Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Cresc preturile la Canon?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Am un prieten care nu are ce face cu banii si isi doreste un sistem complet de top. Pentru el am facut acum vreo 2 luni o comparatie. Astazi si-a adus aminte de ea si ne-am apucat sa refacem comparatia.
Surpriza!!!!!!
Canon era in ianuarie solutia FF economica si rationala. Acum dupa salturile astea impresionante de pret, nu prea mai e.
E o greseala la F64 sau astea sunt noile preturi la Canon?


P.S.
Greu cu formatarea tabelului pe forum, pana la urma am atasat un pdf.

Attached Files

  • Attached File  18.pdf   181.56K   63 downloads

Edited by idaho333, 07 March 2018 - 10:31.


#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pai Olympus -27103 si mai sta pe ganduri?

Edited by crokodilu, 07 March 2018 - 10:26.


#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da, s-a anuntat de mai de mult ca o sa creasca preturile.

#4
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Dar de ce F64?
Nu sunt solutii mai decente in Europa, cind vine vorba de pret?

Ultimul obiectiv l-am luat de la edigital.ro, unguri de treaba, au avut (si au inca) pret cu vreo 15% mai ieftin decit la pacalicii de la f64. Da, stiu, edigital nu sunt specializati in foto, ci-s mai degraba un mall online cu de toate. Dar asta conteaza?

Edited by Taxon, 07 March 2018 - 10:29.


#5
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007

View PostTaxon, on 07 martie 2018 - 10:28, said:

Dar de ce F64?
Nu sunt solutii mai decente in Europa, cind vine vorba de pret?

Ultimul obiectiv l-am luat de la edigital.ro, unguri de treaba, au avut (si au inca) pret cu vreo 15% mai ieftin decit la pacalicii de la f64. Da, stiu, edigital nu sunt specializati in foto, ci-s mai degraba un mall online cu de toate. Dar asta conteaza?
Vezi ca edigital sunt specializati si in tzepe, si unele destul de serioase.
Garantia oferita de ei este cam nula !

https://stirileprotv...ti-refuzat.html

#6
dragneainsusi

dragneainsusi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.03.2018
Canon, ca orice firma se supune regulilor pietei
cu cat vand mai putin cu atat trebuie sa vanda mai scump

Edited by dragneainsusi, 07 March 2018 - 11:04.


#7
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postbog4u, on 07 martie 2018 - 11:00, said:

Vezi ca edigital sunt specializati si in tzepe, si unele destul de serioase.
Garantia oferita de ei este cam nula !

In cazul produselor Canon, treaba cu garantia sta cam asa: https://www.canon-eu...ducts/warranty/
Si, din experienta proprie, cu niste ani in urma eu am reparat un 70-300 IS tooocmai prin Olanda, fara comentarii.

Edited by Taxon, 07 March 2018 - 11:08.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
1. Gasesti multe alte magazine si poti sa negociezi pretul, mai ales la valoarea totala.

Vezi de ex. fotohobby pe Covaci (S.C. TOTAL STAR SERVICE S.R.L), dar sunt si alte magazine in RO si in jurul Ro...

2. Olympus are senzor de ~ 4 X mai mic ca suprafata ( 3,819628... X, 17,4 x 13mm, 226,2 mm2 vs 24 x 36 sau 864 mm2 la FF35 ), de unde DR semnificativ mai mic ( gama dinamica redusa), si zgomot de imagine semnificativ mai mare, plus alte dezavantaje legate de redare si separarea de fundal, rezolutia la jumatate sau mai mica, etc., deci nu are ce sa caute in comparatie, ca sa nu mai spun ca pt. Oly trebuia sa iei in calcul niste fixe ultraluminoase ca sa se apropie macar pe sfert sau jumatate de redarea DOF-ului de la FF35, obiective care erau foarte scumpe, dadeau peste cap toata socoteala, si tot nu reuseai sa ajungi la ceva cu adevarat comparabil la redare...

3. 5D MKIV are senzor de imagine inferior la DR fata de Nikon 850D, doar usor pt ca 850 NU are senzor Sony ( are unul nou israeliano-japonez...) 850D are DR sub 810D care are senzor Sony, insa Canonul are AF ceva mai bun - fara a fi nici el de top; top la AF este eos 1DX MKII (20 MP) si Nikon D5 (21 MP).

4. Acela nu e nici pe departe un sistem complet, chiar si fara a lua in calcul superteleuri cu focale lungi si care costa de zeci de ori cat ai calculat deja...
Nu e un sistem complet fara a lua in calcul sperteleurile, pt ca sunt o gramada de obiective cu focala fixa pe care multi fotografi le prefera zoomurilor din n motive, si cunosc destui care au zoomuri de top si nu le folosesc decat rar pt ca prefera pe cat posibil obiective cu focala fixa, in special unele luminoase dintre care multe sunt foarte scumpe si pe langa care diferenta de mai sus pare ridicol de mica... Vezi de ex. 35 f 1.4 L, ( 35 f 2 nu era chiar rau optic dar e o plasticaraie...) 50 f 1.2 L ( aici poti sa te multumesti si cu 50 f 1.4 care e mai accesibil), EF 85 f 1.4 L care e foarte nou in gradina Canon - asteptat de zeci de ani, a aparut recent, insa are un pret tapan, muuuuuult peste 85 f 1.8 dar si mult sub 85 f 1.2..., desigur poti sa iesi mai ieftin cu un EF 100 f2 (care are DOF comparabil cu 50 f 1.4 deci sa nu te astepti la minuni...), e sharp dar exemplarele de la F64 redau un bokeh-purple fringe ceva de speriat, se fac magentanta planurile neclare si in vizor de ramai cu gura cascata..., apoi exista si EF 100 f2.8 MACRO care e evident pt MACRO si nu se confunda cu cel cu f 2 care e pt portret decat daca vrei sa fi linsat de muieri sau sa pierzi vremea sa le blurezi in photosop..., insa pt MACRO e util intr-un sistem complet deci il poti adauga separat si pe el, eventual chiar si alte macro de 50 si mai lungi..., apoi EF 135 f 2 L f sharp dar scump si greu - era suficient - chiar deja overkill la DOF un 135 f 2.8 care putea sa fie de 5 X mai mic si mai ieftin, dar nu fac ei asa ceva..., apoi EF 200 f 2 L ( a existat si 200 f 1.8 cu cel mai mare MTF, insa e 5000 E SH si reda un contrast exagerat cu umbre beznoase fortat care nu-mi place deloc...), apoi 300 f 2.8 sau macar f4, apoi mai sunt si fixe mai wide incepand cu 40 f 2.8 STM care e util, 28, 24, 20, si sa zicem ca pe ultrawide te descurci cu 11-24 sau astepti noul Sigma 14-24 f 2.8 anuntat la 1300 E adica mai accesibil. De focale de 400, 500, 600, 800mm, etc. nici nu mai zic...

Edited by loock, 07 March 2018 - 12:41.


#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
loock, ce ne-am face fara tine? :)

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă tot n-are ce face cu banii, de ce nu merge pe Sony? Are cele mai scumpe obiective, dar bune.
Referitor la Foto Hobby: o mare bilă neagră pentru ei fiindcă nu mai vor să vândă nimic de la Sony (nici body, nici obiective). În 2013 am luat un bridge Sony de la ei, iar anul trecut s-a stricat; am vrut să merg tot pe Sony, mirrorless. Evident, a trebuit să îl iau de la F64, fiindcă Foto Hobby... pas.

#11
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
@loock

Apreciez analiza.

M-a surprins  cat de mult  au crescut preturile. Nici la Nikon, parca, nu a fost asa un salt atat de mare si atat de brusc. De exemplu  contemplam ideea unui 70-200 f4 Canon pe adaptor pentru Sony. Asa ca stiu pretul la varianta fara IS. Era 2600lei, acum e 3500lei.

Edited by idaho333, 07 March 2018 - 13:05.


#12
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postidaho333, on 07 martie 2018 - 10:18, said:

Am un prieten care nu are ce face cu banii si isi doreste un sistem complet de top. Pentru el am facut acum vreo 2 luni o comparatie. Astazi si-a adus aminte de ea si ne-am apucat sa refacem comparatia.
Surpriza!!!!!!
Canon era in ianuarie solutia FF economica si rationala. Acum dupa salturile astea impresionante de pret, nu prea mai e.
E o greseala la F64 sau astea sunt noile preturi la Canon?

Nu cred ca e o greseala F64 (in octombrie am luat PL 8-18 cu 4200 RON, pret la care era de la lansare, acum e 5400).
Cred ca e o combinatie de factori:
1) Leul s-a depreciat fata de euro in ultimele 6 luni. De asemenea, in ultima luna Yen-ul s-a apreciat fata de euro.
Ca atare, daca tu vanzator trebuie sa restochezi un produs, e posibil sa il restochezi la un pret mai mare fata de data trecuta (ai nevoie de mai multi lei cu care sa cumperi euro pt a plati importatorilor regionali iar acestia au nevoie de mai multi euro cu care sa cumpere yeni pentru a plati producatorilor).
2) Mai este posibilitatea de promotii care intre timp sa se fi terminat/intrat in vigoare si asta sa afecteze numerele (defazarea anilor fiscali intre Nikon si Canon duce la promotii in perioade usor diferite, in functie de cum au nevoie sa umfle numerele la raportarea anuala/trimestriala).
3) Probabil ca si Canon au saltat un pic preturile, deoarece piata e in micsorare.
4) Probabil ca si F64 au mai crescut putin adaosul comercial (deoarece piata e in micsorare).

Per total insa, la sumele alea, as zice sa ceara o oferta de la F64, Fotohobby si Photosetup si sa vada care e cea mai convenabila.

@Taxon:
Uneori nu e vorba doar de pret. E vorba si de niste avantaje pe care un magazin mare, fizic le poate oferi fata de unul virtual prin ungaria (gama muuult mai mare de obiective si accesorii, livrare din stoc, posibilitatea de a le vedea si incerca pe viu, posibilitatea de demo samd). Si in plus diferentele nu sunt foarte mari si mi s-a intamplat de mai multe ori ca, pentru branduri care ma intereseaza, F64 sa ofere preturi mai bune decat alte magazine de prin Europa...

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cat e saltul in procente? Untul de ex s-a dublat in doua luni.

Poti sa cumperi grosul de unde e mai ieftin, si nimicurile de la f64, ca au o varietate de produse.

Edited by crokodilu, 07 March 2018 - 13:28.


#14
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Canon nu vinde unt, doar salata.
http://www.canonrumo...ettuce-farming/

#15
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pai... e martie... unde ai mai vazut tu salata ieftina in martie?

#16
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postidaho333, on 07 martie 2018 - 10:18, said:

Canon era in ianuarie solutia FF economica si rationala. Acum dupa salturile astea impresionante de pret, nu prea mai e.

olympus are FF?

io as zice sa se bage pe Fuji.
daca nu ii place sa vanda la doritori la 50% din pret apoi! :D

#17
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Adevarul e ca nu mai stiu de ce am bagat Oly in tabel.
Oricum e interesant de stiut ce beneficii financiare apar prin scaderea dimensiunii senzorului.

Edited by idaho333, 07 March 2018 - 17:34.


#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Trebuie sa-i dau dreptate lui loock. Nici mie nu mi se pare o idee prea potrivita combinatia 24-70/70-200 daca nu e presat de timp sa treaca rapid de la un fel de scena la alta pe la vreun eveniment.

Edited by dani.user, 07 March 2018 - 18:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate