geo123, 08 March 2018 - 09:06.


#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Este simplu, preturile cresc pt. ca pot.

#25
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 idaho333, on 07 martie 2018 - 17:33, said:

Adevarul e ca nu mai stiu de ce am bagat Oly in tabel.
Oricum e interesant de stiut ce beneficii financiare apar prin scaderea dimensiunii senzorului.


Este bine ca l-ai bagat in tabel, pentru ca este plin de "cunoscatori" aici care pretind ca sistemele FF de la diversi sunt mai ieftine si mai portabile decat sistemele m4/3. Macar ne-am lamurit (definitiv sper).

Evident ca nimeni nu pretinde ca ce obtii cu un FF, obtii identic si cu un M4/3, dar la jumatate de pret si greutate.  Posted Image Daca ar fi asa, FF-urile ar disparea imediat de pe piata.


Daca bugetul este o problema, trebuie pandite perioadele cu preturi bune : vinerea neagra, ianuarie, inainte de Pasti...etc. Chiar au fost reduceri grase de BF si sarbatori. Cine n-a fost pregatit cu pusculita, asta e, mai asteapta.

Edited by katran, 08 March 2018 - 10:57.


#26
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 geo123, on 08 martie 2018 - 08:55, said:

Preturile la Canon au luat amploare mare in primul rand pentru ca le-au scazut mult vanzarile in raport cu, concurenta.
Faptul ca de atata timp nu au venit cu un senzor nou cu ADC integrat care sa se lupte de la egal la egal cu senzorii Sony si nu au scos modele dedicate pentru video la calitate de top,si-au taiat singuri  craca.Asta asa la modul general ca sa nu mai spunem ca pe segmentul MF si MLC sunt absenti, obiectivele sunt si ele cum sunt dar ideea e ca sunt sub zeiss-urile de la sony,la imprimante nu au modele cu ciss preinstalat si cele fara ciss nu sunt compatibile cu ciss aftermarket si lista continua.
Oamenii nu sunt prosti.Chiar daca au avut o trusa de obiective si flash-uri dedicate Canon au asteptat, si tot au asteptat o minune care n-a mai venit.Pana la urma si-au bagat piciorele, au scapat de ele cum au putut si au schimbat sistemul.
Daca nu vin repede cu o contraoferta buna le bate falimentul la usa.Pacat.
LE:Asta suna cam AMD vs INTEL, numai ca aia macar au preturile mici si sunt unicul concurent motiv pentru care vor fi tinuti mereu in viata.

Generalizezi si faci comparatii fara nicio baza concreta.

Canon a avut ani de zile obiective superioare optic mai ieftine decat Nikon iar obiectivele Sony FE sunt si mai scumpe. Faptul ca acum au crescut preturile la Canon nu inseamna decat o aliniere la tendintele pietei.

Iar cand oferta third party e foarte buna cine te obliga sa cumperi "de firma"?

@katran: nu e normal sa fie mai ieftin un sistem inferior?

#27
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
In mod normal, da.

Dar atentie ! Partea cu inferioritatea este foarte relativa, interpretabil, subiectiva.

De exemplu din punctul meu de vedere, Canon 6D II ii este inferior lui E-M1 MARK II.  Si aceasta inferioritate nu este reflectata si in pret (Canon 6D II este mai scump).

Daca tu vii si-mi spui ca 6D II este superior din punctul tau de vedere, nu pot sa te contrazic. Probabil ai nevoie de alte avantaje fata de cele pe care le apreciez eu la o camera. De asta zic ca e foarte relativa treaba cu superioritatea.

Edited by katran, 08 March 2018 - 11:37.


#28
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Body-urile sunt extrem de irelevante cand construiesti un sistem fiindca la 1-2-3 ani apare ceva nou.

La obiective e alta discutie si cat timp nu exista o echivalenta directa m43-FF nu are rost sa compari preturi.

#29
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@katran:
6D2 e o căzătură, în nici un caz un model de luat în seamă. Cred că au cumpărat numai cei care nu se pricep sau care din diverse, motive nu-și permiteau, 5D3 sau 5D4. 6D2, precum implicarea Canon în domeniul salatelor, e numai un moment bun pentru a face mișto de Canon.
Dacă dorești neapărat să faci comparații fă-o vs. D8xx, D750, 5D3, 5D4 sau măcar vs. D500, 7D2, ca să rămâi într-un domeniu apropiat privind utilizarea. Cu toate că, așa cum ai menționat și tu, comparațiile inter-sistem nu-și prea au rostul.

#30
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Defapt discutia a plecat de la prietenul colegului care dorea la crem de la crem fara sa faca neaparat o comparatie intre marci. Urmata de observatia ca cei de la canon/magazinele au crescut preturile noaptea ca hotii.

Edited by crokodilu, 08 March 2018 - 12:48.


#31
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Un topic fara "FF vs m4/3" pe aria foto e ca si cum nu ai avea sare in bucatePosted Image

Edited by StefanSC, 08 March 2018 - 12:52.


#32
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Topicul este despre preturi.
Dilema prietenului e  doar "de ce am observat cresterea".
Am pus cele trei obiective pentru ca omul auzise de "The holy trinity of lenses".
Puteam sa pun doar coloana cu cresterile de la Canon, da m-am gandit ca daca tot exista tabelul sa il pun pe tot.
Daca e sa o luam dupa cifre Canon a urcat aproape de nivelul de pret al celorlalti. Nu e mai scump. Exceptie face 11-24 care poate fi inlocuit (cum bine a zis cineva) cu ceva mai ieftin.
Dupa mine s-a redus un avantaj pe care Canon il avea fata de Nikon si Sony.

Edited by idaho333, 08 March 2018 - 15:06.


#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 idaho333, on 08 martie 2018 - 15:05, said:

..
Dupa mine s-a redus un avantaj pe care Canon il avea fata de Nikon si Sony.
Depinde cum privesti. Daca ai deja si vrei sa vinzi asta e defapt un avantaj.

#34
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 geo123, on 08 martie 2018 - 08:55, said:

Preturile la Canon au luat amploare mare in primul rand pentru ca le-au scazut mult vanzarile in raport cu, concurenta.
Faptul ca de atata timp nu au venit cu un senzor nou cu ADC integrat care sa se lupte de la egal la egal cu senzorii Sony si nu au scos modele dedicate pentru video la calitate de top,si-au taiat singuri  craca.Asta asa la modul general ca sa nu mai spunem ca pe segmentul MF si MLC sunt absenti, obiectivele sunt si ele cum sunt dar ideea e ca sunt sub zeiss-urile de la sony,la imprimante nu au modele cu ciss preinstalat si cele fara ciss nu sunt compatibile cu ciss aftermarket si lista continua.
Oamenii nu sunt prosti.Chiar daca au avut o trusa de obiective si flash-uri dedicate Canon au asteptat, si tot au asteptat o minune care n-a mai venit.Pana la urma si-au bagat piciorele, au scapat de ele cum au putut si au schimbat sistemul.
Daca nu vin repede cu o contraoferta buna le bate falimentul la usa.Pacat.
LE:Asta suna cam AMD vs INTEL, numai ca aia macar au preturile mici si sunt unicul concurent motiv pentru care vor fi tinuti mereu in viata.


5D4 concureaza bine cu senzorii Sony iar Canon are imprimante cu CISS integrat:

https://www.emag.ro/...a/pd/DP63H3BBM/

https://www.emag.ro/...a/pd/DD63H3BBM/

https://www.emag.ro/...a/pd/DL83H3BBM/

Cat despre obiective, le consider stelare, mai bune la focus, constructie si poate IQ decat echivalentele Nikon, mai ales cele lansate recent.

Ce preturi au acum nu stiu dar la un moment dat erau de pomana unele obiective gen 70-200 f/4L w/o IS, 17-40 f/4L, 70-200 f/2.8 fara IS, 135L, 100 f/2, 85 1.8, etc, toate obiective bune

Segmentul MF nu genereaza profit, doar inghite bani, de aia nu sunt prezenti nici ei si nici Nikon, nu au pedigree acolo. Fuji are ceva ramas. Iar pe MILC sunt prezenti, desi timid, oricum mult mai prezenti decat Nikon.

Edited by nicolaie, 08 March 2018 - 17:03.


#35
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 idaho333, on 08 martie 2018 - 15:05, said:

Topicul este despre preturi.
Dilema prietenului e  doar "de ce am observat cresterea".
Am pus cele trei obiective pentru ca omul auzise de "The holy trinity of lenses".
Puteam sa pun doar coloana cu cresterile de la Canon, da m-am gandit ca daca tot exista tabelul sa il pun pe tot.
Daca e sa o luam dupa cifre Canon a urcat aproape de nivelul de pret al celorlalti. Nu e mai scump. Exceptie face 11-24 care poate fi inlocuit (cum bine a zis cineva) cu ceva mai ieftin.
Dupa mine s-a redus un avantaj pe care Canon il avea fata de Nikon si Sony.

Era o aberatie faptul ca market leader-ul avea preturile mai mici decat urmaritorii. In conditiile consumatorilor actuali care aleg de multe ori produsul mai scump, in detrimentul celui macar la fel de bun dar mai ieftin, nu vad de ce ar face Canon un discount.

Daca Sony sau Olympus au "tupeu" sa-si pozitioneze produsele mai sus decat e cazul, de ce s-ar multumi Canikon cu eticheta de  "poor man's option"?

#36
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Corect. Deci să ne bucurăm, pui de daci! Prețurile Canon s-au urcat la Zamolxisși s-au alăturat cu cele ale celorlalți! Fie-le numele lăudat!
Noroc că mi-am cam completat trusa de anul trecut.

Edited by calexe, 08 March 2018 - 21:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate