Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Service auto reprezentanta

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017
Sunt cu masina la un service auto (reprezentanta ), si am avut nevoie de o piesa care se gaseste numai in alta tara, am stat o saptamana dupa ea, si mi-au spus cat costa, 1000ron, am fost de acord, mie mi se pare cam exagerat pretul (nu e neaparat o problema pt ca oricum am acceptat deja) dar  pentru ca o piesa de genu second hand o gasisem si cu 500ron. Pot sa le cer la ei la service o factura sau chitanta pentru piesa care am cumparat-o si achitat-o?

Adica sa imi dea chitanta si factura care ei au primit-o cand mi-au comandat mie piesa,? (piesa platita de mn bineinteles,de ei fiind doar comandata)

Ei oricum imi ofera chitanta/factura dar mentioneaza doar pretul piesei (care e stabilit de ei ) si manopera.

INTREBAREA: AM DREPTUL SA CER FACTURA(ma refer la factura care au primit-o si ei cand au dat comanda de piesa respectiva ) LA PIESA ACEA NOUA? SA VAD CAT A COSTAT? (initial, fara adaosurile reprezentantei)

M-am lungit cu explicatia ca sa inteleaga oricine :)

Edited by Starcraft11, 06 March 2018 - 15:16.


#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 Starcraft11, on 06 martie 2018 - 15:13, said:

INTREBAREA: AM DREPTUL SA CER FACTURA(ma refer la factura care au primit-o si ei cand au dat comanda de piesa respectiva ) LA PIESA ACEA NOUA? SA VAD CAT A COSTAT? (initial, fara adaosurile reprezentantei)
SCURT SI LA SUBIECT.
NU!
Ai doar dreptul sa accepti sau refuzi pretul oferit de ei. Sau sa iti comanzi singur piesa. Care nu mi se pare scumpa 1000 de lei in conditiile in care una veche e 500.

Avand in vedere aria pe care ai postat cred ca e vorba de radioul masinii :)

Edited by PoeOvidiu, 06 March 2018 - 15:17.


#3
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

 PoeOvidiu, on 06 martie 2018 - 15:16, said:

SCURT SI LA SUBIECT.
NU!
Ai doar dreptul sa accepti sau refuzi pretul oferit de ei. Sau sa iti comanzi singur piesa. Care nu mi se pare scumpa 1000 de lei in conditiile in care una veche e 500.
De ce nu as avea voie??

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu. Trebuia sa cumperi tu piesa si sa mergi la orice servis multi-marca sa ti-o monteze. Ei au luat probabil de la o firma mare de piese care activeaza in zona lor si ti-au pus 30 % in plus pentru ca ai fost naiv sa ii lasi pe ei sa comande .
Exemplu ...acum cativa ani , imi explodeaza luneta la o Octavia Tour in curte . Sun la Delcar Brasov si astia imi spun 1100 luneta , 1250 cu montaj. Suna la Pilkington Brasov si ii intreb aia zic 550 cu montaj . si ma intreaba ..: tu esti ala cu luneta explodata ? Zic : da , de unde stiti ?  Ei: ne-au sunat de la Delcar brasov sa intrebe daca avem pe stoc.
Acestea sunt reprezentantele in Romania . Hotie , mecanici prost platiti care fura si nu schimba piesele pe care le platesti ...ca sa le revanda la " prieteni " cu pret redus .

Edited by JurasikMan, 06 March 2018 - 15:20.


#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pentru ca nu e normal si nici legea nu iti da acest drept. E ca si cum ai merge la magazin sa iti arate aia factura la branza si sa ii iei la rost ca de ce au pus asa adaos mare la branza.

Edited by PoeOvidiu, 06 March 2018 - 15:19.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Mai bine spune despre ce piesa este vorba sa vedem daca este evaluata corect sau ...

Edited by Naijax, 06 March 2018 - 15:19.


#7
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

 Naijax, on 06 martie 2018 - 15:19, said:

Mai bine spune despre ce piesa este vorba sa vedem daca este evaluata corect sau ...

O macara+motor geam stanga (intreg scheletul)

Plus ca eu aveam nevoie doar de motoras doar,
NU mi se deschidea geamul..
Si au comandat intreaga piesa(intreg scheletul)

Edited by Starcraft11, 06 March 2018 - 15:22.


#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se numeste maximizarea profitului. In obiectul de activitate scrie si comercializarea de piese si oferirea de servicii. Cu cat cumpara ei nu este treaba ta . Treaba ta este sa accepti sau nu pretul pe care il cer ei . Intrucat l-ai platit deja ...inseamna ca l-ai acceptat . Data viitoare ai grija mai multa de banii din buzunar si studiaza mai atent piata .

#9
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

 Naijax, on 06 martie 2018 - 15:22, said:

Bun si despre ce masina vorbim ?

Un Peugeot 206cc

Edited by Starcraft11, 06 March 2018 - 15:24.


#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Starcraft11, on 06 martie 2018 - 15:13, said:

Sunt cu masina la un service auto (reprezentanta ), si am avut nevoie de o piesa care se gaseste numai in alta tara, am stat o saptamana dupa ea, si mi-au spus cat costa, 1000ron, am fost de acord, mie mi se pare cam exagerat pretul (nu e neaparat o problema pt ca oricum am acceptat deja) dar  pentru ca o piesa de genu second hand o gasisem si cu 500ron. Pot sa le cer la ei la service o factura sau chitanta pentru piesa care am cumparat-o si achitat-o?

Adica sa imi dea chitanta si factura care ei au primit-o cand mi-au comandat mie piesa,? (piesa platita de mn bineinteles,de ei fiind doar comandata)

Ei oricum imi ofera chitanta/factura dar mentioneaza doar pretul piesei (care e stabilit de ei ) si manopera.

INTREBAREA: AM DREPTUL SA CER FACTURA(ma refer la factura care au primit-o si ei cand au dat comanda de piesa respectiva ) LA PIESA ACEA NOUA? SA VAD CAT A COSTAT? (initial, fara adaosurile reprezentantei)

M-am lungit cu explicatia ca sa inteleaga oricine Posted Image
Nu ai dreptul.daca ai vrut sa faci economie trebuia sa cumperi piesa sh cu 500 ron si sa o montezi in service de cartier.Daca piesa sh e 500, 1000 in reprezentanta, e chiar rezonabil pentru o piesa noua.

#11
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

 ericmario, on 06 martie 2018 - 15:23, said:

O macara + motoras = 1000 lei?
Ce masina ai, Rolls-Royce Phantom?
1000ron am zis asa aprox
Vrei mai exact? 1178ron

 fqx, on 06 martie 2018 - 15:24, said:

Nu ai dreptul.daca ai vrut sa faci economie trebuia sa cumperi piesa sh cu 500 ron si sa o montezi in service de cartier.Daca piesa sh e 500, 1000 in reprezentanta, e chiar rezonabil pentru o piesa noua.
Faza e ca nu am gasit-o nicaieri, ce am gasit la 500ron era pt Peugeot 206, nu 206cc ,deci nu prea am gasit,si nu am avut de ales,am ales reprezentanta

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
La magazin de piese auto ai incercat sa vezi la ce pret tio aduc?

#13
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

 fqx, on 06 martie 2018 - 15:27, said:

La magazin de piese auto ai incercat sa vezi la ce pret tio aduc?

Am cautat doar online,
Nu am mers prin magazine

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
vezi ca  nu ai scapat ca mai sunt si capsele de la masca usii (daca are sau se rup) si orele de manopera + tva
probabil sari de 1500lei

#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
La reprezentanta nu au voie sa schimbe doar motorasul, sunt obligati ca reprezentanta sa schimbe tot ansamblul daca asa spune in documentatia primita de la Renault. Este ceva stiut de toata lumea.
Nu inteleg de iti pare mult 1000 lei daca sh e 500.
Nu ai dreptul sa ceri sa vezi cat au platit ei. Adica poti dar iti vor da eject, perfect legal si moral (ei ti-au facut un serviciu, au comandat o piesa pe care ti-o vand cu adaosul lor, adaos acceptat de tine cand ai platit factura).

#16
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

 arg, on 06 martie 2018 - 15:29, said:

vezi ca  nu ai scapat ca mai sunt si capsele de la masca usii (daca are sau se rup) si orele de manopera + tva
probabil sari de 1500lei
Deja mi-au intocmit factura de ultima oara cand ma fost la ei si am zis ca accept piesa la pretul oferit,
Deci cand o sa merg sa platesc sper sa platesc doar cat mi-au intocmit ei in factura,eu le spun ca mai mult nu dau nici macar cu 50bani

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
gasti ceva, la prima cautare fara datele masinii  100lei
https://anunturi-aut...c-10572582.html

#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Starcraft11, on 06 martie 2018 - 15:23, said:

Un Peugeot 206cc

Peugeot sau Renault ?
Topicul asta e pe bune ?

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate