Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Service auto reprezentanta

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
dar poate renunta la avans, lua masina si merge in alta parte.

#38
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Eu mi-am reparat macaraua singur cu doua cabluri de bicicleta, la reprezentanta imi cereau schimbarea intregului ansamblu la un pret asemanator..tot frantuzoaica !

odata la doi cam pica cea de la sofer, am cu mine tot timpul un lemn pregatit pt blocarea geamului Posted Image

Sunt curios ce piesa din macara e defecta la tine, deobicei cad piesele culisante de pe sina si tamburul, care sunt de plastic, apoi cablurile odata sarite nu se mai pot indrepta sunt practic niste sufe.

Motorasul pica mai greu, iar pe piata se gasesc si diverse kit-uri de reparatie, acum depinde cat de tehnic esti !

Edited by Maverick27, 06 March 2018 - 17:14.


#39
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

View Postarg, on 06 martie 2018 - 16:32, said:

dar poate renunta la avans, lua masina si merge in alta parte.
Nu mai pot, deja m-au sunat sa mi zica ca le-a ajuns piesa din Franta si a trebuit sa o duc sa-mi inlocuiasca macaraua

AU REZOLVAT-O!

Au pus macaraua noua cu motorasul si acum s-a ars nu stiu ce siguranta din spate de la sistemul de decapotare care e in aceeasi ,,cutiuta" cu sigurantele geamului ,si geamul tot nu merge Posted Image)

Acum trebuie sa mi caut siguranta !

wsm

Am dat 1300 ron per total cu un schimbat de siguranta la bricheta masinii,ma rog bricheta cu totu'

Edited by Starcraft11, 06 March 2018 - 17:49.


#40
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postcaiuscorneliu, on 06 martie 2018 - 15:42, said:

Data viitoare cumpără-ți tu piesele și le montezi în ce service vrei.
Mai bine asa decat sa-ti monteze Dorel piesa la orice service din fundu' curtii.

#41
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Te duci la Mega si vrei sa iei un Chupa-Chups. Nu iti convine pretul de 2 lei. Le ceri factura cu cat au luat ei Chupa-Chuppsul?

#42
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View PostYourFan, on 06 martie 2018 - 18:14, said:

Mai bine asa decat sa-ti monteze Dorel piesa la orice service din fundu' curtii.
Sau poate fi un service bine pus la punct dar la prețuri simțite, nu de reprezentanță.

#43
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005

View PostYourFan, on 06 martie 2018 - 18:14, said:

Mai bine asa decat sa-ti monteze Dorel piesa la orice service din fundu' curtii.

Adevarul e ca necesita inalta calificare lucrarea asta. Tine de siguranta circulatiei.! Trebuie mers si la RAR pentru certificare sa manance si gura lor ceva. Posted Image

Dorel din fundul curtii, monta tampenia aia de macara cu jumatate din pretul platit de initiator. Dar, era Dorel cu service mic in fundul curtii, nu Dorel de la reprezentanta. Pentru unii, 150 Euro aruncati degeaba e o nimica toata.

#44
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017

View Postspe_ripper, on 06 martie 2018 - 18:44, said:

Te duci la Mega si vrei sa iei un Chupa-Chups. Nu iti convine pretul de 2 lei. Le ceri factura cu cat au luat ei Chupa-Chuppsul?
mda...

Am sa o vand!

Imi bag cv in ea, nici 50bani nu mai bag in ea!

Vrea cineva?

E din 2006, 1.6 Benzina

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Lasa ca asa inveti ce si cum.

#46
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

View PostStarcraft11, on 06 martie 2018 - 15:34, said:

Nu am paltit inca doar am dat un mic avans,
Bun,nu ma intereseaza cat a costat piesa initial,
dar pot sa cer macar sa vad ceva negru pe alb ca e piesa din Franta cum au zis ei si ca e noua? ceva acte doveditoare,nu mi trebuie neaparat factura cu pret,nah...
Daca ai suspiciuni de ce nu te duci in alta parte?

View Postcampary, on 06 martie 2018 - 19:05, said:


Adevarul e ca necesita inalta calificare lucrarea asta. Tine de siguranta circulatiei.! Trebuie mers si la RAR pentru certificare sa manance si gura lor ceva. Posted Image

Dorel din fundul curtii, monta tampenia aia de macara cu jumatate din pretul platit de initiator. Dar, era Dorel cu service mic in fundul curtii, nu Dorel de la reprezentanta. Pentru unii, 150 Euro aruncati degeaba e o nimica toata.
Nu prea reusesti asa usor sa montezi o macara de geam la un cabrio ;)

#47
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcaiuscorneliu, on 06 martie 2018 - 19:03, said:

Sau poate fi un service bine pus la punct dar la prețuri simțite, nu de reprezentanță.
Un service bine pus la punct necesita investitii serioase (scule, licente, oameni).
Investitiile trebuiesc recuperate.
In Romania investitia este preferabil sa o scoti cat mai repede pentru ca nu stii maine ce se va schimba si risti sa pierzi, deci preturile includ acest risc.
In domeniul auto este lipsa acuta de personal calificat tinand cont de numarul de masini si de vechimea lor. Cerere mare oferta mai mica -> preturi mai ridicate.

Edited by jm2010, 08 March 2018 - 21:52.


#48
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Aici nu era vorba de segmentat motoare ci de montat o macara și un motor la ea. Orice service serios face asta,fie chiar și unul de cartier.

#49
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Pariu ca se descurca si aia de monteaza inchideri centralizate. Mi-am schimbat de curand un motoras la inchidere, am ramas surprins ce dexteritate avea meseriasul.

#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View PostJurasikMan, on 06 martie 2018 - 15:18, said:

Nu. Trebuia sa cumperi tu piesa si sa mergi la orice servis multi-marca sa ti-o monteze. Ei au luat probabil de la o firma mare de piese care activeaza in zona lor si ti-au pus 30 % in plus pentru ca ai fost naiv sa ii lasi pe ei sa comande .
Exemplu ...acum cativa ani , imi explodeaza luneta la o Octavia Tour in curte . Sun la Delcar Brasov si astia imi spun 1100 luneta , 1250 cu montaj. Suna la Pilkington Brasov si ii intreb aia zic 550 cu montaj . si ma intreaba ..: tu esti ala cu luneta explodata ? Zic : da , de unde stiti ?  Ei: ne-au sunat de la Delcar brasov sa intrebe daca avem pe stoc.
Acestea sunt reprezentantele in Romania . Hotie , mecanici prost platiti care fura si nu schimba piesele pe care le platesti ...ca sa le revanda la " prieteni " cu pret redus .
Dar cum ti-a "explodat" luneta? Aveai varza in portbagaj?  

La chestia cu preturile, sursele intelegerile comerciale sunt "secrete". Nimeni nu e obligat sa spuna exact cat , cum, de unde aduce.
Pe o multime de oroduse din comert veti gasi cel mult datele de identificare ale IMPORTATORULUI si nu pe cele ale producatorului. Ia vedeti pe o chinezarie daca gasiti adresa fabricii, nr de telefon?  Doar nu's prosti comerciantii sa-si dezvaluie sursele, sa le faca si altii concurenta.
Service-ul auto are reduceri si "comisioane"  cu anumiti distribuitori de piese. Ei cumpara mai ieftin , pun TVA si mai pun adaos comercial.  Orice se cumpara, valoarea la poarta fabricii este de 30-40% din tariful pus cumparatorului in fata.  
Si nu ne putem cumpara masinile direct din fabrica. Sunt tari unde asa ceva este chiar interzis. Mereu sunt interpusi niste intermediari.

View PostStarcraft11, on 06 martie 2018 - 15:21, said:


O macara+motor geam stanga (intreg scheletul)

Plus ca eu aveam nevoie doar de motoras doar,
NU mi se deschidea geamul..
Si au comandat intreaga piesa(intreg scheletul)
Paidaca stiai asa de bine.. de ce nu ai reparat singur, distractia ta si ramaneai cu bani.

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostStarcraft11, on 06 martie 2018 - 15:17, said:


De ce nu as avea voie??
Tu ai voie sa ceri ce vrei, însă ei nu au obligația legală sa îți pună la dispoziție o informație comercială.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate